Az büyüyen geç domatesler

En sevilen sebzeler listesinde domatesler hak ettiği yeri alıyor. Bahçıvanlar farklı olgunlaşma dönemlerine sahip domatesler yetiştirirler. Bu teknik, her mevsim lezzetli meyvelerle ziyafet çekmek isteyen herkes tarafından bilinir. Domateslerin çeşitli tabanı o kadar geniştir ki, birçok isim yalnızca bu bitkinin gerçek hayranları tarafından bilinir. Orta-geç ve geç çeşitler büyük talep görmektedir. Yaz sıcağına mükemmel bir şekilde tahammül ederler, hasat iyi saklanır, hasatta meyveler güçleri ve mükemmel tadı ile ayırt edilir. Şu anda, pek çok yeni tür düşük büyüyen domates ortaya çıktı - çok umut verici, lezzetli, yüksek verimli.

Herhangi bir domates çeşidine karar vermeden önce, bir çeşit seçmek için önemli kriterlere aşina olmalısınız. Aşağıdakilere dikkat ettiğinizden emin olun:

 1. Çeşitliliği bölgeye uydurmak... Bu parametrenin önemi fazla tahmin edilemez. Sonuçta, yalnızca iklim ve ışık koşullarına çok uygun olan domatesler gereksinimlerinizi tam olarak karşılayacaktır.
 2. Toprak gereksinimleri... Ayrıca gerekli bir parametre, geç dönem domateslerin bakımını daha sorunlu hale getiren anlamsız bir tutum. Bu durumda, ek maddelerin eklenmesi ve toprağın durumunun sürekli izlenmesi gerekecektir.
 3. Yol ver... Küçük arazilerin sahipleri için önemli bir faktör. Küçük alanlarda, yüksek verimli uygun domates çeşitlerini yetiştirerek iyi bir sonuç alabilirsiniz. Verimi yüksek hibritler tercih edilmelidir. Bu tür geç domatesler aşırı sıcaklıklara, aydınlatma eksikliğine ve iyi sulamaya tolerans gösterecektir.
 4. Bitki hastalık direnci.
 5. Domates çeşidinin ve tadının amacı... Salata domatesini başka amaçlar için büyük bir verimlilikle kullanmak her zaman mümkün değildir. Bu nedenle isteği karşılayan domatesleri seçmeniz gerekiyor. Lezzet de önemlidir. Bazıları tatlı domatesleri tercih ederken, bazıları hafif ekşili meyveleri tercih eder.

Olgunlaşma süresi, yüksekliği ve çalı tipi çok önemli özelliklerdir. Bu yazıda orta ve geç olgunlaşan az büyüyen domates çeşitlerine dikkat edeceğiz.

Az büyüyen domateslerin faydaları

Domates grubunda ise cılız çeşitler başı çekiyor. Bu gerçek, bu türlerin avantajları göz önünde bulundurularak kolayca açıklanabilir:

 1. Cılız domates çalıları standarttır. Bahçıvanlar büyürken zorunlu bir jartiyer ve bitki oluşumu ihtiyacından kurtulur.
 2. Büyüyen koşullara iddiasızlık.
 3. Burcun küçük yüksekliği, bakımı daha rahat ve kullanışlı hale getirir.
 4. Farklı şekil ve renklerde meyvelere sahip geniş bir çeşit yelpazesi.
 5. Az sayıda üvey oğul veya tamamen yoklukları.
 6. Dost meyve verme - kompakt bir şekilde hasat etmeyi mümkün kılar.
 7. Dikim için küçük bir toprak alanına ihtiyaç duyulur.
 8. Çekirdeksiz domates yetiştirme imkanı.

Ek olarak, geç olgunlaşan küçük boyutlu domatesler, olgunlaştıktan sonra uzun süre saklanır. Birçok çiftçi hibrit türleri tercih eder. Az büyüyen domates çeşitleri hem açık havada hem de örtü altında yetiştirilmektedir. Sera, soğuk iklime ve kısa yazlara sahip bölgelerde bile geç olgunlaşan çeşitlerin hasat edilmesini mümkün kılar.

Bodur domateslerin bakımı nasıl yapılır

Küçük domatesler, onlara yeterince dikkat etmek için her zaman vakti olmayan bahçıvanlar tarafından seçilir.Bu mesleğin özellikleri, yaş veya diğer koşullardan kaynaklanıyor olabilir. Yetiştiriciler, az büyüyen bir domatesin bir çalılığından 6 kg'a kadar meyve almanın artık mümkün olduğu kurtarmaya geliyor. Acemi bahçıvanlar ayrıca önce düşük büyüyen çeşitlerin yetiştirilmesinde ustalaşmaya çalışırlar. Bununla birlikte, bu türlerin herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadığı varsayılmamalıdır.

Geç olgunlaşan cılız domateslerin tarım teknolojisinin ana noktaları üzerinde duralım.

Uzmanlaşmış mağazalardan satın alınan tohumlardan kendi ellerinizle büyüyen fidelere yapışmanız önemlidir.

Önemli! Tohumlar Şubat sonu veya Mart başında ekilir. Daha sonra ekim yapmak sizi ürünsüz bırakabilir.

Ve bu sadece erken değil, aynı zamanda geç çeşitler için de geçerlidir. Domateslerin olgunlaşmak ve her yerde bulunan fitoftoranın etkisi altına girmek için zamanları yoktur. Bu hastalığın bölgede geniş çapta yayılması durumunda, geç bir orta seçin cılız domates çeşitleri... Bu, mahsullerinizi daha hızlı ve tam olarak hasat etmenize yardımcı olacaktır.

Toprağa ekimden önce, fidelerin 9 yaprağa kadar, 30 cm'den fazla olmayan bir filiz yüksekliğine ve iyi gelişmiş bir çiçeklenme olmalıdır. Az büyüyen domatesler 50x40 şemasına göre ekilir.

Dikimlerin daha fazla kalınlaşması ile çalılar gölgelenir, meyveler ezilir ve geç yanıklıkla birlikte domates hastalığı tehdidi artar. İlk başta zayıf filizlerin kapatılması önerilir. Yataklar boyunca küçük bir kafes yapısı, üzerine bir film veya eğirilerek yapıştırılan çok iyi yardımcı olur. Sıcaklık istenilen seviyeye ulaşır ve stabil hale gelir gelmez film çıkarılır. Spunbond, geceler soğuksa bir süre bırakılabilir.

Çekirdeksiz yöntemin de avantajları vardır. Birincisi, fide yetiştirmek için gerekli olan zamandan ve emekten tasarruf sağlar. İkincisi, ek ekipman gerektirmez. Nisan ayı başlarında, tohumlar toprağa ekilir, çift kat film veya eğirilerek bağlanır. Geç olgunlaşma çeşitleri 10-14 gün sonra ekilir. Bu ekim yöntemi ile fideler odada yetişenlere hızla yetişir. Fidelerin kalitesi çok daha iyi olacak - bu domatesler her zaman daha güçlü ve daha sağlıklıdır. Yapılması gereken tek işlem inceltmektir. Barınağı kaldırdıktan sonra, domates bakımı klasikten farklı değil. Bu yöntemin dezavantajı, meyve vermenin 2-3 hafta sonra başlayacak olmasıdır. Bu rahatsızlığı azaltmak için bahçıvanlar her iki küçük büyüyen domates türünü birleştirir.

Eğer gerekliyse şekil ve cılız domates çalılarını çimdikleyin? Deneyimli bahçıvanlar, aşırı gölgelenmeyi, hastalıkların gelişmesini ve çürümeyi önlemek için her zaman üvey domates bitkileri oluşturur. Özellikle soğuk ve yağışlı yaz aylarında. Aynı nedenle, çoğu cılız çeşitleri bağlar. Bağlı çalıların bakımı daha kolaydır, bitkiler iyi havalandırılır ve güneşle aydınlatılır, meyveler yere değmez ve temiz kalır.

Düşük büyüyen domateslerin yüksek kalitede hasat edilmesine yardımcı olan bir başka teknik de malçlamadır. Saman, çam iğnesi, kesilmiş ot kullanılır.

Önemli! Malçlama ancak toprak ısındıktan sonra yapılır.

Malç, nemli zeminde kalın bir tabaka halinde serilir ve bitkinin kök boğazı açık bir alan bırakır. Bu, sapın çürümesini önler.

Güvenli halk ilaçları kullanarak az büyüyen domatesleri işlemeye çalışırlar. Zehirler aşırı durumlarda kullanılır.

En iyi çeşidi seçmek

Erken olgunlaşmış cılız domatesler

Yüksek çeşit sevenler hariç tüm bahçıvanlar ekilir. Bununla birlikte, çoğu daha sonraki hasat tarihiyle ilgileniyor. Orta-geç görüşleri düşünün.

Rio Grande

Rio Grande

Orta irilikte meyveli, tatlı tadı ve sert etli orta geç mükemmel bir çeşittir. Yüksek verimi ve iddiasızlığı nedeniyle domates severler tarafından büyük beğeni topluyor. Her toprakta ve hatta kapalı saksıda iyi büyür. Hasat 120 gün sonra başlar.

 • çalı... Kompakt, orta derecede yapraklıdır. Olgun bitkiler 70 cm yüksekliğe ulaşır.Jartiyerlerin yanı sıra şekillendirme ve sabitleme gerektirmez. Sadece estetik amaçlı yapılabilir.
 • Meyve... Ortalama boyut, ağırlık yaklaşık 115 gr.İncelemelere göre, hoş bir aroması, etli ve lezzetli. Domates içinde çok az tohum vardır, eti oldukça yoğun ve suludur. Şekli erik meyvesini andırır, domates nakliye ve depolama sırasında mükemmel şekilde korunur, çatlamaz. Domatesin güzelliği, hem taze hem de hazır olarak aynı şekilde tüketilmesinin sebebidir.

Düşük büyüyen domates çeşitlerinin popülaritesi avantajlarını sağlamıştır:

 1. İlgilenme iddiasızlığı. Tarım teknolojisindeki küçük hatalar domatesin gelişmesini ve meyve vermesini etkilemez.
 2. Mükemmel depolama kapasitesi. Meyve iyidir hasattan sonra bile olgunlaşır bahçeden.
 3. Uzun ve bol meyve verir.
 4. Hastalık ve kuraklık direnci.

Domateslerin ortalama sulu olması küçük bir dezavantaj olarak kabul edilir, ancak meyvenin harika tadı ile telafi edilir.

Çeşitlilik, fide ile yetiştirilir ve doğrudan toprağa ekilir. Modern küçük boyutlu domates "Rio Grande", selefine kıyasla birçok gelişmiş özelliğe sahiptir.

"Titanyum"

Titanyum

Orta geç kalite düşük büyüyen domates çeşididir. 135 günde meyveler hasada hazırdır. Evde ve balkonda yetiştirilmesine izin veren, kompaktlığı ve çalılıkların küçük boyutu nedeniyle amatörler arasında çok takdir edilmektedir. Yetişkin bir bitkinin boyu 50 cm'den fazla değildir.Her türlü toprakta iyi büyür, çeşitliliği mantarlara ve diğer yaygın domates hastalıklarına karşı dayanıklıdır.

Meyveleri yuvarlak, küçük boyutludur (120 gr'a kadar). Soğuk odalarda bile nakliye ve depolamayı mükemmel şekilde tolere eder. Güney bölgelerin açık alanlarında daha iyi büyür. Serin iklimlerde, iyi bir hasat için iç mekanda dikilmesi tavsiye edilir. Uygun bakımla, bir burçtan elde edilen verim 4,5 kg'a ulaşır. Meyveleri çok güzeldir, her türlü hasat ve muhafaza için uygundur. Orta-geç titan domateslerin temel avantajları:

 • iyi verimlilik, istikrarlı meyve verme;
 • hastalıklara karşı bitki direnci;
 • çok küçük bir alanda büyüme imkanı;
 • mükemmel pazarlanabilirlik ve lezzet;
 • nem açığına dayanma yeteneği.

Dezavantajlar arasında domates severler şunları göz önünde bulundurur:

 • keskin bir sıcaklık düşüşüne olumsuz tepki;
 • büyümenin başında beslenme talep etmek;
 • serin bölgeler için meyvelerin geç olgunlaşması.

Orta-geç Titan domateslerinin iyi bir hasatla memnun kalması için, çeşidin tarım teknolojisinin nüanslarını bilmeniz gerekir. Dallarda her zaman bitkinin bağlanması gereken çok fazla meyve vardır. Namlu, ağır bir yüke dayanamayabilir. Aktif büyüme döneminde ek besleme gerektirir. Fosfor ve potasyum domates için en önemli olanlardır. Artan nemle birlikte, geç yanıklığa duyarlılık artar. Koşulları değiştirerek hastalığın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Fitosporin ile tedavi edilerek iyi bir sonuç elde edilir. Sitenin topraklarında yakınlarda patatesli yataklar varsa, Colorado patates böceği de domatesleri ziyaret edecek. Bu nedenle, derhal önleyici tedbirler almalısınız.

Düşük büyüyen domateslerin geç temsilcileri

Cılız ve geç domates var. Bu tür çeşitler düşük sıcaklıklara duyarlıdır, bu nedenle sıcak bölgelerde barınaksız iyi bir hasat sağlarlar. Bu tür geç domatesler, açık alanda büyüme mevsimini kısaltmak için fidelerde yetiştirilir. En popüler türler arasında dikkat çekmeye değer:

"Bitiş"

Bitiş

Küçük bir yüksekliğe sahip geç olgunlaşan domateslerin değerli bir temsilcisi. Ürün 130 gün sonra hasat edilir. Çalı hafif yapraklıdır, 70 cm ye kadar büyür Bitkinin kompaktlığı küçük alanlarda çeşidin yetiştirilmesine olanak sağlar. Mükemmel tadı olan meyveler, zengin kırmızı renktedir. Meyve eti sulu, kabuğu iyi yoğunlukta, bu da domateslerin çatlamasını engelliyor. Bir domatesin kütlesi oldukça küçüktür - 90 g, ancak eşit yuvarlak şekli çeşidi çok çekici kılar.

Fin domatesinin iyi parametreleri:

 • çeşitli topraklara iniş imkanı;
 • vertisilloza direnme yeteneği;
 • istikrarlı verim;
 • iyi taşınabilirlik ve kalitenin korunması;
 • besin değeri.

Geç olgunlaşan Bitmiş domateslerin fideleri, 50x40 şemasına göre açık toprağa ekilir ve metrekare başına 8 bitkiden fazla olmayan bir dikim yoğunluğu korunur. Gelecekte, bitkiler normal bakım gerektirir - sulama, gevşetme, ayıklama, mineral bileşiklerle gübreleme.

"Abakan pembesi"

Abakan pembesi

Çok meşhur geç domates çeşididir. Çoğu zaman, büyük bir boyuta ulaştığı seralarda yetiştirilir. Ve açık toprağa ekildiğinde, burcun yüksekliği 70 cm'yi geçmez Çeşitliliğin avantajı, uzun süre hasat almanızı sağlayan uzun meyve vermesidir.

Açık havada verimi 5 kg mükemmel tada sahip domatesin üzerindedir. Ayrıca iri meyveler görünüm olarak çok güzeldir. Pembe rengi ve kalp şekli, çeşidi çok çekici kılar. Orijinal meyveler arasında, normal yuvarlak şekle sahip temsilciler de var. Bir domatesin ağırlığı, salataların hazırlanmasında çok takdir edilen 300 g'a ulaşabilir.

"Abakan pembesi" iyi bağışıklığıyla ün kazandı. Hastalıklardan nadiren etkilenir, bu yüzden kimyasallarla tedavi etmeye değmez. Hastalık belirtileri fark ederseniz, halk ilaçlarını deneyin. Colorado böceklerinin görünümünü izlemek zorunludur. Sonbaharda domateslere zarar verebilirler. Bu dönemde diğer yiyeceklerin eksikliğinden dolayı olgunlaşmamış meyvelerin ilgisini çekerler.

"Roket"

Roket

Mükemmel bir belirleyici, standart sınıf. Sadece kompakt bir burcu değil, aynı zamanda bir kök sistemine de sahiptir. Fidelerin dikildiği andan itibaren 130 gün sonra meyveler kullanıma hazır hale gelir. Çalı yüksekliği 65 cm'yi geçmez Meyveler kırmızı, hafif uzun, küçük, tatlımsıdır. Bir domatesin ağırlığı 40 ila 60 g arasında değişmektedir. Geç olgunlaşan "Raketa" nın avantajları:

Taşımayı mükemmel şekilde tolere eder. Bu özellik çiftçiler tarafından takdir edilmektedir.

Kararlı verim. Temel bakım gereksinimlerine bağlı olarak, her çalıdan 2 kg'a kadar meyve hasat edilir. Metrekare başına 5 bitki dikim yoğunluğu ile aynı alandan 10 kg'a kadar alıyoruz.

Kısa boy. Balkonda ve seralarda bile geç olgunlaşan bir domates ekmenizi sağlar.

Her türlü domates çürümesine karşı iyi direnç.

Meyvelerin mekanik hasat imkanı.

Bu çeşidin niteliksel özelliklerini analiz edersek, kısa boy ve verim kombinasyonu "Raketa" nın bir özelliği olarak not edilmelidir.

Bazı bahçıvanlar iç mekanda domates ekmeyi tercih eder. dışında uzun domateslerSerada genellikle küçük çalılı çeşitler yetiştirilir. Aynı zamanda, bu iki türün yan yana dikilmemesi önemlidir, böylece uzun bitkiler daha küçük muadillerini gölgelemez.

Cüce çeşitleri

Düşük büyüyen domatesler arasında, çok düşük çalı yüksekliğine sahip bitkilerin toplandığı bir grup ayrı ayrı ayırt edilir. Bu sözde cüce çeşididir. Bu tür domatesler yetişkinlikte 60 cm'den fazla büyümez. Cüce türlerin çoğu erken olgunlaşan domateslerdir. Sadece açık alanda, serada değil, balkonda, saksılarda veya küçük kaplarda da yetiştirilirler. Bodur domateslerin bir diğer büyük avantajı da tutturulmalarına gerek olmamasıdır. Cüceler arasında, bahçıvanların tanınmasını sağlayan orta-geç çeşitlere dikkat çekmeye değer. Gibi çeşitler Tatlı Sue, Vahşi Fred.

Amerikalı yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Büyüme koşullarına karşı iddiasızlar, iklim dalgalanmalarını tolere ediyorlar ve iyi sulama eksiklikleri var. Evde büyümeye uygun, burcun yüksekliği 60 cm'yi geçmez, ortalama verim çalı başına 4,5 kg'dır.

Sonuç

Geç olgunlaşan domatesler genellikle cüretkar bahçıvanlar tarafından yetiştirilir.Bu tür çeşitler diğerlerinden çok daha yüksek verim verir, mükemmel depolama kapasitesine sahiptir, yaygın domates enfeksiyonlarına dayanıklıdır ve çok lezzetlidir. Birçoğu bu parametrede en popüler erken çeşitleri geride bırakıyor. Küçük donlar bile, bazı çeşitler mükemmel bir şekilde tolere eder. Düşük büyüyen geç olgunlaşan çeşitler, yaz sakinlerini destekleyici cihazların sürekli yapımından kurtarır. Geç olgunlaşan domateslerin tek dezavantajı, kuru çürük enfeksiyonu olasılığıdır. Bunun nedeni, geç hasat zamanı ve bu dönemde artan nemdir.

Bu sorunun olabildiğince az endişelenmesi için, fideler önerilen süreden daha erken dikilmelidir. Hepsinden iyisi, Mayıs başı veya ortası. Tohum ekme zamanını hesaplamak gerekir, böylece bu zamana kadar bitkiler yeterince büyük olur. Sitede geç yetişen domates çeşitlerini yetiştirmeye çalıştığınız anda, bunlar sürekli favorileriniz olacaklar.

Yorumlar (1)
 1. Rio Granté tohumları nereden alınır ve bitirilir

  10.01.2020 09:01
  Galina
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat