Soğan Golden Semko F1 ayarlar: çeşitli açıklama, yorumlar

Soğan Zolotisty Semko F1, elverişsiz çimlenme koşullarına dirençli, ilk neslin erken olgun, verimli bir melezidir. Taze tüketime uygun evrensel çeşitlere aittir. Isıl işlemden sonra keskinliğini kaybeder, ağızda daha yumuşak bir tat kazanır.

Soğan çeşidi Golden Semko'nun tanımı ve özellikleri

Melez, Hollandalı Kırmızı Semko soğanı temel alınarak Rus yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. 2000 yılında Rusya Federasyonu Devlet Siciline girildi. Çeşitlerin organizatörü Moskova agrofirm "Semko-Junior" dır.

Soğan setleri Golden Semko kendisini istikrarlı bir verime sahip çok yönlü, iddiasız bir çeşit olarak kanıtlamıştır. Temizlerken neredeyse hiç gözyaşı yok. Zolotisty Semko soğanın lezzet kalitesi uzmanlar tarafından mükemmel olarak değerlendirildi.

Görünüm

F1 hibrit, yuva oluşturmadan tek büyük ampullerde büyür. Semko çeşidinin meyvesi eşit, yuvarlak, altın bir kabukla süslenmiştir. Şalgamın boynu incedir. Meyvenin içi beyaz, sulu ve kendine özgü keskin bir tada sahiptir.

Ampul Golden Semko'da birkaç ölçek var, çoğunlukla 2-3 katman

Bitkinin hava kısmı parlak yeşil içi boş bir tüydür. Zayıf keskin, 30-35 cm yüksekliğe ulaşırlar. Bir şalgamda 40'a kadar tüy oluşur.

Olgunlaşma dönemi ve verim

Soğan Golden Semko F1 erken olgunlaşan tiptedir. Çimlenmeden hasada kadar 2,5 aydan fazla geçmez. Bir ampulün ağırlığı 75-80 gr, verim 1 m2 - 4-5 kg. Raf ömrü 5-7 aydır.

Hastalık ve haşere direnci

Soğan Golden Semko F1, Soğan ailesinin hastalıklarına karşı bağışıktır. Ancak olumsuz hava koşulları ve tarım tekniklerine uyulmaması, mantar hastalıklarının gelişmesine yol açar: lekelenme, fusarium, çeşitli çürüme türleri, külleme.

Altın Semko çeşidinin zararlılarından trips, tırtıl ve soğan sineği tehlikelidir

Kompozisyon ve özellikler

Soğanın faydalı özellikleri şunları içerir:

 • bağırsak mikroflorası üzerinde antibakteriyel etki, metabolizmayı iyileştirme;
 • vücudun vitamin ve mikro elementlerle zenginleştirilmesi;
 • vücudun koruyucu özelliklerinin optimizasyonu, kanserli neoplazm gelişme riskini azaltmak;
 • toksinlerin ortadan kaldırılması.

Hibrit Golden Semko, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Kimyasal bileşim şunları içerir: manganez -% 11,5, kobalt -% 50; silikon -% 16.7, C vitamini -% 11.1.

Uygulama

Semko Altın Soğan pişirmede kullanılır. Birçok yemeğe dahildir. Çiğ olarak yenir, haşlanır, kızartılır, karamelize edilir. Golden Semko, et ve balık yemeklerinde, soslar, turtalar ve et suyu yapımında tatlandırıcı olarak kullanılır.

Halk hekimliğinde ve kozmetolojide soğan, saçı güçlendirmek için cilt gençleştirme ve restorasyon için maskeler hazırlamak için kullanılır.

Büyüyen bölgeler

Hibrit Golden Semko F1'in yıllık mahsul olarak yetiştirilmesi tavsiye edilir. Yetiştirme açık havada yapılır. Hem güney bölgeleri hem de ılıman iklime sahip bölgeler uygundur. Kuzey bölgelerde melez bir serada yetiştirilir. Bu durumda ekime takviye yapılmalıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Belirli bir bölgede dikim için bir çeşitlilik seçmeden önce, özelliklerini, avantajlarını ve olası dezavantajlarını öğrenmeniz gerekir. Soğan Golden Semko F1, sebze yetiştiricileri arasında talep görüyor, iddiasız olduğu için özel bakıma ihtiyaç duymuyor.

Sebze birçok yararlı kimyasal element içerir, bu nedenle yaz salatalarında kızartma ve fırınlama için kullanılır.

Artıları:

 • sıcaklık dalgalanmalarını kolayca tolere eder;
 • zararlılara ve hastalıklara karşı bağışıklığı vardır;
 • herhangi bir iklim bölgesinde yüksek verimlilik gösterir;
 • bakımda iddiasız;
 • bitmiş ürünlerin raf ömrü 5-7 aydır;
 • iki ekim yöntemi - tohumlar ve soğanlar;
 • iyi pazarlanabilirlik ve tat.

Dezavantajları, Golden Semko F1 soğanının tüy üzerinde büyümeye uygun olmamasıdır. Tarımcılar, kuzey bölgelerindeki büyüme mevsimindeki artışla başa çıkmayı öğrendiler. Son yıllarda, melez fideler tarafından yetiştirilmektedir.

İniş tarihleri

Semko soğan setleri erken ilkbaharda veya kıştan önce ekilir. Aynı zamanda, ortalama günlük toprak sıcaklığı +10 ° C'nin altında olmamalıdır. Melez kıştan önce ekilirse, alan bir kompost tabakası ile malçlanmalı ve ilk donlar geldiğinde onu iğne yapraklı ağaçların dalları ile örtmelidir. Bahar sıcağının gelmesiyle ladin dalları çıkarılır.

Önemli! Altın Semko soğanı için en iyi öncekiler lahana, domates, patates, salatalıktır.

Nasıl ekilir

F1 hibritini dikmek için yataklar iyi aydınlatılmış bir alanda donatılmıştır. Gölgeli köşelerde şalgam küçük, deforme olmuş, oklarla ortaya çıkıyor. Soğan toprağı nötr bir pH seviyesine sahip olmalıdır (biraz alkali bir şekilde yetiştirebilirsiniz). Golden Semko orta derecede nemi sever.

Tohumlardan büyüyen

Melez tohum materyalinin ekimi 2 cm derinliğinde oluklarda yapılır Sıralar arası açıklık 10-15 cm dir.Tohum materyali birbirinden 1.5-2 cm. Gerekli boyutlarda ayrı ayrı dağıtılır.

Tohumları oluklara yerleştirdikten sonra serpilir, sulandığından emin olun. İlk sürgünler ortaya çıkmadan önce ekimin kapatılması önerilir. Altın Semko pruvasında tüyler çıkar çıkmaz sığınak kaldırılır. Uygun iklim koşullarında 10-14 gün içinde ilk sürgünleri bekleyin.

Soğan yetiştiriciliği Güney bölgelerine uygun Golden Semko tohumları

Sıcak iklime sahip bölgelerde, koşullar tek mevsim tohumdan hasada elverişlidir.

Sevka dikim

Sevka soğanı Golden Semko'nun ekimden önce 20 dakika bakır sülfat çözeltisine veya suya batırılması önerilir.

Dikim öncesi aşındırmadan sonra şalgamlar durulanmalı ve kurutulmalıdır. Islak materyali ekerken, yüksek çürüme riski vardır.

Ekimden önce soğan Golden Semko üç fraksiyona bölünerek kalibre edilir.

Önerilen sıra aralığı 20-25 cm, ampuller arası mesafe 10 cm, oluk derinliği 5 cm'dir. Şalgam toprağa serpilir, böylece yüzeyden 3-5 mm yukarıda kalır.

Önemli! Golden Semko çeşidinin tohumlarının derinlemesine derinleştirilmesi tavsiye edilmez, meyve doğal olmayan silindirik bir şekle sahip olacaktır.

Şalgamın yanlış konfigürasyonu, yüzeye yakın yerleştirilmiş bir set alacaktır. Dikimden sonra, yataklara bir kum tabakası (5 mm'ye kadar) serpilir, alan düzlenir.

Bakım özellikleri

Altın Semko soğanı için ilk iki ay bakım yapılır. Kültürün sulamaya, toprağı gevşetmeye, ek gübreleme yapmaya ihtiyacı var.

Sulama

Dikim anından itibaren ilk sekiz hafta, Semko F1 hibrid yoğun bir şekilde sulanmalıdır. Bunu yapmak için, tercihen oturmuş ılık su kullanın. İklim koşullarına bağlı olarak sulama sıklığı düzenlenir. Yataklar ortalama olarak yedi günde bir sulanır. Kuru havalarda sulama sayısı artar, yağışlı havalarda ise azalır. Yataklardan hasat yapılmadan üç hafta önce nemlendirme durdurulur.

Altın Semko soğanı serada yetiştiriliyorsa damla damla sulama yapılır.Aşırı nem şalgamın çürümesine neden olur.

Ayıklamak, gevşetmek

Semko F1 soğanın aktif büyüme döneminde yabancı otları düzenli olarak ayıklamak gerekir. Gevşek, iyi havalandırılmış toprakta verim birkaç kat daha yüksektir. Manipülasyonlar haftada en az bir kez yapılır, ertesi gün sulamadan sonra yapılması önerilir.

Üst giyim

Ekimden önce Semko soğanlarının ekilmesi planlanan alanın gübrelenmesi gerekmektedir. Gübre ilk kez sonbahar hazırlığı sırasında uygulanır. İkincil pansuman ekimden hemen önce yapılır. Bir inek gübresi veya tavuk gübresi çözümü uygundur, tüketim oranı 3 l / m'dir.2.

Melezin üçüncü beslemesi, sürgünlerin ortaya çıkmasından iki hafta sonra gerçekleştirilir. Bunu yapmak için 30 g üreyi bir kova su içinde çözün. Hacim, 2 m²'lik bir arsayı sulamak için yeterlidir.

Hasat ve depolama

Hasat zamanının geldiği, hafif kurumuş bir şalgam boynu olan sarkık tüylerle uyarılır. Melez, açık ve kuru havalarda hasat edilir. Yerden soğanı çıkardıktan sonra saçak altına serilir. Soğanı döşemeden önce, Golden Semko'nun depolama için birkaç hafta kurumasına izin verilir. Daha sonra çürümüş ve bozulmuş numuneler seçilir.

Hastalık ve haşere kontrolü

Bir hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, yatakların mantar öldürücü preparatlarla tedavi edilmesi gerekir. En etkili Previkur, Maxim, Skor.

Sitenin kirlenmesini önlemek için dikim malzemesinin ayrılması önerilir. Çürük, güvenilmez ampuller atılır. Mantar, asidik topraklarda aktif olarak gelişir. Bu nedenle toprak, dolomit unu ile kireçlenir.

Zararlı böceklerin ortaya çıkmasını önlemek için soğan yatakları havuç yatakları ile değiştirilmelidir.

Haşereler için etkili ilaçlar şunlardır: fidelerin ve tohum materyalinin bir bakır sülfat çözeltisi (% 1) ile işlenmesi, yeşillere sabunlu su püskürtülmesi.

Sonuç

Soğan Golden Semko F1 bakımda iddiasızdır, herhangi bir iklim bölgesine iyi uyum sağlar, çoğu hastalığa karşı bağışıklığa sahiptir, zararlı böceklerden nadiren etkilenir. Hastalıkların ortaya çıkmasını ve mahsulün parazitlere zarar vermesini önlemek için, önleyici tedbirlerin zamanında alınması gerekir.

Bahçıvanların soğan hakkında incelemeleri Golden Semko

Anastasia, 43 yaşındayım, Tula
İklimimiz orta derecede karasaldır, ancak Semko Golden melezinin (sadece birkaç yıldır yetiştiriyorum) olgunlaşma zamanı var. Tek dezavantajı tohumları kendi başınıza toplayamamanız, her yıl satın almanız gerekiyor. Şalgamlar aynı büyüklükte, tadı tatlıdır.
Gennady, 65 yaşındayım, Krasnodar
Geçen yıl Golden Semko F1'in tohumları ilk kez satın alındı. Diğer soğan çeşitlerinden biraz daha pahalılar, bu yüzden test için birkaç torba aldım. Hasat beni memnun etti. Melez bakımda iddiasız, güzel, hatta altın kafalar oluşturuyor. Tadı neredeyse hiç acılık yok.
Natalya Petrovna, 58 yaşındayım, Volgograd
Beş yıldır Semko F1'i yetiştiriyorum, hiç mahsulsüz kalmadım. Fide yöntemini kullanırdım ama son iki yıldır sadece tohum ekiyorum. Fideler her zaman dost canlısıdır, verimlilik mükemmeldir. Lezzet kalitesi zirvede. Salata yapmak, kızartmak, marine etmek için kullanıyorum.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat