Salatalık Cedric F1: çeşitli açıklama, fotoğraflar, bahçıvanlar yorumları

Cucumber Cedric, sadece birkaç yıl önce tohum piyasasında ortaya çıktı ve bu süre zarfında bahçıvanlar onu takdir edebildi. Pek çok insan sebzenin erken olgunluğunu, tadını, yüksek verimini beğendi. Çeşitli özelliklerin kendilerini olabildiğince parlak bir şekilde göstermesi için, ekimin inceliklerini ve nüanslarını bilmeniz gerekir.

Üreme geçmişi

Cedric salatalık (Cucumis sativus L. Cedrik), Enza Zaden'in Hollandalı yetiştiricilerinin eseridir. 2015 yılında, melez Rusya Federasyonu Devlet Siciline dahil edildi ve ülkenin çoğu bölgesinde iç mekanlarda büyümek için önerildi. Tüm dünyada takdir görmekte ve ilkbahar ve kış ısıtmalı seralarda başarıyla yetiştirilmektedir.

Cedric salatalıkların tanımı

Cedric çeşidinin salatalığı belirsiz türe aittir, üstleri kıstırmazsanız sürgünleri büyümede sınırlı değildir. Yeşillik orta büyüklükte, koyu yeşildir. Sedir salatalık küçük bir yan dal oluşturur. Kök sistemi yeterince güçlüdür, olumsuz koşullarda oluşan yumurtalıkları düşürmeden nem ve besin sağlayabilir. Bitki sadece geçici olarak büyümeyi durdurur. Cedric salatalığının çiçek türü dişidir. Ana gövdenin akslarında tomurcuklarla birlikte üç ila beş yumurtalık görünür. Zelentsy piyasa olgunluğu döneminde 12-14 cm uzunluğunda, ortalama 100 gr ağırlığındadır.Meyvenin şekli uzun silindiriktir. Deri koyu yeşil, küçük tüberküller, beyaz dikenler ve hafif tüylüdür. Neredeyse hiç nervür yok. Meyve eti sulu, tatlı, yoğun, gevrek ve parlak bir aromaya sahiptir.

Sedir salatalık tohumları küçüktür, çoğu zaman yaşayamaz

Cedric salatalıkların özellikleri

Cedric çeşidi partenokarpik olduğundan, salatalık serada istikrarlı ve düzenli verim verir. Belirsizlik, uzun bir bitki elde etmenizi ve bir çalıdan mükemmel kalitede maksimum sayıda meyve toplamanızı sağlar. Melez erken olgunlaşıyor. Taşınabilirlik ve kalitenin korunması yüksektir. Külleme, kladosporium, salatalık mozaiği gibi önemli hastalıklara karşı direnci ile takdir edilmektedir. Meyvenin amacı evrenseldir.

Önemli! Salatalık Cedric düşük ışık koşullarında bile meyve verebilir.

Yol ver

Meyvecilik yaklaşık iki ay sürer. Verimler, sıcaklık dalgalanmalarından ve yetiştirme koşullarındaki değişikliklerden etkilenmez. Cedric çeşidinin salatalıkları, 1 m'den itibaren tarım teknolojisine tabi olarak eşit şekilde olgunlaşır.2 15-18 kg toplayın. Önemli bir humus tabakasının oluşturulması, düzenli sulama, üst pansuman ile verim 24-26 kg / m'ye yükselir.2.

Olgunlaşma ve çiçeklenme terimleri

Sedir salatalıkları çimlenmeden bir ay sonra çiçek açmaya başlar. Yoğun ve dostça meyve vermenin başlangıcı 40-45. Günlerde gözlemlenebilir. İki günde bir toplanırlar. Meyveyi çıkarmak için, elle toplandığında sürgünlere zarar vermemek için makas veya budama makası kullanın. Cedric salatalıkları hava sıcaklığının +1010o'yi geçmediği ve nemin yüksek olduğu bir buzdolabında veya bodrum katında saklamanız gerekir. Serbest hava sirkülasyonu için açıklıkları olan kaplara (karton kutular, sepetler) konur. Önceden sınıflandırılmış, hasar görmüş veya hastalık belirtileri gösteren.

Sedir salatalıkları akşam veya sabah erken hasat edilir.

Hastalık ve haşere direnci

Cedric hibrid, başlıca mantar hastalıklarına karşı yüksek bir bağışıklığa sahiptir. Seralarda önleyici amaçlı olarak kükürt bombaları ile fümigasyon yapılarak, bakır sülfat ile işlenerek toprağın dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Odanın optimum nemi muhafaza etmesi, periyodik olarak havalandırması gerekir. Ürün rotasyonu ve topraktaki nitrojen seviyelerinin kontrolü, Cedric salatalığındaki hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bitki bazen zararlılar tarafından saldırıya uğrar. Aralarındaki en büyük tehlike:

 1. Kavun yaprak biti - sarkık yapraklar, tatlı çiy damlaları ve bir karınca kümesi ile belirlenir.

  Yaprak bitlerinin istilası ile başa çıkmak için, hardal ilavesiyle karahindiba köklerinin infüzyonu ile tedavi yardımcı olur.

 2. Örümcek akarı - yaprağın arkasındaki beyaz noktalar ve sürgünlerin tepelerinde örümcek ağı dolaşması.

  Bir salatalıktaki örümcek akarlarıyla savaşmak için kadife çiçeği infüzyonu kullanılır.

 3. Beyaz sinek - daha sonra küçük güvelere dönüşen ve gövdelerde yapışkan bir tabaka bırakan beyaz larvalar.

  Beyaz sineğe karşı, her on günde bir salatalıklara uyuşturucu infüzyonu püskürtülür.

 4. Salatalık sivrisinek - larvaları kotiledon yapraklarında delikler açar, bu da fidenin sararmasına ve ölümüne neden olur.

  Ekimden 3-4 gün sonra Aktara ile işleyerek salatalık sivrisineğini yok edebilirsiniz.

Avantajlar ve dezavantajlar

Sedir salatalıkları nispeten yeni bir çeşittir; sadece birkaç yıldır özel çiftliklerde ve endüstriyel ölçekte erken sebze elde etmek için kullanılmaktadırlar. Bu süre zarfında hibritin avantajları ve dezavantajları ortaya çıktı.

Cedric çeşidinin salatalıkları, yumurtalık oluşumunun demet yöntemi ile ayırt edilir.

Bir melezin artıları:

 • erken olgunlaşma;
 • yüksek ve istikrarlı verim;
 • kendi kendine tozlaşma;
 • enfeksiyonlara ve böcek zararlılarının saldırısına karşı direnç;
 • harika tadı;
 • çok yönlülük;
 • aşırı sıcaklıklara ve yetersiz aydınlatmaya bağlılık;
 • depolama ve nakliye sırasında sunumun korunması.

Cedric salatalıklarının dezavantajları, çeşitli özelliklerini korumadıkları için kendi kendine toplanan tohumların imkansızlığını içerir.

Sedir Salatalık Dikimi

Sedir salatalıkları serada, açık alanda, balkonda ve hatta pencere kenarında yetiştirilebilir. Işık eksikliği ve ani sıcaklık değişikliklerine karşı toleransı, her koşulda eşit derecede zengin mahsullerin yetiştirilmesine yardımcı olur. Hem tohum yöntemini hem de fideleri kullanırlar.

Açık toprağa ekim

Cedric melezi çoğu hastalığa karşı dirençlidir, bu da açık havada yetiştirmeyi ve tohumlarla ekmeyi çok daha kolaylaştırır. Gevşek, verimli topraklarla güneşin iyi aydınlattığı bir yer seçin.

Önemli! Açık alana salatalık dikim yeri her yıl değiştirilmektedir.

Cedric çeşidinin tohumları ön hazırlığa ihtiyaç duymaz, çünkü tohumun tam bir işlenmesini gerçekleştiren uzman üreticilerden satın alınırlar. Site, yabani otların köklerini kaldırarak kürek süngüsünün derinliğine kadar kazılır. Toprağa talaş, turba, tavuk pisliği eklenir. 70 cm genişliğinde ve 20 cm yüksekliğinde sırtlar oluşturularak yüzeyleri düzleştirilir. Havayı +18⁰⁰'ye ve toprağı +15⁰⁰'ye kadar ısıttıktan sonra ekmeye başlarlar. Sırtın ortasında 3 cm derinliğinde bir oluk açılır ve sıcak potasyum permanganat çözeltisi ile dökülür. Tohumlar 25 cm aralıklarla serilir, 3 cm'lik bir tabaka ile toprakla örtülür, üstüne kemerler yerleştirilir ve agrofiber veya film ile kaplanır. Orta şeritte Cedric salatalıkları için en uygun ekim zamanı Mayıs ayı sonudur. Bölgenin iklim koşullarına göre ayarlanmalıdır. Sedir salatalıklarının en iyi öncülleri patates, turp, biber, bezelye ve lahanadır.

Önemli! Havalandırma için film barınakları periyodik olarak açılmalıdır.

Kabak veya havuçtan sonra sedir salatalık yetiştirmeyin

Fide yöntemi

Cedric salatalık hasadını hızlandırmak için fide yardımı ile yetiştirme yöntemi kullanılır.Kap olarak turba bardağı, tablet, kaset veya plastik kaplar alınır. Algoritmaya göre çalışırlar:

 1. Kap, 1: 2: 2 oranında alınan kum, humus ve bahçe toprağından oluşan nemli bir toprak karışımı ile doldurulur.
 2. Tohumlar 1.5-2 cm derinliğe kadar teker teker kapatılır.
 3. Yukarıdan cam veya filmle örtün ve ılık bir yere (+25 ⁰С) aktarın.

5-6 gün sonra ilk sürgünler ortaya çıkar. Cedric salatalık fideli kaplar iyi aydınlatılmış bir yere aktarılır. Hava sıcaklığı kademeli olarak 15-18 ⁰⁰'ye düşürülür.

Önemli! Aydınlatma yetersizliği ile fideler özel lambalarla aydınlatılarak gün ışığını birkaç saat uzatır.

Cedric salatalık fideleri haftada en az iki kez temiz, ılık suyla sulanır.

Kalıcı bir yere ekim, bitkiler üzerinde dört gerçek yaprak oluştuğunda gerçekleştirilir. 20x50 cm şemasına göre bir seraya dikilmiş, 1 m üzerine yerleştirilmiş2 en az üç bitki. Salatalıklar sulanır, hafifçe püskürtülür, dikey büyüme için destek oluşturur.

Cedric salatalık bakım kuralları

Cedric salatalıklarının başarılı bir şekilde bitki örtüsü ve meyve vermesi için şunları yapmalısınız:

 1. Serada +20 ° C'lik sabit bir sıcaklık koruyun.
 2. Sabit suyla dökün.
 3. Düzenli olarak gevşetmek, yabani otları kökten çıkarmak.
 4. Çalıları doğru şekilde şekillendirin ve kafeslere bağlayın.
 5. Periyodik olarak gübreleyin.

Salatalık Cedric birkaç kez - karmaşık bir mineral gübre ile çiçeklenmeden önce, bu sırada süperfosfat ve üre ile, meyve verme döneminde üç kez potasyum sülfat ve Agricola ile beslenir.

Cedric çeşidinin bitkileri uygun şekilde oluşturulmalıdır:

 1. İlk beş yapraklı sinüslerin gözlerini kamaştırın.
 2. Ana gövde üzerindeki üvey çocukları yumurtalıkları bırakarak çıkarın.
 3. 2-3 m yüksekliğe ulaştıktan sonra üst kısmı sıkıştırın.

Sararmış alt yaprakların periyodik olarak kesilmesi ve çıkarılması gerekir.

Sonuç

Cucumber Cedric, büyümesi için fazla sorun çıkarmayan, genç, gelecek vaat eden erken bir çeşittir. Deneyimli ve acemi bahçıvanlar, kısa sürede yüksek kaliteli sebzeleri elde etmek için minimum bakım yeterli olduğundan, giderek daha fazla tercih ediyor.

Bahçıvanların Cedric salatalıkları hakkındaki yorumları

Panina Elena, Smolensk bölgesi
Cedric salatalık tohumları iki yıl önce bir arkadaşının tavsiyesi üzerine kazayla satın aldı. Paketteki on tohumun da uygun olduğu ortaya çıktığında, iyi, güçlü fideler verdiğinde ilk sürpriz beni bekliyordu. Çeşitlilik bir ay sonra bir dahaki sefere vurulduğunda - ilk yeşillikler ortaya çıktı - küçük, sivilceli, gevrek ve alışılmadık derecede lezzetli. O zamandan beri en sevdiğim çeşittir.
Smirnov Nikolay, Kirov
Cedric çeşidini polikarbonat bir serada yetiştiriyorum. Nisan sonunda fide ekiyorum ve bir ay sonra ilk salatalıkları topluyorum. Uzun süre meyve veriyorlar. Kışa hazırlık ve taze tüketim için yeterli.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat