Nisan 2020 için bahçıvanın ay takvimi

Modern bir bahçıvan, ay takvimini kontrol etmeden adım atmayacaktır. Bilim, Dünya'nın uydusunun doğa, bitkiler ve hatta insanların refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu kanıtladı. Ay döngüsünde, her tür bahçe işi için uygun, tarafsız ve elverişsiz günler vardır. İster inanın ister inanmayın, ancak pratik gösteriyor ki tavsiyelere uyan kişi her zaman en iyi sonucu alıyor. Bu nedenle bahçıvanın Nisan 2020 ay takvimi kesinlikle ilgiyi hak ediyor.

Nisan 2020'de ayın evreleri

Dünya uydusu sadece büyük bir gezegenin etrafında dolaşmakla kalmaz, Ay'ın hayatımızın birçok yönü üzerinde ciddi bir etkisi vardır: okyanuslardaki gelgitler ve akıştan sorumludur, saç büyümesini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir, kan basıncını ve diğerlerini etkileyebilir. sağlığın yönleri. Ancak bahçıvanlar ve bahçıvanlar için Ay'ın başka bir yeteneği çok daha önemlidir - bitkileri etkilemek.

Bahçıvanlık yaparken ayın dört ana aşaması vardır, örneğin:

 • yeni Ay;
 • Dolunay;
 • Ağda Hilal;
 • azalan ay.

Her aşamada, yalnızca belirli bahçe işleriyle uğraşmanız önerilir. Yılın herhangi bir ayında, mal sahibinin sadece dinlenmesinin ve bitkilere yaklaşmamasının daha iyi olduğu günler de vardır.

Nisan 2020'de ay evreleri şu sırayla değişecektir:

Dikkat! Ay'ın "reçeteleri", Rusya'nın tüm sakinleri için evrensel bir rehberdir. Bununla birlikte, ülkenin büyüklüğünü ve içinde farklı zaman dilimlerinin varlığını dikkate almaya değer. Bu nedenle, Doğu'dan bahçıvanların takvime bir gün eklemeleri tavsiye edilir.

Nisan 2020'deki ay takvimine göre bahçıvanlar için ne yapmalı

Bahçıvanların Nisan ayında sıkılacak vakti olmayacak. Baharın ortasında, güneş zaten ısınıyor, yer çözülüyor - sahada hazırlık çalışmaları ve erken mahsul ekme zamanı geliyor. Herhangi bir şey yapmadan önce bahçıvanın Nisan 2020 ay takvimine bakmanız gerekir. Uydunun aşamalarına göre bu ay için öneriler şu şekilde olacak:

 1. Yeni ay sırasında, geçen yılki temizlemeniz gerekiyor. yabani otlar, pestisit ve herbisitlerle toprak işleme, fidelerin çimdiklenmesi, toprağın yüzeyinin gevşetilmesi, küçük sulama. Bu günlerde, herhangi bir ekili bitki ekip ekemezsiniz, toprağı derinlemesine işleyemezsiniz.
 2. Büyüyen ayda, takvim toprağı iyi kazmayı, ekmeyi, ekmeyi ve yer üstünde meyve veren mahsulleri nakletmeyi önerir. Büyüme aşamasında, uydunun bitkilerin yer altı, kök, kısımları üzerindeki etkisi minimum düzeydedir. Aynı günlerde toprağı mineral gübrelerle beslemeniz, bahçeyi ve fideleri sulamanız gerekir.
 3. Dolunayda, takvime göre ekimi, bahçe yataklarını inceltmek, yabani otlara ve zararlılara karşı "savaş ilan etmek" gerekir. Dolunay günlerinde (dolunaydan üç gün önce ve ondan üç gün sonra), seralarda fidanları çimdiklememeli ve bitkileri çimdiklememelisiniz.
 4. Azalan ay, bitkilerin kök kısımları üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, takvimin bu aşamasında kök bitkileri, baklagiller, soğanlı bitkiler ekmeye başlamalısınız. Fideleri inceltme, haşere kontrolüne başlama, bahçe bitkilerini ve fideleri organik madde ile besleme zamanı.

Yorum Yap! Ayın belirli bir günde bulunduğu burçlar dikkate alınarak bahçe işi yapılırsa daha da büyük sonuçlar elde edilebilir. Akrep, Balık (1-3 Nisan) ve Yengeç (11-12) gibi daha verimli burçların olduğu bilinmektedir.

Hayırlı günler

Bitki dikerken ekim takvimine ve tavsiyelerine özel dikkat gösterilmelidir. Tohumların iyi çimlenebilmesi için, fidelerin dost canlısı ve sağlıklı olması ve hasat cömert olması için tohum ekimi için ay döngüsünün sadece uygun günleri seçilmelidir.

Nisan ayına ait ay ekim takvimi bitki türüne göre bölünebilir. Deneyimli bahçıvanlar, düşüş döneminde (üçüncü ve dördüncü aşamalar), uydunun bitkileri aşağıya inmeye - kök sistemini geliştirmeye - uyardığını bilir. Şu anda böyle bir iş yapabilirsiniz:

 • serada turp, soğan ekmek;
 • vernalizasyon için patates dikmek;
 • filmin altına soğuğa dayanıklı bitki bitkileri (havuç, daikon, sarımsak, kök maydanoz).

Birinci ve ikinci aşamalarda (büyüme periyodu), Ay bitkilerin yer üstündeki kısımları üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir: olduğu gibi tüm yeşillikler yukarı doğru uzanır. Bu nedenle takvim, bahçıvanların toprağın üzerinde meyve veren mahsulleri almalarını önerir. Ayın bu dönemi aşağıdaki işler için harika bir zamandır:

 • domates, biber, patlıcan fidelerinin ekilmesi;
 • serada sebze mahsullerinin dalması ve çimdiklenmesi;
 • filmin altına yeşillik, lahana, su teresi ekimi.

Kötü günler

Nisan 2020 için bitki ay takvimi bahçıvanlara neredeyse ayın her günü için "yeşil ışık" veriyor. Bu döngüde olumsuz dönemler olmayacak. Ancak yeni ay ve dolunay günlerinde Nisan Ayı, aşağıdaki gibi bahçe işleri yapmayı önermez:

 • tohum ekmek;
 • toprağa fidan dikmek;
 • fidan dalışı;
 • herhangi bir bitkinin nakli.

Tavsiye! Doğayı aldatmaya çalışmamalısın. Ayda iki gün dinlenebilirsiniz. Bahçede gerçekten çalışmak istiyorsanız, tarafsız bir şey yapmak daha iyidir: ayıklama, malçlama, gübreleme.

Nisan 2020 için ay ekim takvimi

Nisan ayında, fidelere dalmaya, ısınan toprağa yeşillik, böğürtlen ekmeye, erken patates çeşitlerini ekmeye başlama zamanı - boşta oturmak zorunda kalmayacaksınız! Her bahçe bitkisinin kendi "favori" ay günleri vardır, bu nedenle mal sahibinin tablodaki önerileri izlemesi daha iyidir.

Bitki

Ayın günü

Salatalıklar

7, 11, 12, 18

Salata ve yeşillikler

8, 12, 18

Domates

8, 11, 18

dolmalık biber

7, 12, 18

Patlıcan

8, 11, 12

Kabak, balkabağı, kabak

7, 12, 18

Patates

2, 3, 21, 24, 26, 29, 30

Turp, daikon, turp

2, 20, 23, 25, 26, 29

Pancar, havuç

3, 20, 21, 24, 25, 30

Kavunlar ve su kabakları

7, 11, 12, 18

Bakliyat

8, 11, 12, 18

Lahana

7, 8, 11, 12, 18

Yay

2, 3, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 29, 30

Nisan 2020'deki ay takvimine göre bahçıvanlar için ne yapmalı

Bahçe yerine bahçeyi tercih edenler nisanda da boş oturmayacaklar. Bahçe işi baharın ilk sıcaklığıyla başlar: Kar erir ve toprak çözülür çözülmez sıra budayıcı ve tırmık demektir.

Bahçıvan ve bahçıvanın Nisan 2020 ay takvimi aşağıdaki programı düzenler:

 1. 9'undan 16'sına kadar, çileklerde bıyıkların köklenmesi, ahududu ve kuş üzümü katmanlarının yanı sıra meyve ağaçlarının tomurcuklanması için uygun bir dönem.
 2. 4-16 Nisan ve 18-20 Nisan tarihlerinde bahçıvan gereksiz bıyıkları ayıklayabilir, inceltebilir ve düzeltebilir.
 3. 4. ve 6. günlerde, ay takvimi, kron ve çalıların oluşumunu (bahçeyi budama), dalları inceltmeyi, genç sürgünleri kıstırmayı öngörür.
 4. 9 Nisan - 16 Nisan tarihleri ​​arasında köke gübre uygulayabilirsiniz. Ağaçlar ve çalılar bir mineral kompleks çözeltisi ile sulanır veya organikler kullanılır.
 5. 1-3 ve 23-30 sayılar - ay takviminin bahçıvanlara herhangi bir yaprak beslemesi için devam etmesini sağladığı dönemler.
 6. 9-16.04 döneminde, uydu herhangi bir arazi çalışmasını desteklemektedir (toprak işleme, bahçe kazma, çalılar ve genç ağaçlar, çimler sürmek).
 7. Nisan ortasına kadar, ay takvimi çimleri yapmayı (yeni çimler ekmeyi ve eskileri biçmeyi) önerir.

Uydu, ayın ilk yarısında, 9'undan 16'sına kadar bahçeye yeni ağaç ve çalı dikilmesine izin veriyor.Büyüme aşamasında, herhangi bir bitki daha iyi köklenir, daha hızlı köklenir ve daha az sıklıkta ölür.

Önemli! Ay takvimine göre, Nisan ayında bir bahçıvan için en uygun günler: meyve ağaçları için 8, 11 ve 12, çalılar ve meyve bitkileriyle çalışmak için 7, 8 ve 12 olacak.

Aşılama ve bitki aşılama için uygun günler

Bahçıvanlar, işlerinin en zor kısmının ağaçları, üzümleri ve çalıları aşılamak ve kesmek olduğunu bilirler. Kültür bitkilerinin bu şekilde çoğaltılması, hatırı sayılır bir deneyim, derin bilgi ve şans payı gerektirir. Ay takvimi ve ona göre seçilen gün bahçıvana iyi şanslar getirebilir.

2020 Nisan ayında aşılama ve aşılama için en uygun dönem 9-16. Günler olacaktır. Dünya'nın uydusu, bu dönemde bitkilerin en iyi şekilde kök salacağını garanti ediyor, çünkü ayın bu döneminde mahsullerin canlılığı zirvede.

Dinlenmek için hayırlı günler

Bahçıvan ve bahçıvanın Nisan ayında dinlenecek vakti olmayacak - bu ay sahadaki her türlü çalışma için çok elverişli. Nisan 2020 ayına iniş takvimi, neredeyse her gün yerde çalışabileceğinizi gösteriyor.

Bir sebze bahçesi veya bahçenin sahibi ancak yeni ve dolunay günlerinde rahatlayabilir.

Sonuç

Bahçıvanın Nisan 2020 ay takvimi, iyi bir sahip için mükemmel bir yardımcı olacaktır. Arkadaşın destekleyici olduğu günlerde bitkiler daha iyi kök alır, daha hızlı büyür, topraktan gübreyi iyi emer, tomurcuklanmayı, aşılamayı ve çimdiklenmeyi daha kolay tolere eder. Ayın elverişli ve elverişsiz günlerini bilen ve ay takviminin tavsiyelerine uyan bahçıvan, sitesinde mükemmel sonuçlar elde edebilecektir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat