Çok yıllık frenk soğanı: dikim ve bakım, tohumlardan nasıl yetiştirilir, kullanışlı özellikler, fotoğraf

Frenk soğanı, değerli besleyici ve tıbbi özelliklere sahip çok yıllık otsu bir bitkidir. Temel dikim kurallarına ve daha fazla bakıma tabi olarak bahçede bir kültür yetiştirmek zor değildir.

Frenk soğanı yayı nedir

Shnitt-onion, hız veya keski, 16. yüzyıldan beri kültürde bilinen Soğan ailesinin otsu bir bitkisidir. Hoş, parlak veya hafif keskin bir tada sahiptir; üç haftaya kadar genç yaşta yiyecekler için kullanılır.

Kültür, artan dayanıklılığı ve dona karşı dayanıklılığı nedeniyle bahçıvanlar arasında popülerdir. Bitkinin yaprakları sadece besleyici değil aynı zamanda dekoratif özelliklere de sahiptir. Frenk soğanı genellikle bahçeye bal bitkisi olarak veya sanatsal kompozisyonların bir parçası olarak ekilir.

Frenk soğanı yayı neye benziyor

Schnitt-soğan, kahverengimsi kağıt kabukları içinde 25 mm uzunluğa kadar dikdörtgen veya oval-konik soğanlı orta büyüklükte çok yıllık bir bitkidir. 60 cm yüksekliğe kadar silindirik yoğun bir gövdeye sahiptir Sürgün, yaprak kılıfları ile üçte bir oranında veya ortada "giydirilir", plakaların kendisi, 6 mm çapa kadar mumsu bir çiçek ile yeşildir.

Bir yetişkin hızlı çalı, bir seferde sekize kadar sürgün üretebilir

Mayıs'tan Ağustos'a kadar, frenk soğanı soluk pembe veya pembe-mor küresel tomurcuklarla çiçek açar. Süsleme döneminde bitki genellikle ekimden sonra ikinci yıla girer. Hazirandan beri çekirdekli meyve kutuları taşıyor.

Frenk soğanı özellikleri

Frenk soğanı çok yüksek dayanıklılığa sahiptir ve -35 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklara kolayca dayanabilir. Sadece orta şeritte değil, aynı zamanda Sibirya, Uzak Doğu ve hatta Uzak Kuzey'de açık toprağa yetiştirilebilir.

Dikkat! Genç frenk soğanı sürgünleri -8 ° C'de hayatta kalır, bu nedenle kültür nadiren tekrarlayan donlardan ölür.

Bir bitkinin verimi, belirli çeşitliliğe ve yetiştirme koşullarına bağlıdır. Ancak ortalama olarak, frenk soğanı 1 metreden 7 kg yaprak üretebilir.2 ve bir yetişkin çalıdan 600 g'a kadar yenilebilir tabak. Sezon boyunca, mahsul birkaç kez hasat edilebilir - bitki, kesildikten sonra hızla toparlanır.

Birçok bahçe mahsulünün aksine, frenk soğanı yıllık olarak nakledilmek zorunda değildir. Tek bir yerde 3-4 yıl boyunca büyümesine izin verilir ve sitede yalnızca dekoratif işlevler gerçekleştirirse dokuz yıla kadar. Kültür, zararlılara ve mantarlara karşı yüksek direnç gösterir ve hatta komşu bitkileri hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

Frenk soğanı çeşitleri

Frenk soğanı, değerli dekoratif ve besleyici özelliklere sahip çok sayıda çeşitle temsil edilir. Birkaçı özel talep görüyor.

Bohemya

Üretken bir çeşitlilik, bir seferde bir çalıdan 200 g'a kadar yeşillik çıkarmanıza izin verir. Bitki nadiren hastalıklardan muzdariptir, birkaç yıldır tek bir yerde başarılı bir şekilde gelişir. İlk kesim, yapraklar oluştuktan üç hafta sonra yapılabilir.

Bohemia frenk soğanı keskin bir tada sahiptir, ancak oldukça hafiftir.

Bal bitkisi

Soğuk çırpıntılara ve zayıf topraklara dayanıklı olan bal frenk soğanı çeşidi, yaz boyunca koyu yeşil yapraklara hoş ve keskin bir tada sahiptir.Genellikle peyzajdaki sanatsal kompozisyonlarda bulunan güzel çiçeklenmede farklılık gösterir. Adı gereği bitki iyi bir bal bitkisidir ve arıları sahaya çeker.

Frenk soğanı tüyleri bal bitkileri çok hızlı büyür - haftada 20 cm'ye kadar

İlkbahar

Erken bir frenk soğanı çeşidi, yaprakların çimlenmeden sadece üç hafta sonra çıkarılmasına izin verir. Bitki yüksek don direnci gösterir, ilkbaharda bahçede ilk filizlenenlerden biridir. Uzun ve oldukça güçlü çalılar oluşturur, tarım teknolojisine bağlı olarak, mevsim boyunca ekim başına verim yaklaşık 6 kg'dır.

Taze soğan-soğan çeşidinin hafif, hafif keskin bir tadı vardır.

Kimyasal

Az çeşitte frenk soğanı sadece 40 cm'ye kadar uzanır Yaprakların tadı keskin ve parlaktır, verim göstergeleri yüksektir - birkaç kesimde yaklaşık 7 kg sulu tüy hasat edilebilir.

Chemal çeşidinin dezavantajları küllemeye karşı zayıf direnci içerir.

Çiğdem

Erken olgunlaşan frenk soğanı, yapraklar büyüdükten 14 gün sonra kesmeye uygundur. Hoş bir tada sahiptir ve açık havada ilkbahar donlarına dayanıklıdır. Aynı zamanda, çeşidin verimi ortalamadır - bir metre dikimden yaklaşık 600 g tüy hasat edilebilir.

Çiğdem frenk soğanı düzenli ekim gerektirir, aksi takdirde bitkinin verimi azalır.

Frenk soğanı yararları ve zararları

Yenilebilir bitki frenk soğanı birçok tıbbi özelliğe sahiptir:

 • iştahı artırır ve sindirim süreçlerini hızlandırır;
 • bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığından kurtulmayı destekler;
 • ateroskleroz gelişme riskini azaltır;
 • vitamin eksikliğinin ortaya çıkmasını önler;
 • antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkiye sahiptir;
 • toksinlerin, toksinlerin ve parazitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur;
 • görme keskinliğini artırır;
 • diş etlerinin kanamasını azaltır;
 • kan damarlarını genişletir ve kan basıncını düzenler;
 • erkeklerde ve kadınlarda genitoüriner sistemin durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir;
 • Yavaş sindirimle bağırsak hareketliliğini iyileştirir.

Değerli özelliklerin yanı sıra, frenk soğanı kontrendikasyonları vardır. Bitkinin tüketilmesi tavsiye edilmez:

 • mide ve bağırsakların ülseratif lezyonları ile;
 • pankreatitin alevlenmesi ile;
 • kalp ve kan damarlarının kronik hastalıkları ile;
 • hepatit ve karaciğer sirozu ile;
 • bireysel hoşgörüsüzlük ile;
 • sık migren ile.

Frenk soğanı, esas olarak aşırı tüketildiğinde vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Aşırı miktarlarda keskin tüyler mide ekşimesine ve mide bulantısına, ishale, baş ağrısına ve alerjik döküntülere neden olur.

Frenk soğanı nasıl ekilir

Frenk soğanı yetiştirmek oldukça kolaydır - kültür iddiasız kategoriye aittir. Bitki evde doğrudan açık toprağa veya kapalı kaplara ekilebilir.

Açık alanda tohumlardan büyüyen frenk soğanı

İlkbaharda, büyüme mevsiminin başlangıcında veya soğuk havalardan kısa bir süre önce sonbaharda sahaya frenk soğanı ekebilirsiniz. Bir bitki için bir alan, hafif bir gölge ile orta derecede aydınlatılmış olarak seçilir. Toprak gevşek, kireçle zenginleştirilmiş, iyi drenajlı ekim için gereklidir.

Dikimden birkaç ay önce seçilen alan kazılır ve yabani otlardan arındırılır. Toprağa 1 m'ye bir kova humus veya 500 ml kompost ekleyin2, az miktarda üre ve süperfosfat dökülür, ardından substrat karıştırılır. Kültürün fiili ekiminden birkaç gün önce, bölgeye 1 m'ye 20 g amonyum nitrat da uygulanır.2 ve dünyayı bolca sulayın.

Açık bir bahçede frenk soğanı ekme prosedürü şuna benzer:

 1. Bitki tohumları bir gün ılık suya batırılır, periyodik olarak sıvısı değiştirilir ve ardından bir kağıt havlu üzerinde kurutulur.
 2. Sahada 2 cm derinliğe kadar aralarında 5 cm mesafe bırakılarak küçük delikler hazırlanır.
 3. Muamele edilen tohumlar deliklere yerleştirilir ve üzeri toprakla örtülür.
 4. Yataklara bol miktarda sprey şişesi püskürtülür.

İlk sezonda genç yaprakların kesilmesi tavsiye edilmez - bitkiye güçlenme fırsatı verilir.İkinci yılda bu kurala uyulursa, çalılar bereketli bir hasat getirecektir.

Dikkat! Kıştan önce frenk soğanı ekerken, tohumlar önceden ıslatılmadan kuru toprağa indirilir.

Frenk soğanı sıraları arasında 15-30 cm boşluk bırakılması tavsiye edilir.

Büyüyen frenk soğanı fidanları

Daha sonra açık toprağa transfer için önce evde fideler için frenk soğanı tohumları ekebilirsiniz. Teknoloji şuna benzer:

 1. Yaklaşık 20 cm derinliğinde geniş bir kutu, kenarlara 3-4 cm ulaşmayan humus, bahçe toprağı, kum ve odun külü alt tabakası ile doldurulur. Toprak tesviye edilir ve bol miktarda sulanır.
 2. Bitkinin önceden ıslatılmış tohumları 2,5 cm aralıklarla 1,5 cm derinliğinde çukurlara serilir, malzeme yukarıdan toprakla kapatılarak bir sprey şişesi ile püskürtülür ve ardından kutu film veya cam ile kaplanır.
 3. Birkaç gün boyunca, fideler orta derecede aydınlatmalı ılık bir yerde tutulur. Fidelerin ortaya çıkmasından sonra, barınak kutudan çıkarılır ve mikro yeşil soğanlar, yaklaşık 18 ° C sıcaklıkta daha aydınlık bir odaya yeniden düzenlenir.
 4. İlk gerçek yaprağın oluşumu anında fideler dalar.

Evde yetiştirme sırasında frenk soğanı düzenli olarak nemlendirilmelidir. Fideler, sürgün oluşumundan ortalama iki ay sonra toprağa aktarılır. Bu zamana kadar bitkiler iki gerçek yaprak almalıdır.

Frenk soğanı fidanları için gün ışığı saatleri en az 12 saat olmalıdır

Frenk soğanı bakımı

Her iklimde tohumlardan frenk soğanı yetiştirebilirsiniz. Bir kültüre bakmak özellikle zor değildir, ancak bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Sulama

Frenk soğanı bol miktarda sulama gerektirir. Nem eksikliği ile bitki dekoratif etkisini kaybeder, ayrıca yapraklar çok iri ve daha az lezzetli olur. Kültürü ılık suyla sulayın, üst toprak tabakasının durumuna odaklanmanız gerekir. Toprağın su basması da bitkinin kökleri çürüyebileceği için hız açısından tehlikelidir.

Tavsiye! Frenk soğanı su eksikliğinden kabalaşmışsa, tüylerin bir kısmını kesmeniz, kalan ekimleri bolca sulamanız ve yaprakların daha fazla büyümesiyle toprağın kurumasını önlemeniz gerekir.

Üst giyim

Frenk soğanı için gübreler ikinci yılda uygulanmaya başlanır. Bitkinin üst pansumanı, ilk kesimden sonra gerçekleştirilir - sulama sırasında, bir kuş dışkısı çözeltisi veya toprağa bir sığırkuyruğu infüzyonu verilir. Yatakların kuru mineraller - nitrofos veya azofos, 1 m'de 40-100 g serpilmesine de izin verilir.2.

Organik madde kullanırken, her yaprak toplandıktan sonra bitkiyi besleyebilirsiniz. Mineral gübreler daha az uygulanır - 2-3 kesimden sonra.

Gevşetme ve ayıklama

Yetişkin frenk soğanı toprak yüzeyinde yoğun bir çim oluşturur ve genellikle yabancı otların büyümesini kendi başlarına engeller. Ancak 1-2 yaş arası genç bitkilerin her ay ayıklanması ve gevşetilmesi tavsiye edilir. Bu ayrıca hızı zararlılardan ve mantarlardan koruyacak ve köklere oksijen erişimini artıracaktır.

Kışa hazırlık

Hız tesisi şiddetli donları iyi tolere eder. Ancak sonbaharda frenk soğanı bakımı kuralları hala bahçenin yalıtılmasını tavsiye ediyor. Genellikle yoğun bir malç tabakası kullanılır - toprak kuru yapraklarla, talaşla kaplanır ve ladin dalları ile kaplanır. İlkbaharda, çözülmenin başlamasıyla barınak kaldırılır, böylece kültürün büyümesine engel olmaz.

Hastalık ve haşere kontrolü

Frenk soğanı nadiren zararlılardan ve hastalıklardan muzdariptir, çünkü bitkideki fitokitler böcekleri korkutur ve patojenik mikroorganizmaları yok eder. Ancak bazı rahatsızlıklar hala hız için tehlike oluşturuyor:

 1. Toz halinde küf. Mantar hastalığı, bitkinin yapraklarındaki soluk yeşil lekeler ve beyazımsı bir çiçek açmasıyla tanınabilir. Gelişmiş bir rahatsızlıkla, etkilenen bölgeler zamanla kahverengiye döner ve frenk soğanı ölür.

  Aşırı nemli koşullarda frenk soğanı üzerinde külleme görülür.

 2. Pas. Başka bir mantar hastalığı bitkide kahverengimsi kırmızı lekeler ve şişlikler bırakır.Mantar hızla yayılır ve kısa sürede tüm bahçeyi yok edebilir.

  Bir bitkideki pas, toprakta fazla nitrojenle birlikte kısa sürede gelişir

Soğan hastalıklarına karşı mücadele, Topaz, Fitosporin ve Bactofit mantar ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir. İlaçlamadan sonraki bir ay içerisinde mahsulün yapraklarının gıda amaçlı kesilmesi tavsiye edilmez. Mantarlar için bir profilaksi olarak, sahada temizliği sağlamak ve patojenik mikroorganizmaların kış uykusuna yattığı bitki artıklarını zamanında temizlemek gerekir.

Dikkat! Sonbaharın başlamasıyla birlikte, kurumuş plakaların ayrışmaması için yaprak kalıntıları da dahil olmak üzere hız soketinden çıkarılması gerekir.

Zararlı böcekler arasında, frenk soğanı için tehlike esas olarak trips'dir. Aktara veya Bordeaux sıvısını kullanarak parazitleri temizleyebilirsiniz. Thripslerin yataklarda frenk soğanı ile çoğalmasını önlemek için, kış başlangıcından önce, alanı çürüyen bitki kalıntılarından temizlemeniz gerekir.

Hem yetişkin böcekler hem de trips larvaları tavada beslenir

Üreme

Bölme yöntemi ile sitedeki hızı çarpabilirsiniz. Bu, yalnızca bitki popülasyonunun artmasına değil, aynı zamanda artık yüksek verim gösteremeyen eski çalıların gençleşmesine de izin verir.

Frenk soğanı bölümü ilkbaharda veya erken sonbaharda yapılır. Prosedür şu şekilde gerçekleştirilir:

 1. Seçilen günde bitki yatağı bol miktarda sulanır.
 2. Kürekle kısa sürede kazarlar ve dikkatlice yerden kaldırırlar.
 3. Çalıların yaprakları 15 cm, kökleri 5-7 cm ye kadar kesilir.
 4. Elle veya bıçakla, bitki her biri 8-10 ampul olacak şekilde birkaç parçaya bölünür.
 5. Ortaya çıkan küçük çalılar yeni yerlere aktarılır ve normal şekilde ekilir.

Bölündükten sonra frenk soğanı bakımı standart kurallara göre yapılır.

Frenk soğanı 3-4 yaşında bölünmesi tavsiye edilir.

Hasat ve depolama

İlk defa ekimden sonra ikinci sezonda hasat yapılır. Genç sulu yapraklar tamamen kesilir veya bitkiden sadece birkaç tüy alınır. Aynı zamanda, yerden küçük kütükler bırakılır. Çiçeklenme sapları, yaprakların kabalaşmasını önlemek ve sululuğunu korumak için yaz aylarında çıktıktan hemen sonra çıkarılır.

İlkbahardan yazın sonuna kadar, çeşit ve büyüme oranına bağlı olarak frenk soğanı 2-4 kez tamamen kesilebilir. Yapraklar en son Ağustos ortasında çıkarılır ve artık soğuk havalardan önceki hızı bozmaz, böylece kültürün kış başlangıcından önce bir besin kaynağı biriktirme zamanı olur. En güzel tada 25-40 cm yüksekliğe kadar uzanan tüyler sahiptir.

Frenk soğanı iki haftaya kadar buzdolabında taze tutabilirsiniz. Bir bitkinin tüylerinin kışa hazırlanması gerekiyorsa, bunların negatif sıcaklıklarda dondurulması veya kurutulması gerekir. Her iki durumda da, hız maksimum faydayı koruyacak ve tadı kaybetmeyecektir.

Sonuç

Frenk soğanı güzel ve sağlıklı bir bitkidir ve iyi verimlidir. Kültür, bakım konusunda yüksek talepte bulunmaz, ancak büyüme mevsimi boyunca birkaç kez lezzetli ve sulu yeşillikler elde etmenizi sağlar.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat