Shakespeare soğan: çeşitli açıklama + fotoğraf

Birçok soğan çeşidi arasında, kış çeşitleri, daha erken hasat getirdikleri için bahçıvanlar arasında popülerdir. Shakespeare soğanı, hem bakım hem de verim açısından birçok kış çeşidine göre bir dizi avantaja sahiptir.

Islah çeşitlerinin tarihi

Soğan, MÖ 4 bin yıllarında ortaya çıktı. Bu kültür bitkisinin anavatanı Çin'dir. Ancak Shakespeare'in soğanı bir Hollanda çeşididir. Çeşitlilik yakın zamanda Rusya'da ortaya çıktı, ancak şimdiden biraz popülerlik kazandı. Yetiştiriciler, yalnızca sonbaharda ekim için tasarlanmış bir çeşitlilik yetiştirdiler; İlkbaharda ekim yaparken verim çok daha azdır. Bu çeşit sevkom ile ekilir.

Yayın açıklaması

Shakespeare soğanı - bir kış çeşididir, yaklaşık 100 gramlık bir ampul ağırlığına sahiptir. Diğer bir avantaj ise erken olgunlaşma dönemidir.

Ampul yuvarlak, sarı-kahverengi renkli yuvarlak sert pullarla kaplanmıştır. Meyvenin eti beyaz, oldukça sulu ve yarı keskin bir tada sahiptir. Onu diğer kış çeşitlerinden güçlü bir şekilde ayıran çekime eğilimli değildir.

Kış soğanı özellikleri Shakespeare

Shakespeare'in kış soğanı karakterize eden ve ona olumlu eleştiriler veren birkaç ana özellik vardır. Her şeyden önce bilinen tüm kış soğanı çeşitleri arasında ilklerden birini veren erken olgunlaşan bir çeşittir. Ampullerin tadı mükemmel.

Yol ver

Uygun bakım ve yetkin tarım teknolojisi ile, mahsulü ilk sürgünlerden sonraki 70 gün içinde hasat edebilirsiniz. Soğan verimi 3,5 kg / m2 ... Meyvenin, şiddetli donlara dayanmaya yardımcı olan yoğun bir kabuğu vardır. Bu, söz konusu soğanın Sibirya kışı koşullarında bile yetiştirilmesini mümkün kılar. -18 ° C'ye kadar donları mükemmel şekilde tolere eder.

Hastalık ve haşere direnci

Kışın soğan Shakespeare, birçok hastalığa ve zararlıya dayanıklı olduğu için acemi bahçıvanlar için mükemmeldir. Ancak soğan sineği hala bitkiyi etkiler ve bu nedenle önleyici tedbirler alınmalıdır.

Önemli! Tüy üzerinde soğan yetiştirirken böcek ilacı kullanmamalısınız.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Shakespeare çeşidi kış soğanı bahçıvanların bu çeşitliliği takdir ettiği bir dizi avantajı vardır.

Çeşitliliğin artıları:

  • setlerin ilkbahara kadar saklanması gerekmez;
  • ilkbaharda ekilenden çok daha erken olgunlaşır;
  • mükemmel tadı;
  • ok oluşumuna direnç;
  • yaygın soğan hastalıklarına direnç.

Shakespeare soğanlarının tek dezavantajı raf ömrüdür, ancak bu tüm kış çeşitleri için geçerlidir.

Shakespeare kış soğanı ekimi ve bakımı

Maksimum verimi elde etmek için tarım teknolojisi kurallarına uymak gerekir. Shakespeare'in soğan seti kıştır çünkü ilkbaharda ekilmesi tavsiye edilmez. Son teslim tarihlerine uymak ve araziyi uygun şekilde hazırlamak önemlidir. Zamanlama her şeyden önce ekimin gerçekleştiği bölgenin iklim koşullarına bağlıdır.

Shakespeare Kış Soğanı Ne Zaman Ekilmeli?

Ekim zamanı, hava ve toprak sıcaklıklarına bağlı olarak her yıl değişebilir. Bu genellikle Ekim sonu ve Kasım başıdır. Soğanın çok erken ekilmesi, erken ortaya çıkmasına ve ardından donmaya neden olacaktır.Gecikmiş bir ekimle, soğanın kış başlangıcından önce kök salması için zamanı olmayacaktır. Hava sıcaklığı +5 ° C olmalıdır. Bu durumda, sıcaklık yaklaşık 2 hafta 0 ° C'de kalmalıdır. Shakespeare çeşidinin kış soğanı setleri, Sibirya'da bile kök salmış ve büyümüştür, ancak incelemelere göre, donmaması ve kök salması için donmadan birkaç hafta önce ekilmesi önemlidir.

Shakespeare Kış Soğanı Sibirya'da Ne Zaman Ekilmeli?

Sibirya'ya iniş için daha erken tarihler gereklidir. Şiddetli donların başlamasından önce, ekimden sonra en az bir ay geçmelidir. Bu nedenle Sibirya'da ekim tarihi yaklaşık olarak Ekim ayı ortalarında veya biraz daha erken belirlenir.

Bahçe yatağı hazırlığı

Soğukta bunu yapmamak için yatakların önceden ekime hazırlanması tavsiye edilir. Her şeyden önce, toprak kazılmalı ve önceki dikimlerin kalıntılarından temizlenmelidir. Toprak verimliliğini artırmak için humus, potasyum tuzu, süperfosfat kullanabilirsiniz. Ayrıca toprağın besin değerini artırmak için odun külü mükemmeldir ancak azot içeren gübrelere dikkat etmelisiniz. Ayrıca taze gübre kullanmak da yasaktır.

Soğan yatağı için güneşli ve kuru bir yer seçmeniz tavsiye edilir. Bahçe yatağı 15–20 cm yüksekliğindedir, dikim olukları 15 cm mesafeden yapılır, soğanlar 3 cm derinliğe dikilmelidir.

Kışın Shakespeare soğanı nasıl ekilir

Başlangıçta tohum, potasyum permanganat çözeltisi içinde 10 dakika dezenfekte edilmelidir. Bu, birçok hastalığı önleyecek ve ekimden önce seti güçlendirecektir. Sonra ampulleri iyice kurulayın ve ancak o zaman ekime başlayın. Bir seferde bir ampul dikebilirsiniz, ancak bu çeşitlilik için bir deliğe 3-4 setlik yuvalara ekmeye de izin verilir. 3 cm'den daha derine dikerseniz, o zaman ilkbaharda yükselmesi zor olacak ve sığ bir ekimle soğan kışın donabilir.

Büyüyen soğan

Büyürken, sulama, beslenme ve bakım için temel gereksinimlere uymak önemlidir. O zaman verim mümkün olduğu kadar yüksek olacaktır. Dikimden sonra soğanlar malçlanmalıdır. Kışın, yataklarda yeterince kar olduğundan emin olun. İlkbaharda malç çıkarılmalı ve ardından yataklar üzerinde ince bir kül tabakası ile örtülmelidir.

Sulama. Dikimden sonra sebzenin sulamaya ihtiyacı yoktur. İlkbaharda yeterince doğal yağış var ve bu nedenle toprak zaten ıslak. İlk sulamaya Mayıs ayının ilk yarısından daha erken ihtiyaç duyulmaz. Shakespeare soğanlarının özellikleri, bakımlarının iddiasız olduğunu gösteriyor, ancak yine de yeterli nemi izlemeniz gerekiyor.

Üst giyim. İlk defa, ampul olgunlaşmaya başlarken toprak beslenmelidir. İkinci beslenme - 14 gün sonra. Potasyum fosfatlı gübreler bunun için mükemmeldir. En iyi seçenek, bu şekilde daha iyi emildikleri için gübreleri sıvı halde uygulamaktır.

Bahçeyi otlattığınızdan emin olun. yabani otlar bitkinin büyümesini ve gelişmesini engellemedi. Ayrıca ampullerin hava erişimine ihtiyacı olduğu için toprağı gevşettiğinizden emin olun.

Hasat ve depolama

Sürgünlerin çıkmasından yaklaşık 2,5 ay sonra Shakespeare soğanı hasadına başlayabilirsiniz. Ampuller bir dirgen ile kazılır. Toprağı ampulden silkeleyin ve mahsulü açık havaya yayın. Daha sonra mahsul, ampullerin boyunları kuruyana kadar tamamen kuruması için bir gölgelik altına aktarılır. Bu noktada kökleri ve kök kalıntılarını kesmeniz gerekir.

Mahsulü serin bir yere koyarsanız, altı aya kadar dayanabilir. Oda tamamen kuru olmalı ve duvarlarda küf izleri olmamalıdır. Yüksek nem hasadın hayatta kalmasına izin vermez.

Soğan ıslah yöntemleri

Shakespeare çeşidinin ana ıslah yöntemi sevka kullanımıdır. Sevok, yetiştirme amacına bağlı olarak çeşitli boyutlarda olabilir. Mümkün olan en uzun raf ömrüne sahip mahsuller elde etmek için 1 cm'ye kadar çok küçük ampuller kullanılır. Daha büyük çaplı bir set kullanırsanız, yay kullanımı için iyi bir tüy elde etmeniz mümkündür.

Hastalıklar ve zararlılar, kontrol ve önleme yöntemleri

En yaygın haşere, soğan sineğidir. Bununla mücadele etmek için, haşereyi korkutacak olan yatakların etrafına kadife çiçeği ekilebilir. Herhangi bir hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, bitkinin mantar ilaçları ile tedavi edilmesi gerekir. Ve ayrıca bakır oksiklorür ile muamele faydalıdır. Daha ciddi bir durumda, sistemik mantar öldürücüler uygundur.

Sonuç

Shakespeare soğanı bir Hollanda kış çeşididir. Dona dayanıklılığı nedeniyle Rusya topraklarında da yetiştirilmektedir. Bakımda iddiasız ve birçok hastalığa dayanıklı. Mükemmel tadı var. Dikim sırasında, sevok'un kök salması için son tarihlere uymak ve dondan önce zamanında olmak önemlidir. Shakespeare kış soğanı da uygun özenle Sibirya'da yetiştirilmeye uygundur.

Görüşler

Golikov Alexander Ruslanovich, 39 yaşındayım, Omsk
Shakespeare 3 yıl önce kış soğanı ekmeye başladı. Yanlışlıkla bu çeşitliliği öğrendim ve denemeye karar verdim. Avantajları arasında, kışları iyi tolere ettiğini, çok lezzetli olduğunu ve sürekli bakım gerektirmediğini not ediyorum. Henüz herhangi bir eksi bulamadım. Ama kıştan önce kesinlikle dikilmeli, bir şekilde ilkbaharda ilkbaharla birlikte ekmiştim, hasat çok küçüktü.
Ivanov Petr Alexandrovich, 53 yaşındayım, St.Petersburg
Dacha'da, her zaman kış soğanı ekerim, böylece ilk hasadı daha erken yapabilirim. Yakın zamanda Shakespeare çeşidini öğrendim ve denemeye karar verdim. Memnun kaldı, çünkü kışı iyi geçirdi ve birlikte yükseldi. Bahar çok yağmurluydu ve bu nedenle yataklar ilk kez Haziran ayında zaten sulandı. İlk çimlenmeden iki buçuk ay sonra, hasadı çoktan kazıyordum. Tadı beğendim, çünkü keskinlik sadece ölçülü, torunlar bile zevkle yediler.
Bolshak Ekaterina Anatolyevna, 40 yaşında, Western Dvina
Neredeyse tüm sebzeler bahçede yetiştiriliyor, hiçbir şey almıyorum. Denediğim birçok soğan çeşidi arasında Shakespeare'i tercih ediyorum. Bu iddiasız bir çeşittir, nadiren hastalanır, tek tehlike soğan sineğidir. Ama bahçenin her yerine nergis ektim, bu yüzden hasat sağlıklıydı. Raf ömrü de benim için oldukça tatmin edici - mahzenimde altı ay bir hasırda ağırlığında ve bozulmuyor.

Yorumlar (1)
  1. Ve Shakespeare'in fidelerini ilkbaharda diktiğimde, soğanlar kış öncesine göre 1,5 kat büyüdü.

    12.10.2020 04:10
    Sergey
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat