Salatalık Bingo F1: çeşitliliğin tanımı, çalı fotoğrafı, verim, bahçıvanların yorumları

Hıyar Bingo F1, partenokarpik tipte, erken olgunlaşan melez bir çeşittir. Yüksek verimli çeşitlilik serada kendinden emin hisseder, açık yataklarda yetiştirme mümkündür. Melez, küçük bir bahçıvan çemberi tarafından bilinir, ancak yüksek verimi ve iyi tadı nedeniyle popüler hale gelir.

Kökeni hikayesi

Bingo F1 melezi, 2019 yılında "Partner" firmasının yetiştiricileri tarafından elde edildi. Sera koşullarında, açık havada yetiştiriciliğe uygun çeşitlilik kendini kanıtladı.

Tombala salatalık açıklaması

Bingo salatalık yeşillikleri, eşit silindirik bir şekle sahiptir. Ortalama olarak olgun meyvelerin büyüklüğü 7-9 cm, ağırlığı 75-80 gr'a ulaşır Turşu aşamasında ortalama ağırlık 35-40 gr'dır.

Meyveleri zümrüt yeşili renktedir. Meyve özü, tohum embriyoları olmadan beyazdır. Deri hafif küçük dikenler ile orta derecede nervürlüdür.

Bingo F1 hibrit zelentlerin tatlandırıcı nitelikleri mükemmeldir. Meyve eti sulu, tatlı, acılık yok. Uzun süre hasat etmezseniz salatalık sararmaz.

Uzun mesafelerde yapılan taşımalarda salatalık lezzetini ve pazarlanabilirliğini kaybetmez. Doğru koşullar yaratılırsa sebzeler uzun süre saklanır. Çeşit, konserve yapmak, turşu yapmak, salatalarda kullanmak için uygundur.

Sterilizasyon sürecinde Bingo F1 çeşidinin yeşilleri tatlarını kaybetmez, posada boşluklar oluşmaz.

Tombala salatalıklarının özellikleri

Bingo çalıları, 2–2.3 m yüksekliğe ulaşan kalın bir kamçı oluşturur ve koyu yeşil renkli büyük yapraklar kalın bir gövdeye yerleştirilir. Çiçekler dişi, sarı-altın rengindedir. Tozlaşma gerekli değildir.

Tombala salatalık verimi

Salatalık Bingo F1, partenokarpik türe aittir, buket şeklinde bir çiçeğe sahiptir. Meyveler her yaprak kolunda 4-5 parçaya bağlanır. Çeşitlilik erken olgunlaşmaya aittir. Hasat, ilk sürgünlerin ortaya çıktığı andan 42-45 gün sonra başlar. Meyve verme dönemi 1,5 ay sürer.

Hasat turşu aşamasında yapılırsa, 1 m'den itibaren2 7-8 kg kaldırın. Zelentlere kornişon büyüklüğüne ulaşma fırsatı verildiğinde aynı bölgeden elde edilen verim 16-18 kg'a ulaşır.

Bingo F1 salatalık 2-3 günde bir hasat edilir.

Hastalık ve haşere direnci

Bingo hıyarı, Balkabağı ailesinin sebzelerini etkileyen çoğu hastalığa karşı bağışıklığa sahiptir. Melez, salatalık mozaiğine, kladosporium hastalığına, küllemeye karşı dayanıklıdır. Bitki, yaprak biti istilasının yanı sıra kök çürümesi, askokitozdan da muzdarip olabilir.

Kök çürüklüğü

Aşırı nem çürümeye neden olur

Çalıların kök sistemi incelir, yapraklar sarı bir renk alır, çalı meyve vermeyi bırakır ve yavaş yavaş kurur.

Bitkiyi ölümden korumak için sulama programlarına uyulması tavsiye edilir. Hastalıklı bir bitkiyi "iyileştirmek" mümkün olmayacağından ekimleri her gün sulamaya gerek yoktur.

Ascochitosis

Bulaşıcı hastalıkları ifade eder, salatalığı hem serada hem de açık alanda yetiştirildiğinde etkileyebilir. Virüs bulaşmış envantere aktarılır.Yapraklarda yavaş yavaş büyüyen grimsi bir renk tonu lekeleri belirir. Hastalık ilerledikçe çürük zelentlere aktarılır. Salatalık ülserlerle kaplanır, ardından rengi yeşilden siyaha döner. Hastalıktan etkilenen meyveler insan tüketimine uygun değildir.

Tombala salatalıklarının askositini önlemek için ekimden önce toprak dekontaminasyon önlemlerinin alınması tavsiye edilir.

Bahçe aletlerini kullanırken, onu işlemek gerekir. Seranın zamanında havalandırılması, istilayı önlemeye yardımcı olur.

Yaprak biti

Bingo F1 salatalığının ana zararlısı yaprak bitidir

Haşereler yapraklardan suyu emer, çalılar büyümelerini yavaşlatır ve meyve vermeyi bırakır. Böcekler bulaşıcı hastalıklar taşırlar. Kültürü zararlıların istilasından korumak için ilkbahar ve sonbaharda toprak ve sera desteklerinin dezenfekte edilmesi önerilir.

Yaprak biti istilasıyla halk yöntemleriyle veya böcek öldürücü maddelerle savaşabilirsiniz.

Avantajlar ve dezavantajlar

Her tür salatalığın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bazıları tuzlama için uygun değildir, bu nedenle ekim için tohum seçmeden önce, her çeşidin özelliklerine aşina olmalısınız.

Kendi kendine tozlaşma, sera koşullarında tombala salatalık yetiştirmenize olanak sağlar

Kültürün temel avantajları:

  • erken olgunlaşma;
  • istikrarlı meyve veren;
  • mükemmel tadı;
  • bir dizi hastalığa direnç;
  • taşınabilirlik;
  • Zelentsov'un çok yönlülüğü;
  • Yüksek verimlilik;
  • koruma işlemi sırasında meyvenin içinde boşluklar oluşmaz.

Bingo F1 salatalığında önemli bir eksiklik yoktu, ancak tohumu kendi ellerinizle toplamak mümkün olmayacaktı. Bu nedenle tohumların her yıl alınması gerekecek. Başka bir küçük eksi - burcun bağlanması (güçlü destek veya kafes) ve 1-2 gövde halinde oluşturulması gerekir.

Büyüyen özellikler

Bingo salatalığının standart tarım uygulamaları kullanılarak bir serada yetiştirilmesi tavsiye edilir. Tohum materyali, tarım üreticisinin uzmanları tarafından test edildiği için ekim öncesi işlem gerektirmez.

Melezin tohumları özel bir bileşik ile kaplanmıştır. Hastalıklara karşı korur, fidelerin büyümesini uyarır. Bu çeşidin tohum materyalinin sertleştirilmesi, filizlenmesi veya giydirilmesi tavsiye edilmez.

Açık toprağa ekim

Açık alanda salatalık yetiştiriciliği için güneşli, hafif gölgeli bir alan seçmek gerekir. Toprak verimli, hafif asidik veya nötr olmalıdır. Yüksek verim elde etmek için toprağın hafif, gevşek ve su geçirgenliği iyi olması gerekir.

Ekim, toprağın +15 ° C sıcaklığa kadar ısındığı andan daha erken yapılmaz. Dikim şeması 50x50 cm veya 1 m'de 2-3 fidan2.

Büyüyen fide

Salatalığın kök sistemi çok hassastır, nakledilmesi ağrılıdır. Bu nedenle, toplama sırasında köke zarar vermemek için fideler için Bingo F1 hibritini ayrı turba kaplarında yetiştirmek daha iyidir. Kaplar verimli toprakla doldurulur, toprak karışımının sıcaklığı 13–15 ° C'den düşük olmamalıdır.

Tohumlar 1.5-2 cm derinleştirilir, ekimden sonra camların üzeri streç film veya cam ile kapatılması önerilir. Oda sıcaklığı 22–24 ̊̊ olmalıdır. İlk sürgünler 3-4 gün içinde ortaya çıkacak, ardından barınak kaldırılabilecek, sıcaklık 18 ° C'ye düşürülebilir.

Salatalık fidelerinin 12 saatlik gündüz saatlerine ihtiyacı vardır. Fitolamps, fidelerin üzerine yerleştirilir. Yetersiz ışıkta filizler uzar, zayıflar.

Bingo hıyar fidanları 3-4 yaprak göründükten sonra kalıcı bir yere ekilir.

Bakım kuralları

Mahsul bakımı, üst gübreleme, yabani ot temizleme, sulama ve toprağın gevşetilmesinin zamanında uygulanmasına indirgenmiştir. İyi verim garantisi, kirpiklerin desteğine jartiyer olacaktır.

Çalı oluşumu

Bingo çeşidinin bir melezi, kıvırcık sürgünler oluşturur. Bakım kolaylığı için kafeslere bağlanmaları gerekir. 3-4 yaprak üzerinde bir döngü yaptıktan sonra, gövde saat yönünde bükülerek yukarı doğru yönlendirilir.Ortaya çıkan üvey çocuklar, bitkinin büyümeleri için enerji harcamaması, onu yumurtalık ve zelentlerin büyümesine yönlendirmesi için çıkarılmalıdır. İlk mahsulün hasat edilmesinden sonra, alt yapraklar çalıdan çıkarılmalıdır.

Hilling

Bingo F1 çeşidinin salatalıkları, agrofiber kaplı toprağa ekilirse, onları toparlamaya gerek yoktur. Salatalık çalıları için yapılan yuvalarda görünen yabancı otları periyodik olarak çıkarmak yeterlidir.

Tombala hıyar fidanı toprağa dikilecekse, dikilmesi gerekir. Sulamadan sonra manipülasyonlar yapılır. Bu kuru toprakla yapılamaz, çünkü gövdeye büyük zarar verme riski vardır. Toprak, çalılara doğru çekilerek fidanın etrafına 5-7 cm yüksekliğinde bir tüberkül yapılır.

Sulama

Tombala salatalıkları haftada en az bir kez sulanır. Sıcak havalarda ve meyve verme döneminde sulama sayısı artar. Suyun yaprakların üzerine düşmemesini sağlamak gerekir, aksi takdirde Bingo salatalıkları hastalanabilir. Çalıların üzerine doğrudan güneş ışığının düştüğü gün boyunca prosedürün yapılması önerilmez.

Bingo F1 salatalığının sulanması ılık durulmuş su ile yapılır.

Soğuk suyla sulamadan çalılar yumurtalıkları döker.

Üst giyim

Sera koşullarında yetiştirilen Bingo melezinin düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Besin takviyeleri 1,5–2 haftalık aralıklarla eklenir. Fidelere azot, fosfor ve potasyum sağlamak için mineral kompleks gübreler kullanılır.

Sonuç

Salatalık Bingo F1 - birinci neslin yüksek verimli iddiasız bir melezi. Zelentsy, nakliyeyi iyi tolere eder, uzun süre depolanır. Bu özellikler sayesinde, yaz sakinleri ve çiftlikler, müteakip satış ile endüstriyel ölçekte ekim için bir çeşitlilik seçtiler.

Bahçıvanların Bingo salatalıkları hakkındaki yorumları

Margarita, 48 yaşındayım, Ryazan bölgesi
Her yıl en sevdiğim çeşitlerin yanındaki yataklarda yeni ürünler yetiştiriyorum. Bu yıl bir Bingo F1 salatalı denedim. Sonuçtan memnun kaldım. Meyveler ekimden 1.5 ay sonra yenilmeye başlandı. Kışlık hasat edilen bu çeşidin salatalık turşusu önce yenirdi.
Veniamin, 54 yaşındayım, Bryansk bölgesi
İlkbaharda örneklemek için iki torba Bingo tohumu aldım. Salatalıkların çimlenme oranı neredeyse% 100'dür. Yeşil bitkinin büyümesine rağmen sararmaması hoşuma gitti. Ailem tarafından lezzet kaliteleri "mükemmel" olarak değerlendirildi, acı yok, koparılmış meyveler iki haftaya kadar buzdolabında saklandı.
Tatiana, 49 yaşındayım, Vladimir bölgesi
Bingo hıyarı bu baharda ilk kez ekildi. Bizi ne memnun etti: Onu çürümeden veya zararlılardan işlemeye gerek yoktu. Salatalıkların tadı tatlı, sulu ve çekirdeksizdi. Köyden şehre ulaşım, çocuklara mükemmel bir şekilde aktarıldı.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat