Eylül 2019 İçin Bahçıvan Takvimi

Bahçıvanın Eylül 2019 takvimi ve bahçıvan, sonbaharda tarım işlerinin en yüksek verimlilikle yapılmasına yardımcı olacaktır. Sonbaharın ilk ayı, kışın “hemen köşede” olduğunu bildiriyor. Hasat zamanı, depolamaya hazırlama zamanı geldi.

Eylül 2019 için bahçıvan ay takvimi

İlk sonbahar ayının başlamasıyla bitkiler kışa hazırlanmaya başlar. Düşen yaprakların zamanı yaklaşıyor. Bahçıvanlar ve kamyon çiftçilerinin yapacak daha çok işi var. Çalıların ve ağaçların sıhhi budaması yapmak için zamana sahip olmak gerekir. Öncelikle tüm kuru ve hastalıklı dallar çıkarılır. Kesik yerler bahçe perdesi ile işlenir. Budamayı ağrısız hale getirmek ve olumlu bir sonuç vermek için bahçıvanın Eylül takvimi yardımcı olacaktır, ancak yine de başka amaçlar için faydalı olacaktır.

Sonbahar, mantarları, meyveleri, şifalı otları ve diğer bahçe ve bahçe bitkilerini hasat etme zamanıdır.

Ay, ahududu, bektaşi üzümü, kuş üzümü ve diğer çalıların fidelerinin ekimi için uygundur. Kıştan önce kök salmak için zamanları olacak ve büyüme mevsimi ilkbaharın başlarında başlayacak. Bektaşi üzümü veya kuş üzümü yaymanız gerekirse, o zaman yine takvim kurtarmaya gelecektir. Uygun günlerde, kesimler için çalılardan yıllık sürgünler kesilir. Derhal hazırlanan toprağa ekilir veya bahara kadar saklanır. Eylül, çilek, çilek ekimi için uygundur. Bitkiler aynı şekilde kıştan önce kök salmak için zamana sahip olacaklar.

Önemli! Budamadan sonra tüm dallar, düşen yapraklar ekimlerden daha da uzaklaştırılır ve zararlıları yok etmek için yakılır.

Sebze yetiştiricileri, Eylül için bahçıvan takvimi olmadan yapamazlar. Sonbahar ayı kök bitkileri, domates, patlıcan ve diğer sebzelerin hasadına başlar. Güneyde hala turp, salata için yeşillik ekebilir ve kış gelmeden hasat yapabilirsiniz. Takvim, bahçıvanın erken sarımsak ekimine yardımcı olacaktır. 12 cm derinliğe kadar ekilir, böylece kök salma vakti olur, ancak kışa kadar yükselmez.

Takvime göre, sonbaharın ilk ayında, boş alanlarda zaten toprak kazabilir, kompost, humus veya gübre ekleyebilirsiniz. Yatakları gelecek sezon için hazırlamanın zamanı geldi.

Eylül 2019'da ayın evreleri

Toplamda 8 aşama vardır:

 1. Yeni Ay. Ayın kökeni gökyüzünde neredeyse görünmezdir.
 2. Genç ay ince yarım daire şeklinde görülür.
 3. İlk çeyrekte sarı dairenin% 50'si görülüyor.
 4. Kalma aşamasında, ayın yarısından fazlası açıkça görülebilir.
 5. Dolunay, tüm sarı dairenin gökyüzünde açıkça görülebildiği yoğun saattir.
 6. Azalma aşaması, dolunaydan yarım ayın gökyüzünde görülebildiği ana kadar sürer.
 7. Son çeyrekte, sarı dairenin kalan yarısının nasıl yavaş yavaş küçüldüğünü gözlemleyebilirsiniz.
 8. Son aşama, yaşlanan aydır. Bu dönemde azalır ve gökyüzünde tamamen görünmez hale gelir.

Ayın Eylül ayında büyümesi 1'den 13'e kadar gözlenir ve yeni ay 28'inde düşer.

Her aşamanın belirli bahçe işleri üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi vardır. Bu günleri öğrenmek, bahçıvanın Eylül 2019 takvimine yardımcı olur.

Elverişli ve elverişsiz günler: masa

Hayırlı günler, belirli işlerin performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu dönemde ekim yapılır, fidan dikilir. Bahçıvanların ve bahçıvanların gezinmesini kolaylaştırmak için, takvimde dikim için uygun tüm günler masaya aktarıldı.

Uygun takvim günlerinde ekilen mahsuller kök salacak, kıştan önce kök salması için zamana sahip olacak

Takvimde fidan dikmek ve dikmek için yasak olan en olumsuz günler 14, 27, 28, 29 sayılarıdır. Bahçıvanların ve bahçıvanların bu günlerde hiçbir şey ekmesine gerek yok. Bunları diğer tarımsal işlerde kullanmak daha iyidir.

Eylül 2019 İçin Bahçıvan Takvimi

Sonbaharın başlangıcında bahçıvanın çok fazla endişesi var. Takvimi almanın ve sitenizdeki tüm çalışmaları tamamlamak için zaman ayırmanın zamanı geldi.

Bahçıvanın Eylül için ekim takvimi

Sonbaharda bahçıvanlar, serada yetişenlerin yanı sıra kış mahsulleri de ekerler. Takvim, her sebze ve kök sebze için hayırlı günleri gösterir. Ancak bu, başka zamanlarda ekilemeyeceği anlamına gelmez. Sadece yasak günlerden kaçınmanız gerekiyor.

Bir bahçıvan tarafından hayırlı günlerde takvime göre ekilen mahsullerin bol bir hasat getireceğine inanılıyor.

Eylül ayında sebzelerin bakımı için ipuçları

Uzmanlar bahçıvanlara Eylül ayında lahana yemelerini tavsiye ediyor. Bu sebze için sonbaharın ilk ayı önemli kabul edilir. Orta ve geç çeşitlerin lahana başları güçlenmeye başlar. Lahana zayıf büyürse, bahçıvanın Eylül ayında onu beslemesi gerekir. En ucuz ve en kolay seçenek, 10 litre su ve 20 gr sodadan bir sulama çözeltisi hazırlamaktır.

Eylül ayında lahanayı beslemek için bahçıvan fabrikada yapılan özel müstahzarları kullanabilir.

Bir bahçıvan Brüksel lahanası yetiştirirse, Eylül ayında özel ilgiye ihtiyacı var. Kültür, soğuk havaların başlamasından önce lahana başları yetiştirir. Kafaların olmaması nem eksikliği ve yoğun ısı ile gözlenir. Lahananın sulanması gerekiyor. Lahana başlarının oluşumunu hızlandırmak için üstleri sıkıştırın.

Diğer yaygın sebzeler Eylül ayında özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Şu anda bahçıvanlar zaten hasat yapıyor, konserve yapıyor, kış için hazırlıklar yapıyor. Yataklarda hala domates, patlıcan, kabak, biber var. Eylül sıcaksa, sebzelerin sadece sulamaya ihtiyacı vardır.

Eylül ayında tohumların toplanması ve hazırlanması

Sonbaharın başlamasıyla birlikte çoğu bahçe mahsulü tohum oluşturur. Bahçıvanın onları toplaması gereken bir zaman gelir ve yine yeri doldurulamaz bir takvim bu konuda yardımcı olacaktır.

Önemli! Sebze tohumlarını toplarken, acemi bir bahçıvan, bunların melezlerden hasat edilemeyeceğini bilmelidir. Bu tür tohumlar gelecek sezon için büyümeyecek veya ondan yetiştirilen mahsuller kötü bir hasat getirecektir.

Eylül 2019 için bahçıvanın ekim takvimini kullanırsanız, aşağıdaki günler tohum toplamak için uygun kabul edilir:

 1. 1 Eylül'den 2 Eylül'e kadar, büyüyen ay, ortalama doğurganlığın bir işareti olarak kabul edilen burç takımyıldızı Terazi'dedir. Tohumlara ek olarak, bahçıvan bu günlerde takvime göre ekim patates yumrularını seçebilir.
 2. 10-11 Eylül arasındaki dönem, Kova burcunda büyüyen aydır. Takvime göre herhangi bir şey dikilmesi tavsiye edilmez. Bitkiler ölecek ya da veremeyecek. Bahçıvan için bu, tohum toplamak için en uygun zamandır.
 3. 25 Eylül'den 26 Eylül'e kadar, azalan ay Aslan'da. Burç tamamen kısırdır. Bahçıvan tohum toplayabilir.

Tohum toplama zamanı, 15-16-17 hariç, takvimin tavsiyelerine bakılmaksızın, bahçıvan tarafından başka herhangi bir günde yapılabilir. Ana şey olgunlaşmaları. Önümüzdeki sezon için çimlenme buna bağlı olacaktır.

Eylül ayında mahsullerin toplanması ve depolanması

Sonbaharın başlangıcında, çoğu kök mahsul ve sebze olgunlaşır. Bahçıvan için kış hasadı ile ilgili sıcak bir mevsim vardır. Bahçıvanın Eylül 2019 ay takvimine rehberlik ediyorsanız, sonraki günlerde hasat etmek ve saklamak daha iyidir:

 1. 3-4 Eylül, Akrep burcunda büyüyen ay. Bahçıvanlar havuç, mısır, pancar hasat eder.
 2. 5-6-7 Eylül'de Yay burcunda büyüyen ay. Bahçıvanlar kök sebzeleri, frenk soğanı, batun kazar, saklamak için sebzeleri koyar.
 3. 8-9 Eylül, büyüyen ay, burç - Oğlak. Bahçıvanlar için kök hasat etmek için iyi bir zaman.
 4. 10-11-12 Eylül büyüyen ay, burç - Kova. Bahçıvanlar, tüm mahsullerin olgun bir mahsulünü toplar, çok yıllık soğanları kazıp depoya bırakırlar.
 5. 13 Eylül büyüyen ay, burç - Balık. Bahçıvanlar kışın damıtma için kök bitkileri kazıyor, frenk soğanı, batun çıkarıyor.
 6. 15-16-17 Eylül, azalan ay, burç - Koç. Bahçıvanlar tüm mahsullerden hasat ederler, ancak takvime göre onları tohumlara koymaları önerilmez.
 7. 18-19 Eylül, azalan ay, burç - Boğa. Bahçıvanın kökleri kazması için en uygun zaman.
 8. 20-21 Eylül, azalan ay, burç - İkizler. Bahçıvanlar, geç patates çeşitleri de dahil olmak üzere sebzeleri, kök bitkileri toplarlar. Mahsul, uzun süreli depolama için gönderilir.
 9. 25-26 Eylül, Aslan'da azalan ay. Bahçıvanlar, geç patates de dahil olmak üzere tüm olgun sebzeleri ve kökleri toplar. Takvime göre hasat uzun süreli depolamaya uygundur.
 10. 30 Eylül büyüyen ay, burç Terazi. Bahçıvanlar uzun süreli depolama için kökleri toplarlar.

Sonbaharın ilk ayı, toplu domates hasadı ile ilişkilidir.

Sonbaharda olgunlaşan ana sebze domatesdir. Bahçıvanlar büyük miktarlarda hasat yaparlar. Domatesler konserve edilir, yeşil meyveler olgunlaşmaya gönderilir. Kış çeşitleri var. Bu tür olgunlaşmamış domatesler kutulara serilir, serin ve kuru bir bodrum katına gönderilir. Kışın başında olgunlaşırlar.

Soğanlar yalnızca olgunlaşmış çeşitler tarafından hasat edilir. Yeşil tüyler varsa ve boyun hala kalınsa sulamayı durdurun. Bu tür soğanlar şimdilik salatalar için çıkarılabilir.

Boşluklarla hangi günler meşgul olabilir ve olamaz

Batıl inançlı ev kadınları bu takvimi koruma için bile kullanır. Teneke kutuların kapakları şişmişse, içindekiler siyaha dönmüşse veya korumanın tatsız olduğu ortaya çıkmışsa, olumsuz günlerin suçlanacağına inanılıyor.

Takvime göre hayırlı günlerde hasat edilen veya konserve edilen sebzelerin en lezzetli olduğuna ve uzun süre saklandığına inanılıyor.

Bahçıvanın Eylül 2019 ay takvimine göre, aşağıdaki kurallara uyarak boşluklarla uğraşmak gerekir:

 • ay Aslan veya Koç burcundayken sebzeleri turşu ve reçel yap;
 • Ay Balık, Başak ve Yengeç buradayken turşu, rulo, lahana, şekerlenmiş meyve yapamazsınız;
 • Ay Koç, Yay, Oğlak veya Boğa burcundayken ekşi lahana.

Dolunayın başlamasıyla birlikte sıvıların hareketi durur. Bu zamanda yapılan koruma uzun süre saklanmayacaktır. Güneş veya ay tutulması sırasında, olaydan önceki ve sonraki günlerde tuzlayamaz, reçel pişiremezsiniz.

Tavsiye! Nötr günler, uzun süre saklanması gereken koruma için uygun değildir. Bu dönem en çok ay boyunca tüketilmesi amaçlanan sebzeleri tuzlamak için kullanılır.

Gelecek sezon için hazırlanıyor

Eylül ayında bahçıvanlar gelecek sezon için hazırlanmaya başlar. Çalışma, bahçenin boş alanlarının yabani otlardan arındırılması, yatakların planlanması, toprağın sürülmesi ve gübre uygulanması, sideratların dikilmesi, bir seraya sebze ekilmesiyle ilgilidir.

Bahçıvan takvimine göre, eylül ayının aşağıdaki günleri uygundur:

 1. Seralarda bahçıvanlar 3-4 numara domates, karnabahar ve Pekin lahanası ekerler. Bahçede kuzukulağı, ıspanak, su ekerek toprağı gevşetirler.
 2. Yeşil gübre ekimi ile 5-6-7 numara meşgul, kuşkonmaz, kazma ve toprağı gevşetme.
 3. 8-9'da bahçıvanlar, olgunlaşmamış mahsullerden sürgünleri sıkıştırarak sulama yapıyorlar.Barınağın altına salatalık, karnabahar, yeşillik fideleri ekilir.
 4. Takvimin 13'ünde üst pansuman, yatakların hazırlanması, yeşil gübre ekimi önerilmektedir.
 5. 15-16-17 adet bahçıvan toprak işleme, yabancı otların uzaklaştırılması ile uğraşmaktadır. Yeşil gübre ekebilirsin.
 6. 18-19'larda kompost serilir, yataklar hazırlanır, organik gübreleme yapılır. Takvime göre bir batunu örtünün altına indirmeye başlayabilirsiniz.
 7. 20-21'de, toprağı gevşeterek sırtların derin kazılması en uygunudur. Bitkileri sulamak kabul edilemez, aksi takdirde zararlılar hızla çoğalır. Takvime göre, büyümeyi kısıtlamak, hastalıklardan tedavi etmek için bitkilerin çimdiklenmesi tavsiye edilir.
 8. 22-23'te bahçıvanlar çok yıllık soğan eker, barınağın altına yeşillik verir, toprağı gevşetir, kompost bırakır.
 9. 25-26'da, tüm çalışmalar toprak işleme ve haşere kontrolü ile ilgilidir.
 10. 30'unda bahçıvanlar sarımsak için yatak hazırlar. Kışın pencere kenarında büyümek için yeşillikleri veya acı biberleri bir saksının içine nakledebilirsiniz.

Önümüzdeki sezon için bazı hazırlık çalışmalarının kesinlikle takvime göre yapılması gerekmiyor. Örneğin yatak ve bahçe ile ilgilenebilir, havalar izin verdiğinde toprağı işleyebilir ve boş zamanınız olur.

Bahçıvanın Eylül 2019 Takvimi

Eylül ayının başlamasıyla bahçıvanın yapacak benzer çok işi var. Bitkilerle ilgilenme, hasat etme, koruma zamanı. Eylül, dut çalılarının fidelerinin dikilmesi için uygundur.

Eylül ayı bektaşi üzümü, ahududu, böğürtlen, kuş üzümü ekimi için uygundur.

Eylül ayında ne ve nasıl yayılabilir?

Sonbaharın ilk günlerinin başlamasıyla birlikte, bahçıvanın Eylül 2019 ay takvimi çoktan hazır olmalı. Yapılacak çok iş var. Bir bahçıvan için, meyve ve meyve mahsullerini çoğaltmak için Eylül günleri en uygunudur.

Eylül ayında ekilen ahududuların kıştan önce kök salması için zamanları olacaktır.

Takvime göre bahçıvanlar için aşağıdaki günler tercih edilecek:

 1. 1-2 Eylül'de bahçıvanlar dikim delikleri hazırlar, mahsulleri kesimlerle çoğaltır. Meyveler ve süs çalıları, ağaçlar, kuru dalları budamak, çilek bıyıkları dikmek için iyi günler.
 2. 3-4 numarada bahçıvanlar meyve çalıları, üzümler fidanları dikerler, çim otlarını keserler, ancak yetişkin bitkileri nakletmek ve takvime göre dalları kesmek önerilmez.
 3. 5-6 Eylül, kesimler dikmek için iyidir. Deniz topalak, hanımeli, kuşburnu ekebilirsiniz. Bahçıvanlar aşırı büyümenin giderilmesiyle uğraşıyor, bahçeyi zararlılardan arındırıyor.
 4. Takvimin 8-9'unda saksı ağaçlarının dikilmesi tavsiye edilir. Bahçede sıhhi budama yapılır ve zararlı böcekler tedavi edilir. Bahçıvanlar kuş üzümü ve bektaşi üzümü ekerler.
 5. 10-11 Eylül'de hiçbir iniş yapılmayacaktır. Mahsuller üremiyor ve zayıf büyüyor. Çilek bıyıklarını budanarak aşırı büyümeyi kaldırabilirsiniz.
 6. 13 Eylül bereketli burç burcunun altında tutulur. Bahçe bitkilerini nakletmek, tüm meyve çalılarını ve ağaçları dikmek için harika bir gün.
 7. 15-16-17'de, takvime göre bahçıvanlar kuru dalları, sürgünleri, çilek bıyıklarını kesti ve bahçeyi zararlılardan arındırdı.
 8. 18-19 Eylül, takvime göre bereketli bir gün. Bahçıvanlar, konteynır çalıları ve ağaçları dikmek ve bölmekle uğraşırlar.
 9. 20-21'de ağaç gövdelerini tedavi ederler, aşırı büyümeyi kaldırırlar ve çimleri biçerler.
 10. 22-23-24 Eylül tarihlerinde takvime göre meyve çalıları, deniz topalak ekilir, sıhhi budama yaparlar.
 11. 25-26'da çimler biçilir, sürgünler çıkarılır.
 12. 30 Eylül'de bahçıvanlar, bahçe bitkilerinin yayılması için meyve çalıları, konteyner ağaçları ekiyorlar.

Eylül 2019 için bahçıvanların ay takvimine göre yayılan mahsuller, kıştan önce kök salmak için zamana sahip olacak ve ilkbaharda hızla büyüyecekler.

Meyve ve meyve bitkilerinin ekimi ve nakli için uygun günler

Takvime göre en uygun günleri seçerseniz, o zaman dikim ve dikim en iyi 5, 6, 13, 18, 19, 20, 23, 24, 30'da yapılır. Ayın toprak üzerinde iyi bir etkisi olacak. Meyve ve meyve mahsulleri hızla kök salacak, soğuk kışın hayatta kalacak, ilkbaharda erken uyanacak ve büyüyecek.

Meyve ve meyve bitkilerinin bakımı için ipuçları

Sonbaharın başlamasıyla birlikte bahçıvanın asıl işi sıhhi budama. Tüm kuru, uygun olmayan şekilde büyüyen ve hasar görmüş dalları, aşırı genç büyümeyi çıkarın. Site temizlenir. Kesilen tüm dallar ve düşen yapraklar yakılır veya sıcak yataklar, kompost yığınları döşemek için kullanılır.

Eylül ayından itibaren hazır kompost toprağa konulabilir ve bir sonraki sezon için yeni kompost yığınları atılabilir.

Bahçıvanlar, kabuğu güneş yanığından ve haşere hasarından korumak için ağaç gövdesinin alt kısmını bir kireç konuşmacısı ile işler. Sonbahar beslemesinin yapılması önemlidir. Bahçe mahsullerinin güç kazanması, meyve tomurcukları bırakması, kıştan hemen önce.

Hasat ve depolama

Bahçıvanın eylül ayındaki ay takvimine göre, ilk sayılardan itibaren şifalı otlar toplamaya başlarlar. Dönem likörlerin, şarapların hazırlanmasında faydalıdır.

Geç ahududu meyveleri reçel için harikadır

5'ten itibaren ev hanımları meyve sularını korumaya, reçel pişirmeye, konservelere başlar ve takvime göre 13 ve 20 Eylül'de hasadı kurutmak ve dondurmak için hayırlı bir gün olarak kabul edilir. Elmaları 23'ünde işemek en uygunudur.

Bahçıvanlar için Eylül işaretleri

Kuşkusuz, bahçıvanın Eylül ayına ait ay takvimi iyi bir yardımcıdır. Bununla birlikte, halk işaretleriyle tartışmak da imkansızdır.

Yağmur için üvez hasat edin ve az meyve olduğunda sonbahar kurur.

Eski bahçıvanların hava durumunu, hasadı, doğal olayları tahmin ettiği birçok işaret var. En ilginç olanları:

 • Eylül gök gürültüsü sıcak sonbahara doğru;
 • uçup gitmemiş sığırcıklar, kuru ve uzun bir sonbahara işaret eder;
 • çiçek açan bir karahindiba, güneye uçmayan kuğular uzun ve sıcak bir sonbahara tanıklık ediyor;
 • kuru ve ılık Eylül havası, kışın geç gelişinin habercisidir;
 • Arılar tepsilere sıkıca baskı yapıyorlarsa, yakında soğuk havanın ve kışın gelmesini bekleyin.

Bahçıvanlar, ilkbaharın gelişini hava durumuna göre yargılar. Eylül soğuksa kar erken erir.

Eylül ayında dinlenme günleri

Sonbaharın başlamasıyla birlikte bahçıvanlar ve bahçıvanlar yorulmadan çalışırlar. Ancak, gerisini kendinize inkar etmemelisiniz. Seyahat için uygun sayılar: 1-2, 5-6, 8-11, 16-17, 19, 24, 27, 29.

Birçok yaz sakini için en iyi tatilin doğada olduğu kabul edilir.

Sonbaharın başlangıcı düğünler, kutlamalar ve ziyafetlerle kutlanır. Bu tür olaylar için sayılar uygun kabul edilir: 1-2, 5-6, 8-13, 16-17, 19-27, 29.

Sonuç

Bahçıvanın Eylül 2019 takvimi yalnızca bir öneridir. Her bir durumda, tarımsal işlerin uygulanması konusunda bağımsız olarak doğru kararı verebilmeniz gerekir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat