Dikondra ekimi: zamanlama, büyüme kuralları, üreme özellikleri

Dichondra, Bindweed ailesinin yaprak dökmeyen bir bitkisidir. Adı "iki tane" olarak tercüme edilir: iki hazneli bir kapsüle benzeyen bitkinin meyvesiyle ilişkilendirilir. Doğal ortamında Amerika, Doğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın tropik ve subtropik bölgelerinde yetişir. Ilıman bir iklimde dikondraya dikim ve bakım yapmanın kendine has özellikleri vardır.

Dichondra açıklaması

Bitki tropikal bir asmadır. Ilıman iklimlerde 1.5-2 m boyuna kadar büyür.

Dikondra, gümüşi veya zümrüt renginde sürünen ince gövdelere sahiptir. Üzerlerinde genellikle küçük bir tüyle kaplı, yuvarlak şekilli yaprak saplı yapraklar bulunur. Boyutları 5-25 mm çapa ulaşır. Dichondra, güzel yemyeşil bitki örtüsüyle değerlenirken, çiçekleri göze çarpmaz ve hiçbir dekoratif önemi yoktur.

Yerde liana yoğun bir halı oluşturur, sürünen sürgünleri internotlarda oluşan yüzey kökleri sayesinde hızla köklenir.

Gümüş ve zümrüt yapraklı Lianas tek bir saksı içinde organik olarak görünür

Dichondra mayıstan ağustos ayına kadar çiçek açar. Çiçekleri küçüktür - yaklaşık 2-3 mm çapında. Renkleri açık sarı, leylak, açık yeşil olabilir.

Ilıman iklimlerde, bol dikondraların yetiştirilmesi ve bakımı, yıllık olarak yetiştirildiği için kendine has özelliklere sahiptir. Sıcak bölgelerde çok yıllık bir bitki olarak yetiştirilir.

Yorum Yap! Kışın iç dikondra içeride tutulur, sıcak mevsimde bir teras veya balkona aktarılır.

Dikondra çeşitleri ve çeşitleri

Toplamda, bu tropikal bitkinin 15 türü var. Rusya'da 2 süs çeşidi yetiştirilmektedir:

  • zümrüt şelale;
  • simli şelale.

Yaprak rengi ve gövde uzunluğu bakımından farklılık gösterirler.

Gümüş şelale, diğer çiçekler ve bitkilerle birlikte harika görünüyor

Zümrüt çeşidi, dallı bir sapa ve yuvarlak şekilli küçük yapraklara ve zengin yeşil renge sahiptir. Çoğu zaman tencerelerde ve ayrıca çimlerde yetiştirilir. Bitki kısmi gölgeyi sever.

Simli şelalenin uzun sapları ve gümüşi yaprakları vardır. Güneşte büyümeyi tercih eder, kuraklıktan korkmaz, toprağı bir tencerede kuruduktan sonra hızla iyileşir. Kısmi gölgede büyüyemez, ışık eksikliği ile bitkinin görünümü bozulur.

Peyzaj tasarımında Dichondra + fotoğraf

Dichondra, geniş tasarım için peyzaj tasarımında kullanılır - yani, binanın duvarlarını süslemek için çatının saçaklarının altına ve ayrıca bir zemin örtüsü bitkisi olarak bir liana ile asılı saksılar yerleştirilir.

Tropikal liana, toprak örtüsü mahsulü olarak muhteşem görünüyor

Bitki, çimler, bahçe arazileri, teraslar, verandalar, çardaklar ve ayrıca bir gölet kıyısında veya havuz kenarında kompozisyonlar oluşturmak için kullanılır. Peyzaj tasarımcılarının yürüyüş yolları ile kaplı karolar arasındaki boşlukları doldurmak için çim çimen yerine verandalarda dikondra kullanması alışılmadık bir durum değildir.

Dichondra, fuşya, petunya, begonya, lobelia ile uyumlu bir şekilde birleştirilmiştir. Onlar için muhteşem bir zemin yaratır.

Dikondra nasıl yayılabilir?

Dichondra tohumlar, kesimler ve katmanlarla çoğaltılır. İlk yöntem özenli ve zaman alıcıdır. Bu nedenle, dikondra kesimler ve tabakalama daha sık uygulanmaktadır. Bu iki bitkisel yöntemin avantajı sadece basit olmaları değil, aynı zamanda ana çalının tüm özelliklerini korumayı mümkün kılmasıdır.

Dichondra kesimlerle nasıl yayılır

Dikondranın bol kesimlerle çoğaltılması için, sonbaharda budamadan sonra elde edilen sürgünleri kullanabilirsiniz. 3 cm derinliğe kadar nemli bir alt tabakaya yerleştirilir, ardından bir büyüme uyarıcısı ile sulanır. Daha sonra, plastik şişeler, cam kavanozlar, dokumasız malzemelerle örtülmeleri, bir pencere kenarına yerleştirilmeleri veya herhangi bir parlak, sıcak yere yerleştirilmeleri gerekir. İlk tomurcuklar göründüğünde sığınak kaldırılır. İlkbaharda veya yazın başlarında, hava uygun olduğunda kalıcı bir yere toprağa ekilir.

Aşılama yöntemi, daha fazla üreme için iyi materyal elde etmeyi mümkün kılar.

Tohumlardan dikondra nasıl yetiştirilir

Ilıman iklimlerde tohumlardan elde edilen Liana, fide yöntemiyle yetiştirilir; güney bölgelerde hemen sahaya ekilebilir. Fideler oldukça yavaş büyüdüğünden ve açık toprağa ekildiklerinde güç kazanmak ve güçlenmek için zamanları olmayabileceğinden, kışın daha sonra toprağa hareket etmek için fideler için dikondra ekilmesi gerekir.

Dichondranın katmanlama yoluyla yayılması

Bu en kolay ve en güvenilir yoldur. Katmanların internodların bulunduğu yerlerde nemli zemine bastırılması gerçeğinden oluşur - bu noktalarda yeni kökler oluşmaya başlayacaktır. Yaklaşık 7-14 gün içinde ortaya çıkacaklar, bir ay sonra çalılardan ayrılarak yeni bir yere dikilecekler. Yüzeysel kökler sayesinde, kesimler çok hızlı bir şekilde köklenir ve iyi köklenir.

Dikondrayı büyütmek için en uygun koşullar

Dichondra tropikal termofilik bir bitkidir ve bunun için uygun şartlara ihtiyaç vardır. Asmanın normal olarak büyüyeceği hava sıcaklığı 18-25 derece olmalıdır. Termometre 10'un altına düşerse, bitki kurur ve ölür. Çok yüksek sıcaklıklar - yaklaşık 30 derece - sararmaya ve kurumaya neden olur, bu nedenle sıcak havalarda dikondra, toprağın su basması önlenirken sık sık sulanmalıdır.

Dikondra nasıl ve ne zaman doğru bir şekilde ekilir

Dikondrayı açık toprağa dikme ve ona bakma kuralları bölgenin iklimine bağlıdır. Bir bitkiyi yalnızca yazın hava sıcak olduğunda dikebilirsiniz - sıcaklık yaklaşık 20 derece veya daha yüksek tutulur.

Önemli! Dikondrayı açık toprağa dikmek için yağışsız, berrak, güneşli bir gün seçmeniz gerekir.

Zamanlama

Ilıman bölgelerde dikondra haziran ayında dikilmelidir. Güney bölgelerde iniş zamanı Mayıs ortasıdır.

Yer seçimi ve toprak hazırlığı

Dış mekanda ekim yaparken havalandırmasız bir yer seçilmelidir. Simli şelale güneşli alanları tercih ediyor, zümrüt çeşidi kısmi gölgeye yerleştirilmelidir.

Toprak için özel bir gereklilik yoktur. Tek şart, arazinin kurutulmasıdır. Bitki, pH'ı 6,6 ila 8 olan tınlı topraklarda gelişecektir.

Dikondra toprağa nasıl ekilir

Liana oldukça yavaş büyür ve bir yer örtüsü bitkisi olarak kullanılırken bu dikkate alınmalıdır. Toprağa ekerken, çalılar arasındaki mesafeyi gözlemlemek gerekir - yaklaşık 15 cm Delikler, bir toprak parçası olan kökün onlara serbestçe sığabileceği bir derinliğe kadar kazılır. Fidanlar aktarma yöntemiyle dikim çukurlarına yerleştirilir, ardından toprakla örtülür, sıkıştırılır ve sulanır.

Aslında dikondra bir ot olduğu için iyi büyür ve hastalıklardan ve zararlılardan korkmaz.

Dichondra yetiştirme kuralları

Doğru dikim ve bol dikondraların bakımı çok önemlidir.Ancak yetiştirme teknolojisi gözlenirse, bitki 5-6 yıl boyunca dekoratif özelliklerini koruyacaktır. Düzenli sulamaya, gübrelemeye, ayıklamaya, budamaya ihtiyacı var.

Sulama ve besleme programı

Toprak kurudukça Dichondra'nın düzenli olarak sulanması gerekir. Bu, kavurucu güneş ışınlarının olmaması için akşam yapılmalıdır, aksi takdirde bitki yanabilir. En kökten sulamanız gerekir. Ayrıca sıcak günlerde çalıların her gün sabah veya akşam nemlendirilmesi gerekir.

Suyun durgunluğuna ve toprağın su basmasına izin vermemek önemlidir, aksi takdirde kökler çürümeye başlar.

Dikkat! Kuraklığa dayanıklı çeşit, kısa süreli dönemleri iyi sulamadan tolere eder, ancak toprak nemlendiğinde yapraklar daha kalın, daha taze ve daha doygun olacaktır.

Her 2 haftada bir potasyum ve azot içeren mineral gübrelerle beslenmesi tavsiye edilir. İç mekan yaprak döken bitkiler için tasarlanmış kompleksleri kullanabilirsiniz. Gübrelemeden sonra asma, yanmaması için sulanmalıdır.

Gevşetme ve ayıklama

Dikondranın kök sistemi toprak yüzeyine yakındır. Zarar vermemek için ayıklama ve gevşetme çok dikkatli ve sadece elle yapılmalıdır.

Kıstırma ve düzeltme

Sekizinci yaprağın oluşumundan sonra, dallanmaya ve yemyeşil bir taç oluşumuna başlamak için dikondra sıkıştırılır.

Yaz boyunca sürgünler büyüdükçe budanır. Bu sayede dikondra her zaman gür görünür. Kompozisyondan çıkan çok uzun sürgünler budamaya tabidir. Son işlem, asmaları kışa hazırlamadan önce sonbaharda yapılır. Yayılma için kesilmiş kesimler kullanılabilir.

Dikondrayı kışa hazırlama

Ilıman iklimlerde dikondra, yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. İlkbahara kadar saklamanız gerekiyorsa, aşağıdaki gibi ilerlemeniz gerekir:

  1. Don başlamadan önce hava kısmını kesin.
  2. Dikondranın köksapını kazın. Parçayı sallamak için yavaşça ilerleyin.
  3. En az + 10 derecelik bir sıcaklıkta bir bodrum katına aktarın, nemli turba ile örtün veya köklerin kurumaması için oldukça kalın bir ıslak kum tabakası ile örtün.

Böyle bir kışlamadan sonra, kökleri olan yeni gövdeler ortaya çıkmalıdır. Keskin bir bıçakla kesilmeleri ve ayrı saksılara dikilmeleri gerekir. Sıcak havanın başlamasıyla birlikte, gübre uygularken dikondrayı açık zemine aktarın. Ya da en uygun sıcaklıkları bekleyebilir ve bunları kaselere koymadan hemen toprağa ekebilirsiniz.

Güney bölgelerinde, dikondra bahçede kışa bırakılır: toprakla kaplanır, üzerine düşen yapraklar veya iğneler serilen bir filmle kaplanır.

Dikondra geniş bir bahçede saksılarda büyürse, soğuk hava başladığında bir odaya aktarılır: kapalı bir veranda, balkon, sundurma.

Zararlılar ve hastalıklar

Dichondra hastalıklara ve zararlılara karşı dirençlidir ve bunlarla mücadele çoğunlukla önleyici tedbirlere indirgenir:

  • zamanında elle ot, çalı etrafındaki toprağı malçlamayın;
  • beslemeyi aşırı kullanmayın, nitrojen seviyesini izleyin - çok yüksek olmamalıdır;
  • aşırı büyümüş yoğun bir taç ile, küf ve mantarların ortaya çıkmasına neden olmamak için sulama sayısını azaltın.

Önemli! Dikondra için aşırı nem, bir toprağı aşırı kurutmaktan çok daha zararlıdır.

Bazen bir bitkiye bulaşan zararlılar arasında nematodlar, pire böcekleri, beyaz sinekler ve yaprak bitleri bulunur.

Nematodlar tropikal sürüngenleri öldürebilir. Yüksek nemde görünürler. Onlarla başa çıkmak kolay değildir, kural olarak bitki tahrip olur ve toprak kimyasallarla işlenir.

Zararlıların geri kalanı asmaya daha az saldırır. Onları yok etmek için akarisit ajanları kullanın.

Sonuç

Dikondraya dikim ve bakım, amatör bahçıvanlar için oldukça heyecan verici bir faaliyettir, belirli bir zorluk yoktur. Emek karşılığı güzelce tasarlanmış, göze hitap eden bir mekan olacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat