2021'de soğan dikmek için hayırlı günler

Soğanlar beş bin yıldan fazla bir süredir biliniyor; haklı olarak en eski sebze mahsullerinden biri olarak kabul ediliyorlar. Ve bu süre zarfında, hem çoğu yemeğe yeri doldurulamaz bir katkı hem de birçok yaygın hastalık için bir tedavi olduğu için popülerliğini hiç kaybetmedi. Elbette küçük bir toprak parçası bile olsa herkes kendi başına soğan yetiştirmeye çalışır. Ancak birçok soğan çeşidi var.

Yorum Yap! İyi bilinen soğanlara ve biraz daha az popüler olan pırasa ek olarak, uzun ömürlü bitkiler yetiştirmek için çok faydalıdır: frenk soğanı, batun, balçık, kokulu ve diğerleri.

Ancak bu sebze mahsulünü yetiştirmenin tüm basitliğine rağmen, gerçekten iyi ve bol bir hasat elde etmek için dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır. Özellikle, herhangi bir kültürde olduğu gibi, hem hava koşulları hem de sözde ay takvimi tarafından belirlenen soğan ekimi için uygun günler vardır. Son yıllarda, birçok bahçıvan atalarının deneyimine giderek daha fazla dönüyor, halk işaretlerine bakıyor, ay takviminin popülaritesi de artıyor. Gerçekten de, doğru ve akıllıca kullanımıyla, doğal ritimlerin yanlış kullanımıyla ilgili hatalardan kaçınabilirsiniz. Uzun zamandır arazide çalışanlar onları bilip hissedemezler.

Ay takvimi

Birçok deneyimli bahçıvan, muhtemelen uzun süredir ay takvimine aşinadır ve belki de uygulamalarında aktif olarak kullanır. Yeni başlayanlar için, herhangi bir işi yapmak için hangi uygun günlerin ilişkili olduğu ve diğer günlerin neden yasak olduğu tam olarak açık olmayabilir.

Aslında, tüm bahçıvanlık endişelerini ertelemenin gerçekten daha iyi olacağı pek çok gün yoktur. Her ay yaklaşık 6 gün toplanan yeni ay ve dolunay dönemleriyle ilişkilendirilirler. Bu, yeni ay veya dolunay günü ve ondan bir gün öncesi ve sonrasıdır.

Önemli! Bu dönemlerde, tüm doğal süreçlerin tam tersine aktif bir değişimi vardır.

Solunumla bir benzetme yaparsak, bunlar inhalasyonun ekshalasyona dönüştüğü anlardır ve bunun tersi de geçerlidir.

Doğadaki her şey donmuş gibi görünüyor, bu nedenle bu günlerde ekim, dikim ve fide dikme ile ilgili herhangi bir önemli işi yapmak kesinlikle önerilmez.

Eşit derecede önemli diğer iki dönem, dünyanın tüm sularının hızla yükseldiği büyüyen ayla (yeni aydan dolunaya) ve kuvvetler aşağıya indiğinde (dolunaydan yeni aya) azalan ayla ilişkilidir. kökler. Ana kısmı yer üstü kısmı olan tüm bitkilerin, örneğin bir tüy üzerindeki soğanların en iyi şekilde ay büyürken ekildiği ve ekildiği açıktır. Ancak, bir kişi için asıl şeyin yer altı kısmı olduğu bitkiler, örneğin şalgam soğanları azalan ayla ekilir ve ekilir.

Zodyak takımyıldızlarının aydan geçişine gelince, her grup bitkilerin belirli bir kısmı üzerindeki etkisiyle bilinir.

 

Bu dönemde ayın etkisi var

Su burçları altındaki Ay (Yengeç, Akrep, Balık)

Yapraklarda

Dünya'nın burçları altındaki Ay (Boğa, Başak, Oğlak)

Yerdeki köklerde ve meyvelerde

Hava burçları altında Ay (İkizler, Terazi, Kova)

Çiçekler üzerinde

Ateş burçları altındaki Ay (Koç, Aslan, Yay)

Yerin üstündeki meyvelerde

Böylelikle yeşillik için yetiştirilen soğanları ekip dikmek için en güzel günler ayın Su burçları altında olduğu günler olacaktır. Ancak, ayın Dünya'nın işaretleri altında olduğu günlerde, şalgam yetiştirmek için soğan ekimi ve ekimi arzu edilir.

Soğan yetiştiriciliğinin temelleri

Genel olarak soğan, yetiştirme koşullarına oldukça iddiasız bir sebze kültürüdür.Oldukça soğuğa dayanıklıdır, tohumlar zaten + 2 ° С - + 3 ° С sıcaklıkta filizlenebilir. Soğan sürgünleri, -3 ° С-5 ° С'ye kadar kısa süreli donlara kolayca dayanabilir. Bu nedenle soğan birkaç şekilde yetiştirilebilir:

  • Bir yıl içinde, güney bölgelerinde tohumlar (çörek otu) doğrudan toprağa ekilir ve sonbaharda tam teşekküllü soğanlar büyür.
  • İki yıllık bir kültürde - tohumlar ilk yıl ekilir ve yaz sonunda onlardan küçük soğanlar büyür - soğan setleri. İlkbaharda toplanır ve ikinci yılda tekrar toprağa ekilir. Sonbaharda, tam boyutlu ampuller zaten ondan büyüyor.
  • Bazen gelişmeyi hızlandırmak için Şubat veya Mart aylarında oda şartlarında toprağa soğan tohumları ekilir ve ilkbaharın sonlarında açık toprağa hafif büyüyen fideler ekilir. Genellikle, özellikle küçük boyutlarda soğan ekim malzemeleri, sonbaharda, kıştan önce toprağa ekilir - bu, gelecek yıl daha erken bir hasat almanızı sağlar.
  • Son olarak, çok yıllık soğan en çok, zeminin biraz ısındığı bahar aylarında bahçe yataklarına ekilir. Ancak tek bir yerde beş yıla kadar ekim yapmadan büyüyebilir ve henüz yeşillik olmadığında ilkbaharın başlarında ilklerinden birini büyütür.

İniş tarihleri

En yaygın soğan mahsulü hala soğandır ve çok az bahçıvan onu tohumlardan yetiştirir. Çoğu zaman ilkbaharda ekilir, bir mağazada veya pazarda soğan setlerinde satın alınır. Ancak iyi bir hasat elde etmek için, bir şalgam üzerine soğan dikmek için doğru zamanlamanın seçimi belirleyicidir. Sonuçta, ampulün kendisi, yalnızca uzun bir gün ışığında mümkün olduğu kadar gelişir, 12 saatten kısa değildir. Bu şartlar altında tüm besinler soğanın yeşilliklerinden yer altı kısmına gecikmeden geçmektedir. Enlemlerimizde bu zaman haziran sonundan ağustos başına kadardır. Bu ana kadar, bitkinin yeşil yaprak döken kısmının iyi bir oluşumu devam etmelidir. Bu nedenle, soğan setlerini mümkün olduğunca erken dikmek gerekir.

Öte yandan çok erken ekilen soğanlar donabilir ve bunun sonucunda oka gidebilir. Soğan ekimi için en uygun dönemi bulmak gerekir ve bir ipucu için doğaya geri dönmek en iyisidir. Sonuçta, doğadaki bitkiler her zaman mevcut yılın hava durumunun tüm değişkenlerini hesaba katar, bu nedenle zamanlama sabit değildir ve her yıl bir yönde hafifçe kayarlar.

Önemli! Eski zamanlardan beri, bir huş ağacı üzerindeki ilk yaprakların çiçeklenme günleri, soğan takımlarının ekilmesi için ideal zaman olarak kabul edildi.

Rusya'nın Avrupa topraklarının çoğunda, bu zaman genellikle Nisan - Mayıs aylarında gerçekleşir.

Ancak soğan tohumları çok daha erken ekilebilir. Güney bölgelerde, hava şartlarına bağlı olarak Mart ayında bile açık toprağa ekilebilir, çok yıllık ve bir yıllık soğanlar, yaz aylarında yeteri kadar yeşillik filizlenip büyüyebilir.

Diğer bölgelerde, soğan tohumlarının ekilmesi en iyi şekilde evde fideler için veya aşırı durumlarda bir film altında yapılır. Bu genellikle Şubat veya Mart aylarında yapılır.

Ay takvimi için en uygun zamanlamayı düşünürsek, ne zaman yapabiliriz? bitki soğanı 2021'de? Aşağıdaki tablo, hem yeşillik hem de şalgam için soğan ekimi ve ekimi için en uygun günleri göstermektedir.

Size çok az uygun gün var gibi görünüyorsa, o zaman sadece ağda ve azalan ay dönemlerini hesaba katarak hava koşullarına uygun herhangi bir günü kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm bilgileri kullanarak soğan ekim zamanlamasını kendiniz ayarlayabilir, bölgeniz için en uygun günleri seçebilirsiniz. Sonuç olarak, bu değerli mahsulün yetiştirilmesindeki birçok sorun ortadan kalkacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat