Kupena: peyzaj tasarımında, transplantasyonda, fotoğrafta, tıbbi özelliklerde, uygulamada

Açık alanda banyo dikmek ve bakımı basit kurallardan ibarettir. Ama önce bitkinin özelliklerini ve gereksinimlerini incelemelisin.

Kupena bitkisinin botanik tanımı

Kupena (Polygonatum), Kuşkonmaz ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Her yıl yeni bir bitkisel sürgünün büyüdüğü üst kısmında bir tomurcuk bulunan mafsallı bir yatay köksapı vardır. Bitkinin gövdeleri nervürlüdür, tüysüzdür, yeşil veya kırmızımsıdır, yaprak plakaları sapsız oval şekilli, düz kenarlı ve sivri uçludur.

Çok yıllık tomurcuklar sarkık olarak satın alınır ve genellikle gövde boyunca tek yönde yönlendirilir.

Kupena, ilginç bir özellik nedeniyle "Süleyman'ın mührü" olarak da adlandırılır - sonbaharın başlangıcında, bitkinin sürgünleri ölür ve karakteristik tipte köksap üzerinde ortası basık bir iz bırakır. Bu tür "mühürlerin" sayısına göre, otsu çok yıllık bitkinin kaç yaşında olduğu hesaplanabilir.

Çiçeklenme özellikleri

Çok yıllık kupena, Mayıs ve Haziran aylarında dekoratif döneme girer. Kar beyazı çan şeklindeki tomurcuklar, gövdenin alt kısmındaki yaprak akslarından ortaya çıkar ve yavaş yavaş tam teşekküllü kokulu çiçeklere açılır. Tozlaşmanın gerçekleşmesi koşuluyla, yaz ortasında meyveler, yerlerinde - birkaç tohumlu koyu meyveler - oluşur.

Büyüyen alan

Çok yıllık bitki, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın ılıman iklimlerinde, Çinhindi ve Çin'de subtropikal bölgelerde yaşar. Rusya topraklarında orta şeritte, Sibirya'da, Kafkasya'da ve Uzak Doğu'da her yerde bulunabilir. Büyüme için, çok yıllık bitki çayırları ve tarlaları, dağ yamaçlarını, çalı çalılıklarını seçer.

Kupena zehirli bir bitkidir ya da değildir

Genelde yararlı çok yıllık bir kupena, zehirli bitkilere aittir ve büyük miktarda kardiyak glikozitler, saponinler ve alkaloidler içerir. Yemeklik ve tıbbi amaçlar için büyük bir özenle kullanılması gerekir, meyveler özellikle tehlikelidir.

Satın alınan türleri

Çok yıllık bir bitki, birkaç düzine türle temsil edilir. Bunların arasında bahçıvanlar arasında en ünlü ve popüler olanları var.

Eczane

Eczane veya tıbbi Kupena (Polygonatum odoratum), Mayıs ortasında çiçek açan 65 cm boyunda bir bitkidir. Tür, ılıman iklimlerde yaygındır ve özellikle tıbbi özellikleri nedeniyle değerlidir. Kupena bahçe çiçeğinin fotoğrafında, tomurcuklarının yeşil yaprak uçlarıyla kar beyazı olduğunu görebilirsiniz.

Eczane satın alımı dekoratif etkisini yaklaşık beş hafta korur.

Fahişe

Whorled kupena (Polygonatum verticillatum), zemin seviyesinden 60 cm yüksekliğe kadar orta büyüklükte bir bitkidir.Türün bir özelliği, üst kısımda 4-8 ayrı tabaktan oluşan turların olmasıdır. Çoğunlukla Avrupa'da gölgeli ormanlarda bulunan çok yıllık bir bitki.

Dönen kupenanın çiçek açması Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşir.

Çok çiçekli

Çok yapraklı Kupena (Polygonatum multiflorum), yerden 1 m yüksekliğe kadar nispeten uzun ömürlüdür. Bitkinin yaprakları birkaç sıra halinde düzenlenir, küçük beyaz tomurcuklar dört parçaya kadar demetler halinde görünür.

Multiflower Kupena, nemli topraklarda gölgede özellikle iyi büyür.

Kupena iki çiçekli

İki çiçekli kupena (Polygonatum biflorum), yeşil hafif tüylü bir gövdeye sahip, yaklaşık 40 cm boyunda çok yıllık bir bitkidir. Mayıs ayının sonundan Temmuz ayına kadar, her bir pedinkülde 1-2 boru şeklinde tomurcuk taşır, solduktan sonra siyah meyveler oluşur.

İki çiçekli kupenanın tomurcukları beyaz-yeşilimsi

Kupena hilal variegatu

Orak şeklindeki kupena (Polygonatum falcatum) esas olarak Japonya ve Kore'nin subtropiklerinde bulunur. 80 cm'ye kadar sapı, dikdörtgen mızrak şeklinde yaprakları vardır, genellikle plakaların ortasında hafif bir şerit bulunur. Çok yıllık bitkinin tomurcukları, pedinkül başına altı parçaya kadar yeşilimsi renktedir.

Dekoratif çeşidi Variegatum, bahçıvanlar için özellikle ilgi çekicidir. Peyzaj tasarımında satın alınan fotoğraf özellikle etkileyici görünüyor, bitkinin yapraklarında çok sayıda beyaz vuruş açıkça görülüyor.

Hilal kupena, mayıs sonundan yaz ortasına kadar çiçek açar

Broadleaf Kupena

Broadleaf Kupena (Polygonatum hirtum) 50 cm yüksekliğe ulaşır. Sivri uçlu, 7 cm çapa kadar geniş oval yapraklara sahiptir. Olağan zamanda yeşilimsi beyaz tomurcuklarla çiçek açar - Mayıs ayının son günlerinde ve Haziran ayının başlarında.

Geniş yapraklı kupenaların çiçeklenmesi yaklaşık 25 gün sürer.

Dar yapraklı

Dar yapraklı Kupena (Polygonatum stenophyllum) Kuzey Çin'de ve Rus Primorye'de yetişir. Alt kısımda tüylenme olmaksızın dar mızrak şeklinde yapraklarda farklılık gösterir, ilkbaharın sonundan yaz ortasına kadar çiçek açar.

Yükseklikte, uzun süreli dar yapraklı kupena 50 cm'ye yükselir

Kafkas

Kafkas Kupena (Polygonatum polyanthemum), Kırım, Dağıstan, Ciskafkasya ve Batı Transkafkasya'da bulunur. Çok yıllık gövde ortalama 30 cm yükselir, uzun oval yapraklar altta villuslarla kaplıdır. Kupena bitkisinin fotoğrafında, beyaz, boru şeklinde, tomurcukların üst kısmında bir genişleme görülmektedir.

Kafkas kupena nisan ortasından çiçek açar

çobanpüskülü

Holly kupena (Polygonatum acuminatifolium), Güney Primorye'de yetişen oldukça nadir bir çeşittir. Yerden 35 cm yüksekliğe kadar yükselir, tüysüz yeşil bir çıplak gövdeye, dibinde bir daralma ile sivri mızrak şeklinde yapraklara sahiptir. Pedinkül başına 2-3 tomurcuk verir.

Holly Kupena Haziran ayında çiçek açar.

Peyzaj tasarımında satın alınan uygulama

Çoğu zaman, bahçedeki kupena, eğrelti otlarının, ev sahiplerinin, gündüz zambaklarının ve çuha çiçeği yanındaki gölgeli alanlara ekilir. Çok yıllık bir bitki uygundur:

 • boş çimleri süslemek için;

  Alçak çalı, çekici bir yeşil halı oluşturur

 • duvarların ve çitlerin yakınındaki alanı dekore etmek için;

  Kupena, binaların yanındaki gölgeli alanlardan korkmuyor

 • sanatsal kompozisyonların orta katmanının oluşumu için.

  Grup dikimlerinde Kupena, çiçek açan uzun ömürlüleri olumlu bir şekilde başlatır.

Önemli! Alacalı ve sıradan Kupena kesim için uygundur ve genellikle buketler ve çiçek aranjmanları için kullanılır.

Üreme yöntemleri satın alındı

Bahçedeki çok yıllık bir bitki iki şekilde yayılır - tohumlar ve vejetatif olarak. İkinci yöntem, daha basit olduğu ve daha hızlı sonuçlara izin verdiği için daha sık kullanılır.

Tohumlardan büyüyen

Yetiştirilecek tohumlar mağazadan satın alınabilir veya uzun ömürlü olgun bitkilerden hasat edilebilir. Dikim materyali bir kum turba karışımına ekilir ve en az bir ay ve tercihen üç ay boyunca soğuk bir yere serilir.Bundan sonra, kap ılık olacak şekilde yeniden düzenlenir ve birkaç hafta sonra 50 gün daha soğuması için çıkarılır.

Tohumların tabakalaşmasından sonra Kupena daha fazla dayanıklılık kazanır.

Daha sonra fide kutusu nihayet aydınlık, ılık bir yere döndürülür ve düzenli olarak sulanır. Yazın başlamasıyla birlikte, olgun bir çok yıllık bitki açık toprağa ekilirken, çiçeklenme sadece üç yıl sonra beklenmelidir.

Çalıyı bölmek

Çalıyı bölerek çoğaltmak, halihazırda sitede yetişkin bir çok yıllık çalı yetiştirenler için uygun ve güvenilir bir yoldur. Erken ilkbaharda veya eylül ayında, bitki dikkatlice topraktan çıkarılır ve bir bıçak veya keskinleştirilmiş kürekle 2-3 parçaya bölünür. Her bölme hazırlanmış bir yere aktarılır ve standart bir şekilde ekim yapılır.

Bölümler sağlıklı köklere ve büyüme noktalarına sahip olmalıdır

Tavsiye! Çok yıllık bir bitkideki kesik yerlerine, çürümeyi önlemek için ezilmiş kömür veya kül serpilmelidir.

Açık alanda satın alınan arazi

Yazlık bir kulübeye bitki dikmek oldukça basittir. Bu durumda, satın alınan çiçeğin fotoğrafını, dikimini ve bakımını dikkatlice incelemek gerekir.

Önerilen zamanlama

Bahçeye çok yıllık bir bitki dikmek en iyi ilkbaharın başlarında veya yaz sonunda yapılır. Her iki durumda da toprakta hızla kök salabilecek ve soğuk havalardan zarar görmeyecektir.

Yer seçimi ve hazırlanması

Bitki hafif, humus bakımından zengin ve iyi nemlendirilmiş toprakları tercih eder. Çok yıllık aydınlatma, doğrudan güneş ışığı olmadan yumuşak ve dağınık olmalıdır.

Bitkiyi dikmeden kısa bir süre önce, seçilen alan uygun şekilde kazılmalı ve yabani otlardan arındırılmalıdır. Gerekirse toprak, mümkün olduğunca besleyici ve hava geçirgen hale getirmek için kum, turba ve humus ile seyreltilir.

İniş algoritması

Ülkede çok yıllık bir bitki dikmek çok basit görünüyor:

 • seçilen alanda, yatay bir köksap için sığ bir delik kazılır - fidenin yeraltı sisteminin iki katı büyüklüğünde;
 • çukurun dibine drenaj ve karmaşık mineral gübreler serilir;
 • deliği verimli toprak, kum ve turba karışımı ile doldurun ve kompakt;
 • fide köklerini toprağa yaklaşık 10 cm derinleştirin, gerekirse üstüne daha fazla toprak ekleyin;
 • bitkinin etrafına yapılan özel bir oluktan sulanır.

Nemin daha yavaş buharlaşması için toprak hemen turba, saman veya talaş ile malçlanabilir.

Banyo bakımının özellikleri

Vadideki çalı zambaklarının dikimi ve bakımı özellikle zor değildir. Bol çiçeklenme için sulamaya ve zamanında gübrelemeye ana dikkat gösterilmelidir.

Sulama ve besleme programı

Çok yıllık bir bitki nemi sever, bu nedenle yazın düzenli olarak sulanması gerekir - en az haftada bir. Toprağa yakın köklerde toprağı aşındırmamak için yağmurlama yöntemi kullanmak en iyisidir. Bu durumda, doğal yağış yoğunluğunu hesaba katmak gerekir. Şiddetli yağışların olduğu dönemde sulama miktarı azalır.

Kupena bitkisi için gübreleme, çiçeklenmeden önce ilkbaharda yılda bir kez uygulanır. Çok yıllık organik madde, kompost veya gübre tercih eder, ayrıca nitrojen ve fosfor içeren mineral karışımları da kullanabilirsiniz.

Ayıklama ve malçlama

Yabani otlar, süs bitkisindeki besinleri ve nemi alabilir. Ayda iki sıklıkta elle çekilirler ve tekrar ortaya çıkmamaları için toprağı malçlarlar. Turba, saman veya düşen yapraklar kullanabilirsiniz.

Kupenanın kökleri yüzeye yakın çalışır, bu nedenle standart ayıklama yapılmaz.

Kışa hazırlık

Sonbaharın başlamasıyla birlikte, solmuş bir bitkinin sürgünleri yerden yaklaşık 5 cm yükseklikte kesilir. Uzun ömürlü, dona karşı oldukça dayanıklıdır ve -20 ° C'nin altındaki sıcaklıkları iyi tolere eder. Bununla birlikte, kış için, bitkinin köklerinin yalıtım için bir talaş veya turba tabakası ile kaplanması tavsiye edilir.

Kuponu ne zaman ve nasıl nakledebilirsiniz?

Kupena yavaş büyür, ancak zamanla kuvvetli bir şekilde kalınlaşır, gelişmeyi durdurur ve dahası, komşu uzun ömürlülere müdahale etmeye başlar. Bu nedenle, bitkinin her 4-5 yılda bir nakli gelenekseldir.

İşlem erken ilkbaharda veya sonbaharda yapılır. Bölme yöntemini kullanırlar - çalı eski yerden kazılır ve rizom parçalara ayrılır ve ardından yeni bitkiler hazırlanan çukurlara aktarılır.

Hastalıklar ve zararlılar

Sadovaya kupena, hastalıklara karşı oldukça dirençlidir. Bitki için tehlike esas olarak kök çürümesi ile temsil edilir. Çok yıllık bitki, aşırı sulama ile nemli alanları tercih ettiğinden, mantar yeraltı kısmının yumuşamasına neden olabilir. Çürümeyi, büyümeyi yavaşlatarak ve çiçeklenmeyi azaltarak, yaprakların kuruması, bitkinin plakalarındaki daralmaların ortaya çıkması ile tanıyabilirsiniz.

Kök çürüklüğü yapraklarda kahverengi lekelere neden olur

Kupenanın mantar rahatsızlıklarının tedavisi, mantar öldürücüler ve Bordo sıvısı kullanılarak gerçekleştirilir. Sulama rejimini gözden geçirmek ve bitkiye iyi bir toprak havalandırması sağlamak da gereklidir. Kök sistemi çok fazla acı çektiyse, kupini siteden çıkarmak ve yakmak daha iyidir.

Çok yıllık bir bitki için zararlılardan aşağıdakiler tehlikelidir:

 • sümüklü böcek ve salyangoz - gastropodlar geniş yapraklara yerleşir ve tatlı yeşilliklerle beslenir;

  Bölmedeki dolaylı bir sümüklü böcek işareti, yapraklar üzerinde yapışkan şeffaf izlerin varlığıdır.

 • testere sinekleri - Kalın beyaz tırtıllar, kontrol edilmeden bırakılırsa bir bitkinin tamamını hızla yiyebilir.

  Testere sineği elle toplanabilir - yapraklara sıkıca yapışmaz ve kolayca parçalanırlar.

Gastropodlara ve böceklere karşı mücadele, bakır sülfat ve kimyasalların yardımıyla gerçekleştirilir. Haşere ekimlerine hafif bir hasar vererek, bitkiyi hafif bir basınç altında suyla yıkayabilirsiniz.

Dikkat! Toprağı malçlamak özellikle salyangoz ve sümüklü böceklere iyi gelir; gastropodların pürüzlü bir yüzeyde hareket etmesi zordur.

Bitkinin iyileştirici özellikleri

Bazı çok yıllık bahçe bitkileri türleri tıbbi özelliklere sahiptir. Her şeyden önce, kokulu veya eczane ve çok çiçekli kupena, en yaygın olanları. Tıbbi amaçlar için kıvrımlı, iki çiçekli ve geniş yapraklı çeşitler kullanılmaktadır.

Bahçe bitkisi Kupena'ya dayanan araçlar çok sayıda faydalı özelliğe sahiptir. Doğru kullanıldığında bunlar:

 • gut, romatizma ve siyatik tedavisinde yardım;
 • parazitleri bağırsaklardan uzaklaştırın;
 • yaraların, yanıkların ve ülserlerin iyileşmesini teşvik etmek;
 • soğuk algınlığı tedavisinde önleme ve yardım olarak hizmet etmek;
 • kanı temizleyin ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirin;
 • ateşi ve iltihabı hafifletmek, ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak;
 • vitamin eksikliği ve aneminin gelişmesini önlemek;
 • kemiklerin ve eklemlerin durumunu iyileştirmek;
 • sindirim süreçlerini normalleştirin.

Kadınlar için, ağrılı adet kanamasını hafifletmek ve üreme sistemi kanserini önlemek için kupena kullanmak faydalıdır. Erkekler bitkiyi gücü korumak ve ürogenital iltihabı önlemek için alabilir.

Geleneksel tıpta uygulama

Geleneksel tıp, kupenanın tüm kısımlarını, rizomlarını, meyvelerini, çiçeklerini ve bitkilerini kullanır. Bitki materyalleri temelinde, güçlü bir tıbbi etkiye sahip su ve alkol ürünleri hazırlayabilirsiniz.

Mide hastalıkları ile

Kupena bitkisinin yapraklarında ve gövdelerinde sulu bir infüzyon, gastrit, yavaş sindirim ve midede ağırlık üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. İlaç şu şekilde hazırlanır:

 • iki büyük kaşık kuru hammadde 500 ml kaynar su dökün;
 • bir kapakla örtün ve bir havluyla sarın;
 • iki saat ılık bir yere koyun;
 • filtrasyon için tülbentten geçirilir.

İlacı günde üç kez aç karnına, tercihen aynı anda içmelisiniz. İnfüzyon ayrıca şişlik ve böbrek hastalığına da yardımcı olur.

Sıyrıklar ve yaralar için

Bir bahçe bitkisinin kaynatma maddesi, yaralar ve sıyrıklar için harici olarak kullanılır.Ürün çok miktarda tanen içerir, iltihabı önler ve hızlı iyileşmeyi destekler. Tarif şuna benziyor:

 • üç büyük kaşık kuru kök ezilir;
 • 500 ml su dökün;
 • 20 dakika kısık ateşte kaynatın.

Cildi, kompresleri ve losyonları silmek için çok yıllık bir bitkinin gergin bir kaynatma maddesi kullanılır. Kupena, morluklar ve morluklar üzerinde iyi bir etkiye sahiptir ve bunların erken emilimini destekler.

Gut ile

Eklem tedavisinde Kupena kökü, gutun rahatsız edici semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Terapi için basit bir kaynatma hazırlanır:

 • kuru hammaddeler 5 g miktarında öğütülür;
 • 250 ml kaynar su dökün;
 • 15 dakika karıştırarak kısık ateşte kaynatın;
 • kapağın altında soğutun ve filtre edin.

Bitmiş üründe, bir bandajı veya temiz bir gazlı bezi nemlendirmeniz ve etkilenen bölgeye 40 dakika boyunca uygulamanız gerekir. Bahçe bitkisi kaynatmasının anti-enflamatuar özellikleri ağrıyı hızla yatıştırır ve hareket kabiliyetini artırır.

Eklemlerin tedavisinde kupena tentürü de kullanılır. Hazırlamak için ihtiyacınız olan:

 • 100 ml tıbbi alkol 100 g taze bitki sapları ve yaprakları dökün;
 • karışımı on gün karanlık bir yerde saklayın;
 • bitmiş bileşimi filtreleyin.

Bitkinin tentürü öğütme amaçlı kullanılır, ısınma ve analjezik özelliklere sahiptir.

Kupena bitkisinin kökleri zehirlidir, ancak en çok iltihap önleyici maddeleri içerir.

Hemoroid ile

Kökün iyileştirici özellikleri hemoroid için talep görmektedir. Çare şu şekilde yapılır:

 • Büyük bir emaye tavaya 3 litre süt dökülür;
 • bitkinin kuru köklerinden küçük bir kaşık toz dökün;
 • fırında, orijinal hacimden 1 litre kalana kadar süt buharlaştırılır;
 • bitmiş ürün filtrelenir.

Et suyunu günde dört kez aç karnına 30 ml almanız gerekir.

Pişirme uygulamaları

Çok yıllık bir bitkinin tüm çeşitleri zehirli olmasına rağmen, yemek pişirmede eczane ve çok çiçekli kupena kullanılır. Çoğunlukla büyük miktarda nişasta içeren genç sürgünler ve yapraklar kullanırlar. Hammaddeler sirke ve sarımsakla marine edilebilir, çorbaya, haşlanmış sebzelere veya ana yemeklere eklenebilir.

Pişirmeden önce, saplar ve yaprak plakalar yüksek sıcaklıkta işlenmeli, yıkanmalı ve birkaç dakika kaynar tuzlu suda haşlanmalıdır. Bundan sonra sıvı boşaltılır ve hammadde soğuyana kadar masanın üzerinde bırakılır. Isıl işlem bitkinin toksisitesini azaltır ve onu gıda kullanımı için güvenli hale getirir.

Dikkat! Taze uzun ömürlü kullanılması kesinlikle yasaktır, ciddi zehirlenmelerle tehdit eder.

Sınırlama ve kontrendikasyonlar

Yararlı ama zehirli bir bitki olan Kupena'nın bazı kontrendikasyonları vardır. Kullanamazsınız:

 • hamilelik ve emzirme döneminde;
 • 16 yaşın altında;
 • alerji için - mevsimsel, temas veya ilaç;
 • gastrointestinal hastalıkların alevlenmesi ile;
 • bireysel hoşgörüsüzlük varlığında.

İlk defa bitkisel ilaçlar büyük bir titizlikle deneniyor. Kızarıklık, kaşıntı, şişlik, boğulma ve kızarıklık görülürse derhal bitkiyi kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Hammaddelerin toplanması ve tedariki

Çok yıllık kupenanın yaprakları ve sürgünleri ilkbaharın sonlarında çiçeklenme döneminde hasat edilir ve bitkinin kökleri Kasım veya Mart aylarında kazılır. Meyveler maksimum olgunluk döneminde yaz ortasında hasat edilir. Gerekirse hammaddeler, gölgede ılık bir yerde bir tepsi üzerinde ince bir tabaka halinde kesilir ve serilir. Bitkiyi iyi bir havalandırma ile kurutun, ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

Kupenanın yapraklarında kir ve toz olabilir, bu nedenle bitki işlemeden önce yıkanır.

Tüm nem buharlaştıktan sonra, tıbbi müstahzarlar kağıt torbalara veya keten torbalara konur ve saklama için karanlık bir yere konur.Uzun süreli bir banyo, diğer şifalı bitkilerle temasından kaçınarak, kuru bir dolapta 25 ° C'yi geçmeyen bir sıcaklıkta tutulabilir. Ayrıca zehirli bir bitki çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzaklaştırılmalıdır.

Tüm koşullar yerine getirilirse, uzun vadeli bir kupena iyileştirici özelliklerini üç yıl boyunca koruyabilecektir. Bundan sonra, bitkinin toplanmasının tekrarlanması gerekecektir.

Sonuç

Açık alanda banyo dikmek ve bakımı bir bahçıvan için kolay bir iştir. Basit ama çekici bir bitki, bir yazlık evi dekore edebilecek, boş alanları dekore edebilecek ve ayrıca bazı rahatsızlıklar için tıbbi faydalar sağlayacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat