Adretta patates

Bahçıvanlar her yıl, özel gereksinimlerini karşılayan mükemmel çeşidi bulmak için çok zaman harcarlar. Patateslerden bahsedelim. Ülkemizdeki en popüler beş çeşidi ele alırsak, Adretta kesinlikle onların arasında olacaktır. Çeşitli sitelerdeki en üst listelerde bir sebepten dolayı lider konumdadır. Ne olduğunu ve neden tam olarak Adretta patateslerinin yetiştirilmesinin önerildiğini öğreneceğiz. Bu patateslerin çeşitliliği, fotoğrafları, incelemeleri ve yetiştirilmesiyle ilgili bilgiler kesinlikle faydalı olacaktır.

Adretta

Kısa Açıklama

Patates "Adretta" çok uzun zaman önce Almanya'da yetiştirildi, yaklaşık yirmi yaşında. Bu süre zarfında, bu sofralık patates sadece evde değil, yurtdışında da popülerlik kazandı. Mesele şu ki, kök mahsuller aşağıdakilerle ünlüdür:

 • yüksek verim;
 • mükemmel tadı;
 • mahsulün oldukça hızlı olgunlaşması.

Her mülk önemlidir. Patatesin eti sarıdır. Daha önce, bu hamur rengine sahip yumrular sadece hayvan yemi için kullanılıyordu ve tatsız olarak kabul ediliyordu. Uzun zamandır sadece "Adretta", insanların sadece zevkleriyle değil, aynı zamanda kırıntıları ve hassasiyetleriyle de etkilendikleri bir çeşitti. Bu, yaklaşık% 16 olan ortalama nişasta içeriğinden etkilenir. Bu çeşitliliğin temelinde, her zaman zevklerini korumayan, aynı zamanda oldukça iyi olan çok sayıda yenisi yetiştirildi.

Yemlik patates hakkında birkaç söz

Bugün, sadece bahçıvanlar değil, patates alıcıları da zaten sarı etli ve hatta biraz mor olan patateslere alışmışlar ve sadece normal beyaz değil, yirmi yıl önce "Adretta" benzersiz bir çeşitti. Görünüşünden önce, sarı patatesler tadı önemsiz olduğu için sadece sığır çiftliklerinde yem olarak kullanılıyordu.

90'ların sonlarında Alman yetiştiriciler, Adretta çeşidi sarı bir kalbe sahip olan ve alışılmadık derecede lezzetli olduğu için bir sıçrama yaptı. Uzmanların dediği gibi, popülerliğin bu kadar hızlı büyümesinde belirleyici faktör haline gelen bu kalitedir.

Adretta

Belirli bir patates çeşidi için karşılaştırmalı bir parametre tablosu düşünün. Bu, çeşit seçimine henüz karar vermemiş olan yaz sakinlerine yardımcı olacaktır. Olgunlaşma dönemi, teknik detaylar ve küçük nüanslar - tüm bunlar patates gibi tanıdık bir mahsul yetiştirirken bile çok önemlidir.

Tablo

Bu tablo, Adretta patates çeşidini açıklamaktadır.

SeçeneklerÇeşitliliğin tanımı
Bitkinin tanımıAçık yeşil yapraklı kompakt çalı
Olgunlaşma oranıOrta erkenci, 75 gün çimlenmeden teknik olgunluğa geçer
Ekim özellikleriAçık toprağa yetişen, bölgenin hava koşullarına bağlı olarak en geç Mayıs ayına kadar ekilen, şemaya göre 60x35'e göre 7 santimetre derinliğe kadar
BakımKarşı savaşmak yabani otlar ve toprağı gevşek tutmak
Kök sebzelerin tanımıYumrular 100-150 gram kütleye sahiptir, hizalı, oval
Hastalık direnciGeç yanıklığa, kansere, nematodun köküne
Yol verMetrekare başına 40-80 kilogram

Köklerin küçük gözleri vardır, cilt çok incedir, sarımsı bir renk tonuna sahiptir. Pek çok bahçıvan en az bir kez, ancak mağaza raflarında tanımını verdiğimiz patates "Adretta" yı gördü. Genellikle endüstriyel ölçekte yetiştirilir.

Adretta

Büyüyen

İddiasızlık, en az bir kez bağımsız sebze ve kök mahsul yetiştiriciliği yapan herkes tarafından çok takdir edilen bir niteliktir. Bu, dikkat, sabır ve çok çalışma gerektiren çok karmaşık bir süreçtir.Yetiştirme işiyle uğraşan her bahçıvan, yüksek koruma kalitesi ile mükemmel kalitede zengin bir hasat almayı umar. Ne yazık ki, özellikle yeni başlayanlar için durum her zaman böyle değildir.

Hasatın zengin ve sağlıklı olması için doğru çeşidi seçmek yeterli değildir. Doğru uygulama, başarının anahtarıdır. Bu çeşidin patatesleri mükemmel agroteknik özelliklere sahiptir:

 • yetiştirmede iddiasız;
 • önemli hastalıklara dirençli;
 • yüksek verime sahiptir;
 • düşük sıcaklıkları iyi tolere eder.
Önemli! Bu çeşitlilik, toprak ısınırsa ilkbahar ortasında ekilebilir. Oldukça erken bir tarih olarak kabul edilen Temmuz ayı başlarında hasat yapacak.

Tohum ekmeden önce 1-2 gün suda bekletilmesi tavsiye edilir. Bu onların daha hızlı yükselmelerine izin verecektir. Su, oda sıcaklığında olmalıdır.

Tavsiye! Tohumluk patatesleri elle satın almayın, kalitesiz olabilirler. Özel mağazalarda, Adretta patatesleri her zaman raflarda bulunur.

Onun için en iyi topraklar:

 • hafif balçık;
 • kumlu balçık;
 • sod-podzolik.

Toprağa tadı tahrip edici gübre eklememelisiniz. Yeraltı sularına da dikkat etmek gerekir. Bir metreden daha yükseğe yerleştirilmemelidirler. "Adretta" tohumları, güney bölgelerinde yaşıyorsanız, Nisan ayında açık toprağa ekilebilen yumru köklerdir. Onları önceden sertleştirebilirsiniz:

 • ıslatılmış tohumları bir gece buzdolabına koyun (sıcaklık + 1-2 derece);
 • gün boyunca ılık sıcaklıklara (+ 22-24 derece) dayanır.
Tavsiye! Tohum çok küçükse, patates yumruları parçalara ayrılabilir. Her biri bir kuşgözü içermelidir.

Bahçıvan daha şiddetli bir iklimde yaşıyorsa, önce bu çeşit patateslerin kutulara ekilmesi, sonra dalılması ve toprağa taşınması tavsiye edilir. Mayıs sıcağını bekleyebilirsiniz, özellikle de çeşitlilik yeterince hızlı olgunlaştığı için. Bitkiyi ek virüslerden korumak için, dikimden önce yumru köklere bir mantar ilacı püskürtülmelidir.

Adretta çeşidini yetiştirmek için en uygun sıcaklık koşulları aşağıdaki gibidir:

 • öğleden sonra + 15-17 derece (daha yüksek);
 • Geceleri + 7-9 derece.

Üst pansumanın aşırıya kaçmadan dikkatlice yapılması tavsiye edilir. Köklenme döneminde bunlar gereklidir. Kül ve süperfosfat bu amaçlar için mükemmeldir. İkincisi, çiçeklenme döneminde de kullanılır. "Adretta" çeşidinin toprağın zamanında sulanmasını ve gevşetilmesini gerektirdiğine dikkatinizi çekiyoruz. Colorado patates böceğinden genetik olarak korunmaz, ancak ondan çok az acı çeker.

Açık alanlarda yabancı otların kontrolü ve bitkinin ekilmesi de gereklidir. Patatesler güneşe çok düşkündür. Alan gölgeli ise, yumrular küçük olacak ve çalılar yukarı doğru uzanacaktır.

Genel olarak, onu büyütmek zor değildir, bu patatesi kendi başına yetiştiren bir bahçıvandan bazı ipuçları aşağıdaki videoda sunulmuştur.

Çeşit yetiştiriciliği ile ilgili sorulara ek olarak, birçok yaz sakini bu dönemde kalitenin depolanması ve korunması konusunda endişelidir. Bu konu hakkında konuşalım.

Depolama

Sitede kendin yap patates, mümkün olduğunca uzun süre tasarruf etmek istiyorum. Çözüyorlar, soğuk günlerde üstünü örtüyorlar. Ruslar için bu kök sebze, yemeklerde çok sık kullanıldığı için büyük önem taşımaktadır. Her vatandaş için patateslerin sadece uzun süre saklanması değil, aynı zamanda lezzetini de kaybetmemesi arzu edilir. "Adretta" çeşidi ise bu niteliklere karşılık gelir.

Dikkat! Bu çeşitlilik mükemmel bir şekilde saklanır, aynı zamanda yararlı nitelikleri de korur. Neredeyse çürümekten korkmuyor, bu da çok sayıda iyi verimli çeşidi etkiliyor.

Büyürken, pencerenin dışındaki sıcaklığın düşmesi nadir değildir. Varietal patatesler bundan tatsız bir tatlı tadı alır. Bu çeşitliliğin olduğu bir durumda, küçük sıcaklık düşüşlerinden korkamazsınız.

Bu kalite hem yetiştirme hem de depolama için idealdir."Adretta" nın olgun köklerini mükemmel havalandırmalı bir mahzene yerleştirmek gerekir. Bu aynı zamanda diğer patates çeşitleri için de geçerlidir. Önceden, mahsul çürümeye ve hasara karşı sıralanır.

Geliştirilmiş Adretta

Çoğu zaman, bir bahçe mağazasına gelen alıcılar, bu favori çeşidi bir başkasıyla değiştirmenin teklif edildiği gerçeğiyle karşı karşıya kalır. "Yeni Adretta" veya "Gala" olarak adlandırılabilir. Gerçekten Alman patatesleri temelinde yetiştirildi, ancak bazı farklılıkları var ve bağımsız bir çeşit türü olarak tanımlanıyor.

Gala patatesleri, koyu sarı hamurlu aynı sarı yumrularla temsil edilir. Aynı zamanda lezzetlidir, iyi korunur ve bakımda neredeyse aynıdır. Bununla birlikte, verimi daha azdır, bu nedenle, aynı koşullar altında yetiştirildiğinde, "Gala" metrekare başına 26 kilograma kadar çıkacaktır. Bunun çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Bu çeşitlilik aynı zamanda en çok en iyisi.

Görüşler

"Adretta" çeşidi çok uzun süredir yetiştirilmektedir ve bu süre zarfında popülaritesini kaybetmemiştir. Fark ettiğimiz gibi, yeni türler üreterek onu geliştirmeye çalıştık. Pazarda bir yer edinmek çok zor, ancak Adretta sadece hakim konumunu korumakla kalmadı, aynı zamanda yeni gelenlerin kalbini kazanmayı da başardı. Bu patates çeşidini bir kereden fazla yetiştirenlerin birkaç incelemesini düşünün.

Valeria Frolova, Novorossiysk
Adretta'yı havanın çok sıcak olduğu Nisan ayında ekiyoruz. Bu patates, annem on beş yıl önce yetiştirdiği için uzun karaciğer olarak kabul edilir. Patatesler lezzetlidir ve çabuk olgunlaşır. Bir film kapağının altına "Adretta" yı Urallara indirirken, bu patateslerin -3 dereceye kadar donlara dayandığı durumları biliyorum. Elbette bu bizde olmaz. Dacha fabrikasındaki komşularım Adretta patatesleri her yıl Mayıs ayında. Çabuk olgunlaşır, bu yüzden acele etmeye gerek yoktur.
Lev Davydov, Saratov
B vitamini ve diğer faydalı maddeler açısından zengin olduğu için bu çeşit genç patatesleri üniformalarında haşlamanızı ve kabuğu ile yemenizi tavsiye ederim. Patatesleri hiç bu kadar lezzetli görmemiştim, bu yüzden "Adretta", "Tuleevsky" ve "Gala" her zaman küçük arsamda büyüyor. Tüm sonbahar ve kışı ilkbahara yetecek kadar saklıyorum. Dezavantajları not edeceğim: • viral hastalıklara kararsızlık; • Yıllar geçtikçe yumrular küçüldüğünden tohum her 5 yılda bir yenilenmelidir. O kadar korkutucu değil. Her yıl Colorado patates böceği ile savaşıyorum ve genel olarak çeşitlilik hiçbir zaman başarısız olmadı.

Sonuç

Patates çeşidinin tanımının küçük dezavantajlar içermesine rağmen, bu, Adretta kök mahsulünün popülaritesini etkilemez. Genellikle bahçıvanlar aynı anda birkaç çeşit yetiştirir ve sezonun sonunda karşılaştırmalı bir analiz yaparlar. Bu, bu durumda da uygundur.

Bu çeşitteki patatesler dikkat çekmeye ve en yüksek takdire değer. Daha önce hiç Adretta ekmediyseniz, ilkbaharda mutlaka deneyin. Tadı kimseyi kayıtsız bırakmaz, küçük gözler pişirmeden önce yumruların soyulmasını kolaylaştırır ve büyüme süreci zor olmaz. Başlangıçta çeşitli bölgelerden bahçıvanları çeken bu niteliklerdi.

Yorumlar (1)
 1. Adretta sıcağa nasıl dayanır ve güneş ona günde ne kadar tavsiye edilir?

  10:02 tarihinde 02/11/2021
  benim
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat