Nisan taze soğan: pencere kenarında büyüyen

Soğan, bahçede dikim için olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Sürgünleri yemeklerin tadını iyileştirir, vitamin ve mineral içerir. Dona dayanıklı ve lezzetli çeşitler arasında nisan soğanı öne çıkıyor. Yazlık evlere ekilir, evde tüy üzerinde zorlama yapılır.

Çeşitliliğin özellikleri

Soğan, soğan ailesinin bir temsilcisidir. Bitki Asya ülkelerinden getirildi; Çin ve Moğolistan'da doğal olarak bulunuyor.

Kültürün yer üstü kısmı sıradan bir soğanı andırır. Sürgünler uzun, yoğun bir şekilde düzenlenmiştir. Tadı, soğan çeşitlerinden daha rafine ve yumuşaktır. Batun'un büyük bir ampulü yok. Yeşil tüyler yenir.

Nisan soğanı-batun besin değeri yüksek, erken olgunlaşan bir çeşittir. Kültür, taze tüketim için bir tüy üzerinde yetiştirilir. Bitki 1 m'ye ulaşan yeşil geniş tüyler üretir Sürgünler sulu, yumuşak, uzun süre kaba değil, keskin bir tada sahip. Çiçek salkımları, birçok küçük çiçekten oluşan küreseldir.

İniş anından ilk kesime kadar geçen süre 100 gündür. Aprelsky çeşidi mükemmel bir tada sahiptir ve salataların, birinci ve ikinci yemeklerin hazırlanmasında kullanılır.

Bitki ağırlığı 200-300 g. 1 m2'den itibaren verimlilik. m iniş - 2 kg. Tüy toplama ilkbaharın başlarında başlar ve sonbaharın sonlarında biter. Sürgünler sezon başına 3-4 kez kesilir.

Nisan çeşidinin avantajları:

 • kar eritildikten sonra hasat;
 • artan vitamin ve askorbik asit içeriği;
 • büyük ve kaliteli hasat;
 • hastalığa karşı düşük duyarlılık;
 • donma direnci;
 • ilkbahar, yaz veya kış aylarında ekim.

Soğan, bir yıllık veya çok yıllık bir ürün olarak yetiştirilir. Her yıl kültür büyüyor ve daha fazla boş alan kaplıyor.

Ekimden 3-4 yıl sonra soğan faydalı özelliklerini kaybeder. Bitki, görünümü ve verimi olumsuz yönde etkileyen çok sayıda ok üretir.

Bahçede büyüyen

Nisan taze soğanı tohumlardan yetiştirilir. Toprağı ve dikim malzemesini önceden hazırlayın. Dikimler, sulama, toprağı gevşetme, gübreleme yapılarak bakılır.

Toprak ve tohum hazırlama

Hepsinden iyisi, soğan verimli kumlu balçık, chernozem veya tınlı topraklarda yetişir. Turba ve kumlu toprakta bitki çok sayıda ok oluşturma eğilimindedir.

Kültür, ampullerin çürümesine neden olan nemin durgunluğunu tolere etmez. Bu nedenle Nisan soğanı, nemin ve havanın iyi geçmesine izin veren süzülmüş topraklara ekilir.

Soğanın öncüleri patates, domates, lahana, bezelye, fasulyedir. Bu tür bitkilerden sonra toprak daha az yabani otlar... Sarımsak, salatalık ve havuçtan sonra ekim yapılmaz.

Dikim yeri yıllık olarak değiştirilir. Site güneş tarafından tamamen aydınlatılmalıdır, hafif kısmi gölge kabul edilebilir. Su durgunluğunun olmadığı nemli yerlerde Nisan soğanlarının yetiştirilmesine izin verilir.

Önemli! Sonbaharda, toprak kazılır, 1 metrekare başına 8 kg kompost ve 250 gr odun külü. m. Kültür, yüksek asitli topraklara tolerans göstermez, bu nedenle onu azaltmak için kireç kullanılmalıdır.

İlkbaharda toprak 10 cm derinliğe kadar gevşetilerek minerallerle gübrelenir. 1 metrekare için m dikimleri 20 gr üre, 30 gr potasyum sülfür ve 50 gr süperfosfat alır. Bileşenler toprağa gömülüdür.

Aprelsky çeşidinin tohumlarının ön işleme tabi tutulması, soğan fidelerinin ortaya çıkmasını hızlandırmaya yardımcı olur.Dikimden önce malzeme 6 saatte bir değiştirilen bir gün boyunca ılık suda bırakılır. Ek olarak, tohumlar zayıf bir potasyum permanganat çözeltisine bir saat boyunca yerleştirilir.

Aprelsky çeşidinin tohumlarının çimlenmesini teşvik etmenin bir başka yolu da köpürmektir. Tohum, eşzamanlı hava beslemesi ile ılık suda tutulur. İşlem, fidelerin çıkışını bir hafta hızlandırır ve soğan verimini artırır.

Soğan dikimi

Aprelsky çeşidi, Nisan sonundan Ağustos ortasına kadar herhangi bir dönemde ekilir. Ekim sonu sonbahar dikimi için karlar eridikten sonra hasat elde edilir.

Nisan soğanı-batuna ekim sırası:

 1. Karyola üzerine oluklar açılır, aralarında 20 cm bırakılır, sıra sayısı yatak genişliğine göre değişir. 3 sıra halinde ekilen bitkilerin bakımı en uygunudur.
 2. Tohumlar 1-2 cm derinlikte 5 cm aralıklarla yerleştirilir Çok yıllık bir mahsul yetiştirmek için tohum tüketimi 1 metrekare başına 2 kg'dır. m. Yıllık soğan daha sık ekilir ve 1 metrekare başına 3 gr tüketilir. m.
 3. Dikim malzemesi toprakla kaplanır ve bol sulanır.

İlkbahar donları riski varsa, ekilen soğanlar agrofiber (spunbond, lutrasil) ile kaplanır. Barınak özellikle geceleri önemlidir. Modern kaplama malzemeleri sayesinde dikim için sıcaklığı 5 ° C artırmak mümkündür. Ortaya çıkan fideler 5-10 cm boşluk bırakılarak inceltilir.

Erken hasat için nisan soğanı yetiştiriciliği için sonbaharda dikim yapılır... Kışlık soğan ekimi için yaz aylarında Nisan arsası hazırlanır. Sıcaklık düştüğünde, sıcaklık +3 ° C'ye düştüğünde tohumlar aralarında 20 cm bırakılarak sıralar halinde ekilir, turba ile malçlanıp agrofibre ile örtülür. İlkbaharda soğan inceltilir.

Bakım planı

Nisan soğanının düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Yataklar, hava koşulları dikkate alınarak sulanır. Bir kuraklıkta her gün su getirilir. Sulamadan sonra toprak 20 cm derinliğinde neme doyurulmalıdır. Sulama için ılık, durgun su kullanın. Sıralar arasındaki toprak gevşetilmelidir.

Çimlenmeden bir hafta sonra soğan, 1:15 oranında bir mullein çözeltisi ile sulanır. Gelecekte ekim alanlarının odun külü ile tozlanması yeterlidir.

Önemli! Tarım teknolojisine tabi olan Aprelsky çeşidi nadiren hastalıklardan etkilenir.

İnişler soğan sineklerini, böcekleri ve güveleri çeker. Zararlı böcekler, bitkilerin yer üstü kısmını yok eder. Böcekler ortaya çıktığında, Nisan soğanı Fufanon veya Karbofos müstahzarları ile püskürtülür. İşlemden sonra birkaç gün beklerler ve ancak o zaman soğanı yemek için kullanırlar.

Evde büyüyor

Nisan soğanı evde başarıyla yetiştirilir. Soğan balkonda nisan-ekim ayları arasında pencere kenarında büyür - yıl boyunca. Dikimden önce toprağı hazırlayın ve tohumları işleyin. İnişler gerekli koşullarla sağlanır: nem, aydınlatma, sıcaklık koşulları.

Toprak ve tohum hazırlama

Aprelsky soğanı ekerken, oda koşullarında verimli nötr toprak hazırlanır. Önceden, bir su banyosunda buharda pişirilir veya dezenfeksiyon için sıcak bir potasyum permanganat çözeltisi ile dökülür.

Nisan soğanı dikmek için toprak seçenekleri:

 • vermikompost ve hindistancevizi lifi;
 • kompost, turba ve humus.

1-2 yıl önce toplanan taze ekim malzemesini kullanmak en iyisidir. Ekimden önce nisan soğan tohumları 12 saat ılık suda bekletilir. Dezenfeksiyon için tohumlar zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinde bir saat tutulur.

Soğan dikimi

Tohumları ve toprağı hazırladıktan sonra, Aprelsky çeşidini ekmeye başlarlar:

 1. Kabın içine çakıl taşları, kırık tuğla veya genişletilmiş kil parçaları şeklinde bir drenaj tabakası dökülür.
 2. Alt tabakayı üstüne yerleştirin.
 3. Toprak yüzeyinde 2 cm derinliğinde oluklar açılır.
 4. Tohumlar oluklara yerleştirilir, üzeri toprakla örtülür ve iyice sulanır.
 5. Sera etkisi elde etmek için dikimler folyo ile kaplanır.
 6. 1-2 hafta sonra sürgünler göründüğünde, kaplar ışıklı bir yere yeniden düzenlenir.

Soğan ülkede zaten büyüyorsa, sonbaharda kazılabilir ve evde pencere kenarında yetiştirilebilir.Daha sonra kışın taze soğan tüyleri elde edilir.

Sahada bitkiler 2-3 yaşında seçiliyor. Toprak kesesi ile birlikte çıkarılırlar ve besleyici toprakla dolu kaplara nakledilirler. İlk olarak soğan 1-2 ay sıfır sıcaklıkta saklanır. Bitkilerin iyi bir tüy verimi alması için uykuda bir süre gereklidir.

Nisan çeşidi evde +18 ila +20 ° С arasındaki sıcaklıklarda ve% 80 nemde tutulur. Yeşiller 3 hafta sonra hasat edilir.

Bakım planı

Güney, batı ve doğu pencerelerinde yetiştirildiğinde yüksek bir Aprelsky soğanı verimi elde edilir. İnişler belirli bir mikro iklim ile sağlanır.

Soğanın kök sistemini güçlendirmek için fideler serin bir yerde ve kısmi gölgede 10 gün bekletilir. Yer, ısıtıcılardan ve pencerelerden uzak olmalıdır. Ay boyunca nisan soğan çeşidinin büyüme süreci yavaştır, ancak ileride yıl boyunca taze yeşillikler alabilirsiniz.

Nisan soğanı bakımı şunları içerir:

 • 10 saat boyunca sürekli aydınlatma;
 • ılımlı sulama;
 • odayı havalandırmak;
 • taslak eksikliği;
 • sürekli besleme.

Gerekirse ek aydınlatma kurun. Fitolamplar bitkilerden 30 cm mesafede sabitlenir. Prayın gerekli aydınlatmayı alması için sabah veya akşam açılırlar.

Dikimler düzenli olarak ılık, durgun suyla sulanır. Aşırı toprak nemi, soğanlar için zararlıdır. Toprak kurumaya başladığında su getirilir.

Periyodik olarak, fideler, 1 litre su başına 3 g süperfosfat ve potasyum tuzundan oluşan bir çözelti ile beslenir. Ajan, sulama ile toprağa verilir. Sargılar arasında 2-3 haftalık bir ara gözlenir.

Bahçıvanlar yorumları

Evgeniya, 39 yaşındayım, Kemerovo
Birkaç yıl önce, tohumlardan bir sürü soğan üretmeye çalıştım, ancak sürgünleri beklemedim. Geçen yıl incelemelere göre nisan soğanı batununu seçtim. Tohumları kıştan önce ektim, ilkbaharda çok sayıda sürgün vardı. Çeşitlilik Sibirya donlarına karşı dayanıklıdır, birkaç yıldır tek bir yerde büyür. Tüyler sulu ve hoş kokuludur, uzun süre buzdolabında saklanırlar.
Vasily, 53 yaşındayım, Moscow region
Masaya taze tüyler almak için düzenli olarak soğan ekilir. Aprelsky çeşidi en iyilerden biridir, mükemmel çimlenme gösterir ve erken hasat verir. Tohumlar ucuzdur, 1 g'lık bir pakette.İlkbaharda tohum ekerim, hızlı ve dostane bir şekilde filizlenirler. Nisan çeşidi, ilkbaharda eksik olan bir vitamin kaynağıdır.
Olga, 27 yaşındayım, Chelyabinsk
Pencere kenarında düzenli olarak farklı soğan çeşitleri yetiştiriyorum. Geçen yıl bir komşunun yorumlarına göre nisan soğanı seçtim. Tohumları sonbaharda ektim, Yeni Yılda zaten birkaç tüy denedim. Soğanın tadı harika, salatalara, çorbalara ve sebze yan yemeklerine ekliyorum. Bu çeşidi düzenli olarak yetiştireceğim, taze otlar her zaman işe yarayacak.

Sonuç

Aprelsky çeşidi dona dayanıklılığı, mükemmel tadı ve yüksek verimi ile değerlidir. Çeşitlilik, her türlü iklim koşullarına uyarlanmıştır. Kültür çok yıllık olarak yetiştirilir, daha sonra bitkiler her 3-4 yılda bir değiştirilir.

Soğan bakımı için ekimleri sulamak, toprağı gevşetmek ve ek gübreleme yapmak yeterlidir. Evde zorlamak, sonbahar ve kış aylarında taze otlar toplamanıza izin verir. Bitkilere iyi aydınlatma, toprak nemi, besin tedariki ve temiz havaya erişim sağlanır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat