Soğan Herkül'ü ayarlar

Soğan setleri Herkül ilkbaharda ekilir ve 2,5-3 ay sonra ağır, uzun süre saklanan başları toplarlar. Büyürken, tarım teknolojisi, su ve ekimleri beslerler. Bahçıvanlar, yüksek kaliteli fideler elde etmek için markalı hibrit tohumlar ekerler.

Islah çeşitlerinin tarihi

Bu, Bejo Zaden B.V şirketinden Hollanda seçiminin orta-erken bir melezidir. 2006'dan beri Devlet Siciline dahildir. Hercules f1'in Orta Bölge bölgelerinde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Meraklıları, bahara kadar mükemmel korunması nedeniyle hemen hemen her yerde çeşitli yüksek verimli soğan yetiştirirler.

Soğan çeşidinin tanımı Herkül

İlk nesil Herkül soğanında hibrit olan çeşit, Herkül olarak da adlandırılır, iki yıllık termofilik bir kültürdür. İlkbaharda, bir sonraki sıcak mevsimde dikim için sonbaharda küçük ampuller, setler oluşturan tohumlar ekilir. Çeşidin kök sistemi, verimi düşürmesine rağmen, kültürün kuru dönemlerde iyi gelişmesi nedeniyle uzun sürgünler ile güçlüdür. 35 cm yüksekliğinde birkaç tüy sulu, koyu yeşildir. Normal kalınlıkta bir boyun ile ortalama 120 ila 160 g arasında eliptik şekilli olgun başlıklar. Kuru sarı-altın kabuklar, ampulleri üç ila dört katmandan çevreler. İç pullar sulu ve kalındır, beyaz renklidir ve sıkıca oturur.

Başlar çoğunlukla tek kenarlıdır; ayrıca iki filiz vardır. Ampul üzerinde en iyi kilo alımına katkıda bulunan az sayıda yaprak vardır. Herkül'ün tadı baharatlıdır, ancak belirgin bir acılık yoktur. Kuru madde% 15'tir. Herkül soğan çeşidi, endüstriyel yetiştiricilik için en iyilerden biridir.

Tavsiye! Yeşillik için sadece dış yapraklar veya uçları bir buket tüyden kesilir. Tam teşekküllü sulu pullar oluşturmak için ampulün merkezi tüylere ihtiyacı vardır.

Sevok Herkül: açıklama

Yüksek kaliteli bir Hercules hibrit setinin çapı 21-24 mm'yi geçmemelidir. Fotoğraftaki Sevka Herkül'ün soğanları, büyük yuvarlak oval başlara benziyor. Altta kök kuralları var, boyun fidesiz kuru. Üst ölçekler altındır, setin başının etrafında birkaç katman halinde katlanmıştır. Ampuller şekil ve boyut olarak tek tiptir.

Soğan Herkül'ü ayarlar: özellikleri

Seçilmiş soğan, lekesiz sarı üst pullu Herkül'ü ayarlar ve hasar, uzun süre depolanan yüksek verimde büyük başlıklar verir.

Yol ver

Nisan veya Mayıs aylarında ekimden sonra Herkül setleri 75-85 günde gelişir. Yapraklar solduğunda kafalar çıkarılır. Toprağın besin değerine bağlı olarak, zamanında sulama ve pansuman, 80 ila 200 gr ağırlığındaki soğanlar büyür.İyi bir hasat için, saha sonbaharda gerekli mineraller ve organik maddeler ilave edilerek hazırlanır. Herkül setinin ekim zamanı göz önünde bulundurularak Ağustos ayında olgun soğanlar seçilir. Çeşitlilik 1 metrekareden verir. m 7-8 kg sulu kafa. Soğandan giyinmeden, incelemelere göre Hercules f1 fideleri 5-6 kg büyütülüyor, bu etkileyici bir sonuç.

Hastalık ve haşere direnci

Hibrit, tipik soğan hastalıklarına dayanıklıdır, bu nedenle başları iyi gelişir. Ayrıca, ampuller hastalıklara yakalanmadan uzun süre yatar. Ancak, yüksek verimli bir çeşidin tohumu elden satın alınmışsa, ekimden önce dezenfektan solüsyonlara batırılmalıdır. Prosedür, soğanı böceklerden ve enfeksiyonlardan temizleyecektir.Halk ilaçları ile zararlılarla mücadele edilir. Aynı alanlara bitki dikmemek için ürün rotasyonunu gözlemlemek önemlidir. Böcekler yerde kışı geçirebilir ve yeni dikimlerde gelişebilir.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Herkül soğan setlerinin fotoğraflarını içeren çok sayıda açıklama, bunun en iyi çeşitlerden biri olduğunu doğrulamaktadır. Bir melezin avantajları açıktır:

 • erken vade;
 • Yüksek verimlilik;
 • mükemmel ticari performans;
 • depolama süresi;
 • ok oluşumuna direnç;
 • kuraklık direnci;
 • patojenlere direnç.

Yaz sakinleri, Herkül soğan setleri hakkındaki incelemelerinde de bir dezavantaja işaret ediyor: kendi tohumlarınızı özel mağazalarda oldukça pahalı olan bir melezden yetiştiremezsiniz.

Soğan dikimi ve bakımı

Herkül çeşidi, zamanında ekilmesi ve doğru şekilde yetiştirilmesi koşuluyla potansiyelini ortaya çıkarır. Sevok, olası patojenleri ve zararlıları uzaklaştırmak için tuz çözeltileri, potasyum permanganat, bakır sülfat, endüstriyel özel müstahzarlar ile ıslatılarak ekime hazırlanır. Dikim materyali markalı ambalajlarda satılmazsa, mağazada uygun olmayan depolama durumunda ihtilaflar tohuma ulaşabilir. Sevok, piyasadan satın alınırsa önceki arsadaki zararlı böceklerle istila edilebilir.

Öncekiler de dikkate alınır:

 • soğan, domates, patlıcan, patates, marul, ıspanak, kavun ve su kabağından sonra başarılı bir şekilde gelişir;
 • sarımsak, mısır, havuç, ayçiçeğinin yetiştiği yerlere ekmeyin.

Soğan ekim tarihleri

Çeşitliliğin açıklamasını takiben, Herkül soğan setleri, toprak + 10 ° C'ye kadar ısındığında - Nisan başından Mayıs ortasına kadar bahçeye ekilir.

Herkül soğanı kıştan önce dikmek mümkün mü

Bu çeşidin Sevok'u, Ağustos ayı başında Temmuz ayı sonunda hasat alabilmek için sonbaharda ekilir. Soğan Herkül kıştan önce don başlangıcından yaklaşık 17-20 gün önce sahaya yerleştirilir. Fidelerin filizlenmeye başlamaması için zamanı seçmek önemlidir. Soğukta, hassas tüyleri donacak ve bu da tüm ampulün durumunu olumsuz yönde etkileyecektir. Podzimny dikim çeşitleri için en küçük seti seçin. Ampuller erken gelişmeye başlayacak ve iyi bir hasat sağlayacaktır. Yatak, kuru ot, talaş ile 10-12 cm'ye kadar bir tabaka ile malçlanır.

Önemli! Herkül soğanlarının kış ekimi, yalnızca kışların şiddetli olmadığı bölgelerde yapılır.

Yatakları hazırlamak

Herkül çeşidi için doğru yer nasıl seçilir:

 • iddiasız, ancak termofilik bir soğan için bir arsa güneşli, gölgesiz olarak seçilir;
 • yağıştan sonra nemin biriktiği alçak arazilere ekilmemelidir;
 • besinler ile zenginleştirilmiş nötr kumlu tırtıllar, tırtıllar ve gevşek çakallar gibi soğan;
 • sonbahar dikimi için, bir alanı kazarken, 1 metrekare başına sadece 500 g odun külü. m;
 • sonbaharda ilkbahar çalışması için, 35 gr süperfosfat, 15 gr potasyum klorür, yarım kova humus, ancak gübre kullanılmaz;
 • nisan ayında toprağa 15 gr üre veya 12 gr amonyum nitrat eklenir.

Soğan dikimi

Herkül soğanının özelliklerine göre, kafalar büyür, setler şemaya göre ekilir: sıralar arasında 30 cm, delikler - 15 cm, ıslatılmış set kurutulur ve 5 cm derinliğe yerleştirilir.

Önemli! Sevka boynu yüzeyden 2 cm derinleşecek şekilde üstüne toprak serpin.

Büyüyen soğan

İncelemelere göre setteki Hercules soğan çeşidi günlük bakım gerektirmez:

 • Haziran ve Temmuz başında haftada iki ila üç kez sulanır;
 • 16 Temmuz veya 1 Ağustos'tan sonra tüyler solar, sulama durur;
 • toprak 2-3 cm gevşetilir;
 • yabani otlar kaldırıldı.

Hercules soğan çeşidi 3-4 kez döllenir ve 1 metrekare başına 5 litre sulanır. m:

 1. İlkbaharda ilk sürgünler göründüğünde 10 litre suda 20 gr karbamid çözülür.
 2. 2 hafta sonra, 40 g nitrophoska 10 litrede seyreltilir.
 3. Daha sonra fosfat-potasyumlu gübreler uygulanır.

Hasat ve depolama

Boyun kuruduğunda ve kapandığında, soğanlar dirgen ile kazılır, tüyleri kesilir. Başlar 4-5 gün kurutulduktan sonra gevşek duvarlı kaplara yerleştirilir. Soğuk ve kuru ortamda saklayınız.

Soğan ıslah yöntemleri

Çeşidin tohumları ilkbaharda toprağa ekilir, Temmuz ayında şartlandırılmış bir tohum alırlar. Ampuller kurutulur, tüy kalıntılarından arındırılır ve + 5 ° C ile + 15 ° C arasında saklanır. İlkbaharda baş oluşturacak şekilde fideler ekilir.

Hastalıklar ve zararlılar, kontrol ve önleme yöntemleri

Açıklamaya göre Herkül soğanı hastalıklara duyarlı değildir. Çeşitlilik, soğan sinekleri ve akarları, kül veya tuzlu sudan korkan tütün tırtılları ve bitişik havuç ekimlerinden zarar görür. Tarlalarda böcek öldürücüler kullanılır. Profilaksi için fideler dezenfekte edici infüzyonlarla tedavi edilir.

Sonuç

Hercules soğan setlerini zamanında, dezenfektanlarla tedavi etmek önemlidir. Sulama ve besleme, büyük başların oluşumunu sağlayacaktır. Çeşitliliğin saklanması kolaydır, ilkbahara kadar iyi saklanır.

Görüşler

Rimma Olegovna Radkova, 43, Kursk bölgesi
Bu çeşit soğanı ilk kez ektim, çok mutluyum. Hiç böyle bir hasat görmedim! Onu tohumlardan kendim yetiştirdim, Nisan ayında bahçeye ektim, soğuk ama donmaya karşı dayanıklı bir odada sakladım. Tohumlar pahalıdır ama buna değer. Bu baharı üreme için alacağım.
Elena Alekseevna Spasova, 35 yaşındayım, Ryazhsk
Herkül tohumlarını Mart ayında satın aldım. Geçen yaz kulübede, bir komşunun bu soğanın bahçesine hayran kaldım. Benimki hastaydı ve tüyleri bahçesinde yeşildi ve hiç ok yoktu. Ve ne ağır kafalar! Ampulleri kilerde sıfırın üzerindeki sıcaklıklarda saklarım. Mayıs'ın inmesini bekleyemem!
Lilia Glebovna Grabova, 57 yaşında, Rostov bölgesi
Kızım bana birkaç yıldır bu türden tohumları getiriyor. Büyüyen konveyör durmuyor. Her yıl bir şalgam için bahçeye tohum ekiyorum ve tohum ekiyorum. Dikim için ampuller iyi büyüyor, güçlü, aynı boyutta, piyasada satıyorum. Sonra alıcılar gelir ve böyle bir yay için kahramana teşekkür eder.
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat