Bir pencere üzerinde yeşilliklere soğan nasıl ekilir

İnsan vücudunun sürekli vitaminlere ihtiyacı vardır. Taze soğan, birçok faydalı vitamin ve mineral içerir. Ancak minimum katkı maddesi ve kimyasallarla doğal, taze otlar satın almak her zaman mümkün değildir. Ama bir kuş tüyü ve diğeri için soğan yetiştirebilirsin evde yeşillik pencere kenarında. Ve bu, herhangi bir özel finansal maliyet ve çok fazla zaman gerektirmez. Sadece nasıl büyüyeceğine dair bilgilerle silahlanman gerekiyor pencere kenarında eğilmek ve ekmeye başlayın.

Dikim malzemesinin doğru seçimi

Pencere kenarında büyüyen soğanın özellikleri nelerdir? Bir apartman dairesinde pencere kenarındaki yeşilliklere soğan dikmek için önce doğru ekim malzemesini doğru seçmeniz gerekir. Baştan, soğan tohumlarından tohum ekimi yapılabilir. Birçok bahçıvanın tecrübesine göre, soğandan yeşil tüy yetiştirmenin en kolay ve en hızlı yolu. Kışın bir daireye ekilen ampuller, doğru koşullar altında tüylerin büyümesini sağlayabilecek çok miktarda temel besin içerir.

Kışın pencere kenarında yeşil soğan nasıl yetiştirilir? Yerdeki bir pencere üzerinde soğan yetiştirmek için doğru dikim kafalarını seçmeniz gerekir. Yuvarlak veya oval olmalı, yapıda yoğun olmalı, çürütücü bir işlem belirtisi olmamalıdır. Soğan kökleri büyük olmalı ve hasar belirtisi olmamalıdır. İyi bir kök kabı, yeşil tüylerin pencerelerde daha hızlı filizlenmesini sağlar. Bir pencere üzerinde tüy üzerinde soğan yetiştirmek için, parlak pullarla büyük, hafif filizlenmiş kafalar almalısınız.

Kök yoksa, yeşil tüylerin daha hızlı çıkması için başın altını dikkatlice kesin. Bir pencere üzerinde soğan yetiştirmenin 2 yolu vardır: yerde veya suda (hidroponik yöntem). Önce soğan nasıl ekilir pencere kenarında, ampul tavsiye edilir emmek ısıtılmış suda. Soğanlar yerdeki pencere pervazına ekilirse, böyle bir prosedür gerekli olacaktır. Soğan evde bir su kabında yetiştirilirse, ıslatma gerekli değildir.

Bu bitki için şartların sağlanması önemlidir. Soğuğa dayanıklıdır, en uygun sıcaklık koşulları sıfırın 18-19 derece üzerindedir. Kışın bir pencere üzerinde soğan yetiştirmek için, ısıtma kaynaklarının yakınlarda olmaması gerektiğini dikkate almanız gerekir. Pencere pervazı doğrudan güneş ışığının olmadığı tarafta olmalıdır, aksi takdirde pruva yanabilir.

Toprak parametreleri için gereklilikler

Soğanlar hidroponik olarak pencere pervazına ekilirse, ampulün su altında sadece üçte biri olduğunu kontrol etmek önemlidir, aksi takdirde alt kısmı çürümeye başlayabilir. Hidroponik olarak yetiştirilen soğanlar için, ortasında bir delik bulunan kartonu kesip ekim malzemesini oraya yerleştirmeniz önerilir.

Soğanlar yüksek nemi sevmez. Ancak yeşil tüylerin sulu olmasını sağlamak için, sıvının ampulün kendisine bulaşmasını önleyerek büyüyen sapları periyodik olarak püskürtebilirsiniz. Toprağa soğan yetiştirmek için doğru toprağı hazırlaması gerekecek. Nötr asitlikte olmalı, gevşetilmelidir. Özel satış noktalarından hazır toprak malzemesi satın alabilirsiniz.

Konteyner gereksinimleri

Pencere kenarındaki soğan tohumlarından yetişen tüyler için, büyüme sırasında kök kütlesi başı kaldıracağından stabilitenin sağlanması gerekecektir. Bu nedenle ekim sırasında çöküntü yaratmak gerekli olacaktır. Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • önceden hazırlanmış bir toprak kütlesine sahip bir kap (tahta veya plastik bir kap alabilirsiniz);
  • hazırlanmış girintileri olan bir kap (eğer hidroponik kullanılıyorsa).

Soğan kafalarının sadece kökleri su altında kalacak şekilde sabitlenmesini sağlamak önemlidir, aksi takdirde çürür ve hoş olmayan bir koku yayarlar.

Yeşil kütlenin büyümesine yardımcı oluyor

İlk sürgünler göründüğünde, büyümeyi hızlandırmalarına yardımcı olabilirler. Bunun için ölçekler çıkarılır, ılık suda tutulur. Kökler yoksa, bir potasyum permanganat çözeltisi ile ıslatılarak görünümleri hızlandırılabilir. Üst kısım yaklaşık bir santimetre kesilir. Bir gecede sırılsıklam.

Dikim yöntemine bakılmaksızın, kabı bir hafta boyunca serin, hafif karanlık bir yere koymak daha iyidir. Bu sayede soğanın kök sistemi hızla gelişecektir. Yedi gün sonra, kabı açık renkli bir pencere kenarına aktarın. Yeşil kütlenin büyümesini hızlandırmak için, bir lamba ile ek aydınlatma kullanarak gün ışığı saatlerini yapay olarak uzatabilirsiniz. Bitkiyi günün her saati tamamlayabilirsiniz.

Bir sundurmaya veya camlı bir balkona ekilmiş ampullü bir kap koyarsanız ve orada ışıklandırırsanız hasat daha iyi olacaktır. Işık ne kadar uzun süre yanarsa, tüyler o kadar hızlı büyür ve tüyler o kadar büyük olur. Sıcaklık çok düşükse, yeşillikler yavaş büyür. Sıcaklık en az 25 derece olmalıdır.

Böylece iki ila üç hafta sonra tohumlardan soğan yetiştirebilir ve yaklaşık 30 cm uzunluğunda tüyler alabilirsiniz İstenilen sıcaklık değerlerini korumak için herhangi bir ısıtma kaynağını kullanabilirsiniz. Güneşte aşırı ısınmayı önlemek için kap folyoya sarılır.

Suda büyümenin özellikleri

Suya soğan ekmenin en kolay yolu hidroponiktir. Yeşil tüyler yetiştirmek için, başınızı küçük bir su kabına batırmanız önerilir. Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır - kap çok yer kaplar, ayrıca sıvı zamanla koyulaşır, bulanıklaşır. Çok az üretim olacak.

Büyük soğan başı, on tüye kadar çıkmayı mümkün kılar. Bu nedenle ilkbaharda kullanmak daha iyidir, bu dönemde kendi kendine filizlenecektir. Aynı zamanda bir cam kavanoza indirmek gerekli değildir. Herhangi bir iç mekan çiçeğine bir tencereye ekilebilir. Bu yöntemin temel olumlu yanı, tüyleri zorlamak için toprak kütlesinin kullanılmasına gerek olmamasıdır.

Bir pencere üzerinde yetişen soğanların daha kompakt bir şekilde yerleştirilmesi için, hücreli özel kapların kullanılması önerilir.

Yetiştiriciliğin özellikleri:

  • önceden ısıtılmış suyu kabın içine dökün, gerekirse periyodik olarak ekleyin;
  • yukarıdan, kap, ampullerin indirildiği deliklerle donatılmış bir kapakla kapatılır;
  • Suyu olabildiğince sık değiştirmek çok önemlidir, kabın içine hava sağlamak için bir havalandırıcı takabilirsiniz. Sıvıyı değiştirmeden önce savunulmalıdır.
Önemli! Ampul suda yüzmemeli, yüzeyde kalmalıdır.

Toprakta büyümenin özellikleri

Toprak kütlesindeki yeşillikler için soğan yetiştirme mekanizması, kafaların boyut olarak artmayacağı, ancak kuruyacağıdır, bu nedenle onları mümkün olduğunca birbirine yakın dikmek çok önemlidir.

Soğan ekiminde kullanılan bulaşıklarda fazla nemi tavaya boşaltmak için delikler açılmalıdır. Yeşiller sağlam tabanlı kaplarda yetiştirilirse, bu, yeşil kütlenin dökülmesi ve düşmesi ile doludur. Bulaşıklar, tüylerin filizlenmesinden sonra, kök sistemi onu kabın dışına iteceğinden, ampul yüzeye çıkmayacak kadar yüksek olmalıdır.Toprakta yeşillik yetiştirmek için hazır kaplar satın alabilirsiniz.

Soğanlar yere iddiasızdır, yeşilliklerin tüm besinlerini bırakırlar. Asitliği en az 6 olan gevşek bir toprak seçilmesi tavsiye edilir. Talaş ve yosun da kullanabilirsiniz. Muhtemel patojen mikroorganizmaları ve çeşitli bitki hastalıklarına neden olan etkenleri ortadan kaldırmak için toprak buharda pişirilmelidir. Kabın tabanı drenaj ile kaplıdır (bunun için talaş alabilirsiniz). Bundan dolayı bulaşıklarda nem tutulacaktır. Yukarıya bir toprak tabakası koymanız gerekir - yaklaşık 10 cm Başları üçte biri yüzeyde görünecek şekilde dikin.

Önemli! Sıcaklık okumaları en az 20 derece olmalıdır. Yeşil soğanın çok daha hızlı büyümesi için sıcaklığı da artırabilirsiniz.

Ayrıca bitkinin güneşte aşırı ısınmasını da dışlamalısınız. Toprak kurudukça sulama yapılır. Sık sık sulamak en iyisidir, ancak yavaş yavaş. Sıvı eksikliği varsa tüyler sulu ve lezzetli olmayacaktır. Evde tüylü soğan yetiştirmenin bu yöntemi, uzun bir büyüme döneminde yüksek verim sağlar.

Pansuman kullanımı

Soğan için gübre kullanmanıza gerek yoktur. Veya özel mağazalardan satın alınan karmaşık gübreleri ekleyebilirsiniz. Kesinlikle talimatlara uyarak üst pansuman yapmak önemlidir. Bir şırınga ile beslemek daha iyidir.

Kök kütlesinin çürümesini önlemek için periyodik olarak birkaç damla hidrojen peroksit veya seyreltilmiş potasyum permanganat eklenmesi önerilir.

Tüm basit yetiştirme kurallarına uyarak, mevsime bakılmaksızın mükemmel bir yeşil soğan hasadı, sulu yaprak döken bir kütle, çok miktarda vitamin alabilirsiniz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat