Bahçe ve yazlık tasarımında iris çiçekleri

Süsenler, peyzaj tasarımcıları arasında popüler olan çok yıllık çiçeklerdir. Bu, yüksek dekoratif nitelikleri, iddiasız bakımı ve diğer birçok bahçe mahsulüyle uyumluluğundan kaynaklanmaktadır. Şimdi, bu çiçeklerin, cam boyutuna, çalı yüksekliğine ve yaprakların rengine göre farklılık gösteren 700'den fazla türü var. Peyzaj tasarımındaki süsenler, 15 yıldan fazla bir süredir tek bir yerde büyüyebildikleri için de takdir edilmektedir, bu da karmaşık bakım gerektirmeyen çok yıllık kompozisyonlar oluşturmanıza olanak tanır.

Süsenler herhangi bir çiçek aranjmanını hayata geçirmeye yardımcı olur

Süsenlerle peyzaj tasarımının planlanmasının özellikleri

Süsenleri bahçe tasarımında kullanırken, bu bitkinin özellikleri dikkate alınmalıdır. Kök sistemi yüzeysel olarak yerleştirilmiştir, bu nedenle daha güçlü ortaklarla rekabete dayanamaz. Ek olarak, bu çok yıllık bitki fotofiliktir ve güneş ışığı eksikliği ile çalı uzar ve bu da dekorasyonda bir azalmaya yol açar.

Süsenlerin çiçeklenme süresi uzun değildir, ancak avantajları evrensel olmalarıdır. Bu nedenle, bu çok yıllık bitki tüm grup kompozisyonlarında kullanılabileceği gibi tenya olarak da kullanılabilir. İris, ilkbahar ve yaz bitkilerinin çiçeklenmesi arasındaki geçici boşluğu başarıyla doldurduğu için bir geçiş bağlantısı olarak kabul edilir. Tomurcuklanma döneminde arsa veya bahçe renklerle doldurulur ve en sıradan köşeler bile zarif ve zarif görünür.

İris hangi bitkilerle birleştirilir?

Bahçede süsen kullanırken ve bir arsa dekore ederken, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, bu uzun ömürlü bitkileri diğer mahsullerle nasıl düzgün bir şekilde birleştireceğinizi öğrenmek gerekir. Gruplar halinde dikerken, bitkiler gelişmek, çiçek açmak için birbirleriyle karışmamalıdır.

Önemli! Çalıların yüksekliği ve camın şekli bakımından farklılık gösteren birkaç uzun ömürlü çeşidi vardır, bu nedenle ortak seçerken bu özelliğe dikkat etmeniz gerekir.

Süsenleri peyzaj tasarımında birleştirirken, aşağıdaki kültürler aşağıdakiler için ideal ortaklardır:

 • oryantal haşhaş;
 • zambaklar;
 • acı bakla;
 • gün zambakları;
 • kızamık;
 • farklı ardıç türleri;
 • ev sahibi;
 • astilba;
 • hor çiçeği;
 • bezelye;
 • her türlü floksa;
 • mazı;
 • delphiniums;
 • taş kıran çiçeği;
 • çim;
 • güller;
 • mesane kurdu.

Hercai menekşe, kadife çiçeği, papatya, unutma gibi az büyüyen bitkiler çiçek tarhında ön plan olarak kullanılabilir.

Çok yıllık bir sürenin avantajı bakım gerektirmez

Süsenlerin bahçe tasarımında kullanımı

İrisler, çeşitli peyzaj stillerinde kullanılabilen çok yönlü renkler arasındadır.

Mevcut çok yıllık türler:

 • cüce (45 cm'ye kadar) - dağ slaytları, rockeries için ideal;
 • orta boy (45-70 cm) - en çok grup dikimlerinde kullanılır;
 • yüksek (75 cm'den) - çiçek yataklarının arka planı ve rezervuarların dekorasyonu için kullanılır.

Çiçekçinin fikrine bağlı olarak, bahçenin peyzaj tasarımında süsenleri fotoğrafta da görüldüğü gibi farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Bu uzun ömürlü kullanmak için en başarılı seçenekler:

 1. Tenya... Süsenler, yeşil bir çimin arka planına karşı ayrı çalılar olarak olumlu görünüyor.
 2. Mono çiçekler... Bahçeyi dekore etmek için birçok peyzaj tasarımcısı, bir veya iki renkteki çiçeklerin katılımıyla farklı boyutlarda çiçek tarhları oluşturmayı tavsiye ediyor.
 3. Rabatki... Bu durumda süsen, bahçe yolunun bir veya iki tarafına dikilmelidir.
 4. Kaya bahçeleri... Başarılı bir kompozisyon elde etmek için, bu çiçekli çok yıllık bitki en iyi cüce çam ve ladin türleri ile birleştirilir.
 5. Hrezervuarın kıyısında... Genellikle bahçenin peyzaj tasarımında yapay bir gölet bulunur, bu nedenle süsenler kıyı şeridi boyunca mükemmel görünür. Bu durumda bataklık çiçeği türlerini kullanmak daha iyidir.

Bahçenin peyzaj tasarımında süsen kullanırken (aşağıda resmedilmiştir), sakallı türlerin açık güneşli alanlarda büyümeyi tercih ettiği ve sakalsız olanların çiçeklenmeye halel getirmeksizin hafif kısmi gölgeye dayanabildiği akılda tutulmalıdır.

Taş kayalar, süsenlerin güzelliğini olumlu bir şekilde vurgulayabilir.

Bir yazlık evin peyzaj tasarımında süsen

Bu çok yıllık bitki, her iki yazlık kır evinde bulunabilir. Bu tür bir popülerlik, yetiştiriciye fazla sorun çıkarmayan bitkinin iddiasızlığı ile açıklanmaktadır. Çoğu zaman, fotoğrafta görüldüğü gibi bir yazlık evin peyzaj tasarımındaki süsenler, parlak vurgular oluşturmak ve binaları dekore etmek için kullanılır. Bu çok yıllık bitki, çit boyunca, çardak girişinde, sundurmanın yakınındaki çiçek tarhında dikilebilir.

Fotoğrafta görülebilen bir yazlık evde irisleri çeşitli bitkilerden oluşan 5-6 ayrı grup halinde kullanma fikri mükemmel bir çözüm olacaktır. Aralarındaki mesafe en az 1-1,5 m olmalıdır, bu da uzun ömürlü bitkilerin tamamen gelişmesine ve çiçek açmasına izin verecektir.

Önemli! Bu tür grup dikimleri karanlık toprağın arka planına karşı harika görünür, bu nedenle çiçeklenme döneminde aralarındaki boşluk turba cipsleri ile kaplanabilir.

Süsenler şakayıklarla iyi gider

Süsenli yataklar ve çiçek tarhları

Fotoğrafta görebileceğiniz gibi, bahçedeki ve kişisel arsadaki süsen en çok çiçek tarhları ve çiçek tarhları oluşturmak için kullanılır. Peyzaj tasarımında bu tür kompozisyonlara iridaryumlar denir. Bu, dikim için yalnızca süsenlerin kullanıldığı, ancak bu çok yıllık bitkinin farklı çeşitlerine ve türlerine izin verildiği anlamına gelir. Bu durumda yaprakların gölgesinde, çalının yüksekliğinde ve çiçeklenme zamanlamasında birbirine uyan doğru bitkileri seçmek çok önemlidir.

Bir iridarium oluştururken, aşağıdaki kurallara uymanız gerekir:

 • soluk çeşitler, parlak türlerin arka planında kaybolur;
 • alacalı türler tek renkli ile birleştirilmelidir;
 • farklı koyu renk çeşitleri birbirleriyle uyumlu değildir.
Önemli! Ön planda çiçek tarhları oluştururken, cüce türlerini 12-15 cm mesafeye dikmek daha iyidir, orta büyüklükte olanlar tarafından takip edilmeli ve çok merkezde - 4 adet oranında yüksek olanlar. 1 metrekare için m.

Bahçede ve sahada süsenli kompozisyonlar

Süsenlerin kısa çiçeklenmesi nedeniyle, peyzaj tasarımcıları bu çiçeğin çok bileşenli kompozisyonlarda kullanılmasını önermektedir. Bu, bireysel bitki grupları çiçek açtıkça eşit olarak değişen bir resim oluşturmaya yardımcı olur.

Süsenlerin güllerle kombinasyonu ideal olabilir. Bu durumda, ilki, ikincisinin çıplak sürgünlerini başarıyla maskeliyor. Kompozisyon, daha sonra çiçek açan ve ayrıca çok fazla gölge vermeyen daylilies ile desteklenebilir. Delphiniums ile süsen dikerken, ikincisinin hacimli yapraklarını hesaba katmanız ve bitkileri yeterli bir mesafeye dikmeniz gerekir.

Burada, mavimsi-mavi-mor tonlarda sakallı süsen kullanarak çok bileşenli bir çiçek aranjmanı oluşturmanın bir örneği verilmiştir; burada kalan mahsullerin aynı renk şemasında seçilmesi ve yalnızca sarı veya turuncu tonda zambakların kullanılması gerekir. .

Şemaya göre dikim, uzun çiçekli çiçek yatakları elde etmenizi sağlayacaktır.

Bitkilerin boylarını dikkate almak her zaman önemlidir.

Süsenli çiçek yataklarının kuralları ve örnekleri

Bu çok yıllık bitki, herhangi bir peyzaj tasarımına organik olarak bakar. Ve bahçedeki diğer çiçeklerle süslenmiş süsen fotoğrafları sadece bunu kanıtlıyor.

Süsenler tahıllarla birlikte iyi görünüyor

Rezervuarın yakınındaki bu çok yıllık mükemmel görünüyor

Monokromatik konak, alacalı süsen türleriyle uyumludur.

Süsenleri acı bakla ile birleştirmek, birbirlerinin güzelliğini ortaya koyarken faydalıdır.

Peyzaj tasarımının oluşturulması 3 kurala uyulmasını gerektirir:

 • stil birliği;
 • tasarımın sadeliği;
 • hakim kurala uyma.

Bu önerilerin yalnızca net bir şekilde uygulanması, sitenizde her bir öğenin diğerini tamamlayacağı enfes çiçek aranjmanları oluşturmanıza olanak tanır.

Sonuç

Peyzaj tasarımındaki süsen, çiçeklenmenin ilkbahar mahsullerinin çoktan solduğu ve yaz mahsullerinin henüz çiçek açmadığı bir zamanda meydana gelen ideal bir uzun ömürlüdür. Bu sayede bahçe veya kişisel arsa, uzun sürmese de yeni renklerle parlamaya başlar. Bu nedenle, bitkinin popülaritesi her yıl artıyor ve iddiasızlığı sadece buna katkıda bulunuyor.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat