Bir bahçıvan ve bahçıvan için 2020 için ay ekim takvimi: aylara göre bir ekim tablosu (ekim), burçlara göre

Dünya'nın doğal uydusunun evrelerinin canlı organizmalar üzerindeki etkisi, çok sayıda deney ve gözlemle doğrulanmıştır. Bu tamamen meyve bahçesi dikimleri için geçerlidir. Ayın evrelerinin bitkilerin yaşamında meydana gelen ana süreçler üzerindeki etkisine dayanarak, yıllık bahçe bakımı döngüsünü planlarken rehberlik edilebilecek 2020 için ay ekim takvimi derlenmiştir.

Ay evrelerinin bitkilerin büyümesi ve üretkenliği üzerindeki etkisi

Ay takvimi 28 günden oluşur. Yeni bir ayla başlar - ayın hiç aydınlatılmadığı an. Dünya'nın etrafında dönerken, ay diski Güneş tarafından giderek daha fazla aydınlatılıyor. Bu sefer ağda ay olarak adlandırılır. 14 gün sonra dolunay evresi başlar. Şu anda, ay diskinin aydınlatma yoğunluğu maksimumdur. Sonra parıltının yoğunluğu azalır, ay gittikçe Dünya'nın gölgesine girmeye başlar. Bu, yeni bir ayla biten azalan ay evresidir.

Aşağıdaki şekilde ayın evrelerinin grafik bir temsili gösterilmektedir.

Ağdalı ay, ekinleri hava kısmında olgunlaşan bitkiler üzerinde gözle görülür bir etkiye sahiptir. Bunlar meyve ağaçları ve çalılar, tahıllar, dalda olgunlaşan sebzelerdir. Azalan ay, kök kısmının büyümesini artırır, bu sırada kök bitkileri daha iyi gelişir. Yeni ay ve dolunay bir uyku halidir, şu anda bitkileri rahatsız etmeye gerek yoktur, bu nedenle şu anda agroteknik çalışma yapılmamaktadır.

Tam bir döngü için Ay, canlı organizmalar üzerindeki etkisini artıran veya zayıflatan tüm burç takımyıldızlarından sırayla geçer. Verim üzerindeki etki derecesine göre, takımyıldızlar aşağıdaki gibi alt bölümlere ayrılır:

 • Kanser (en verimli işaret).
 • Akrep, Boğa, Balık (iyi, bereketli burçlar).
 • Oğlak burcu, Terazi (daha az verimli, ancak oldukça verimli işaretler).
 • Başak, İkizler, Yay (kısır işaretler).
 • Aslan, Koç (tarafsız burçlar).
 • Kova (kısır burç).

En iyi sonuçlar, tüm faktörler dikkate alındığında elde edilir. Tüm tavsiyelere dayanarak, 2020 ay ekim takvimi derlendi.

Aylara göre bahçıvan ve bahçıvan için 2020 ay takvimi

Ocak. Açık zemine iniş yapılmaz. İş planlaması, kar tutma, ekipman hazırlama, tohum alımı yapabilirsiniz.

Şubat. Bazı bitki türlerinin fidan dikimine başlanması. Yeni ay (5 Şubat) ve dolunay (19 Şubat) sırasında çalışma yapılmamalıdır. Ayın başında ve 22 Şubat'tan sonra havuç, pancar, turp ekebilirsiniz. Ay takvimi, ay ortasında yeşillik, çilek ekilmesini önerir.

Mart. Bazı bölgelerde açık toprağa ekime başlayabilirsiniz. Yeni aya kadar (6 Mart) havuç, pancar, kök maydanoz ekebilirsiniz. Büyüyen ayda ve dolunaya kadar (21 Mart) mısır, balkabağı ekilmesi tavsiye edilir.

Nisan. Çoğu bölgede, bitkileri filmin altına dikmek mümkündür. 5 ve 19 Nisan'da, yeni ay ve dolunay sırasında, ay takvimi herhangi bir çalışmayı bırakmanızı önerir. Nisan ayında meyve ağaçlarını ve çalıları budayabilir, şekillendirebilir ve işleyebilirsiniz, bunun için en uygun zaman ayın ortasıdır.

Mayıs. Yaz sakinleri için en yoğun ay. Her türlü bitkiyi toprağa ekebilir, ekimlerin böcek zararlılarından arıtılmasını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ay takvimine göre en başarılı zaman ayın başı ve sonudur.

Haziran - genç mahsullerin en savunmasız olduğu zaman. Şu anda, ay takvimi yabani otları temizleme ve gevşetme, sulama ve besleme, tarlaları zararlılardan arındırma konusunda çalışmaya öncelik vermeyi tavsiye ediyor. Bunun için en iyi zaman, dolunay hariç (17 Haziran) ayın ortasıdır.

Temmuz. Sulama ve besleme, yabancı ot ve haşere kontrolü bu ayın öncelikli görevleridir. Yalnızca yeni ay ve dolunay sırasında - sırasıyla 2 ve 17 Temmuz - bir istisna yapılabilir.

Ağustos. Bir ay içinde, bitki bakımı ile ilgili tüm çalışmaları, kademeli olarak sulamayı azaltarak ve gübreleme diyetini değiştirerek yapabilirsiniz. 1, 15 ve 30 Ağustos'ta bunu yapmamalısın.

Eylül. Şu anda, tam teşekküllü bir hasat başlıyor. Ay takvimine göre bunun için en başarılı zaman ayın ikinci yarısıdır. Ancak yeni ay ve dolunay sırasında (14 ve 28 Eylül), ay takvimi bahçede çalışmaktan kaçınmanızı önerir.

Ekim. Bu ay yeni ay ve dolunay sırasıyla 14 ve 28 Ekim'e denk geliyor. Bugünlerde tüm işleri ertelemek daha iyi. Ayın başında, hasat etmeye ve işlemeye başlamak ve sonunda - bahçeyi kışa hazırlamak daha iyidir.

Kasım. Bahçedeki ana iş bu saate kadar tamamlanır. Ay başında meyve ağaçlarının yıkanmasını, bahçenin temizliğini, kış için sıcağı seven bitkilerin barınmasını yapabilirsiniz. Ayın ikinci yarısında kışlık sarımsak ekilir. 12 ve 26 Kasım'da rahatlayabilirsiniz.

Aralık. Bahçede çalışma sezonu sona erdi. Onarım işi yapmaya, ekipmanı ve aletleri tamir etmeye değer. Bunu Aralık ayının ilk yarısında yapmak daha iyidir. Ayın ikinci yarısı, pencere kenarında yetişmek için sebze ve ot dikmek için iyidir. 12 ve 26 Aralık'ta ay takvimi, bahçede herhangi bir faaliyet yapmayı reddetmeyi tavsiye ediyor.

Zodyak işaretlerine göre bahçıvan ve bahçıvan 2020 için ay takvimi

Zodyak işaretlerinin gelecekteki hasatın miktarı ve kalitesi üzerindeki etkisine ilişkin veriler, bahçıvan ve bahçıvanın 2020 ekim takvimini kendi başlarına derlemeye yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, Ay'ın hangi takımyıldızların ilgili takvim gününde bulunduğunu belirlemeniz gerekir.

 1. Koç. Verimsiz işaret. Altında, yardımcı işlere girilmesi, toprağı ayıklaması ve gevşetmesi ve yabancı ot kontrolü yapılması önerilir. Sürgünlerin sıhhi budama ve çimdiklerini yapabilirsiniz. Kök bitkilerinin hasat edilmesi ve uzun süreli depolama için ayırtılması tavsiye edilir, lahana turşusu, şarap yapımı. Koç burcunda tıbbi hammaddelerin hazırlanması ve kurutulması gerçekleştirilir. Herhangi bir bitkinin oluşturulması, alınması veya ekilmesi tavsiye edilmez, sulama ve besleme sonuç vermeyecektir.
 2. Buzağı. Sadece Yengeç ve Akrep'in üretkenlikte olduğu daha yüksek verimli bir burç. Herhangi bir bitkinin dikilmesi başarılı olur, hasat bol olabilir, ancak uzun süreli depolamaya uygun olmayacaktır. Şu anda taze tüketime ve evde konserve yapmaya yönelik mahsullerin ekilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde köklerin kırılganlığı nedeniyle ekim işleminin yanı sıra toprağın gevşetilmesi ile ilgili faaliyetlerin yapılması önerilmemektedir.
 3. İkizler. Verimsiz bir işaret, ancak kısır değil. Destek veya jartiyer (kavun, kabak, üzüm) gerektiren güçlü kökleri ve uzun sapları olan bitkilerin yanı sıra yeşillikler (ıspanak, rezene), baklagiller, her türlü lahana ekebilirsiniz. Kök bitkileri ve sebzeleri uzun süreli depolama, soğan hasadı için saklamak için iyi bir zaman.
 4. Kanser. Verim ve verimlilikte şampiyon. Tüm tohumlar, ıslatma, çimlenme, ekim ile çalışmak uygundur. Bu zamanda ekilen tohumlardan elde edilen hasat en zengin olanı olacak, ancak uzun vadeli depolama için tasarlanmamıştır. Kök bitkileri hasadı dışında tüm tarımsal işleri yapabilirsiniz. Bu günlerde böcek ilacı veya mantar ilacı kullanımıyla ilişkili herhangi bir tedaviden kaçınmaya değer.
 5. Bir aslan. Verimsiz, tarafsız bir işaret. Bu dönemde hasat edilen tohumlar en yüksek kalitede olacaktır. Bu nedenle, şu anda, uzun süreli depolama için sebze ve kök bitkileri hasat etmek ve sermekle meşgul olduğu gösterilmiştir. Evde konserve yapmak, şarap yapmak, meyveleri ve bitkileri kurutmak için iyi bir zaman. Su ile ilgili faaliyetlerin yapılması tavsiye edilmez: sulama, sıvı gübreleme, püskürtme ve yağmurlama.
 6. Başak. İşaret oldukça kısır, ancak bu birçok çalışma için iyi bir zamandır. Başak burcunun altında salatalık, acı biber, maydanoz ekebilirsiniz. Bu, her tür budama için dikim ve toplama için çok iyi bir zamandır. Lahana turşusu, evde konserve, şarap yapımı yapabilirsiniz. Bu dönemde tohumların ıslatılması istenmez.
 7. Terazi. Doğurgan bir işaret. Hemen hemen tüm sebzeler, meyve ağaçları ve çalılar, tahıllar altına ekilebilir. Bu, düzeltmek ve çimdiklemek için iyi bir zaman. Terazi burcunda kesimler, her türlü bitki beslenmesi, toprağı gevşetme ve sulama yapabilirsiniz. Bu sefer tohumluk patates ekiminde kullanılması tavsiye edilir. Bu işaret altında aşılama çalışmasının yanı sıra pestisitlerle tedavi yapılması istenmeyen bir durumdur.
 8. Akrep. Yengeçten sonra bu, en doğurgan ikinci burçtur. Tohum için birçok bitki dikmek için çok iyi bir zaman. Bu dönemde tohumları ıslatabilir, meyve bitkileri ekebilir, su ve yem yapabilirsiniz. Ağaçları ve çalıları budamak veya bitkileri kök bölünerek dikmek tavsiye edilmez.
 9. Yay Burcu. Kısır işaret. Altına ekilen bitkilerin hasadı küçük ama çok kaliteli olacak. Meyve ağaçlarının ve çalıların kesilmesi, toprağın ayıklanması ve gevşetilmesi dahil olmak üzere çoğu bahçe işi yapılabilir. Bitkileri kimyasallarla işlemek için uygun bir dönem. Şu anda konserve, lahana turşusu, şarap yapımı yapabilirsiniz. Bitkiler üzerindeki mekanik stresle ilişkili budama ve diğer bakım türleri hariç tutulmalıdır.
 10. Oğlak burcu. Doğurgan bir işaret. Bu, birçok bitki türünü dikmek için iyi bir zamandır, verim oldukça yüksek ve kaliteli olacaktır. Bitkileri besleme ve budama alıştırması yapabilirsiniz. Nakil yapmak ve köklerle çalışmak istenmeyen bir durumdur.
 11. Kova. Bu işaretin altındaki dikimler en düşük verimi verir. Ayıklama ve gevşetme, çiftçilik, yabancı ot kontrolü için elverişli çalışmalar. Bitkileri çimdikleyebilir ve çimdikleyebilirsiniz. Dikime ek olarak, bu işaret altında sulanması ve gübrelenmesi tavsiye edilmez.
 12. Balık. Bereketli bir işaret. Bu süre zarfında dikim ve ekim yapılması tavsiye edilir, kesimlerin köklenmesi, sulama ve besleme yapılabilir. Bu zamanda yapılan aşılar başarılı olacaktır. Şu anda, ay takvimi zararlılardan ve hastalıklardan budama ve işlemeyi önermiyor.

Bahçıvan ve bahçıvanın 2020 için ay takvimi: dikim günleri

Bu bölüm, en popüler bahçe bitkilerini dikmek için bir masa şeklinde 2020 ayına göre ay ekim takvimini göstermektedir.

Bahçıvanın ay ekim takvimi

Tablonun altında, en iyi ekim günleri olan 2020 bahçıvan takvimi bulunmaktadır.

 

 

Domates

Salatalıklar

Biber, patlıcan

Kabak, balkabağı, kabak

Karpuz kavun

Bakliyat

Patates

Havuç, pancar, kereviz

Bir tüy üzerinde lahana, marul, soğan

çilek

Meyve fidanları

Ocak

Hayırlı günler

19, 20, 27, 28, 29

19-20

19, 20, 27-29

19-20

19-20

27-29

9-12, 23-29

12-14, 27-29

Kötü günler

6, 7, 21

Şubat

Hayırlı günler

6-8, 11-13, 15-18, 23-26

15-17, 23-25

6-8, 11-13, 20-25, 28

15-17, 23-25

15-17, 23-25

6-8, 11-13, 23-26, 28

6-8, 15-17, 23-25

6-11, 15-18, 23-26

Kötü günler

4, 5, 19

Mart

Hayırlı günler

8-12, 15-19, 23-26

15-19, 23-25, 27-30

8-12, 15-20, 23-25, 27-29

15-19, 23-25, 27-30

15-19, 23-25, 27-30

10-12,

21-25,

27-30

10-12, 15-17, 23-25, 27-30

8-12, 15-17, 27-29

8-10, 17-19, 25-27

Kötü günler

5, 6, 21

Nisan

Hayırlı günler

11-13, 15-17, 20, 21, 24-26

6-9,

11-13,

20,21,

24-26,

29, 30

1-4, 6-9, 11-13, 20, 21, 24-26, 29, 30

6-9,

11-13,

20,21,

24-26,

29, 30

6-9,

11-13,

20,21,

24-26,

29, 30

6-13,

15-17,

29, 30

6-9,

15-17,

20, 21,

24-26,

29,30

2-9,

11-15, 24-27, 29, 30

6-13, 15-18, 24-26, 29,30

15-17,

24-26,

29, 30

11-17,

21-26

 

Kötü günler

5, 19

Mayıs

Hayırlı günler

3, 4, 8-14, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

6-10, 12-17

1-4,

8-10

1-4, 12-14, 21-23

1-4, 8-10, 12-14, 17, 18, 21-23,

1-3, 6-8, 12-14, 19, 26-31

 

Kötü günler

5, 19

Haziran

Hayırlı günler

5, 6, 13-15

5, 6, 13-15, 18-20

5, 6, 13-15, 18-20

5, 6, 13-15, 18-20

5, 6, 13-15, 18-20

1, 2, 5, 6, 11-13

9-11,

18-20

5, 6, 9-15, 22-25

Kötü günler

3, 4, 17

Temmuz

Hayırlı günler

25-31

10-12,

20-22,

29-31

25-31

Kötü günler

2, 3, 17

Ağustos

Hayırlı günler

2-8,

11-13,

17, 18,

26-28

2-8, 11-13, 17, 18, 26-28

Kötü günler

1, 15, 16, 30, 31

Eylül

Hayırlı günler

17-19, 26, 27, 30

1-5,

7-10

1-5, 7-10, 17-24

17-24, 30

Kötü günler

14, 15, 28, 29

Ekim

Hayırlı günler

4-7, 15-17, 19-21, 23-25,

27

2-4, 12, 13, 21-25, 30, 31

Kötü günler

14, 28

Kasım

Hayırlı günler

1-3

1-3, 6-8, 15-18, 24, 25

Kötü günler

12, 13, 26, 27

Aralık

Hayırlı günler

3-5, 17-19, 27

3-12, 13-15, 21-23

Kötü günler

1, 2 , 3 ,12, 26

Bahçıvanın ay ekim takvimi

Aşağıdaki tablo bahçıvanlar için 2020 dikim takvimini göstermektedir.

 

Meyve ağaçları ve çalı fidanları

 

Hayırlı günler

Kötü günler

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

11-17,

21-26

 

5, 19

Mayıs

 

Haziran

 

Temmuz

 

Ağustos

 

Eylül

17-24, 30

14, 15, 28, 29

Ekim

2-4, 12, 13, 21-25, 30, 31

14, 28

Kasım

 

Aralık

 

Bahçıvan ve bahçıvanın 2020 ay takvimi

Bu bölümde bahçıvanlar ve kamyon çiftçileri için 2020 ay takvimi üzerinde önerilen çalışma zamanlamasını görebilirsiniz.

Bahçıvan için 2020 yılı ay takvimi

 

Hayırlı günler

Sulama

Nakli, fide toplamak

Üst giyim

Kıstırma

Haşere kontrolü

Ocak

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

1-5, 23-26

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

1-5 ,22, 25-26, 29-31

1-5, 15-16, 23-24, 29-31

Şubat

6-7, 24-25

11-12, 17-18, 20-21

6-7, 24-25

1-5, 20-23, 26,28

5

Mart

1 ,2 ,5, 15-16, 19-20, 23-24, 18-29

5, 23, 29

1-2, 5, 15-16, 19-20, 23-24, 18-29

1-4,5, 22, 25-31

1-2, 5-7, 10-14, 25-29

Nisan

2-3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

1-5, 20-25, 29-30

 

2, 3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

4-5, 20-28

4-5, 9-11, 17-18, 22-23, 26-30

 

Mayıs

8-9, 17-19

 

4

8-9, 17-19

 

1-3, 5-7, 20-25, 29-31

4-7, 10-12, 15-16, 21-23, 26-28, 31

Haziran

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

1-3

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

1-2, 25-29

 

1-3, 11-12, 16, 18-24, 28-29

Temmuz

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

25-26

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

2, 25-26

 

2, 4-5, 8-10, 17, 20-22, 25-31

Ağustos

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

21-23

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

1, 11-13, 21-23, 30

 

1, 3-8, 11-14, 16-18, 21-23, 26-27, 30-31

Eylül

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

1-4, 8-9, 13-21, 25-30

1-2, 10-13, 15-19, 22-30

Ekim

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

20, 24-25

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

15-27

 

7-9, 10-11, 15-21, 24-25, 28

Kasım

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

24-25

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

1-3, 6-8, 11, 18-25, 29-30

1-5, 12-17, 20-21, 26

Aralık

3-5, 12-14, 22-23, 31

 

4-5, 23

3-5, 12-14, 22-23, 31

 

15-25

 

17-19, 26

 

Ağaçların ve çalıların bakımı için bahçe ay takvimi 2020

 

Hayırlı günler

 

Sterilizasyon

Sulama

Kırıntı

Budama

Üst giyim

Ocak

1-5, 15-16, 23-24, 29-31

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

1-5, 29-31

 

1-5, 22, 25-26, 29-31

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

Şubat

5

6-7, 24-25

11-12, 15-18

1-5, 20-23, 26-28

6-7, 24-25

Mart

1-2, 5-7, 10-14, 28-29

1-2, 5, 15-16, 19-20, 23-24, 28-29

10-12, 15-16, 19-20

1-4, 5, 22, 25-31

 

1-2, 5, 15-16, 19-20, 23-24, 28-29

Nisan

4-5, 9-11, 17-18, 22-23, 26-30

2-3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

6-8, 12, 15-16

4-5, 20-28

2-3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

Mayıs

4-7, 10-12, 15-16, 21-23, 26-28, 31

8-9, 17-19

17-18

1-3, 5-7, 20-25, 29-31

8-9, 17-19

 

Haziran

1-3, 11-12, 16, 18-24, 28-29

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

13-15, 18-19

1-2, 25-29

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

Temmuz

2, 4-5, 8-10, 17, 20-22, 25-31

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

2, 25-26

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

Ağustos

1, 3-8, 11-14, 16-18, 21-23, 26-27, 30-31

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

21-23

 

1, 11-13, 21-23, 30

 

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

Eylül

1-2, 10-13, 15-19, 22-30

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

1-4, 8-9, 13-21, 25-30

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

Ekim

7-9, 10-11, 15-21, 24-25, 28

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

15-27

 

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

Kasım

1-5, 12-17, 20-21, 26

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

1-3, 11, 16-17, 27-28, 29-30

1-3, 6-8, 11, 18-25, 29-30

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

Aralık

17-19, 26

 

3-5, 12-14, 22-23, 31

3-5, 8-10, 27, 31

 

15-25

3-5, 12-14, 22-23, 31

Hangi günlerde bahçede ve bahçede çalışmaktan kaçınmalısınız?

Birçok bahçıvan, bahçedeki veya sebze bahçesindeki herhangi bir çalışmanın, yeni ay veya dolunay sırasında düşmesi durumunda terk edilmesi gerektiği kuralına uyar. Ay'ın en çorak takımyıldızında olduğu günler - Kova da çoğu eser için elverişsizdir.

Sonuç

2020 için ay ekim takvimi, doğası gereği tavsiye niteliğindedir. Bu sadece ek bir bilgi kaynağıdır. Hava durumu, iklim veya toprak bileşimi gibi faktörleri ihmal ederken, yalnızca ay ekim takvimi tarafından yönlendirilmemelisiniz. Sadece tüm faktörlerin bütünlüğünü hesaba katmak olumlu bir sonuç getirebilir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat