Ortanca serrata: fotoğraflar ve isimler içeren çeşitler, incelemeler

Tırtıklı ortanca bir tür bahçe kültürüdür. Özellikle yerli bahçıvanlar arasında popülerdir. Ve bu şaşırtıcı değil, çünkü bitkinin, özellikle bir taç oluşumu, soğuğa direnç, yüksek fitoimmünite ve iddiasızlık için uygun olduğu birçok avantajı vardır. Temel bakımla, çalılar hızla büyür ve her yıl yaz sakini narin tonlardaki yemyeşil güzel çiçeklerle memnun eder.

Serrata ortanca açıklaması

Serrata ortanca (ortanca serrata) gür, yaprak döken bir çalıdır. Kök sistemi liflidir, 40 cm derinliğe kadar yayılır Bu özelliği sayesinde bitki hem gübrelemeye hem de toprak kirlenmesine hızlı tepki verir. Yaprak plakaları, ucunda sivri, yeşil, ovaldir. Uzunlukları 10-12 cm olup, kenarlarında testere gibi çentikler vardır.

Tırtıklı ortanca çeşitlerinin çoğu Temmuz'dan Eylül'e kadar çiçek açar. Ancak soğuk iklime sahip bölgelerde tomurcuklanma Ağustos ayına kadar azalabilir. Çiçek salkımının çapı 8-15 cm arasında değişmektedir.

Ortanca serrata, Asya'ya özgü termofilik bir bitkidir.

Tırtıklı ortancaların büyük yapraklılardan farkı

Bu türler arasındaki fark, çiçeklenme şeklinde yatmaktadır. Büyük yapraklı ortancalarda genellikle küreseldirler ve tamamen steril çiçeklerden oluşurlar. Serrate, corymbose çiçek salkımına sahiptir. Merkezlerinde, çapraz tozlaşma yapabilen çok sayıda küçük çiçek vardır. Kenarlar boyunca üreme organları olmayan daha büyük, dört yapraklı steril çiçekler bulunur.

Önemli! Tırtıklı ve büyük yapraklı ortancalar en yakın akrabalardır, bu yüzden birbirlerine çok benzerler.

Serrata ortanca çeşitleri

Birçok tırtıklı ortanca türü vardır. Hangisi daha iyi, kesin olarak söylemek imkansız. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak en popüler türlerin açıklamalarını inceledikten sonra hangi seçeneğin en uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

Mavikuş

Ayırt edici özelliği büyük çiçek salkımlarıdır. Kompozisyonlarında yer alan çiçeklerin rengi farklıdır. En parlakları ortadakiler. Mavi organlarında pembe-mor renktedirler. Kenarlardaki büyük çiçeklerin gölgesi soluk pembe veya açık mordan koyu maviye, mora kadar değişir. Çiçeklenme dönemi boyunca, çiçek salkımları yavaş yavaş gölgelerini değiştirir. Bluebird çalıları her yaşta çiçek açar. 1.5 m yüksekliğe ulaşırlar.

Ortanca serrata Bluebird çiçek açarken bal kokusu yayar.

Koreana

Bu, yüksekliği 150 cm'yi geçmeyen başka bir cılız çalılıktır Çiçek salkımının rengi kar beyazından maviye değişir. Toprağın asitliğine bağlıdır. Ne kadar asidik olursa, o kadar mavi pigment olur. Koreana kuraklığa iyi tahammül etmez ve düzenli sulamaya ihtiyaç duyar.

Ortanca Koreana, en popüler serrata ortanca çeşitlerinden biridir.

Preciosa

Çalı 250 cm yüksekliğe kadar büyür. Etkileyici çiçekleri, sıra dışı yaprak plakaları var.İlkbahar ve yaz aylarında yeşildirler, ancak sonbaharda bordo bir renk alırlar. Preciosa'nın salkımları daha az parlak değil. Çiçeklenmenin başlangıcında, kremsi yeşil, sonra koyu pembedir ve çiçeklenmenin bitiminden önce - kıpkırmızıdır.

Preciosa, düzenli budama gerektiren uzun bir çalıdır.

Altın Güneş Işığı

Bu, yüksekliği 1 m'yi geçmeyen cüce bir bitkidir.Ayırt edici özelliği, zamanla yeşile dönen, sarı bir tonun büyük sivri uçlu yapraklarıdır. Ortada bulunan küçük çiçekler koyu pembe ve kenar boyunca büyük olanlar soluk pembe renktedir. Tüm tırtıklı ortanca türleri arasında, bu en az dona dayanıklıdır.

Golden Sunlight, saksılarda yetiştirilebilen tırtıklı ortancaların cüce çalıdır.

Vierle

Yaklaşık 1 m yüksekliğinde alçak bir bitkidir.Salkımlarının gölgesi lila mavisinden pembeye değişir. Yaprak plakaları ilkbahar ve yaz aylarında yeşildir, ancak sonbaharda bordo veya mor olurlar. Vierle sulak alanlarda hayatta kalamaz. Bitkinin düzgün büyümesi ve gelişmesi için düzenli olarak beslemeniz gerekir. Tıpkı Altın Güneş Işığı gibi dayanıklı değildir ve kış için sığınağa ihtiyaç duyar.

Vierle çeşidinin tırtıklı ortanca yetiştirirken, sulama ile aşırıya kaçmamak önemlidir.

Avelrose

Yüksekliği 1 m'yi geçmeyen çalı, çok sayıda pembe salkımına sahiptir (parlak veya karanlık olabilirler). Bu bitkinin karakteristik bir özelliği, yaz sonunda maviye dönen menekşe yeşili yaprak plakalarının varlığıdır. Asidik topraklarda, Avelrose salkımına mavi bir renk verilir. Bitki hem gölgede hem de güneş ışığında rahat hissediyor. Fazla neme tolerans göstermez.

Tırtıklı tip Avelrose'un çiçek salkımının gölgesi, toprağın asitliğine bağlıdır.

Peyzaj tasarımında ortanca

Tırtıklı ortancanın kusurları yoktur, bu yüzden tasarımcılar onu çok seviyor. Çok çeşitli renk paleti ve çiçek salkımının şekli nedeniyle, bu bitkiler peyzaj kompozisyonlarında parlak bir vurgu rolünü oynar. Yaprak plakaları sıra dışı görünüyor ve bu nedenle çalıların güzelliğini vurguluyor.

Ortanca uzun bir çiçeklenme dönemine sahip olduğundan, genellikle ondan çitler yapılır, çit boyunca ve evlerin duvarlarının yakınına dikilirler.

Düşük büyüyen çeşitler saksıda yetiştirilir.

Genellikle ortanca kompozisyonları ayrı gruplara yerleştirilir. Bununla birlikte, diğer süs bitkileriyle de uyumludurlar. Ortanca, huş ağacı, akçaağaç, akasya ve leylakın yanı sıra söğüt, kuş kirazı, kızamık, yasemin yanında iyi görünüyor. Dahlias, güller, şakayık, denizyıldızı, ormangülü, açelya, astilbe de onun için uygundur.

Önemli! İğne yapraklı yaprak dökmeyen ağaçların yanına tırtıklı bir ortanca çeşidi dikmek istenmez. Bu kombinasyon, kompozisyon algısına uyumsuzluk getiriyor.

Serrata ortancasının don direnci

Tırtıklı ortancanın kışa dayanıklılığı çeşitliliğe bağlıdır. En popüler türlerin dayanabileceği göstergeler şunlardır:

  • Mavi Kuş - 20 ° C,
  • Koreana - 25 ° C;
  • Preciosa - 20 ° C;
  • Altın Güneş Işığı - 16 ° C;
  • Vierle - 18 ° C;
  • Avelrose - 23 ° C

Serrata ortanca bakımı ve yetiştiriciliği

Bir bitkinin doğru bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için özel bir dikkatle tedavi edilmesi gerekir. Her şeyden önce, dikim için doğru yeri seçmeniz, fideyi köklendirmeniz gerekir. Gelecekte, bundan sonra, sürekli bakımı unutmamak gerekir. Onsuz ortanca çiçek açmayı bırakır ve incinmeye başlar, yavaş yavaş ölür.

İniş yerinin seçimi ve hazırlanması

Tırtıklı ortanca doğrudan güneş ışığına tahammül etmez. Altlarında yaprakları çok soluklaşır. Bununla birlikte, tırtıklı ortanca tam gölge için uygun değildir. Aşırı kararma, çalıların çiçeklenmesini durdurabilir. En iyi seçenek kısmi gölgedir. Ortanca kuvvetli rüzgarlardan korunan yerlere dikilmelidir. Binaya yakın iniş istenmez, çünkü bu durumda kışın donma mümkündür.

Dikimden birkaç gün önce site kazılır. Yabani otlarla kaplanan toprak, 2 hafta içinde herbisitlerle ön işleme tabi tutulabilir. Tırtıklı ortancalar hafif, humus bakımından zengin asidik toprağı sever. Asitliği azalttığı için yeryüzündeki yüksek kireç ve kül içeriğine tolerans göstermezler.

Toprağın ağır olduğu ve zayıf bir bileşime sahip olduğu durumlarda, bir bahçe mağazasına dikim için önceden hazırlanmış bir alt tabaka satın alınır. Bazı yaz sakinleri bunu kendi başlarına yapar. Bunun için ezilmiş yüksek moor turba, çim, humus, kara toprak ve kum eşit oranlarda karıştırılır.

İniş kuralları

Önceden bir iniş çukuru yapılır. Büyüklüğü, bitkinin kök sisteminin büyüklüğüne tam olarak karşılık gelmelidir. Çukurlar arasındaki optimum mesafe 1,5 m'dir.

Tırtıklı bir ortanca çeşidi ekme prosedürü basittir. Çukura su dökülür ve bir fide konur. Daha sonra toprak veya önceden hazırlanmış bir alt tabaka ile kaplanır. Dikilen bitkinin yakınındaki arazi hafifçe sıkıştırılır ve sulanır. Son olarak, yaklaşık 10 cm kalınlığında bir malç tabakası döşeyin, bunun için iğne veya talaş kullanılır.

Tırtıklı ortanca çeşidinin ilkbahar veya sonbaharda ekilmesi önerilir.

Sulama ve besleme

Tırtıklı ortanca çeşitlerinin çoğu düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Bu prosedürün sıcak ve kuraklık sırasında yapılması özellikle önemlidir. Toprak kökte kurudukça bitkiler sulanır. Su, oda sıcaklığında olmalıdır. Çok soğuksa ısınması gerekir. Klorlu sıvı bir süre çökmelidir. Yağmur suyunun kullanılması teşvik edilmektedir.

Çalıların altında, çiçek açmadan önce ve sonra yılda iki kez gübrelemeniz gerekir. İlkbaharın başında 20 gr üre bir kova su içinde çözülür ve elde edilen sıvıyla ortanca dökülür. Her burç için 3 kova çözelti tüketilir. Çiçeklenme bittikten sonra ortanca karmaşık mineral gübrelerle beslenir.

Önemli! Arazi tükenirse, yaz aylarında ek olarak çalıları bulamaçla besleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu durumda, aşırıya kaçmamak önemlidir, aksi takdirde ince dallar çok sayıda büyük çiçek salkımının ağırlığı altında kırılabilir.

Tırtıklı bir ortanca nasıl budanır

Bir bitkiyi budamak için en uygun zaman Mart ayıdır. Sürgünler, en güçlülerinden 6-12'si kalacak şekilde kesilir. Kalan dallar birkaç tomurcukla kısaltılır (5'e kadar). Sonbaharda tırtıklı ortancayı budamak, solan tomurcukların çıkarılmasını içerir.

Sadece eski çalıların radikal budamaya ihtiyacı vardır. 8 cm yüksekliğe kadar olan kütükler yerden yukarıda kalacak şekilde kısaltılırlar. Tehlikeli ve hatta kullanışlı değil. Böyle bir budamanın ardından, bolca çiçek açan yeni genç sürgünler büyür.

Kış serrata ortanca için hazırlanıyor

Sonbaharda, çalıların zararlı böceklere ve her türlü enfeksiyona karşı kimyasallarla tedavi edilmesi gerekir. Tüm yapraklar çalıdan düştüğünde ve tamamen çıplak hale geldiğinde,% 3'lük bir Bordo sıvısı çözeltisi ile püskürtülmelidir. Tırtıklı bir ortanca nakline ihtiyacınız varsa, bu sonbaharda yapılabilir.

Tırtıklı çeşitlerin çoğu dona karşı çok dayanıklıdır, ancak buna rağmen yine de kış için barınağa ihtiyaçları vardır. Öncelikle deliğe süperfosfat ve potasyum tuzu eklemeniz gerekir. O zaman sürgünleri bir demet halinde bağlamalı ve hafifçe yere doğru bükmelisiniz. Son olarak, bitkiyi iki kat bükülmüş ip ile örtün. Prosedür en iyi dondurma başlamadan önce yapılır.

Üreme

Tırtıklı ortanca türü tohum, bölme, katmanlama veya kesimlerle çoğaltılabilir. Son yöntem en popüler olanıdır. Çelikler genellikle genç çalıların genç sürgünlerinden kesilir. Geleneksel olarak, üzerinde çiçekli üst kısımların ve alt yaprakların bulunmadığı sürgünlerin orta kısmı kullanılır.

Köklerin daha hızlı büyümesi için kesim, kök oluşturucu (herhangi biri) ile suya yerleştirilir. Bu yoksa suya bal eklenir (250 ml'de 1 çay kaşığı). Çelikler bir barınağın altına ekilir ve ilkbaharda zaten köklenmiş bitkiler kalıcı bir yere nakledilir.

Katmanlayarak üreme için yetişkin bir çalı seçilir. İlkbaharın başlamasıyla birlikte tomurcuklar çiçek açmadan önce alt dalları yere bastırılır, tutturulur ve temas yeri toprakla serpilir. Sonbaharda bu dallar kök salacak. İlkbaharda yeni bitkiler kalıcı bir yere nakledilir.

Tohum yayılımı genellikle yetiştiriciler tarafından deneyleri sırasında uygulanır. Tohum materyalinden yetiştirilen örnekler genellikle ebeveyn niteliklerini benimsemez.

Çelikler, tırtıklı ortancanın güvenilir ve etkili bir yayılma yoludur.

Hastalıklar ve zararlılar

Topraktaki fazla kalsiyum, serrat yapraklarının klorozunun gelişmesiyle doludur. Yeşil kütle sararmaya veya solmaya başlarsa, demir içeren bir yaprak gübresi kullanmak gerekir. Bu durumda, içine turba, ezilmiş ağaç kabuğu veya amonyum sülfat ekleyerek toprağı asitleştirmek önemlidir.

En çok yayılan zararlılardan biri yaprak bitleridir. Varlığının ana belirtileri genç yapraklara verilen zarar, mantar hastalıklarının gelişmesidir. Yaprak bitlerinin sayısı azsa, doğal düşmanlar tarafından yok edilir - bağcıklı ve uğur böceği. Ev yapımı bir kaynatma ile büyük bir istila ile savaşabilirsiniz. Şöyle yaparlar: 1 kg çiğ veya 200 gr taze ısırgan yaprağı, papatya çiçeği veya karahindiba kökü kaynar suyla dökülür ve 24 saat demlenmeye bırakılır. Bu işe yaramazsa, böcek ilacı kullanın.

Sonuç

Serrata ortanca, genellikle bahçenin ana dekorasyonu haline gelen narin çiçeklere sahip süs çalıdır. Bitki, yetiştirme koşullarına ve bakımına hiç de kaprisli değil. Deneyimsiz yaz sakinleri bile bununla baş edebilir. Tarım teknolojisinin temel kurallarını takip ederseniz, bitki güzelliği ile uzun yıllar keyif alacaktır.

Serrata ortanca Yorumları

Alina Koreneva, 38 yaşındayım, Voronezh
Bahçemde 10 yılı aşkın süredir ortanca yetiştiriyorum. Bu dönem boyunca, bitkiler her yıl beni güzel ve hoş kokulu çiçek salkımlarıyla memnun ediyor. Çalıların iddiasız, bakımı kolay olması hoşuma gidiyor. Kökleri yakmamak için nemli toprağa gübre uygularım. Geçen yıl Buiskie Gübresi kullandım. Onlardan sonra pembe çiçek salkımları zengin bir mavi renk aldı. Sadece böyle çeşitlilikten memnun kaldım.
Anastasia Grudinina, 44 yaşındayım, Belgorod
Ortancalar her zaman bahçemde büyüdü ve beni ziyarete gelen herkes her zaman çalıların güzelliğine ve hoş aromasına hayran kaldı. Serrata ortanca dahil birkaç çeşidim var. Ve bahçe ortanca kadar bereketli bir şekilde çiçek açmasa da, başka faydaları da var. Bunlar arasında soğuğa direnç ve iddiasızlık var. Geçen yıl yaprak bitleri çalılara saldırdı. Fitoverm'in yardımıyla ondan kurtulmak mümkündü. Tedaviden sonra çalı hızla iyileşti.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat