Teleskopik kar kazıyıcı

Kışın başlamasıyla birlikte, özel sektör sahipleri ve kamu hizmetleri çalışanları yeni bir endişeye sahip - Kar temizleme... Üstelik sadece kaldırımların değil binaların çatılarının da temizlenmesi gerekiyor. Bu çalışmaları gerçekleştirmek için birçok araç icat edildi. Her kar kazıyıcı, yapıldığı şekli, boyutu ve malzemesi bakımından farklıdır.

Kar küreği çeşitleri

Herkes için en yaygın ve bilinen kar temizleme aracı küreklerdir. Bu en basit envanterin şekilleri ve tasarımları sürekli olarak geliştirilmektedir. Modern modernize edilmiş küreklerin katlanır tutamakları vardır, hafif malzemelerden yapılmıştır ve hatta bir tekerlekle donatılmıştır.

Kar temizleme ekipmanı incelememize ahşap bir aletle başlayalım. Bu kürek, geniş bir kepçe ve uzun bir sap ile karakterizedir. Klasik model sıyırıcı yerine kullanılabilir. Kontrplak kepçenin kenarının aşınmasını önlemek için çelik bantla çerçevelenir.

Önemli! Tahta bir kar küreme makinesinin dezavantajı, nem emmesidir. Kürek ıslak kardan ağırlaşır.

Metal kürekler daha güvenilirdir, ancak kullanımlarının rahatlığı üretim malzemesine bağlıdır. Sıradan çelik, aletler için uygun değildir. Suyla ıslanmış kar, kepçeye sürekli olarak yapışır ve ayrıca korozyona karşı duyarlıdır. Galvanizli kürekler paslanmaz, ancak koruyucu kaplama bozulmadan kaldığı sürece. Alüminyum, kar küreği için mükemmel bir malzemedir. Böyle bir metal kepçe korozyona dayanıklıdır, hafiftir ve kara iyi yapışmaz.

Önemli! Pek çok insan, alüminyum küreklerin eksikliğini, kar küreirken duyulan güçlü bir gürültü olarak görüyor.

Kompozit plastik, modern kar küreği için popüler bir malzemedir. Kar böyle bir kepçeye yapışmaz, oldukça dayanıklıdır ve en önemlisi hafiftir. Plastik kürekler ıslak kardan suyu aşındırmaz veya emmez. Kepçenin kenarı çelik bir kenar ile aşınmaya karşı korunmuştur. Dikkatli bir tavırla plastik bir kürek beş yıl dayanır.

Önemli! Şiddetli donda plastiğin kırılganlığı artar. Kepçe çarpılmamalı veya deforme olmamalıdır, aksi takdirde patlayacaktır.

Katlanan plastik bir kürek en çok araba meraklıları tarafından talep edilmektedir. Alet bagaja sığar ve her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Kol, bir menteşe mekanizmasıyla birbirine bağlanan iki parçadan oluşur. Elemanları çalışır vaziyette sabitlemek için sap üzerinde kayar bir manşon bulunmaktadır.

Katlanan kepçenin bir başka çeşidi, sapın tasarımında farklılık gösterir. Teleskopik yapıldı. Bu tür bir envanter, bir arabanın bagajında ​​nakliye için benzer şekilde uygundur. Yanınıza bir çantadaki kulübeye bir kürek götürebilirsiniz.

Tekerlekler üzerinde bir kar küreği gördünüz mü? Evet, böyle örnekler var. Daha doğrusu, tasarımın bir büyük çaplı tekerleği vardır. Sapın iki elemanının menteşe ekleminin bulunduğu noktada eksen üzerindeki tutamağa sabitlenir. Kepçenin rolü, bir kürek ve aynı zamanda bir kazıyıcı olan plastik bir kova tarafından oynanır. Bisiklet kolları, kolun ikinci ucuna tutturulmuştur. Çalışma sırasında, bir kişi sitenin etrafında bir alet yuvarlar ve kar bir kovaya dökülür. Boşaltmak için kolları aşağı doğru itmeniz yeterlidir. Şu anda, karlı kova yükselir ve ileri doğru fırlatır.

Kar sıyırıcılar

Küreklerden sonra ikinci popüler kar temizleme aracı sıyırıcılardır.Bu tür envanter, benzer şekilde, bir kulplu basit bir tasarıma veya tekerlekler üzerinde karmaşık bir mekanizmaya sahiptir.

Kazıyıcı lakaplı en basit sıyırıcı ile modellerin incelemesine başlayalım. Kar temizleme aletinin başka bir adı da vardır - kazıyıcı. Kazıyıcı, U şeklindeki sapın sabitlendiği geniş bir kovadan oluşur. Çalışma sırasında sıyırıcı elle ileri itilir. Kepçede toplanan kar, daha sonra sıyırıcı devrilerek boşaltılır.

Önemli! Plastik çekme, yalnızca gevşek kar için uygundur. Kazıyıcı, topaklanmış veya buzlu bir kütleyi alt etmeyecektir.

Kazıyıcıyı kürek olarak kullanmak isteyenler için, üreticiler modifiye edilmiş bir alet geliştirdiler. Bir tasarım özelliği, kepçe şeklidir. Kova kürek çekebilir ve kar fırlatabilir.

Burgu kazıyıcı, mekanize bir kar temizleme aracıdır. Avantajı, kar boşaltmaya gerek olmamasıdır. Kazıyıcının çalışma mekanizması spiral bıçaklı bir vidadır. Dönme sırasında bir kıyma makinesine benziyorlar. Adam kazıyıcıyı önüne iter. Dönen burgu karı tırmıklayarak yana doğru fırlatır. Alet sadece 15 cm kalınlığa kadar gevşek karların temizlenmesinde etkilidir, kalın ve topaklanmış bir tabaka almaz.

Geniş kar alanlarını temizlemek için dört tekerlekli el tipi bir buldozer oluşturuldu. Kazıyıcının tasarımı, saplı bir arabayı andırıyor. Bıçak öne sabitlenmiştir. Direksiyon açısı çubuk tarafından düzenlenir. Bu elektrikli sıyırıcı buzlu karları bile kaldırabilir.

İki tekerlekli manuel buldozerin manevra yapması kolaydır. Kazıyıcı, yoldaki tümseklerin üstesinden gelmek için tutamakla kolayca kaldırılabilir. Ayarlanabilen ve ayarlanamayan bıçak dönüşlü modelleri vardır.

Elektrikli kar sıyırıcılar

Elektrikli sıyırıcılar, kar sürüklenmeleriyle etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur. Tam bir kar küreme makinesi veya uzun saplı küçük bir öğütücü olarak tasarlanabilirler. Çalışma mekanizması burgu. Elektrik motoru dönüşünden sorumludur. Spiral bıçaklar karı toplar, ezer ve daha sonra manşon boyunca yana doğru fırlatır.

Temizlik için elektrikli sıyırıcılar kullanılır çatıdan karancak böyle bir aletle eğimli bir çatıya çıkmak imkansızdır. Kar püskürtücüler ve manuel öğütücüler, yüksek binaların ve endüstriyel binaların geniş düz çatılarını temizler.

Eğimli çatılar için teleskopik kar sıyırıcılar

Çatıdan kar kaldırmak her zaman birçok sorun yaratmıştır. Kaygan bir yüzeye basit bir kürekle tırmanmak zordur, ancak eğimli bir çatıdan genel olarak uçabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için, uzatılabilir saplı sıyırıcıların özel bir tasarımı vardır. Teleskopik tutamak, kazıyıcının doğrudan yerden eğimli tavanın en yüksek noktasına ulaşmasını sağlar. Bir kişi, tutamağı katlanır bir olta prensibine göre istenen uzunluğa uzatır. Kazıyıcının tasarımı, sapa dik olarak sabitlenmiş bir dikdörtgen plastik parçası şeklinde yapılabilir. Böyle bir kazıyıcının rahatsızlığı, yüksek işçilik maliyetlerinin yanı sıra çatıdan düşen kardan kaynaklanan kafa yaralanması riskidir.

Teleskopik sıyırıcı, çalışma kısmı çerçeve şeklinde yapılmış daha uygun bir tasarıma sahiptir. Alt lentoya uzun bir branda, plastik veya herhangi bir sentetik kumaş şeridi takılır. Çalışma sırasında, bir kişi çerçeveyi çatının yüzeyi boyunca alttan üste doğru iter. Çerçevenin alt elemanı kar tabakasını keser ve asılı şerit boyunca yere doğru kayar.

Çerçeve sıyırıcı ile çalışmak minimum işçilik gerektirir. Yaşlı bir kişi veya genç bile aleti itebilir. Çerçeve, çatı kaplamasına zarar vermez. Sırt çubuğuna yaklaşırken dikkatli olmalısın. Kazıyıcı kuvvetli bir şekilde itildiğinde, kazıyıcı çıkarılabilir ve daha sonra kesinlikle çatıya tırmanmanız gerekecektir.

Teleskopik kazıyıcının dezavantajı, sınırlı kapsamıdır.Kazıyıcıya sadece tavandaki karı temizlemek için ihtiyaç vardır. Artık herhangi bir iş için faydalı olmayacak.

Kar temizleme ekipmanı seçme kuralları

Yanlış seçilmiş bir alet sadece kar kaldırma süresini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda sırtta ve kalça ekleminde ağrıya da neden olur. Bir sıyırıcı satın almadan veya yapmadan önce, gelecekteki iş hacmine kendinizi alıştırmanız gerekir. Bundan sonra, tasarım özellikleri dikkate alınarak aracın türü belirlenir:

  • Ağırlık önemli bir parametredir. Özellikle - bu kürekler için geçerlidir. Plastik veya alüminyum modelleri tercih etmek daha iyidir. Kürek ne kadar hafif olursa, kar atmak için o kadar az çaba sarf etmeniz gerekir. Tekerlekli sıyırıcılar ve bıçaklar hareket halindeyken daha kolaydır. Ağırlıklarının bir kısmı bir kişinin elindedir.
  • Kovanın boyutu temizleme hızını etkiler. Ne kadar geniş ve derin olursa, tek geçişte o kadar fazla kar yakalayabilir. Bununla birlikte, hızlı yorgunluğa katkıda bulunan çabaları arttırmanın gerekli olacağı unutulmamalıdır. Aletin kontrol kolaylığı, sapın boyutuna ve şekline bağlıdır. Kötü bir tutamak, küçük bir kova ile bile çalışırken insan vücudunu aşırı yükleyecektir.
  • Kovanın şekli ve tasarımı, aletin rahatlığını ve temizlik kalitesini etkiler. Tüm sıyırıcı ve küreklerin çalışma kısmı bir veya üç taraflı olarak gelir. İlk kürek türü daha çok kar küreklemeye yöneliktir. Böyle bir kürekle fırlatmak sakıncalıdır, çünkü bir arka kapak çok fazla gevşek kar tutamaz. İkinci kepçe türünün ek yan panelleri, kar kütlesinin yanlardan düşmesini önler. Arka tarafı olmasa bile ev yapımı sıyırıcılar var. Kar fırlatamayacaklar, sadece ileriye doğru hareket ettirecekler. Kazıyıcı veya plastik kürek için bir sıyırıcı seçerken, sertleştiricilerin olduğundan emin olmanız gerekir. Kepçenin gücünü artırır, ayrıca kayak görevi görürler. Bu şeritler sayesinde kova karda daha rahat hareket eder.
  • Kenarlar genellikle kürek ve sıyırıcılara yerleştirilir. Alüminyum şerit, plastik ve tahta kepçelere uygulanır. Çalışma yüzeyini aşınmaya karşı korur. Plastik kenarlar çıkarılabilir. Bu tür nozullar hızla aşınır, ancak kaldırım levhalarının, çatı kaplamalarının, boyalı nesnelerin nazikçe temizlenmesi için gereklidirler. Çelik kenar, donmuş ve topaklanmış karı temizlemek için tasarlanmıştır.

Düşünülen tüm nüansları hesaba katarak, iş için uygun ve etkili bir araç seçeceği ortaya çıkacaktır.

Video, kar küreğine genel bir bakış sağlar:

Birçok işletme sahibi kendi kar küreme ekipmanlarını yapmaya alışkındır. Fabrikadaki muadilinden daha kötü olmadığı ortaya çıkıyor ve hatta bazen onu aşıyor.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat