2021 için en iyi domates çeşitleri

Zaten, kışın başında, gelecek sezon için hangi domates tohumlarının alınacağını düşünmenin zamanı geldi. Sonuçta, bahçeye domates ekmeden önce fide yetiştirmeniz gerekir. Bu süreç oldukça zahmetli, ancak taze sebzelerin hasadı yaz sezonu boyunca sahibi ve misafirlerini memnun edecek.

Bu yazıda ilk 10'u belirlemeye çalışacağız. domates çeşitlerimelezleri ve çeşitleri çeşitli özelliklere göre sınıflandırın ve 2021 için en iyi domates çeşitlerini önerin.

Neden domates ekmelisin

Domatesler Güney Amerika'dan Rusya'ya geldi; bu meyveler güneşe ve sıcaklığa çok düşkün. Ancak bu, yetiştiricilerin ekime uygun domates çeşitleri geliştirmesini engellemedi. Sibirya.

Bugün, domatesli çalılar olmadan tek bir banliyö bölgesi tamamlanmadı. Sonuçta domates çok sağlıklı bir meyvedir, hücre yenilenmesini destekleyen, yaşlanmayı ve kanser hücrelerinin gelişimini önleyen bir antioksidan olan likopen içerir.

Ek olarak, domateslerin meyveleri çok miktarda A ve C vitamini, birkaç eser element içerir, bu da bu sebzeyi sadece çok lezzetli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede sağlıklı kılar.

Domatesin çok yönlülüğü de yaygınlığında önemli bir rol oynadı. Sonuçta, domatesler sadece taze yenip salatalara eklenemez, benzersiz soslar yaparlar, kurutulur, kurutulur, konserve edilir, salamura edilir ve hatta sıkılır.

Karar veren bahçıvanlar büyüyen domates, bu kültürün biraz kaprisli olması için hazırlanmalı, domateslere bakılması gerekiyor - kendi başlarına büyümeyecekler. Ancak her çalı, sitenin sahibini birkaç kilogram mükemmel taze sebze ile memnun edebilir.

Ekilecek en iyi domates çeşitleri nasıl belirlenir

En iyi domatesleri sıralamak kolay değildir. Nitekim, bugün bu sebzelerin 7,5 binden fazla çeşidi var ve her yıl daha fazla çeşit ve melez domates var.

Hangi domateslerin en iyisi olduğunu anlamak için önce domatesler için hangi gereksinimlerin öne sürüldüğüne karar vermelisiniz. Örneğin, bir düzine olabilir:

  • en erken domates;
  • açık zemin için uygun;
  • seralarda yetiştirilen;
  • alışılmadık özelliklerle karakterize edilir (standart olmayan renk, şekil, tat);
  • 2021'de yeni üreme gelişmeleri;
  • Yıllar boyunca test edilen çeşitler vb.
Dikkat! Kural olarak, çiftçiler en çok çeşidin verimi ve meyve olgunlaşmasının zamanlamasıyla ilgilenirler.

Erken olgunlaşan en iyi 10 domates çeşidi

Sebzelerin olgunlaşma oranı özellikle Rusya'nın iklim koşullarında önemlidir. Burada nispeten kısa bir yaz var: önce domatesler ilkbahar donları tarafından tehdit ediliyor, ardından sonbahar soğuğu geliyor.

Domateslerin olgunlaşması ve meyveyi sahibine vermesi için tohumları Mart ayı başlarında fidelere ekilir.

Açık toprağa sadece yetiştirilen, olgunlaşan ve sertleşen fideler dikilebilir. Bunu mayıs ortasından daha erken yapmazlar ve geceleri çalıları plastik örtü veya özel agrofiber ile örtmek daha iyidir.

"Aşkım F1"

Seralarda, seralarda ve açık yataklarda yetişmek için erken olgunlaşmış bir melez uygundur. Serada çalılar 120 cm'ye kadar büyür ve bahçede çalılar küçük olacaktır - yaklaşık 70 cm.Bitki belirleyiciye aittir - çalının yüksekliğini düzenler, kural olarak, domates beş çiçek salkımının ortaya çıkmasından sonra büyümeyi durdurur.

Domatesin daha erken meyve vermeye başlaması için onu çimdiklemek daha iyidir. Ancak açık zeminde, bir çalı oluşturmak ve sürgünleri kırmak hiç gerekli değildir, bu sadece sera bitkileri için yapılabilir.

Domates büyür büyük - her birinin ağırlığı 200 grama ulaşır. Hamurları orta yoğunlukta, şekerli. Kabuğu ince, parlaktır. Domateslerin rengi parlak kırmızıdır. Tadı yüksektir - meyveler sulu ve aromatiktir, konserve, meyve suları ve soslar yapmaya uygundur. “Aşkım” domatesini biraz uzamış şekli ve meyvenin dibindeki küçük burnu ile tanıyabilirsiniz.

Her çalıdan maksimum 5 kilogram domates çıkarılabilir. Çoğu zaman, meyveler aynı anda ve hızlı bir şekilde olgunlaştığı için mahsulün tamamı iki kez hasat edilir. Olgunlaşma hızı nedeniyle (85 gün), bitkilerin geç yanıklıkla enfeksiyona uğramasını önleyen, gece serinliğinin başlamasından önce bile mahsulün tamamını hasat etmek mümkündür.

Aşkım F1

"Kırmızı horoz"

Erken olgunlaşan bir başka belirleyici domates. Bitkiler yeter cılız, büyük meyveler verir... Çeşitlilik, film barınakları ve yataklarda büyümek için uygundur.

Çalıların yüksekliği sadece 60-65 cm'dir, ancak sürgünleri sıkıştırmak ve sapı bağlamak daha iyidir. Meyveler top şeklindedir, hafif basıktır. Domates kabuğu pürüzsüz ve parlaktır. Domatesin rengi kırmızıdır. Tadı ekşi ile hoştur. Meyveler çatlamaz. Her biri yaklaşık 250 gram ağırlığındadır.

Çeşitlilikteki domatesler için en iyi yer "Kırmızı horoz»- erken salataların hazırlanması ve taze tüketim.

Çeşitlilik, iddiasızlığı ve hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı direnci ile ayırt edilir.

Kırmızı horoz

"Birinci sınıf öğrencisi"

Küçük domates erken olgunlaşma. Çeşit, seralarda veya açık havada yetiştirilebilir. Maksimum yükseklik 100 cm'ye ulaşır, bu nedenle bitki bağlanmalı ve kısmen sabitlenmelidir.

Üç sapta bir "Birinci Sınıf" domates yetiştirmek en verimlidir - bu şekilde verim maksimum olur. Domatesler hafif basık bir top şeklindedir, meyvenin olgunluktaki rengi parlak pembedir. Meyve eti sulu, şekerli. Erken olgunlaşmış domateslerde olduğu gibi tadı mükemmeldir. Meyveler likopen ve şeker bakımından yüksektir.

Bir domatesin kütlesi 150-200 gramdır. Bu domatesler en iyi şekilde taze yenir, parçalar halinde kesilir veya meyve suyu sıkmak için kullanılır.

Birinci sınıf öğrencisi

"Azoyushka"

Bir fotoğraf, bu parlak sarı domateslere aşık olmanıza yardımcı olacaktır. Çeşitlilik erken olgunlaşmaya aittir, kabul edilir belirsiz... Bir film altında veya bir serada yetiştirildiğinde domatesler 200 cm yüksekliğe ulaşır Açık alanda çalılar daha kısa olacaktır.

Bitkiler yan sürgünlerden bağlanmalı ve kırılmalıdır - iki gövdede bir çalı oluşturmak en iyisidir.

Olgun domatesler limon sarısı rengindedir, düz yuvarlak şekilli, parlak kabukludur. Meyvenin tadı "domates" olarak telaffuz edilir. Domatesin içinde çok az tohum var, eti sulu ve yoğun. Hepsinden önemlisi, bu domatesler diyet veya çocuk ürünlerinin hazırlanmasına, taze tüketime uygundur.

Azoyushka

"Skorospelka"

Çeşitlilik sadece çok çabuk olgunlaşmaz (87 gün), aynı zamanda iddiasızlığı ile de ünlüdür. Çalılar küçük ama hacimli büyür, bu nedenle bir desteğe bağlanmaları veya yan sürgünlerden kısmen çıkarılması gerekir.

Domatesler, koyu kırmızı renkte boyanmış bir top şeklindedir. Meyvenin tadı belirgindir. Domatesler taze salatalar yapmak için en uygun olanıdır, ancak işlenebilirler de.

Skorospelka çeşidi, düşük sıcaklıklara karşı dayanıklılığı nedeniyle takdir edilmektedir - soğuk havalarda bile, çalılara çok sayıda meyve bağlanır. Domatesler hızlı ve dostane bir şekilde olgunlaşır, bu da sonbaharda soğuk havalardan önce hasat yapmanızı sağlar.

Skorospelka

"Aile"

Bu domates, olgunlaşmanın ortasına atfedilebilir, çünkü meyveler, tohumların ekilmesinden sonraki 115. günde olgunlaşır. Ancak meyveler, zengin, karakteristik bir "domates" tadı ve aroması ile ayırt edilir.

Çalılar küçük, kompakt, meyveler iri, etlidir. Domateslerin şekli yuvarlak, rengi kırmızıdır. Bir domatesin ortalama ağırlığı yaklaşık 200 gramdır. Meyvenin tadının mükemmel olması için tamamen olgunlaşmasına izin verilmelidir.

Bahçıvanlar, yüksek verimi, iddiasızlığı, mükemmel tat özellikleri nedeniyle Aile çeşitliliğini takdir ediyor.

Aile

"Rajah"

Yarı kararlı domates erken olgunlaşma. Bahçedeki çalıların yüksekliği 100 cm'ye ulaşabilir, serada domatesler daha da büyür. Gövdeler bir desteğe bağlanmalı, sürgünler tutturulmalıdır.

Domateslerin şekli ovaldir, olgunluk aşamasında meyveler koyu kırmızı renklidir. Her bir domates yaklaşık 280 gram ağırlığında, etli etli bir mola şeker taneleri ile. Domatesler taze tüketim ve işleme için harikadır, iyi bir tadı ve aroması vardır.

Rajah

"Bol F1"

Erken olgunlaşan belirleyici bitki. Çalılar 50-70 cm'ye kadar büyür, bir desteğe bağlanmalı ve yan sürgünler sıkıştırılmalıdır. Bu domatesleri hem serada hem de bahçede yetiştirebilirsiniz.

Domateslerin yoğunluğu orta, iriliği küçük, meyve ağırlığı yaklaşık 80 gramdır. Hamurun ortalama yoğunluğu, oldukça hoş bir tadı vardır. Olgun domateslerin rengi koyu pembedir. Meyvelerin küçük olması, bir bütün olarak konserve ve dekapaj için kullanılmasına izin verir.

Bol F1

"Kırmızı ok"

Tohum ekildikten 95. günde domates olgunlaşır. Bitki yarı belirleyicidir, seradaki çalıların yüksekliği 120 cm'ye ulaşabilir Domatesler bağlanmalı ve kısmen tutturulmalıdır.

Meyveler, her biri aynı anda 7-9 domates içeren kümeler halinde olgunlaşır. Her kovanda bu fırçalardan yaklaşık 10-12 tane vardır.

Olgunlaşmış domatesler kırmızı renkli, yuvarlak şekilli ve orta büyüklükte olup ağırlıkları yaklaşık 150 gramdır. Tat özellikleri iyidir. Domates, konserve yapmak ve taze salatalar yapmak için mükemmeldir.

Hibritin özel değeri hastalıklara, elverişsiz iklim koşullarına, iyi durumda kalmasına ve nakliyeye uygunluğuna karşı dayanıklılığıdır.

kırmızı ok

"Afrodit"

Belirleyici domates, çok erken olgunlaşma ile - ilk sebzeler toprağa ekildikten 75. günde tadına varılabilir.

Seralarda ve açık tarlalarda yetiştirmeye uygundur. Çalıların yüksekliği sadece 50 cm'dir, sabitlenmesine gerek yoktur, ancak onları bir desteğe bağlamak daha iyidir.

Her çiçeklenmede 6-8 domates oluşur. Şekli yuvarlak, yüzeyi pürüzsüz. Domates çatlamaz, sulu bir ete ve hoş bir tada sahiptir. Her bir domatesin kütlesi yaklaşık 100 gramdır. En sık, "Afrodit"Salamura için kullanılır, tuzlama, koruma.

Mahsul uzun mesafelerde taşınabilir, meyveler kalite kaybı olmadan uzun süre yatabilir (bu çeşidin bir fotoğrafı aşağıda görülebilir).

Afrodit

En verimli domatesler

Elbette, bahçıvanların çoğu şu sorudan endişe duyuyor: "Hangi çeşitler daha iyi meyve verir?" Sonuçta, nadiren herkes için en iyi domates çeşitleri, örneğin bu fotoğrafta olduğu gibi egzotik bir görünüme sahip olanlardır.

İLK-10 oluştur en üretken Her yaz aynı domatesleri yetiştiren bahçıvanların incelemeleri çeşitlere ve melezlere yardımcı oldu.

"Aswon"

Fide dikiminden 95 gün sonra hasada izin veren erken olgunlaşmış belirleyici domates.

Melezin ayırt edici bir özelliği, benzersiz dayanıklılığı ve doğurganlığıdır. Sadece 35-45 cm çalı yüksekliği ile parselin her metrekaresinden 10 kg'a kadar mahsul hasat edilebilir.

Çalılar o kadar kompakttır ki, bağlanmalarına gerek kalmaz, çok daha az sabitlenir. Aşırı sıcakta bile meyve tutumu çok yüksektir.

Domatesler kırmızı renklidir. Şekilleri mükemmel bir şekilde eşittir - bir daire veya küçük bir oval. Her bir meyvenin ağırlığı 50-70 gramdır. Domateslerin büyüklüğü, yoğunluğu ve kabuklarının kalınlığı bütün meyveleri korumak için mükemmeldir. Ancak taze domatesler bile çok lezzetlidir - sulu ve aromatiktir.

Aswon

"Kar Leoparı"

Orta erkenci domates - ekimden sonraki 105. günde olgunlaşır. Çalılar küçük ve kompakttır. Bitki dayanıklıdır, bu nedenle ülkenin kuzeyinde yetişmeye uygundur.

Çalıların yüksekliği 50-60 cm'dir, sabitlenmesine gerek yoktur, ancak bir desteğe bağlanmaları gerekir. Domatesler yuvarlak ve hafif nervürlüdür. Kağıt hamurunun yoğunluğu ortalamadır. Tadı yüksek. Bir domatesin kütlesi 200-300 gramdır. Bu domatesler çok lezzetli ve taze ama aynı zamanda işleme, konserve için de uygundurlar.

Bitki, erken olgunlaşma nedeniyle düşük sıcaklıkları tolere eder, geç yanıklık ve dondan korkmaz.

Kar Leoparı

Rio Grand

Bu çeşitlilik geç ortaya aittir - meyveler ekimden 115. günde olgunlaşır. Burçlar orta büyüklükte, belirli tiptedir. Bitkilerin boyu 100 cm'ye ulaşır, bağlanmalı ve kısmen sıkıştırılmalıdır.

Rio grand erik şeklinde, parlak kırmızıya boyanmış, yoğun bir ete sahip. Tatlı bir ağızda kalan, çok lezzetli ve aromatik bir tat ile ayırt edilirler. Her bir domatesin ağırlığı ortalama 120 gramdır. Kalın kabukları sayesinde domatesler uzun süre taşınabilir ve saklanabilir, bütün meyve konservesi için mükemmeldir.

Çeşitlilik, iddiasızlığı, aşırı sıcağa dayanıklılığı, nadir sulama, yüksek üretkenliği ile takdir edilmektedir.

Rio grand

"Ebedi Çağrı"

Erken olgun belirleyici domatesYüksekliği 70 cm'ye ulaşan domates, yüksek verim ve iri meyve boyutları ile ayırt edilir, çalılar bir desteğe sıkıca bağlanmalıdır.

Domatesler yuvarlak, hafif basıktır. Renkleri parlak kırmızıdır. Her bir domatesin ağırlığı 900 grama ulaşabilir, ortalama 500-600 gramdır. Domatesler çok sulu, etli ve tatlıdır. Soslarda, domateslerde, taze salatalarda harikadırlar.

Her çalıdan altı kilograma kadar mahsul alabilirsiniz.

Ebedi Çağrı

"Gaspaço"

Bu çeşidin küçük çalıları sadece 40 cm yüksekliğe ulaşır. Meyveler ekimden sonraki 120. günde olgunlaşır.

Küçük domatesler koyu kırmızı renkli, uzun bir şekle ve yoğun bir kabuğa sahiptir. Her bir domates yaklaşık 40-75 gram ağırlığındadır. Bu domateslerin tadı, belirgin bir aroması ile mükemmeldir. Meyveler konserve ve turşuluk için mükemmeldir.

Bitkiler yaygın hastalıklara ve düşük sıcaklıklara dayanıklıdır.

gaspaço

"Astrakhansky"

Açık zemine yönelik bir çeşittir. Domatesler ekimden sonraki 120. günde olgunlaşır, bu nedenle belirgin bir tadı ve güçlü aroması vardır.

Çalılar küçük, kompakt, boyları 80 cm'ye ulaşır Meyveler çok lezzetli, yuvarlak şekilli, parlak yüzeylidir. Bir domatesin kütlesi 150 gramdır. Meyve eti etli, sulu. Taze salatalar hazırlamak için domatesleri bir bütün olarak konserve yapmak için kullanmak iyidir.

Astragan

Domates "Astrakhansky" nin gözden geçirilmesi

Stepanova I.V., 63 yaşındayım, Stavropol
Stavropol'da yaşıyorum, çok yoğun topraklar ve sıcak yazlar var. Bu tür koşullar için iyi domates seçmek zordur, ancak "Astragan»Mükemmel uyuyor. Ne güçlü ısı, ne rüzgar ne de kuraklık bir domatesin verimini etkilemez - her durumda, her çalıdan yaklaşık dört kilogram sebze topluyorum. Domatesler salamura için harikadır, harika bir taze tadı vardır. Diğer bir avantaj, çeşitliliğin üst çürüklük, TMV, Mısır süpürgesi gibi hastalıklardan korkmamasıdır. Sürekli olarak yüksek getiri sağlayan bir kazan-kazan seçeneği olarak herkese "Astrakhansky" yi öneririm.

Sürekli olarak yüksek getiri sağlayan bir kazan-kazan seçeneği olarak herkese "Astrakhansky" yi öneririm.

"Grushovka"

İle ilgili çeşitlilik Sibirya seçimiBu, düşük sıcaklıklara, geç yanıklığa dayanıklı olduğu anlamına gelir. Standart burçlar, alçak - 70 cm'ye kadar.

Domatesler kırmızı renktedir, krem ​​şeklindedir, hafif belirgin bir ekşiliğe sahip mükemmel bir tada sahiptir. Ortalama domates ağırlığı 100 gramdır, bütün meyve konservesi için harikadır.

Grushovka

"Kırmızı Başlıklı Kız"

Bu domatesin çalıları alçak, çok kompakt, ilk yumurtalığa sıkıştırılmaları gerekiyor.

Meyveler erken olgunlaşır, yuvarlak şekilli ve kırmızı renklidir.Orta yoğunlukta et, iyi tat, güçlü aroma. Domatesler herhangi bir amaç için uygundur: konserve yapmak, salata hazırlamak, işlemek meyve suları veya soslar.

Kırmızı Başlıklı Kız

"Daryonka"

Orta boy domates orta olgunlaşma dönemleri ile. Burçlar 120 cm yüksekliğe ulaşır, serada büyümek ve yataklarda. Kesinlikle bağlamaya ve sıkıştırmaya ihtiyaçları var.

Her bir küme 5-6 meyve içerir - büyük kırmızı renkli krem. Domatesler, her biri 200 gram ağırlığa kadar olan çok lezzetli ve hoş kokuludur. Bu meyveler iyi korunabilir - yoğun bir kabuğu ve posası vardır, domatesler tuzlandıktan sonra şeklini korur.

Daryonka

Bonner Beste

Uzun zamandır tüm dünyada bilinen en eski çeşitlerden biridir. Bitki belirsizdir, desteğe kıstırma ve jartiyer gerektirir.

Uzun çalılar üzerinde olgunlaşan domatesler küçük boyutludur, yuvarlak şekle sahiptir ve kırmızı renklidir. Bir domatesin kütlesi 60 gramı geçmez, bu da onları konserve ve dekapaj için uygun kılar.

bulgular

Seçmek en iyi domatesler çalıların ve meyvelerin fotoğraflarını çeşitliliğin bir açıklaması ile inceleyerek deneyimli bahçıvanların incelemelerini okuyarak gereklidir. Ancak denedikten sonra sonucu öğrenebilirsiniz, bu nedenle her mevsim en sevdiğiniz domatesleri en az bir yeni çeşitle tamamlamanız gerekir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat