Sibirya süsenleri: fotoğraflı ve isimli çeşitler, çiçeklenme özellikleri

Süsenler, çiçek renklerinin çeşitliliği için bahçıvanların tanınmasını sağladı. Peyzaj tasarımında hibrit formlar kullanılır. Basit veya çift çiçekli, uzun ve cüce olabilirler. Sibirya irisinin fotoğrafları ve çeşitleri, bahçe için çeşit seçimine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Sibirya süsenlerinin genel tanımı

Avrupa yakasında, Sibirya'da ve Uzak Doğu'da vahşi bir Sibirya irisi (Íris sibírica) türü yetişir. Oldukça geniş bir dağıtım alanı, bitkinin dona dayanıklılığı, hava koşullarına iddiasızlığı ve toprak kompozisyonundan kaynaklanmaktadır.

Kültür, Letonya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya'da yasalarla korunan nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilmektedir.

Kırmızı Kitapta listelenen Sibirya irisinin açıklaması (resimde):

 1. Sapları diktir, genellikle dallıdır, 110 cm yüksekliğe kadar büyür.
 2. Yaprakları dar, doğrusal, 80 cm uzunluğunda, 5 cm genişliğindedir Yaprak plakaları yumuşak, koyu yeşil, düz kenarlı ve sivri uçludur.
 3. Küçük çiçekler - çapı 6 cm'ye kadar. Pedinküllerin tepelerinde bulunur. Elips şeklinde sarkan bracts, merkez yaprakları dik, merkeze doğru içbükeydir.
 4. Renk mor veya mavidir, alt yaprakların dibinde beyaz veya sarımsı lekeler bulunur.

Kök sistemi yüzeysel, sürünen ve oldukça dallıdır. Bitki çok fazla kök büyümesi sağlar. Bir bölgede 15 yıldan fazla çiçek açabilir.

Sibirya süsenleri ne zaman ve nasıl çiçek açar?

Sibirya süsenlerinin küçük çiçekleri vardır, ancak bunların çoğu Japon çeşitlerinden daha fazladır. Dört yaşında bitki 35 tomurcuk oluşturur. Çiçeklenme zamanı, mayıs ayından haziran ayına kadar çeşitliliğe bağlıdır. Tomurcuklar aynı anda çiçek açmaz, bir örneğin yaşam döngüsü 5 gündür. Sibirya irisinin çiçeklenme süresi 15-21 gündür, bu gösterge aynı zamanda çeşitliliğe de bağlıdır.

Sibirya süsenlerinin ayırt edici özellikleri

Sibirya süsenlerinin temel avantajları, kültürün yüksek don direncidir. Bu kalite sayesinde bitki çeşitli iklim bölgelerinde (3-9) yetiştirilebilir. Süsenler dayanıklıdır, basit tarım teknikleri ile strese dayanıklıdır, sıcaklık değişimlerine ve aydınlatma eksikliğine tepki vermez.

Önemli! Büyümenin tek koşulu, toprak bileşiminin nötr veya hafif asidik olmasıdır.

Alkaliye reaksiyon gösteren toprak ekime uygun değildir.

Yabani türler ve bunlara dayanan melezler, yüksek bağışıklık ile karakterize edilir

Bitkiler enfeksiyonlara ve bahçe zararlılarına bulaşmaz.

Sibirya süsen çeşitleri

Sibirya süsenleri, melez sakalsız Limniris çeşitlerini içerir. Çoğu zaman, bitkiler uzundur (120 cm'ye kadar), ancak 40 cm'nin üzerinde büyümeyen cüce formlar da vardır. Yapraklar mavi, mavi, mor, sarı renklidir ve kırmızı, turuncu veya macenta tonlarında değişiklik gösterir. Don başlangıcına kadar renk değiştirmeyen yaprakları sayesinde çeşitler sezon boyunca dekoratif görünümünü korurlar. Süs bahçeciliğinde kullanılan en iyi Sibirya süsen çeşitlerine genel bir bakış, herhangi bir bölge için bir ürün seçmenize yardımcı olacaktır.

Harpswell pus

Iris Harpswell Hayes, 85 cm yüksekliğinde çok sayıda sürgün ile ayırt edilir.Çiçeklerin çapı Sibirya süsenleri için büyük olduğu düşünülen 13 cm çapındadır.Bir çalıdaki tomurcuk sayısı 25-30 adettir. Bracts, mor damarlı mavidir ve özün yakınında zıt sarımsı kahverengi bir parça bulunur. Stiller (pistil dalları) açık mavidir. Çiçeklenme dönemi haziran ayının ikinci yarısıdır.

Harpswell Hayes çiçekçilikte kullanılır

Kar Kraliçesi

Sibirya süsenlerinin çeşitliliği, Kar Kraliçesi veya Kar Kraliçesi, kültür için nadir bir renkle ayırt edilir. Çiçekler basit, 10 cm çapında, yaprakları limon renkli bir kalp ile beyazdır. Yaprakları ince, kıvrımlı, parlak yeşil, sapları 90 cm yüksekliğe ulaşır Sibirya irisi temmuzda çiçek açar, döngü süresi 21 gündür.

Kar Kraliçesi, birden fazla tomurcuğu olan bir çeşittir, bunlardan 50'ye kadarı yetişkin bir bitkide bulunabilir.

Beyaz girdap

Sibirya irisi Beyaz Girdap (beyaz kasırga), 1 m yüksekliğe kadar uzun, kompakt, yoğun otsu bir çalıdır.Çiçekleri basit, açık, fildişi rengindedir ve dibinde sarı bir parça bulunur. Taç yaprakları yuvarlak, hafif oluklu, aynı boyutta. Bölgenin dekorasyonu ve kesimi için açık alanda yetiştirildi.

Beyaz Girdap çiçeklenme Mayıs ortasında başlıyor

Bu çeşidin temsilcileri dışarıdan nergis çalılarına benziyor.

Ruffled Plus

Hybrid Ruffled Plus (tousled), Sibirya süsenlerinin havlu çeşitleri grubunun bir üyesidir. Bu, 65-70 cm yüksekliğinde, 40 cm genişliğinde, uzun, dar, parlak yeşil yapraklı orta büyüklükte bir kompakt çalıdır. Alt yapraklar yuvarlatılmış, iç olanlar dikdörtgen, dalgalı kenarlı. Mor damarlı lavanta rengi ve beyaz çekirdekli.

Ruffled Plus'ta çiçeklenme bol, uzun, Mayıs-Haziran aylarında başlıyor

Altay lideri

Donmaya dayanıklı temsilcilerden biri olan Rus seçiminin bir melezi. Sibirya Iris Altay Lideri, ılıman bahçelerde en yaygın bitkidir, açıklaması şöyledir:

 • yükseklik - 80-95 cm, genişlik - 50 cm;
 • yapraklar ksifoid, dar, 70 cm uzunluğunda, açık yeşil;
 • parantezler koyu mavidir ve kenarları boyunca beyaz bir kenarlık ve tabanda sarı bir parça vardır;
 • yapraklar mavidir ve mor renktedir.

Çeşitlilik, havlu çeşitleri olarak adlandırılır.

Aynı anda bir pedinkülde üç tomurcuk çiçek açar

Barcelona

Çeşitli Sibirya süsenleri Barselona (Barselona) oldukça nadir bulunan iki renkli bir melezdir. Çiçeğin egzotik şekli ve renginde farklılık gösterir. Koşullar güçlü bir şekilde alçaltılmış ve ters çevrilmiş, renkli bordo, tabanında turuncu bir ton ve beyaz çizgili. Stiller uzun, dik, dalgalı kenarları olan parlak sarıdır.

Iris Barcelona, ​​sonbaharda kahverengiye dönen mavimsi çiçek açan büyük, parlak yapraklara sahiptir.

Hubbard

Sibirya süsenlerinin çeşitliliği Hubbard, 17 cm çapında basit, büyük çiçeklerle karakterizedir Uzun boylu bitki 120 cm'ye kadar ulaşır Çiçekler menekşe renginde, mora daha yakındır. Bracts mavi, beyaz ve sarı desenlidir. Yapraklar dar, uzun, yumuşak, açık yeşildir.

Hubbard iris çeşidi, mayıs ortasından temmuz ayına kadar süren en uzun çiçeklenme dönemine sahiptir.

Rosie Bowes

Sibirya süsenlerinin melez formu Gül Yayları (pembe yaylar), havlu grubunun dekoratif temsilcilerinden biridir. Hollanda seçim kültürü, geç çiçeklenme - Haziran-Ağustos ile ayırt edilir. Bitki orta büyüklükte (80 cm yüksekliğinde), kompakt ve bol tomurcuk oluşumuna sahiptir. Rosie Bows, seçkin bir çeşit olarak sınıflandırılır.

Yaprakların rengi açık lavanta, mavi olabilir, ancak koyu pembe çiçekleri olan temsilciler var.

Hohenflug

Hohenflug (yüksekten uçan) Sibirya irisi onarıcı çeşidi, en uzun çeşitlerden biridir. Yoğun, yayılan bir çalı 160 cm yüksekliğe ulaşır Satışta nadiren bulunur, pahalıdır, ancak sezon başına 2 kez - Haziran ve Ağustos aylarında çiçek açar. Çalı dibinde bulunan kısa yapraklı bir bitki. Sibirya süsenlerinin çiçekleri, tabanda beyaz çizgili mor renktedir, basittir.

Daha çok buket çizmek için bir kültür geliştirirler

Concord Crash

Terry melezi Concord Crush, zengin koyu mavi renkli çiçekler üretir, tabanında kahverengi bir alan bulunan yapraklar, güneşte bir mürekkep tonu kazanır. Kültür orta büyüklüktedir (60 cm'ye kadar), genişlik - 30 cm Çiçeklenme Mayıs ayında başlar, 20 gün sürer.

Bitki ışığı sever; gölgede büyüdüğünde dekoratif etkisini kaybeder.

Alba

Sibirya ayrovidny süsen Alba (japon Alba) temsilcisi yaklaşık 80 cm yüksekliğe ulaşır Çiçekler orta büyüklüktedir, çapları 8 cm'yi geçmez Çalı, Temmuz ayında başlayan yoğun gövde oluşumu ve bol çiçeklenme ile çok yoğundur. ve üç hafta sürüyor. Yaprakları tabanda sarı lekelerle beyazdır.

Manzarada, Alba rezervuarların kıyılarını süslemek için kullanılır.

Düşük hava neminde çiçekler kurur ve ufalanır.

Pembe parfe

Çift çiçekli bir hibrit Pink Parfate, 70-80 cm yüksekliğe ulaşan orta büyüklükte otsu bir çalıdır. Çiçekler çok sayıda yapraklı, soluk pembe renktedir. Bracts, tabanda turuncu bir nokta, dalgalı kenarlar ve ince mor damarlar ile yuvarlatılmıştır.

Pembe Parfe'nin çiçeklenme dönemi Mayıs-Haziran aylarıdır.

Tereyağı

Hollanda Tereyağı ve Şeker seçiminin melez bir Sibirya süsen çeşidi, farklı çiçek renkleri ile karakterize edilir. Bracts açık sarı, tabanda yeşil lekeler var, stiller beyaz, uzun, açık. Çiçek çapı - 10 cm Bitki boyu - 70 cm Çiçeklenme zamanı - yaz ortası.

Bir pedinkül üzerinde dört veya daha fazla tomurcuk oluşur Tereyağı

İris

Sibirya süsenlerinin tek sakallı temsilcisi iris cüce formudur, çalı yüksekliği 45-50 cm'dir Çiçekler büyük - bordo bracts ve açık mavi stillerle 15 cm çapındadır. Çiçeklenme zamanı mayıs.

Kasatik çeşidi, tasarımda sınırlar oluşturmak ve kaya bahçeleri tasarlamak için kullanılır.

Siyah Joker

Siyah Joker melezi (siyah joker) egzotik bir çiçek rengine sahiptir. Fauller koyu mor renkte olup, kenarları altın bir bordür ve tabanda sarı çizgiler, damarlı lavanta yaprakları, stiller koyu mavidir. Çalı düşük - 50-60 cm, kompakt. Pedinkülde 4 tomurcuk var.

Siyah Joker çiçeklenme Haziran ayında başlar ve 20 gün sürer

Mavi kral

Mavi Kral cinsi Sibirya süsenleri (mavi kral) parlak mavi bir çiçek rengine sahiptir. Çapları 15 cm'yi geçmez Fauller uzun, yuvarlatılmış, iliğin yakınında bir benekli desenle. Ortadaki yapraklar eliptiktir ve dalgalı kenarları diktir. Bitki boyu - 1.3-1.5 m, yapraklar dar, uzun, sert, koyu yeşil renktedir.

Blue King Temmuz'da iki hafta çiçek açar

Uçuşta Kuğu

Uçuşta Kuğu, büyük, basit çiçekleri olan Sibirya süsenlerinin bir melezidir. Taç yaprakları açık, beyazdır ve çekirdeğin yanında sarı veya yeşil bir parça bulunur. Çalı 70 cm yüksekliğe ulaşır. Çok kompakttır ancak birçok gövde oluşturur. Haziran ayında çiçek açar.

Swan in Flight tasarım için uygundur, ancak ana kullanım alanını çiçekçilikte bulmuştur.

Cassandra

Cassandra, Sibirya süsenlerinin cüce bir temsilcisidir. Mayıs ayında çiçek açar. Çalı yoğun yapraklıdır, yaprak plakaları dardır, pedinküllerden çok daha uzundur. Gövdeler 70 cm'den fazla uzamaz. Çiçekler basit, açık, yuvarlak açık mavi yaprakları ve tabanında turuncu lekeler var. Çap - 10-15 cm, pedinkül üzerinde tek düzenleme.

Kassandra çeşidi kuraklığa dayanıklıdır, ancak aydınlatma talep eder

Big Ben

Çalı orta büyüklükte, yoğun, kompakt, 80 cm yüksekliğe ulaşır.Big Ben çeşidi, Sibirya süsenlerinin bolca çiçek açan temsilcilerinden biridir. Renk, braktlarda beyaz parçalarla birlikte koyu mordur. Çiçeklerin çapı 7 cm olup, Haziran ayında çiçeklenir.

Big Ben, Merkez Bölgelerin bahçelerinde en yaygın olan çeşittir.

Peyzaj tasarımında Sibirya irisi

Kültür, süs bahçeciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitki, her türlü iğne yapraklı, süs çalıları, çiçekli flora ile birleştirilir.

Çiçeklenme döneminden sonra saplar budanır.Yoğun uzun yapraklı çalılar peyzaja dekoratif bir görünüm kazandırır. Popüler bir dekor tekniği, iridaryumların, kentsel bir alanda çiçek yataklarının veya farklı bitki türleriyle dikilmiş kişisel bir arsa üzerinde oluşturulmasıdır.

Bahçe tasarımında Sibirya süsenlerinin nasıl kullanılacağına dair çeşitli çözümler:

 1. Peyzaj bölgelerini sınırlandırmak için dikilirler.
 2. Yapay rezervuarların kıyılarını süslüyorlar.
 3. Süs bitkileriyle karışık sınırlara dahil edin.
 4. Bahçe yolunun kenarlarına yerleştirilir.
 5. Taş döşeli döşemeleri süsleyin.
 6. Çim kenarlarını sıkıştırmak için.
 7. Kaya bahçeleri süslüyor.
 8. Toplu dikimde boş alanı doldurmak için.

Sonuç

Sibirya irisinin bir fotoğrafı, manzaradaki uygulaması, popüler melezlerin özellikleri ve tanımları, çeşit çeşitliliği hakkında genel bir fikir edinmeye yardımcı olacaktır. Bir mahsul seçerken öncelik, yüksek donma direnci oranı, basit tarım teknolojisi, hastalıklara ve zararlılara karşı güçlü bağışıklık olacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat