Ağustos 2020 için bahçıvan ay takvimi

Ağustos sadece son sıcak ay değil, aynı zamanda bahçede yoğun çalışma zamanıdır. Bu hasat ve korumanın hazırlanması, kış dikimleri için yatakların hazırlanmasıdır. Ve çalışmanın olumlu sonuçlar getirmesi için, bahçıvanın Ağustos 2019 ay takvimini dikkatlice incelemeniz gerekir.

Bahçıvan ve bahçıvanın Ağustos 2019 için ay takvimi

Son yaz günlerinde, yaz sakinleri yetiştirilen mahsulü çıkarırlar, çünkü toplamaya geç kalırsanız, olgunlaşmamış meyveler, sebzeler, otlar ve kök mahsuller hızla bozulur, daha az depolanır ve sunumlarını kaybederler.

Ağustos ayında toplarlar:

 • erken olgunlaşmış meyve çeşitleri;
 • salatalık, patlıcan, biber;
 • yeşillik;
 • meyveler;
 • domates;
 • patates;
 • kabak, kabak, balkabağı;
 • soğan sarımsak.

Yine Ağustos ayında yataklar sıraya dizilir, yeşil gübre ekilir, çok yıllık mahsuller ekilir, ağaçlar ve çalılar yüceltilir.

Bahçede çalışırken, ay takvimine göre Ağustos ayındaki müreffeh günleri hesaba katmak gerekir.

Ayın evreleri

1 Ağustos - yeni ay. Şu anda bahçıvanlar bir gün izin alıyor.

Ay büyümesi sırasında 2'den 14'e kadar şunları yapmanız önerilir:

 • süs ve meyve çalılarının nakli;
 • çilek ve meyve toplamak;
 • erken olgunlaşma yeşillikleri, turp, daikon ve Çin lahanası ekimi;
 • depolama için baharatlı, şifalı otlar ve tohumların toplanması;
 • çalıların sıhhi budaması;
 • yayılma için kesimlerin hazırlanması.

15 Ağustos - dolunay. Bu gün dinlenmek ve eğlenmek için.

16-29 - giden ay. Bu gün aşağıdaki etkinlikler düzenlenmektedir:

 • yatakların hazırlanması;
 • kök ve meyvelerin toplanması;
 • kış için konservelerin hazırlanması;
 • bıyık kesimi, çilek ve çilek ekimi;
 • patates toplamak;
 • dikimler zararlılar ve hastalıklar için tedavi edilir;
 • sevdiğiniz çeşitlerin aşılama ile çoğaltılması;
 • toplanan kök bitkilerin depolanmak üzere hasat edilmesi.

30 Ağustos - yeni ay. Şu anda bahçıvanlar dinleniyor.

31 Ağustos - canlanan ay. Şu anda şunları harcayabilirsiniz:

 • yeşil gübre ekimi;
 • ağaçların ve çalıların işlenmesi;
 • budama gülleri;
 • köklendirme kesimleri;
 • sıhhi budama;
 • toprağı kazın;
 • çilek yataklarını malçlamak;
 • genç fidan dikimi.

Dolunay ve yeni ay - en yoğun ay günü. Bu süre zarfında, yazlık evdeki işten vazgeçmek gerekir, çünkü bu yararlı olmayacak, aksine bitkilerin solmasına ve ölümlerine yol açacaktır.

Büyüyen ay - bu zamanda bitkiler canlılık kazanır. Bu aşama, meyveler, tahıllar ve baklagiller, sebzelerin hasadı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Azalan ay - kök bitkileri ile meyve veren bitkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Ağustos ayında elverişli ve elverişsiz günler tablosu

Yeniden mahsul yetiştirmek için, sadece hızlı olgunlaşan çeşitleri ekmeniz ve hava koşullarını hesaba katmanız gerekir. Ağustos 2019 için tohum ekim takvimi:

Kültür

Ağustos ayında dikim için uygun günler

Mavi, domates, yeşillik ve dolmalık biber

8, 9, 16-18, 27, 28

Turpgillerden

1, 4, 5, 8, 9, 27, 28, 31

Yay

4, 5, 8, 9, 14, 21-23

Sarımsak

8, 9, 21-23, 27, 28

Önemli! Zelentsy, biberler, mavi ve domatesler sadece seralara veya bir film barınağının altına ekilir, çünkü Ağustos ayında günler sıcak kalır ve geceler soğur.

Bahçede çalışmak için elverişsiz günler: 10-12, 26.

Halk işaretleri:

 1. 1 Ağustos'ta hava bulutluysa tüm ay yağmur yağacak.
 2. 2, 14 Ağustos ve 27 Eylül'deki yağmurlu hava, gelecek sezon zengin meyveler vaat ediyor.

Ağustos 2019 için bahçıvan ay takvimi

Son sıcak günlerde, bahçıvanlar için takvimle tanıştıktan sonra, yaz sakinleri ekim çalışmaları yapmaya devam ediyor. Bunun için erken olgunlaşma dönemine sahip mahsuller kullanılır ve ekim yapılırken hava tahminini takip etmek gerekir.

Ağustos 2019 için ay ekim takvimi

Ağustos ayında, yaz sakinleri dereotu, turp, marul ve Çin lahanasını yeniden ekerler. Gündüz saatleri ne kadar kısaysa ve gece ne kadar soğuk olursa, tohumlar o kadar hızlı filizlenir ve iyi bir hasat yapılabilir. Soğuk havalarda büyüyen dereotu gür büyür, hoş kokulu, uzun süre çiçek açmaz. Yaz sonunda ekin üzerinde külleme görülebileceğinden ve hastalıklı bitki depolanamayacağından, kesim zamanında yapılır.

Ailenin çocukları varsa, o zaman Ağustos ayı ekim takvimine bağlı kalarak erken olgun tatlı bezelye ekebilirsiniz. Sadece hanehalkı üyelerini memnun etmekle kalmayacak, aynı zamanda toprağı mikro besinlerle zenginleştirecektir.

Ayrıca Ağustos ayında, ay takvimini dikkate alarak, ultra erken olgunlaşan salatalık çeşitlerini ekebilirsiniz. Ancak ayın sonunda, mahsulleri sıcaklık düşüşlerinden korumak için, bunlar agrofiber veya film ile kaplanır.

Önemli! Ağustos 2019 için ekim takviminin tüm tavsiyelerini takip ederseniz, ortaya çıkan hasat uzun süre devam edecek, yaz sakinleri yeni bir erken olgunlaşma mahsulü ekebilecek ve lezzetli, sağlıklı hazırlıklar yapabilecek.

Mahsul hasat edilirse, bahçe yatağı boş kalır, o zaman Ağustos, yeşil gübre ekmeniz gereken zamandır. Yer erken ekim için tasarlanmışsa, bahar sebzeleri, arpa, yulaf veya phacelia ile ekilir. Baklagilleri de kullanabilirsiniz. Hardal ekimi, turpgillerden pire saldırısının azaldığı sonraki bir döneme kadar ertelenmelidir.

Önemli! İleride turp, daikon ve lahananın yetişeceği bahçe yataklarına hardal ekilmiyor.

Son sıcak ay, kışlık sarımsak yatağını hazırlama zamanıdır. Bunun için eskiden patates, baklagil, salatalık, turpgiller ve domateslerin yetiştiği bir yer. Alanın kar erimesi sırasında su altında kalmaması ve bir tepede yer alması önemlidir. Yatak bedava ise ve sarımsak eylül ayı sonunda ekilirse, fayda ile kullanılabilir. Bunu yapmak için, don başlangıcından önce olgunlaşacak zamana sahip olacak yanları büyütün: fasulye, bezelye veya nohut. Onları dikmek için zaman yoksa, kazma sırasında bahçe yatağı kompost, süperfosfat ve potasyum sülfat ile doldurulur. Dozaj kesinlikle talimatlara göre hesaplanır.

Bahçıvanın ağustos 2019 için ay takvimi

Ağustos meyveleri, meyveleri, sebzeleri, otları ve kök bitkileri hasat etme zamanıdır. Ayın sonunda neredeyse tüm meyve ve meyve mahsulleri meyve vermeyi bırakır. Ağustos ayının ekim takvimi dikkate alınarak bahçede elma, armut, kiraz eriği, bektaşi üzümü, kuş üzümü, deniz topalak ve çok daha fazlası hasat edilir. Yeni başlayan bahçıvanlar için ipuçları:

 1. Elmalar ve armutlar - uzun süreli depolama için meyveler olgunlaşmamış olarak hasat edilir. Kışa konserveler hazırlamak için tam olgunlukta olmaları gerekir.
 2. Sabah erkenden erik ve kiraz çıkarılır, meyveler sapla birlikte ayrılır. Toplanan meyveler hemen taze yenmeli veya kışa hazırlanmalıdır.

Hasatın yanı sıra, kış öncesi çok fazla iş birikimi var. Gibi:

 1. Çilek bakımı. 15 Ağustos'ta remontant çeşitlerin toplanması tamamlanır ve kesilen bıyık ekimine başlanır. Hasattan sonra eski çalılardan hasarlı yapraklar çıkarılır, fazla bıyıklar çıkarılır, potasyum-fosforlu gübreleme yapılır, yataklar saman veya kuru yapraklarla malçlanır.
 2. Budama ahududu. Tamir edilmeyen çeşitlerin buna ihtiyacı var. Tüm meyve veren, hasarlı ve kuru sürgünler, en fazla 10 cm büyüklüğünde bir güdük altında kısaltılır.Çalıyı aşırı yüklememek ve gelecek yıl için çok fazla çilek almamak için 15'ten fazla güçlü, sağlıklı bırakmanız gerekir. genç sürgünler.
 3. Bahçenin zararlılardan ve hastalıklardan tedavisi.

Meyve ve meyve mahsullerinin çoğaltılması için uygun günler

Ağustos ayında, kuş üzümü ve bektaşi üzümü köklü kesimleri barınaktan çıkarılır ve ardından kalıcı bir yere dikilir. İniş sahası güneşli olmalı ve şiddetli rüzgarlardan korunmalıdır. Ayrıca bu ay dalların köklendirilmesi ve çalı bölünerek çoğaltılması yapılmaktadır.

Ayrıca ay başında sert çekirdekli meyve ağaçları aşılama ile çoğaltılır. En yaygın yöntem T şeklindedir. Ayın sonunda, hayatta kalma oranını kontrol ederler ve ağacı uzun bir kışa hazırlamaya başlarlar.

Köklendirmenin başarılı olması için, Ağustos ayının ekim takvimine aşina olmanız gerekir. Berry çalılarının yayılması için uygun günler: 2, 3, 14, 15 Ağustos.

Dinlenmeye elverişli günler

Ağustos, bahçede ve bahçede çalışmayı ertelemeniz gereken Ortodoks tatillerinde zengindir. Yazın son ayında agronomistleri hangi tatiller bekliyor:

 1. 14 Ağustos. İlk Kaplıcalar - bahçede çalışırken sonuç sıfır olacaktır.
 2. 19 Ağustos. İkinci Kurtarıcı - bu gün dinlenmeniz ve eğlenmeniz ve ayrıca bahçede çalışmayı unutmanız gerekiyor. Bu tatil halk işaretleriyle örtülmüştür: bir elma yerseniz ve sevgili bir dilek tutarsanız, gerçek olur. Şu anda hava nasıl olursa olsun (açık veya bulutlu), Ocak ayında da aynı beklenebilir, eğer gün yağmurluysa, kış günlerinin çoğu bulutlu olacaktır.
 3. 28 Ağustos Dormition - bu gün, ay takvimine göre, "genç Hint yazı" başlıyor. Bu tatilde bahçıvanlar dinlenir ve iyi bir hasat için dua eder. Hava güneşli ise Eylül bulutlu ve yağmurlu olacaktır. Bu gün ihtiyaç sahiplerine yardım ederseniz, toplanan meyveler faydalı özelliklerini koruyacak ve uzun süre yalan söyleyecektir.

Sonuç

Bahçıvanın Ağustos 2019 ay takvimi, mahsul yetiştiren yaz sakinleri için vazgeçilmez bir yardımcıdır. Uygun günlerde ekersen, mahsulsüz kalmazsın. Ve eğer yeni ay ve dolunay evresini görmezden gelirseniz, o zaman tüm işler boşa gider. Büyüyen ayın yer üstü mahsulleri üreten bitkiler üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu ve azalan ayın kök mahsulleri üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu da unutulmamalıdır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat