Japon Astilba: Avalanche, Montgomery ve diğer çeşitler

Japon Astilba, bahçıvanlar ve yaz sakinleri arasında çok popüler olan iddiasız, dona dayanıklı bir dekoratif kültürdür. Bitki yüksek nemi kolayca tolere eder, bu nedenle göllerin, nehirlerin ve yapay rezervuarların yakınında bulunan ince gölgeli alanları tercih eder. Kültür, çiçek tarhlarını, kişisel arazileri süslemek, çitleri oluşturmak ve bölgeyi bölmek için kullanılır.

Japon astilba'nın genel tanımı

Üç yüzden fazla astilba çeşidi bilinmektedir, 12 gruba ayrılmıştır (cılız, saçaklı, Lemoine melezleri, basit yapraklı, pembe ve diğerleri). Astilba japonica, Kamnelomkovy ailesine ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Kompakt boyutta, parlak yoğun çiçek salkımlarında ve bitkinin dekoratif özelliklerini artıran parlak parlak yapraklarda farklılık gösterir. Japon astilba melezleri, ağırlıklı olarak çeşitli renklerde yoğun çiçek salkımına sahiptir. Sıra dışı pastel, karmin kırmızısı, leylak, krem ​​ve pembe salkım var.

En iyi Japon astilba çeşitleri

Botanikçilerin 300'den fazla astilba çeşidi var ve bu sayı artıyor. Çince, Korece, Japonca, bütün yaprak, çıplak ve kıvırcık astilbe vardır. Yüksekliğe (cüceden büyüğe) bağlı olarak 4 grup ve çiçek salkımının şeklinde (piramidalden panikülata ve eşkenar dörtgene) farklılık gösteren 4 çeşit vardır. Çeşitliliğe ait olmak, dekoratif nitelikleri, stres direnci göstergelerini ve diğer faktörleri etkiler.

Vesuvius

Astilba Japon Vesuvius 60 cm yüksekliğe ve 40 cm genişliğe kadar büyür. Koyu yeşil yapraklı, güçlü, ince ve dallı gövdeleri ve unutulmaz hoş aromalı zengin karmin kırmızısı çiçekleri ile ayırt edilir. Çiçeklenme Haziran ayında başlar ve neredeyse yaz sonuna kadar sürer. Bu çeşitlilik için besleyici, hafif asitli, nemli ve gevşetilmiş topraklar en uygun olanıdır.

Vesuvius çeşidi hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklıdır, bu nedenle özel bakım gerektirmez

Washington

Ana burç 45 cm yüksekliğe, 65 cm ve üstü pedinküllere ulaşır. Yapraklar açık yeşil renktedir ve ajur ana hatları vardır. Gösterişsizliği ve çarpıcı güzelliğin kar beyazı gevşek çiçek salkımları nedeniyle tasarımcılar arasında talep gören bir kültürdür.

Washington çeşidinin yoğun, belirgin aroması kuş kirazının kokusuna benzer.

Montgomery

Astilba Japanese Montgomery, yemyeşil kan kırmızısı salkımları ile ayırt edilir. Kahverengi gövdelerdeki yapraklar mevsime bağlı olarak renk değiştirir: ilkbaharda kahverengimsi bordodan yazın koyu yeşile. Dik pedinküllerin yüksekliği 68 cm'ye ulaşır.

Montgomery çeşidinin çiçeklenmesi Temmuz ayının ikinci yarısında başlar ve yaklaşık iki hafta sürer.

Dikkat! Pedinküllerin kıştan önce budaması gerekir, bu da gelecek yıl daha yemyeşil çiçek salkımına izin verecektir.

Kırmızı Nöbetçi

Astilba Japanese Red Sentinel, Hollandalı yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Tıknaz çalılar 0,5 metre yüksekliğe ulaşır.Yapraklar kırmızımsı kahverengidir. Yazın başlamasıyla birlikte rengi mat yeşile dönüşür.

Red Sentinel çeşidinin pedinkülleri büyük, koyu kırmızıdır

Pembe-beyaz sepals ve mavimsi anterlerle karakterizedirler.

Ellie

Astilba Japanese Ellie, diğer tüm çeşitlere kıyasla en kar beyazı çiçek salkımına sahiptir. Yetişkin bir çalı 60 cm yüksekliğe ulaşır. Çiçeklenme yaz ortasında başlar. Soltuktan sonra, salkımlar rengini kahverengiye çevirmez, yeşil kalır.

Dikkat! Ellie'nin Japon astilbasının salkımları, belirgin hoş bir aroma ile ayırt edilir.

Ellie çeşidi, Temmuz ortasından Ağustos ayının ikinci yarısına kadar çiçek açar.

Elizabeth Van Veen

Astilba Japon Elizabeth Van Veen, 60 cm yüksekliğe kadar büyüyebileceği gölgeli alanları tercih ediyor.

Aşırı güneş ışığı olması durumunda Elizabeth Van Win çalılarının yüksekliği 40 cm'yi geçmeyecektir.

İlkbaharda saçaklı yapraklar zengin bir kahverengi-kırmızı renk alır. Yaz aylarında yeşile döner. Pedinküller kahverengi, menekşe-leylak veya menekşe kırmızısıdır.

Dikkat! Tomurcuklar Temmuz ortasında açılır ve Ağustos ayının ilk haftasında solar.

Deutschland

Astilba Japanese Deutschland 60 cm yüksekliğe ulaşır. Çalılar yayılıyor, ancak yine de kompakt.

Deutschland, 20 cm uzunluğa kadar orta yoğunlukta beyaz çiçek salkımları ile ayırt edilir.

Tomurcuklar haziran ayının ilk günlerinde açılır ve 19-20 gün sonra solar. Çiçeklenmeden önce renkleri zengin kremsi bir gölge alır.

Dusseldorf

Astilba Japanese Dusseldorf nadiren 45-50 cm yüksekliğe ulaşır.

Önemli! Çeşitlilik, cılız mahsullerden biridir.

Zengin koyu pembe renk tonu ve açık yeşil yaprakları ile büyük çiçek salkımlarında farklılık gösterir. Çiçeklenme genellikle Temmuz ayında başlar ve yaz sonuna kadar sürer.

Dusseldorf çeşidi, yalnızca sık sulama ile bol miktarda güneş ışığını iyi tolere eder.

Rheinland

Orta boy Japon astilbe 70 cm yüksekliğe ulaşır Piramidal karmin pembe salkımları, açık kenarlı parlak yeşil-bronz yaprakları olan büyük çiçek salkımları ile ayırt edilir.

Rhineland çeşidi en iyi su kütlelerinin yakınına dikildiğinde gelişir

Bitki temmuz ortasında çiçek açmaya başlar. Çiçeklenme yaklaşık üç hafta sürer.

Bonn

Astilba Japanese Bonn, düz bir taç, kompakt boyut ve koyu karmin gölgesinin yoğun salkımları ile ayırt edilen çok yıllık otsu bir köksap süs kültürüdür.

Yetişkin bir bitki 60 cm yüksekliğe ulaşır

Yüksek stres direncinde ve iyi hayatta kalma oranında farklılık gösterir. Konak, aquilegia ve eğrelti otlarının yanındaki ağaçların gölgesinde en iyi hissediyor.

Avrupa (Europa)

Bu yayılan çeşidin pedinküllerinin maksimum yüksekliği 0,5 metredir. Üçlü yapraklar koyu yeşil, çiçek salkımları açık pembe renktedir. Kalın, gür, kokusuz. Tomurcuklar ilkbaharın sonlarında sertleşmeye başlar, ana çiçeklenme dönemi Temmuz'dur. Çalıyı Ağustos sonunda keserseniz, don başlangıcına kadar şeklini koruyacaktır.

Europa çeşidi, durgun nemi ve aşırı güneş ışığını kolayca tolere eder.

Japon Avrupa'nın Astilba çeşidi, Peach Blossom'a güçlü bir benzerlik gösterir. Birini diğerinden ayırmak için çiçek salkımına bakmanız gerekir - Avrupa'da eşkenar dörtgenler ve Şeftali Çiçeği'nde paniküler.

Rock and Roll

Astilba Japanese Rock and Roll, kar beyazı salkımlarda toplanan kırmızımsı düz gövdeler ve çiçek salkımları ile dikkat çekiyor. Çiçek rengi pembemsi beyazdan kırmızı leylak rengine kadar değişir. Yapraklar mavimsi tonlarla koyu yeşil renktedir. Yetişkin bir bitki 62 cm yüksekliğe ulaşır, gübrelenmiş killi gübre toprağı tercih eder.

Rock & Roll, konteyner yetiştiriciliğine uygundur

Yaz ortasından 30-40 gün çiçek açar.

Bronzelaub

Çeşit, Hollandalı yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Yetişkin bitki 62 cm yüksekliğe ulaşır.Yapraklar mor, bronz yeşili, elmas şeklindeki salkımları pembemsi kırmızıdır.

Bronzlaub, Temmuz ortasından 2-3 hafta boyunca çiçek açar

Bu çeşidi yetiştirmek için en uygun koşullar, verimli nemli topraklara ve yüksek yeraltı suyu seviyelerine sahip gölgeli bir alandır. Çok sıcak hava koşulları ve bol güneş ışığı olması durumunda çiçeklenme süresi büyük ölçüde azaltılabilir.

Ülke ve Batı

Country and Western, zengin parlak pembe, kırmızı-mor ve leylak rengi ile büyük kabarık ve çok yoğun elmas şeklindeki çiçek salkımları ile karakterizedir.

Ülke ve Batı, kompakt çeşitlerin sayısına aittir, yetişkin bir mahsulün büyümesi genellikle 50-60 cm'yi geçmez

Parlak, koyu yeşil, çift iğneli yaprakları sayesinde çalı, hem çiçeklenme sırasında hem de çiçeklenme sonrasında muhteşem ve prezentabl bir görünüme sahiptir.

Çikolata Shogun

Astilba Japon Çikolatalı Shogun çok popüler.

Kültürün dekoratifliği, yıl boyunca zengin bir bordo-kahverengi tonu koruyan koyu parlak yapraklardan oluşur.

Çiçek salkımları kremsi pembedir. Çiçeklenme Temmuz ayında başlar ve Ağustos ortasına kadar sürer.

Kolonya (Koln)

Otsu çok yıllık 55-62 cm yüksekliğe ulaşır.Rombik panikülat salkımları, pembe-koyu kırmızı bir renk tonu ile kompakt, yemyeşildir. Yapraklar mor-menekşe, yapraklar yeşilimsi kahverengimsi. Kolonya çeşidi genellikle, kavurucu güneş ışığından korunan kısmi gölgeli yerlerde binaların kuzey tarafına ekilir.

Astilba Japon Kolonyası dona dayanıklı ve nemi seven bir kültür olarak kabul edilir

Koblenz

55-60 cm yüksekliğe ulaşan orta boy çok yıllık bitki Yapraklar koyu yeşil, küçük dişlere sahiptir. Küçük karmin kırmızısı çiçekler, orta yoğunlukta kabarık panikülat salkımlarında toplanır. Grup ve tek inişler oluşturmak için kullanılır.

Koblenz fidanları, kısmi gölgeli alanlar için en uygun olanıdır, ancak güneşli yerlerde büyüyebilirler.

çığ

Koyu yeşil yaprakları ve beyaz salkımları olan orta boy çok yıllık süs bitkisi. Çiçeklerin belirgin bir aroması yoktur. Yetişkin bir bitkinin boyu 55 cm'dir.

Çığ çeşidi, seyrek gölgeli ve yüksek nemli alanlarda kök salmaktadır.

Çok kuru hava mahsul için zararlıdır ve çiçeklenmenin gelişimini ve süresini olumsuz etkiler. Dekoratif peyzaj, bordür, karma bordür ve çimler için kullanılır.

Bremen

Küçük pembe-kıpkırmızı veya mor çiçekleri olan yaygın olarak yayılan çalılar 45-55 cm yüksekliğe ulaşır. Çiçek salkımları gür, panikülatlı, 12 ila 17 cm uzunluğunda Yapraklar, pürüzlü kenarları olan karmaşık bir şekle sahiptir.

Nem oranı yüksek yerleri tercih eder: çeşmeler, yapay rezervuarlar, göller ve nehirlerin yakınındaki alanlar

Astilba Japanese Bremen dona dayanıklı ve hastalıklara ve zararlılara dayanıklı olarak kabul edilir.

Japon astilba'nın tasarımda kullanımı

Astilba Japonları, birçok dekoratif kültürle mükemmel bir şekilde bir arada yaşar: Sibirya süsenleri, şakayıklar, laleler, vadideki zambaklar, dağ keçisi, bayram ve diğerleri.

Japon Astilba, her çiçek bahçesine mükemmel uyum sağlar ve çeşitli bitkilerle karışık sınırlarda ve çimlerle birleştirilir.

Rockeries ve peyzaj kompozisyonları oluşturmak için kullanılabilir

Hangi planı (önden veya uzağa) bir çeşitlilik ekeceğinizi belirlemek için, önce gürlüğünün ve uzunluğunun göstergelerine aşina olmalısınız.

Bahçe yolu boyunca dikilen Astilba, çit rolü oynayacak

Japon astilba'nın yardımıyla dekoratif iğne yapraklıları ve karışık dikimleri dönüştürebilirsiniz.

Japon astilba için dikim ve bakım

Açık zemin için Japon Astilba, diğer birçok otsu bitkiden daha iyidir. Doğrudan güneş ışığının bolluğu büyüme ve çiçeklenme oranlarını olumsuz etkilediği için kültür kısmi gölgeli yerleri tercih eder.Bitki toprağa çok iddiasız, ancak yüksek düzeyde yeraltı suyu içeren bir alan en uygun olacaktır. Uzun süreli kuraklık, kültür için zararlıdır. Japon Astilba'nın inişi için en uygun zaman Mayıs ayı başı olarak kabul edilir. Sonbahar nakli ile don başlamadan önce zamanında olmanız gerekir. Japon astilba'nın inişi aşağıdaki algoritmaya göre gerçekleştirilir:

  1. Çukurlar hazırlanır (26 cm'ye kadar). Deliklere gübreler, kompleks katkı maddeleri ve kemik unu dökülür.
  2. Fide köksapı topraktan temizlenir. Kuru kökler bir budayıcıyla veya keskin bıçaklı bir bıçakla çıkarılır.
  3. Fidenin büyüme uyarıcısı ilavesiyle su dolu bir kaba birkaç saat yerleştirilmesi önerilir.
Önemli! Fideler arasında 30 cm ve daha fazla mesafe bırakılması gerekir.

Japon Astilba'nın periyodik besleme, kompost, turba, potas ve fosforlu gübrelere ihtiyacı vardır. Dikimden önce deliğe humus eklenir, ardından su ile dökülür. Köksapları tomurcuklarla diktikten sonra malçlama yapılmalıdır. Japon Astilba özel bakım gerektirmez. Sadece düzenli sulamaya ihtiyacı var. Toprak kurursa, çiçek salkımları küçülür, yapraklar solur, bitki dekoratif özelliklerini olumsuz yönde etkileyen özensiz bir görünüm kazanır.

Japon Astilba, kış soğuğuna iyi adapte oldu, ancak ilkbaharın başlarındaki sıcaklık dalgalanmaları onun için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Bu nedenle, çok yıllık ekinlerin ladin dallarından veya diğer doğal malzemelerden korunma sağlaması gerekir. Tek tek bitkiler arasındaki toprak malçlanır ve bazı çam iğneleri eklenir. Japon Astilba çalıları birkaç yılda bir ekilir. Çalıların tamamını kazmaya gerek yoktur, kesilen yerleri kül serperek etrafındaki toprağı yenilemek yeterlidir.

Dikimden sonra bitkinin iki hafta bol sulamaya ihtiyacı vardır.

Japon Astilba, dona, ayrıca çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı oldukça dayanıklı çok yıllık bir üründür. Safra ve çilek nematodları bitki için tehlikelidir. Hasar belirtileri, damarlarla sınırlanmış kırmızımsı ve sarımsı kahverengi lekelerdir. Yapraklar kırışır ve sertleşir. Nematodların verdiği hasar nedeniyle astilba'nın büyüme hızı önemli ölçüde yavaşlar ve dekoratif nitelikleri bozulur. Nematodlarla hem mekanik olarak (her biri için daha fazla karantina ile birkaç parçaya bölerek) hem de özel ilaçlar (Bassamil, Nematorin veya Nematofagin BT) yardımıyla savaşabilirsiniz.

Isıl işlem, parazitlerle baş etmenin kanıtlanmış popüler bir yöntemidir. Etkilenen bitkiler topraktan çıkarılır ve 50 dereceye kadar önceden ısıtılmış suyla bir kaba birkaç dakika daldırılır. Kökler soğuduktan sonra yeni bir alt tabakaya ekilir.

Sonuç

Japon Astilba, en popüler dekoratif ürünlerden biridir. İddiasız, strese ve zararlılara karşı dayanıklı, bakımı iddiasız. Çok yıllık bir bitki, herhangi bir bahçe alanını, çimi, bordürü veya mixborder'ı süsleyebilir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat