Ortanca kaba: çeşitleri, dikim ve bakım, incelemeler, fotoğraflar

Kaba ortanca, güzel çiçekleri olan bir bitkidir, aynı adı taşıyan aileye aittir. Oryantal kökenlidir ve Çin ve Japonya kıyılarında vahşi doğada yetişir. 19. yüzyılda ortanca, birçok bahçe tasarım severine hemen aşık olduğu Avrupa'ya geldi.

Kaba ortanca açıklaması

Hortensia ailesinin çoğu türü 3 m yüksekliğe ve 2 m genişliğe kadar çalılardır.Bazı temsilcilerinin ağaç benzeri bir şekli vardır, ayrıca aralarında asmalar da bulunur. Ortanca çalılarının kalın dalları vardır. Beyaz veya leylak rengi büyük çiçek salkımına sahiptirler.

Ortada, etrafı dört yapraklı birkaç büyük beyaz çiçekle çevrili birçok küçük çiçekten oluşurlar.

Yapraklar oldukça büyük olabilir - 35 cm uzunluğa ve 25 cm genişliğe kadar. Sezon boyunca renkleri değişir. Genç yapraklar koyu yeşil, kadifemsidir. Yaz sonuna doğru rengi koyu turuncuya döner. Kök sistemi güçlü, dallıdır.

Bitki çok dayanıklıdır: ortanca zor koşullarda ve nispeten düşük sıcaklıklarda yetiştirilebilir. Ilıman iklimlerde hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Yaz sonunda veya sonbahar başında çiçek açar.

Kaba ortanca çeşitleri

Şu anda, birkaç çeşit kaba ortanca var. Ayrıca, yenilerini almak için sürekli çalışıyoruz. Bu kültürün en popüler çeşitleri aşağıda ele alınmıştır.

Makrofil

Bu ortancanın yüksekliği 1.5 m'dir, ince tüylerle kaplı kaba yaprakları vardır. Uzunlukları 35 cm'ye, genişlik - 20 cm'ye ulaşıyor Çiçek salkımları oldukça büyük - bazı örneklerde çap 20 cm'ye ulaşıyor Aşağıdaki fotoğrafta Kaba Ortanca Macrophila gösteriliyor.

Bu çeşidin küresel salkımının çeşitli tonları vardır, genel olarak bitkinin rengi toprağın asitliğine bağlıdır.

Önemli! Toprak ne kadar alkali olursa, ortanca çiçekleri o kadar soluktur. Asitli topraklarda mavidir, alkali topraklarda pembe veya leylaktır.

Sargent

Mahsul yüksekliği 4 m'ye ulaşabilir Kadifemsi yaprakları ile en popüler çeşitlerden biridir. Bu çeşitliliğin ana özelliği, bir çiçeklenme içinde renkte bir gradyan değişikliği ve tüm çalılık alanı üzerinde bir lila tonundan pembeye (ve sonra maviye) yumuşak bir geçiştir. Ek olarak, bazı bitkilerde yapraklar beyaz olabilir veya beyaz kenarlı olabilir.

Çiçeklenme oldukça geç ve uzundur, Eylül ayında başlar ve ilk dona kadar sürer.

Sıcak çikolata

Çeşitlilik nispeten yakın zamanda tanıtıldı. Büyük çiçek salkımına sahiptir - 30 cm çapa kadar.

Bu çeşidin yaprakları da renk değiştirir ancak klasik yeşilden turuncuya geçişin aksine gümüşten zeytine geçişi vardır.

Sürgünlerin rengi de zamanla değişir: Sıcaklık düştükçe kırmızı olurlar.

Önemli! Sıcak Çikolata çeşidi, yapraksız olsa bile, karakteristik bir rengin saplarından dolayı yüksek bir dekoratif etkiye sahiptir.

Peyzaj tasarımında kaba ortanca

Kaba ortanca peyzaj tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Büyük çalılar, geniş alanlarda monokültür olarak kullanılabilir.Onlardan yoğun çitler oluşturabilir, bunları geniş yollar için bordür bitkileri olarak kullanabilirsiniz.

Ayrı bir tasarım öğesi olarak, kaba ortanca, parlak ve güzel çiçekler dikkat çektiğinden, herhangi bir rekabetin ötesine geçecektir.

Macrofila çeşidi ile bir bank yapmak, bir park alanının peyzajında ​​yaygın bir kullanımdır.

Ayrıca, çiçekleri onunla kontrast oluşturacak parlak ve büyük bitkilerden oluşan çalılarla çevrili, büyük bir çiçek yatağının merkezi bir unsuru olarak kaba ortancayı kullanmak da iyidir. Alacalı yıllıklarla çevrili iyi görünüyor.

Kaba ortanca kışlama

Ortanca, kışa karşı iyi bir dayanıklılığa sahiptir, ancak, yaklaşık -30 ° C'lik donlarda, bitki köklerinin donmasını önlemek için yakın gövde çemberinin yalıtılması önerilir. Ağaçların düşmüş yaprakları veya talaş, kaplama malzemesi olarak kullanılabilir.

Kaba bir ortanca için dikim ve bakım

Kaba bir ortanca için dikim ve bakım özellikle zor değildir. Bitkinin çok fazla neme ihtiyacı olduğu için yakından ilgilenilmesi gereken tek şey sulamadır.

İniş yerinin seçimi ve hazırlanması

Kaba bir ortanca için ideal bir yer, kısmi gölgede rüzgardan korunaklı bir alandır. Toprak besleyici olmalı ve pH seviyesi en az 5.0 olmalıdır (hafif asidik olmalıdır).

Kaba ortanca için sahanın ön hazırlığı, yabani otların temizlenmesinden ve mineral gübrelerin (1 metrekare M başına 20 g'a kadar süperfosfat) uygulanmasından ibarettir. Bu, ekimden iki hafta önce yapılmalıdır. Genellikle ilkbaharda yapılır.

Dikimden önce, kaba bir ortanca fidesi, köklerini, örneğin Epin'in çözeltisine daldırarak bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilmelidir. Çukura yerleştirmeden hemen önce, mantar ve zararlılardan dezenfekte etmek için% 0,2'lik bir potasyum permanganat çözeltisi ile püskürtülmesi önerilir.

İniş kuralları

İniş, aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir:

 1. 60 cm derinliğinde ve 70 cm çapında bir çukur kazarlar.
 2. Tabana büyük kırma taş veya kırık tuğladan bir drenaj tabakası döşenir.
 3. 15-20 cm toprak karışımının çukurunda uyuyakalın.
 4. İçine bir fide yerleştirilir.
 5. Üstüne toprak serpin ve hafifçe bastırın.
 6. Sulama 20-30 litre su ile yapılır.

Dikimden sonra bitki bir hafta sulanmaz, ardından standart sulama programına gidin.

Kaba bir ortancanın ilk sulanması ekimden hemen sonra yapılır.

Çalıyı 5-10 cm yüksekliğinde bir turba tabakası ile hemen malçlamanız önerilir.

Sulama ve besleme

Kaba ortanca, nem seven bir kültürdür. Sulama her 3-4 günde bir yapılır. Normları, bir çalı altında 30 ila 50 litre sudur. Malç tabakasının 1-1,5 ayda bir yenilenmesi tavsiye edilir.

Dikimden sonraki birinci ve ikinci yıllarda, kaba ortanca beslenmez. Üçüncü yıldan itibaren aşağıdaki beslenme programı önerilir:

 1. Nisan - yeşil kütle (üre) yetiştirmek için azotlu gübreler.
 2. Haziran - potasyum-fosfor mineral takviyeleri (süperfosfat).
 3. Temmuz - organik madde (çürümüş gübre, kompost, tavuk gübresi çözeltisi).
 4. Eylül, potasyum, fosfor, magnezyum ve bor içeren kompleks bir gübredir.

İkinci durumda, süs bitkileri için özel bir yem karışımı satın almanız önerilir.

Budama

Bitki ilk 2-3 yıl budanmaz. Gelecekte, tacın şekillendirilmesi ve sterilizasyonu sezonda 2 kez yapılır. İlki, kar eridikten hemen sonra yapılır.

İlkbaharda kışlanmayan sürgünlerin kaldırılması dışında geçen yılın tamamı en düşük tomurcuğa kısaltılır.

Sonbaharda sıhhi budama yapılır. Bitkiyi kışa hazırlamanın bir parçasıdır.

Kışa hazırlık

Sonbaharın sonunda bitki sterilize edilir, zarar görür ve ondan çok eski sürgünler çıkarılır. Bundan sonra, su doldurma sulama yapılır ve gövde çemberi, 20 cm yüksekliğe kadar bir saman, talaş veya düşen yapraklar tabakası ile malçlanır.Özellikle soğuk bir iklim durumunda, koruyucu tabaka bir film veya agrofiber ile kaplanır. üstte.

Önemli! İlkbaharda ezilmeyi önlemek için kar erir ermez film ve malç tabakası kaldırılmalıdır.

Üreme

Kaba ortanca, mevcut tüm şekillerde çoğalır:

 • tohumlar;
 • kırıntı;
 • katmanlama;
 • çalıyı bölmek.

Pek çok süs mahsulünün aksine, kaba ortancanın tohum yayılımı oldukça sık kullanılır, çünkü bu şekilde yetiştirilen bitkiler nispeten erken çiçek açmaya başlar.

Maksimum miktarda ekim materyali veren en etkili çoğaltma yöntemi, kesimlerdir. Yan dallardan elde edilirler.

Kesimin uzunluğu en az 15 cm olmalı ve sadece bir tomurcuk yeterlidir

Köklendirme, bir ay boyunca turba ve kumdan oluşan bir substratta gerçekleştirilir. Toprak nemli tutulmalıdır. Kesim 30-40 cm uzunluğa ulaşır ulaşmaz kalıcı bir yere ekilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Kaba ortancanın bağışıklığı çok yüksektir. Bitki nadiren hastalıklardan ve zararlılardan etkilenir. Bu olursa, nedeni muhtemelen uygunsuz tarım teknolojisi olacaktır.

Kaba ortancada en yaygın sorun yaprak klorozudur. Bu durumda plakaların rengi sarıya dönmeye başlar ancak damarlar her zaman yeşil kalır.

Zamanla yapraklar koyu kahverengi veya kahverengi lekelerle kaplanır, daha sonra yerlerinde delikler oluşur.

Demir eksikliği hastalığın sebebidir. Arıtma için, hasarlı alanlar kaldırılmalı ve bitkinin geri kalan kısımları% 4,5'lik bir demir sülfat çözeltisi ile muamele edilmelidir.

Ortaya çıkma sıklığı açısından ikinci sırada, Erisyphus ailesinin mantarlarının neden olduğu bir hastalık olan iyi bilinen külleme vardır.

Yapraklarda zamanla koyulaşan soluk gri lekeler görülür.

Toz halinde küfle savaşmak için çeşitli ilaçlar kullanılır (Bordo karışımı, bakır sülfat, sodyum karbonat, vb.), Ancak kaba ortanca için Fundazol en iyi çözümdür. 1 hafta ara ile bütün bitkilere ilaçlanarak 3-4 defa kullanılır.

Zararlılardan, kaba ortancaya en çok, bitki özsuyuyla beslenen eklembacaklıların küçük bir temsilcisi olan bir örümcek akarı tarafından saldırılır. Bir milimetreden küçüktür ve bazen tespit edilmesi sorunludur.

Bir kene lezyonunun semptomatolojisi çok karakteristiktir - yaprakların alt kısmında küçük beyaz noktalı örümcek ağları belirir.

Bu zararlıya karşı en iyi çare güçlü akarisitlerdir: Actellik, Askarin, Iskra.

Önemli! Bu tür araçların kullanılması aynı zamanda diğer parazitleri de yok eder - yaprak bitleri, tahtakuruları ve bitler.

Sonuç

Kaba ortanca, çok çeşitli renk ve şekillere sahip güzel bir bitkidir. Güzel çiçeklerin yanı sıra sezon sonunda renk değiştiren iri yapraklar da oldukça dekoratiftir. Bitki peyzaj tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ortanca incelemeleri kaba

Andrey Bely, 40 yaşında, Oryol
Kaba ortanca, iklimimizde güzelce büyüyen ve çoğalan en güzel bitkilerden biridir. Büyük çiçek salkımları çok çekici ve abartılı görünüyor. Bu mahsulü bir yıldan fazla bir süredir yetiştiriyorum ve çok yıllıklar arasında çok dayanıklı ve istikrarlı bir bitki olduğunu söyleyebilirim. Soğuk kışların bile görünüşü ve çiçeklenme yoğunluğu üzerinde fazla etkisi yoktur. Kesimleri mükemmel şekilde tolere eder ve hemen hemen her şekle verilebilir. Aynı zamanda, ona bakmak çok basittir ve karmaşıklıkla karşılaştırılamaz, örneğin floksa ve hatta daha fazlası güller veya şakayıklarla karşılaştırılamaz. Minimum maliyetle güzel bir bitki elde etmek isteyen herkese kaba ortanca öneririm.
Anna Mikheeva, 37 yaşındayım, Nizhny Novgorod
Kaba Hortense kazayla bana geldi. Onunla ne yapacağımı bilmiyordum ve onu bahçenin köşesine koydum, özellikle de bundan sonra ne olacağını düşünmüyordum. Ama bu güzel çalının çiçek açmasına gelir gelmez, onu hemen daha çekici bir yere nakletmeye ve etrafına bir çiçeklik düzenlemeye karar verdim.Üç yıl sonra, ortanca büyüdü ve ona ek olarak aster, süsen ve haşhaş içeren güzel bir kompozisyonun merkezi haline geldi. Şimdi sitenin merkezinde kocaman bir çiçeklik benim gururum ve tüm misafirler beni kıskanıyor.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat