Bir tarakla soğan ekmenin Çin yolu: video, yaz sakinlerinin yorumları

Çin'in soğan ekme yöntemi, bahçıvanların sağlıklı bir ürün yetiştirmesine yardımcı olur. Daha fazla zaman alır ancak daha iyi sonuçlara yol açar. Tarım teknolojisinin tüm kurallarına ve uygun bakıma tabi olarak, ampuller hoş, hafif tatlı bir tada sahip, geniş ve güçlü büyür. Çinlilerin geliştirdiği teknolojiye göre ekilen sevok, küçük bir alanda bile yüksek verim gösterir, mükemmel şekilde depolanır ve nakliyeye uygundur.

Çin'in soğan ekme yöntemi, onu düz bir alana değil, önceden hazırlanmış sırtlara dikmeyi içerir.

Çin soğan yetiştirme yolunun tanımı

Çin teknolojisini kullanarak soğan ekimi nispeten yakın zamanda Rus bahçıvanlar ve yaz sakinleri tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak, bir mahsul yetiştirme yöntemiyle ilgili sayısız incelemeye bakılırsa, onu pratikte en az bir kez uygulamaya çalışanlar artık geleneksel yönteme geri dönmüyor. Bu tekniğin özü, sitenin özel olarak hazırlanmasında yatmaktadır, tohum, birbirinden oluklarla ayrılan çapa yardımı ile oluşturulan toprak surlara ekilir.

Genellikle Rusya'da patatesler ve bazı kök bitkiler bu şekilde ekilir. Çin'de yetiştirilen bir sebze hızla kütle kazanır ve daha yüksek verim sağlar. Ampuller bir tepede daha fazla ısı aldıklarından, olumsuz koşulların yanı sıra kültürde yaygın olan hastalıklara da olabildiğince güçlü ve dirençli hale gelirler. Sırtlar arasındaki mesafe, bitkinin bakımını çok daha kolay hale getirir: yatakları gevşetmek ve sulamak uygundur, besinler setten yıkanmaz, bu da gübre tüketimini azaltır. Uzmanlar, fakir topraklarda bile Çince ekilen soğan veriminin% 20 ve orta bölgedeki şehirlerde% 40 arttığını belirtiyor. Ayrıca taraktan meyve çıkarmak çok uygundur, hasat işlemi basittir ve çok az zaman alır. Olgunlaştıktan sonra ampuller güneşte kurutulur ve bu da raf ömürlerini uzatır. Lezzet açısından, sebze normal ekim tekniğiyle aynı kalır, ancak şekli biraz düzleşir, bu da kaliteyi hiçbir şekilde etkilemez.

Çin soğan ekiminin artıları ve eksileri

Geleneksel soğan ekim yöntemiyle karşılaştırıldığında, Çin teknolojisinin birkaç avantajı ve yalnızca bir dezavantajı vardır.

Çin yöntemine göre ekilen soğan türü ne olursa olsun meyveler büyür.

Artıları:

 • tek tip olgunlaşma;
 • büyük boy;
 • Yüksek verimlilik;
 • agroteknik işleri yürütme kolaylığı;
 • hastalıklara karşı kalıcı bağışıklık;
 • iyi muhafaza kalitesi;
 • asgari haşere hasarı riski;
 • hasat kolaylığı.

Dezavantajları:

 • temizlik süresine sıkı sıkıya bağlı kalınması.
Dikkat! Çin teknolojisine göre ekilen soğanın zamansız hasadı ürünün özelliklerini olumsuz etkilemektedir.

Çin yöntemine göre soğan ekimi

Çin ekili soğan hasadının beklentileri karşılaması için teknolojik süreci kesinlikle takip etmeniz gerekir. Dikim tarihlerine dikkat etmek, malzemeyi uygun şekilde hazırlamak, ampul ekim şemasına uymak önemlidir. Yöntemin temel özelliği, fidelerin sırtlara yerleştirilmesidir, bu nedenle işlemden önce yataklar uygun şekilde hazırlanmalıdır.

İniş tarihleri

Soğanları Çin usulü dikmek için, zemin + 5-10 ° C'ye kadar ısınana kadar beklemelisiniz. Çoğu zaman bu, nisan sonunda veya mayıs başında olur. Sıcak iklim koşullarına sahip bölgelerde, orta Rusya'dan biraz daha erken.

Ekim takviminin önerdiği günlerde kültür yataklara ekilir.

Sevka hazırlığı

Çin usulü soğan ekimi, setlerin kullanılmasını içerir. Prosedürü gerçekleştirmeden önce sıralanmalıdır. Yeşilleri zorlamak için ampullere ihtiyaç duyulursa, çapı 15 mm'den büyük olan büyük bir set kullanın. 11 ila 15 mm çapındaki küçük soğanlar şalgam yetiştirmeye uygundur.

Ekimden yarım ay önce, bir karton kutuya katlanmış seçilmiş soğan, 40 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta 10-12 saat boyunca güneşte veya bir pilin yanında kurutulmalıdır. Bu, fideleri atıcılardan, tüylü küften ve boyun çürümesinden korumak için yapılır. Çince soğan ekmeden önce fazla kabuğundan soyulmalı ve kuru kuyruklar dikkatlice kesilmelidir. Dikimden önceki gün, fidelerin 24 saat boyunca 40 ° C'ye ısıtılması gerekir. 0Su ile. Ampullerin daha hızlı filizlenmesi için kaba biraz bulamaç ekleyebilirsiniz; Fitosporin-M, kültürü çürümeye karşı korumaya yardımcı olacaktır.

Dikkat! Yumuşak, hasarlı, kuru, hastalıklı soğanlar ekime uygun değildir.

Saha hazırlığı ve sırtlar

Çin soğan dikme tekniği, sitenin doğru hazırlanmasını ifade eder. Zaten sonbaharın ortasından itibaren, yatakların kazılması, yüzeylerine süperfosfatlar, dolomit unu ve Nitroammofosk dağıtılması gerekiyor, metrekare başına 1 yemek kaşığı gerekli olacak. l, 2 yemek kaşığı. l. ve 1 çay kaşığı. sırasıyla ilaçlar. İlkbaharda yine azotlu gübreler ilavesiyle saha tekrar kazılır, ardından yatak üzerinde birbirinden 30 cm mesafede, 15 cm yüksekliğinde boyuna sırtlar oluşturulur.

Yorum Yap! Toprakta fazla miktarda azotlu gübreleme varsa, kültür çok fazla yeşillik ve orta boy şalgam verecektir.

Çin soğanı en iyi domates, lahana, salatalık veya baklagillerden sonra yataklara ekilir.

İniş şeması

Hazırlanan dikim materyali ılık, rüzgarsız bir günde ekilir. Sevok, tercihen bastırılmadan 3 cm derinliğe indirilir. Soğanı bir tarağa koymak ve toprağa serpmek daha iyidir. Böylece kültürün kök sistemi daha hızlı gelişecektir. Çin ekim teknolojisi tarafından sağlanan ampuller arasındaki mesafe 12-15 cm olmalıdır.Haziran ayında sırtlar açılır - fideleri yüksekliğin 2 / 3'üne kadar kazıp koridorlardaki fazla toprağı kaldırırlar.

Bakım özellikleri

Çince'de soğan yetiştirmek standart yöntemden çok farklı değildir, ancak birçok bahçıvan bu teknolojinin çok daha kolay olduğuna dikkat çekiyor. Kültürün hastalıklardan korunmanın yanı sıra düzenli sulama ve ayıklamaya ihtiyacı yoktur. Prosedürler yalnızca gerekli olması halinde gerçekleştirilir.

Çin teknolojisi için, bir dizi kategori II ve III almak en iyisidir.

Sulama

Soğan ekildikten hemen sonra yataklar ilk kez sulanır. Toprak kurudukça toprağın daha fazla nemlendirilmesi gerçekleştirilir. Genellikle, mahsulün büyümesinin ilk ayında, iki bol sulama yapılır. İlkbahar yağmurlu ise yatakların taşması tavsiye edilmez, nemlendirmenize gerek yoktur.

Ayıklamak, gevşetmek

Soğanlı sırt yatakları nadiren ayıklamaya ihtiyaç duyar. Yabani otlar ortaya çıktıkça çıkarılır. Her sulamadan sonra gevşetme yapılır, prosedür böceklerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

Üst giyim

Soğan yetiştiriciliğinin Çin versiyonu, üç kez gübre uygulanmasını içerir:

 1. Dikimden iki hafta sonra kültüre organik madde beslenir. Seyreltilmiş tavuk dışkısı veya 3 yemek kaşığı ilavesiyle% 10 mullein çözeltisi. l. 10 litre su başına üre.
 2. Haziran ayının ikinci yarısında gübre olarak üre (15 gr), fosfor ve potasyum pansumanları (her biri 40 gr) kullanılıyor. Preparatlar bir kova su içinde çözülür.
 3. Şalgam oluşumu sırasında, yataklar seyreltilmiş potas ve fosforlu gübrelerle sulanır (sırasıyla 10 L su için 15 ve 25 g).

Bir kova formül genellikle 4 metrekareye dağıtılır. m. iniş.

Dikkat! Bitkinin yeşil kısmı ile teması hariç, üst pansuman köke uygulanmalıdır.

Hastalık ve haşere kontrolü

Her yaz sakini, bir bitki hastalığını önlemenin, zaten gelişmiş bir hastalığı daha sonra tedavi etmekten daha kolay olduğunu bilir. Bu nedenle, enfeksiyonu önlemek ve mahsulü korumak için Çin soğanı yetiştirirken bir takım prosedürler izlenmelidir. Toz halinde küf en yaygın bitki hastalığı olarak kabul edilir, bu nedenle soğan yataklarına zaman zaman bir bakır sülfat çözeltisi (kova su başına 7 g) püskürtülmelidir. Ek olarak, dikim malzemesini uygun şekilde hazırlamanız gerekir.

Hasattan sonra tüm bitki artıkları zararlı böceklerden yok edilmeli, ürün rotasyonuna dikkat edilmeli ve mahsul aynı yatakta birkaç kez üst üste yetiştirilmemelidir. Soğan sineğinin saldırısına uğramamak için toprak düzenli olarak gevşetilmelidir.

Sağlıklı bir hasat için güçlü soğanlar ekin.

Sonuç

Çin'in soğan ekme yöntemi, her yıl yaz sakinleri arasında giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Teknoloji basittir, birçok avantajı vardır, mahsulün bakımını kolaylaştırır. Soğan, mutfakta günlük olarak kullanılan ve çoğu sıcak ve soğuk tariflerde yer alan çok sağlıklı bir sebzedir. Her bahçıvan bu kültürün verimini artırmaya çalışır.

Çin soğan ekim yönteminin yorumları

Budanova Ekaterina, Khvalynsk
Birkaç yıldır Çin yöntemini kullanarak soğan ekiyorum ve tanıdığım herkese tavsiye ediyorum. Sonuçtan çok memnunum, daha önce hiç bu kadar iyi bir hasat almadım. Ampullerin hepsi büyük, bire bir.
Ovchinnikov Igor, Togliatti
Geçen yıl ilk kez Çin soğanı ekmeye çalıştım. Sonuç beni memnun etti. Şimdi her zaman bu şekilde ekeceğim. Yöntem basittir, yatakların bakımını büyük ölçüde basitleştirir ve bitmiş ürünlerin verimini artırır.
Eremeeva Liza, Zaraysk
Çin'in soğan ekme yöntemi gerçek bir nimettir. Yatakları oluşturma aşamasında daha zahmetli olmasına izin verin, ancak verim geleneksel yöntemden çok daha iyidir. Ampuller büyüktür ve uzun süre saklanabilir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat