Beyaz soğan Stardust seti: çeşitli açıklama, fotoğraflar, yorumlar

Soğanlar, Rus bahçıvanların özel arazilerindeki "temel" ürünlerden biridir. Yerli ve yabancı yetiştiriciler tarafından yetiştirilen birçok çeşit ve melez arasında, çoğunlukla bakımı kolay, iyi tat ve yerel iklimin özelliklerine uyum sağlama yeteneği olanları seçerler. Tüm bu kriterler, başka avantajlardan yoksun olmayan Stardust F1 yayı ile karşılanmaktadır.

Kökeni hikayesi

Soğan Stardust F1 - Hollanda'dan yetiştiriciler tarafından yetiştirilen bir melez. Kurucu, dünyaca ünlü tarım şirketi Bejo Zaden B.V'dir.

Stardust soğanları iki yıllık bir çeşit olarak kabul edilebilir. İlk sezonda, bahçıvana iyi bir yeşillik hasadı sağlar, ertesi yıl ampuller olgunlaşır.

Avrupa'da, çeşitlilik 90'lı yılların ortalarında satışa çıktı. Rusya'ya kabul başvurusu, 1998 yılında yaratıcı tarafından yapıldı. Yaklaşık bir yıl süren çeşit denemelerinden sonra, Stardust soğanı, genellikle bahçecilik yapmanın mümkün olduğu tüm Rus bölgelerinde ekime uygun olarak resmen kabul edildi. İlgili bir tavsiye ile 1999'da Devlet Siciline dahil edildi.

Önemli! Stardust yayı ateş etmeye eğilimlidir, ancak tohum toplamanın bir anlamı yoktur. Varietal özellikler melezler tarafından miras alınmaz.

Yetiştiriciler kendilerine ikisi bir arada hibrit yaratma hedefini belirlediler ve bunu yaptılar.

Stardust soğanının tanımı ve özellikleri

Bahçıvanların incelemeleri ve farklı ülkelerde Stardust soğanı yetiştirme konusunda oldukça uzun bir uygulama, melezin neredeyse tam olarak yaratıcının verdiği tanımla eşleştiğini gösteriyor. Hemen hemen her koşulda yetiştirilebilir.

Görünüm

Bitki kalın boyunlu, oldukça güçlüdür. Stardust soğanın yaprakları dik, 20-30 cm yüksekliğinde, yeşil renklidir, "tüyler" için tipiktir, çok yoğun olmayan "balmumu" çiçek tabakasıyla kaplıdır.

Stardust hibridindeki ampullerin şekli, neredeyse yuvarlak ve hafifçe düzleştirilmiş ile paralelkenar ve prizmatik arasında değişir. Kuru yüzey pulları gümüşi beyazdır, sulu iç kısımları sedefli bir renk tonuyla sanki kar beyazıdır. Ağırlığı 40-60 gr arasında değişmektedir.

Dış ölçekler ampullere zayıf bir şekilde yapışır, ancak iç kısımları yoğundur

Olgunlaşma süresi ve verim

Stardust F1 - erken olgun soğan. Üreticiye göre, teknik olgunluk tohum çimlenmesinden 68-85 gün sonra gerçekleşir. Bununla birlikte, birçok bahçıvan daha uzun bir süreyi belirtir - 90-100 gün. Buna dayanarak, Stardust sezon ortasında bir soğandır. Bu "yayılma", farklı bölgelerin iklim özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Melez termofiliktir, serin yaz da olgunlaşmasını "yavaşlatabilir".

Stardust soğanları yeşillikler için yetiştirildiğinde, tohumlardan yıllık olarak yetiştirilir, yüksek verimli, yoğun yaprak oluşumu ile ayırt edilirler. Bir bitki 1 m²'den 3 kg'a kadar her mevsim 30-50 gr "tüy" verir.

İlk mevsimden sonra olgunlaşan fidelerin gelecek yıl bahçeye dikilmesi ile ampuller elde edilebilir. Verim 4-6 kg / m² arasında değişmektedir. Dikkatli bir şekilde bu rakam 8 kg / m²'ye çıkarılabilir.Stardust soğanı endüstriyel ölçekte yetiştiriliyorsa verim hektar başına 42-45 tondur. Hasat zamanında, üreticiye göre, ampullerin yaklaşık% 87'si olgunlaştıktan sonra, yüzde% 98'e yükseliyor.

Yeşiller için Stardust soğanları seralarda yıl boyunca yetiştirilebilir.

Önemli! Mahsulün yaklaşık raf ömrü altı aydır. Ancak bazı bahçıvanlar 8-9 aya güvenebileceğinizi iddia ediyor.

Hastalık ve haşere direnci

Stardust soğanları nadiren hastalıklardan ve zararlılardan etkilenir. Yetiştiriciler, kültüre özgü viral hastalıklara, gerçek ve tüylü küflere karşı yüksek direnç (ancak mutlak bağışıklık değil) sağladı.

Çoğu haşere için soğan, keskinliklerinden dolayı prensipte yenmez. Bununla birlikte, istisnalar olanlar (soğan sineği, kök ve gövde nematodları) da bu hibrit ile özellikle ilgilenmemektedir.

Kompozisyon ve özellikler

Stardust soğanları çok sağlıklıdır. Düşük (100 g başına yaklaşık 40 kcal) kalori içeriği ile şunları içerir:

 • C vitamini, E, PP, B grubu;
 • makro besinler (fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, kükürt);
 • eser elementler (demir, iyot, manganez, bakır, çinko, alüminyum, klor, flor, molibden, silikon, kobalt, krom);
 • organik asitler;
 • amino asitler;
 • fitokidler;
 • flavonoidler.

Stardust soğanın vücut üzerindeki olumlu etkileri şu şekildedir:

 • kan bileşiminin normalleşmesi, şeker ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesi;
 • vasküler esnekliğin restorasyonu ve bakımı.
 • güçlü antioksidan etki - serbest radikallerle savaşır, vücudun yaşlanmasını önler;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi, mevsimsel soğuk algınlığının önlenmesi, tüberküloz, streptokok enfeksiyonları, bahar vitamin eksikliği;
 • böbrek problemleri için diüretik etki, şiddetli ödem;
 • bronşları ve akciğerleri etkileyen hastalıklarda balgam boşalmasını teşvik etmek.

Soğan Stardust, saçın durumunu iyileştirmek için ev kozmetolojisinde de kullanılabilir. Yıkandıktan sonra kabuğun kaynatılmasıyla durulanır, yulaf ezmesi folikülleri "aktive etmek" için bir araç olarak kullanılır. Yüz maskelerine eklenen soğan suyu eşitlenir ve sağlıklı cilt tonunu geri kazandırır.

Başvurular

Stardust soğanları, orijinal tadı ve yüksek sululuğu ile bahçıvanlar tarafından takdir edilmektedir. Çok baharatlı değil, oldukça baharatlı ve ağızda kalan tatlı bir tada sahip. Mükemmel nitelikler, amacın çok yönlülüğünü garanti eder.

Stardust, özellikle Avrupa mutfağında talep görüyor. Taze sebze salatalarına eklenir. Soğanlı çorbalar, ikinci yemekler ve garnitürler, kış için ev yapımı hazırlıklar yapmak için de uygundur.

Stardust soğanları genellikle turşuluk için kullanılır. Ayrıca pulların tadını ve suyunu kaybetmeden dondurulabilir. Hibrit ayrıca kurutma için de uygundur.

Melezin karakteristik soğan aroması özellikle belirgin değildir.

Önemli! Stardust soğanlarının tadı, çok az ve / veya düzensiz sulama ile belirgin şekilde bozulur. Tadı hissedilir derecede acı olmaya başlar.

Çeşitliliğin artıları ve eksileri

Luke Stardust, ağır avantajları nedeniyle birkaç nesil bahçıvan için popüler kalmayı başarıyor:

 • yüksek tohum çimlenmesi;
 • sürekli olarak iyi yeşillik ve ampul verimi, hava koşullarının değişkenliklerine çok az bağlı;
 • göreceli büyüme kolaylığı;
 • iyi bağışıklığın varlığı, belirli zararlılara karşı koruma;
 • pratik olarak kayıt tutma kalitesi, iyi taşınabilirlik;
 • bir yıllık veya iki yıllık bir döngüde yetiştirme olasılığı;
 • erken hasat zamanı, yeşil kütlenin hızlı büyüme oranları;
 • ampullerin mükemmel tadı, tek boyutlu olmaları;
 • yüksek kaliteli yeşillik;
 • temizlik kolaylığı.

Stardust soğanlarının tek önemli dezavantajı, sulamanın dikkatlice rasyonelleştirilmesi ihtiyacıdır. Nem eksikliği ile sululuğunu kaybeder ve tatsız acı bir tat alır. Fazlalıkla, ampuller hızla çürür.

Stardust, uzun süreli depolamaya uygun çok az sayıda erken beyaz soğan melezlerinden biridir.

Stardust soğan ekim yöntemleri

Çoğu bahçıvan, iki yıllık bir döngüde bir melez yetiştirir. Önce tohumlar ekilir, soğan seti Stardust F1 elde edilir.

Gelecek sezon, tam teşekküllü ampuller ondan olgunlaşır.

Tohumlardan büyüyen fide

En yaygın uygulama, Stardust soğan fidelerinin yetiştirilmesidir. Açık toprağa tohum ekerken, hibritin termofilikliği göz önüne alındığında, tekrarlayan donlardan muzdarip olma riski vardır.

Ekimden önce tohumlar tuzlu solüsyona (25-30 g / l) daldırılarak reddedilmelidir. Mikropsuz olanlar çok daha hafiftir, bu yüzden hızla yüzeye çıkarlar. Daha sonra soğan tohumları Stardust, mantar enfeksiyonlarını önlemek için bir fungisit veya potasyum permanganat (koyu kırmızı-pembe renk) çözeltisi içinde 30-40 dakika oyulur.

Stardust soğan fidelerinin yetiştirilmesi kolaydır:

 1. Tohumları nemli bir beze sarıp 2-3 gün radyatörün yanında bırakarak çimlendirin. Kumaşın kurumasına izin vermeyin.
 2. Tohumları önceden hazırlanmış kaplara nemli toprakla ekin, 1-1,5 cm derinleştirin, komşu bitkiler arasındaki aralık 1,5-2 cm, sıralar arası - 2,5-3 cm'dir.
 3. Toprağı püskürtün, kabı seraya çevirin, streç filmle sıkın veya camla örtün. Işık ve sıcaklık sağlamayın. Toprağın kurumasına izin vermeyin ve yoğuşma birikmemelidir.
 4. Ortaya çıktıktan sonra, içeriğin sıcaklığını 24-27 ° C'den 20-22 ° C'ye düşürerek parlak bir yere aktarın. Toprak nemini kontrol etmeye devam edin.
 5. Üçüncü yaprak aşamasında, "tüyleri" sıkıştırarak yaklaşık 2/3 oranında kısaltın.

Stardust soğan fideleri, tohumların filizlenmesinden 55-60 gün sonra toprağa ekilmeye hazırdır. Rusya'nın merkezinde, bu Nisan ayının ikinci yarısı. 15-20 cm sıra aralığı ile 7-8 cm ara ile ekilir, dikimden sonra çukurlar ve bitkiler iyice sulanmalıdır. Fideler kökleninceye kadar, üzerlerine herhangi bir beyaz kaplama malzemesi çekilerek yatağın üzerine yaylar yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Bahçeye dikimden iki hafta önce fidelerin sertleşmeye başlanması tavsiye edilir.

Önemli! Stardust soğan fideleri için tavsiye edilen gündüz saati süresi 12 saattir. Yeterli doğal ışık olmadığında, ek aydınlatmaya ihtiyacı vardır.

Açık toprağa fidan dikimi

Soğan setleri Stardust, ekimden önce incelenmeli, küf ve çürüme izleri, mekanik hasar, yüzey pullarında herhangi bir şüpheli nokta ve ayrıca görünüşte kuru olan ampuller reddedilmelidir.

Ekimden 2-3 gün önce tohumlar gibi dezenfekte edilir, sonra iyice kurutulur. Doğrudan önünde - keskin bir şekilde keskinleştirilmiş temiz bir bıçakla, üstünü kesin ve kökleri yaklaşık üçte bir oranında kısaltın.

Stardust pruvanın yeri, yeterli ışık ve soğuk hava akımlarından korunmasını sağlayacak şekilde seçildi. Toprak ona uygun, ancak nötr asit-baz reaksiyonu ile hafif. Bahçe yatağı sonbaharda hazırlanır, kazılır, tüm döküntüler giderilir, gübre uygulanır.

İyi aydınlatma olmadan, zengin bir Stardust soğanı hasadına güvenemezsiniz.

Stardust, 4-5 cm derinliğinde iyi nemlendirilmiş çukurlara dikilir, bitişik soğanlar arasında 10-12 cm bırakılır Tavsiye edilen sıra aralığı 20-25 cm'dir.

Önemli! Bahçedeki Stardust soğanları için en iyi öncüller Baklagiller, Solanaceae, Balkabağı ve Turpgil ailelerinden bitkilerdir.

Stardust Soğan Bakımı

Stardust soğan bakımı aşağıdaki faaliyetleri içerir:

 1. Sulama. Aralıklar, doğal yağışların sıklığını ve yoğunluğunu yansıtmak için sürekli olarak ayarlanır. Ortalama olarak, hava nispeten soğuksa haftada bir sulama yeterlidir. Sıcakta, Stardust soğanlarının iki kez sulanması gerekir. 1 m² yataklar için 5-7 litre su tüketilir. Hasattan 12-15 gün önce sulama durdurulur. Bu, ampullerin sulu ve zengin bir tat alması için gereklidir. Ancak hava çok sıcak ve kuruysa, toprak haftada bir kez orta derecede nemlenmeye devam eder.
 2. Ayıklama ve gevşeme. Gerektiğinde en az 7-10 günde bir yapılır.Stardust soğanlarının gevşetilmesini sulama ile birleştirmek uygundur - ıslak toprağın işlenmesi daha kolaydır. Dikimi 5 cm derinliğe kadar gevşetirler, ayıklamayı ihmal etmek imkansızdır, aksi takdirde verim keskin bir şekilde düşer.
 3. Gübreleme. Stardust soğanları, karaya çıkma anından itibaren 10-12 gün aralıklarla üç kez beslenir. İlk defa, ağırlıklı olarak azot içeren mineral veya organik gübreler uygulanmaktadır. Ayrıca bitkiler esas olarak fosfor ve potasyuma ihtiyaç duyar. Onları odun külü veya özel bir ticari soğan gübresi ile besleyebilirsiniz.
 4. Hastalık önleme. Mantar enfeksiyonlarının gelişmesini önlemek için deneyimli bahçıvanlar, Stardust soğanlarının elenmiş odun külü, koloidal kükürt ile tozlanmasını önermektedir. Sıradan su yerine, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi veya herhangi bir biyofungisit ile her 2-3 haftada bir sulanabilir.
Önemli! Yatakların Stardust soğanları ile malçlanması, yabani otların büyümesini ve topraktaki nemin hızla buharlaşmasını engeller. Bu agroteknik önlem, bahçıvanın sulama arasındaki aralıkları artırmasına, gevşetme ve yabani otların ayıklanmasında önemli ölçüde zamandan tasarruf etmesine olanak tanır.

Sonuç

Soğan Stardust F1, çok tecrübeli olmayan bahçıvanlar için mükemmel bir şekilde uygun bir seçenektir. Bakımda ihmal edilemeyecek tek önemli nüans uygun sulamadır. Bitkinin geri kalanı çok iddiasız. Bahçıvanlar, melezi olağanüstü tadı ve sürekli yüksek üretkenliği nedeniyle takdir ediyor. Bu hem yeşil "tüyler" hem de ampuller için geçerlidir.

Bahçıvanların soğan Stardust hakkındaki yorumları

Karina Grigorieva, Nizhny Novgorod
Gerçekten eşsiz tadı için Stardust soğanı takdir ediyorum. Çok baharatlı değil, ağızda hafif tatlısı, çok sulu. Sadece salatalara ekliyorum. Kuşkusuz bir başka artı, onu büyütmenin zor olmaması, her yıl hem yeşilliklerden hem de ampullerden büyük bir hasat topluyorum.
Natalia Lavrentieva, Stavropol
Sürekli olarak bahçede yaşama fırsatım yok, bu yüzden yatakları her zaman Stardust soğanları ile malçlıyorum. Aksi takdirde nem eksikliği nedeniyle ampuller kuru ve acıdır. Aksi takdirde, hibrit bana tamamen uyuyor. Dört yıldır ekiyorum ve sürekli olarak iyi bir hasat yapıyorum.
Grigory Lobachev, Biysk
Uzun zamandır gerçek bir salata soğanı arıyordum, sonunda Stardust melezine yerleştim. Tatlı tadı, yoğun ve sulu etli ve hafif aromalı yarı keskin ampulleri gerçekten çok seviyorum. Diğer bir artı, uzun raf ömrüdür. Yarım yıl boyunca bu soğan kesinlikle bozulmaz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat