Bir pencere pervazına batun soğanı nasıl ekilir

Mutfakta yetişen taze kokulu otlar, her ev hanımının hayalidir. Pencere kenarındaki tohumlardan yetişen batun soğanın narin tüyleri de birçok yemek için uygundur. Büyük bir hasat zorlukla elde edilebilir, ancak yeşillik her zaman elinizin altındadır.

Bitki özellikleri

Atalarının evi olan Doğu Asya'dan gelen soğan-batun tüm dünyaya yayıldı. Bitki, soğan kadar keskin veya keskin olmayan hafif tadı ile popülerdir. İçin yetiştirildi yeşillikseçenekler mümkündür soğan dikmek pencerede.

Bu bitki aşırı gürdür. Asla büyük bir ampul haline gelmeyen küçük bir ampul, 15 ila 30-40 tüylü yaprak büyür. Soğanın tüyleri yavaş yavaş büyür ve zamanla yemyeşil bir çalı oluşturur. Yapraklar, özellikle soğan evde pencere kenarında büyüdüğünde, uzun süre aşırı pozlanmaz. 15 cm veya daha fazla ulaşırlarsa kesilmelidirler. Soğan yeni yapraklar üretecek ve böylece küçük bir porsiyonda da olsa taze yeşillik sağlayacaktır.

Bitkinin yaprakları C vitamini ile A, B bakımından zengindir.1, İÇİNDE2 ve PP. Yeşil soğan batuna, fitocidler, uçucu yağlar sağlayacaktır. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir mineral tuzları içerir.

Soğan-batunanın doğal alanı olan Güneydoğu Asya'da antiseptik olarak kullanılması tavsiye edilir. Bitkinin güçlendirici özelliklerini ciltteki hastalıkların, mide-bağırsak rahatsızlıklarının ve ateşin tedavisinde kullanırlar.

Önemli! Batun soğanın yeşil tüylerinin bileşenleri, kılcal duvarların elastikiyetinin korunmasına katkıda bulunur, bu nedenle bunları hipertansif hastalar için kullanmaları önerilir.

Pencere kenarında bir batun soğanı nasıl yetiştireceğinizi kendinize sorduğunuzda, iki yol bulabilirsiniz.

 • Sonbaharda, bahçeden bir çalı soğan ekilir;
 • Güneşli bir pencere üzerinde tohumlardan soğan yetiştirebilirsiniz.

Pencerede soğan yetiştirmek için iki veya üç yıldır büyüyen çalılar seçilir. Bir bitki için ayrı geniş kaplar veya üç ila dört soğan kovanı için kaplar alın. Kaplar, soğan köklerine sahip kırılmamış bir toprak parçası içerdikleri dikkate alınarak seçilir.

Eski bir soğan çalılığından kış yeşillikleri

Mutfakta bir tencereye bahçeden bir soğan-batuna çalısı ektikten sonra, bir ay sonra yeşillikleri deneyebilirsiniz. Pencere kenarında soğan yetiştirirken, bunun için gerekli koşulları yarattığında, ampulün sapın sapını atmamasını sağlamalısınız. Bu, bahçeden eski bir çalı yeşillik için alınmışsa mümkündür.

 • Tabana, seramikten, ambalaj köpüğünden, perlitten 0,5-1 cm yüksekliğinde bir drenaj malzemesi tabakası yerleştirilir;
 • Eylül veya Ekim aylarında, dondan önce, bahçede büyüyen bir soğan-batuna çalısı kazarlar;
 • Gerekirse, kaba toprak ekleyin, iyice sıkıştırın, böylece köklü topak bütünlüğünü korur;
 • Büyük bir kaptaki çalılar arasındaki mesafe 10-15 cm'ye kadar tutulmalıdır, böylece köklerin beslenme için kendi bölgeleri olur;
 • Soğanlı kap ılık bir yere yerleştirilir - en az 18-22 derece, hava nemi% 80'e kadar sağlanır;
 • Bir pencere pervazına batun soğanın nasıl ekileceği probleminin önemli bir koşulu, uzun bir gün ışığı saatidir. Kasım ve Aralık aylarında bitkiler en az 4 saat takviye edilmelidir.

Bu koşullar karşılandığında, pencere kenarında bir batun soğanı yetiştirmenin mümkün olup olmadığı sorusuna olumlu yanıt verirler.

Dikkat! Bir soğan çalısını kazarken, toprağı yakalamak ve köklere zarar vermemek için toprağı iyice sulamanız gerekir.

Tohumlardan büyüyen soğan

Bir apartman dairesine dikmek için bir soğan çalısı almak mümkün değilse, herkes bir pencere pervazına tohumlarla bir batun soğanı nasıl ekeceğine dair basit sorunu çözebilir. Soğanlar Mart, Nisan aylarında ekilir ve yaz aylarında bakıma alınır. Balkon varsa, bu soğan filizlemek için uygun bir yer için harika bir seçenektir. Filizler zamanla güçlenir ve sonbaharda yeşillikler zaten kesilir. Soğanlar kaplarda bırakılır, toprağa gübre uygulanır. Büyüme döngüsü tekrarlanır. Bir ampul bir tencerede iki yıl büyüyebilir. Ancak ilkbaharda toprağı tazelemek daha iyidir.

Pencere doğuya, güneye veya batıya bakarsa, bir pencere üzerinde bir batun soğanı yetiştirmek daha kolaydır. Kuzey pencerelerinin koşullarında, soğan fotofilik olduğu için deney büyük olasılıkla başarılı olmayacak.

Toprak hazırlığı

Pencere kenarında evde soğan yetiştirmek için, solucan humusu ile zenginleştirilmiş hindistancevizi lifinden sıradan bahçe toprağına kadar herhangi bir alt tabakayı alabilirsiniz. Toprak seçimi için birkaç koşul vardır:

 • Yüksek besin değeri;
 • Zayıf veya nötr asitlik;
 • Toprakta yalnızca bir parça kum veya turbaya izin verilebilir;
 • En iyi topraklar tınlı ve kumlu tınlı topraklardır.

Bahçe toprağı bir su banyosunda yarım saat buharda pişirilir veya pembe potasyum permanganat çözeltisi ile sulanır. Humus eklenir veya talimatlara göre humatlı gübrelerle zenginleştirilir. Bahçe toprağını mağazadan satın aldığınız toprakla karıştırabilirsiniz. Oda sıcaklığında toprak soğuk olmamalıdır.

Tohum tedavisi

Pencere kenarındaki bir demet soğan, ekimleri tohumları ıslatarak başlarsa güçlü olacaktır. Ön ekim tedavisi birden fazla eylemi içerir.

Tohumlar zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinde 30 dakika dezenfekte edilir;

Daha sonra soğan tohumları 8-10 saat ılık suda ıslatılır ve suyu iki kez değiştirilir. Bu prosedür toprakta tohum çimlenmesini hızlandırmak için yapılır;

Şimdi tohumlar dikkatlice kurutulmalı, kuru ekilir.

Tavsiye! Tohumlar farklı besin solüsyonlarında tutulur: aloe, sarımsak, hidrojen peroksit. Ayrıca talimatların rehberliğinde büyüme uyarıcıları kullanırlar. Aktivasyon için toprağın üstünde kar bulunan kaselere ekilir.

Filiz bakımı

Soğan-batuna tohumları 1.5-2 cm kadar toprağa derinleştirilir, kap bir filmle kapatılır ve çimlenene kadar ılık bir yerde bekletilir. Filizler göründüğünde, kap, sıcaklığın 18 derecenin üzerine çıkmayacağı bir yere yerleştirilir. Bu gibi durumlarda bir ay tutulur. Güçlendirilmiş soğan bitkileri, 23 dereceye kadar daha sıcak bir yere yerleştirilebilir. Genç soğanlar uzamaması için sıcak bir yere konulmaz.

 • Bir batun soğanı için gündüz saatleri en az 12 saat sürmelidir. Mart ayında filizler fitolamplarla desteklenmelidir. Geleneksel akkor lambalar bu amaç için uygun değildir. Spektrumlarının bitkilere hiçbir faydası yoktur.
 • Soğan filizlerini orta modda ılık suyla dökün. İlkbaharda, güneş tencerelerde toprağı çabucak kurutduğunda, daha çok sulamanız gerekir.
 • Yüksek nem - soğan kabının yanına 2-3 açık su kabı yerleştirilirse% 70-80'e kadar korunur;
 • Toprak, kaba kum veya ezilmiş ağaç kabuğu ile malçlanır.

Bir balkon varsa, soğanı ayrı kaplara nakletmeye ve havaya çıkarmaya değer. Balkonda, bitkiler daha güçlü ve sulu olacak, ayrıca yaprakların daha zengin rengi olacaktır.

Ev yapımı yeşilliklerin en iyi pansuman

Hem bahçede hem de denizliklerde yüksek kaliteli yeşillik için soğanın beslenmesi gerekir.

 • Karmaşık mineral gübreler yardımcı olur. Talimatları dikkatlice inceleyerek kullanılırlar;
 • Çözüm şeklinde üst pansuman, her yaz ayı için iki kez yapılır;
 • Ayrıca ayda bir kaplarda toprağa serpilen solucan humusu satın alıyorlar.

Bir bitki infüzyonu hazırlayabilirsiniz. Bu iyi bir organik gübredir. Herhangi bir bitkinin 120 g'ı 3 litre suya batırılır. Kap sıkıca kapatılmıştır. Üç gün sonra soğanı infüzyonla sulayın.

Tavsiye! Isırgan otu, organik gübre infüzyonu için iyi bir malzemedir.

Yeşilleri toplamak

Yaz aylarında yapraklar 15-20 cm büyüdüğünde küçük bir yeşil soğan-batuna mahsulü hasat etmeye başlarlar, her çalıdan bir veya iki tüy alın. Sonbaharda yeşillikler tamamen kesilir.Çok fazla varsa, buzdolabındaki plastik poşetlere koyun.

Soğan kışın pencere kenarında büyümeye devam edecek. Bu süre zarfında kendisine 18 derece sıcaklık ve üst pansuman yapılmadan orta derecede sulama sağlanır. Şubat ayından bu yana yeşillik aktif olarak gelişmeye başlayacak, bu nedenle bitkilerin gübrelenmeye ihtiyacı olacak.

Basit endişeler, yeşil filizlerin neşesini ve ardından salatalar için bir incelik verecektir.

Görüşler

Sergey, 34 yaşında, Belgorod
Soğanlar, su altından kesilmiş kaplarda yetiştirildi. Fideler arkadaş canlısıydı. Yaz aylarında, yeşilliği güneşten saklayarak balkon katında durdu. Ağustos ayında, domatesler için tam zamanında tüyler kesilebilirdi. Ben tavsiye ediyorum!

Vera Matveevna, 57 yaşında, Moskova bölgesi
İlkbaharda bir kapta soğan fidanları yetiştiriyorum ve sonra onları balkondaki kaplara dikiyorum. Ampulleri kış için bırakmam. Şubat ayında yeni tohumlar ekmem benim için daha kolay.

Lisa, 26 yaşında, Pskov
Kızım soğanı seviyor. Her gün bir tüy koparır. Birlikte ektik ve mutfak penceresindeki otlara baktık. Hala maydanoz ve dereotu yetiştiriyoruz - bütün bir sebze bahçemiz var!

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat