Süper Kar Küreği

Kışın iyi bir kürek olmadan yapamazsınız çünkü ara sıra giriş kapılarını, garaj kapılarını, açık otoparktaki bir arabayı ve her gün sadece bahçe yollarını kar sürüklenmelerinden kurtarmanız gerekir. Bir sezonda tonlarca karın kaldırılması gerekiyor ve bu da çok zaman ve çaba gerektiriyor. Ancak, iyi seçilmiş bir alet yardımıyla bunu kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz. Nitekim, kalitesi ve kullanım kolaylığı değişen çok sayıda farklı kürek satışa sunulmuştur. Tüm olası seçeneklere genel bir bakış sunmaya çalışacağız, bu el aletinin çeşitli türlerinin avantaj ve dezavantajlarına dikkat edeceğiz.

Kürek bu kadar basit mi

Pek çok insan, yaklaşık 100 farklı kürek türü olduğunu bilmiyor. Tasarımlarında ve üretim malzemelerinde farklılık gösterirler. Geleneksel olarak bir kürek kar temizleme için bir sapa sabitlenmiş geniş bir kepçe idi. Dedelerimiz de bu tür bir el aletini tahtadan yaptılar. Ahşap Kar küreği bugün kullanıldı. Satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu klasik cihaz uzun zamandır yerini metal ve plastikten yapılmış daha güvenilir, pratik ve kullanışlı küreklerle değiştirmiştir. Kar küreme makinesi üreticisi, her bir modeli daha ergonomik hale getirerek iyileştirmeye çalışmaktadır. Sürekli dönüşümün bir sonucu olarak, bazı küreklerin tasarımı önemli ölçüde değişti, kazıyıcılar, motorlar, çöplükler ve otomatik kar püskürtücüler ortaya çıktı.

Küreklerin malzeme sınıflandırması

Kürek seçerken, öncelikle sapın ve kepçenin yapıldığı malzemeye dikkat etmelisiniz. Aletin kullanım kolaylığı ve dayanıklılığı büyük ölçüde malzemeye bağlıdır. Bir kepçe üretimi için üreticiler genellikle şunları kullanır:

 • Plastik. En hafif ve kullanımı en rahat olan plastik alettir. Kar, pürüzsüz yüzeyinde mükemmel bir şekilde kayar, kolayca yakalanır ve düşer. Islak kar bile plastik bir kepçeye yapışmaz. Plastik envanter seçerken, güçlü şoklara ve -40'a kadar donlara bile dayanabilecek dayanıklı polikarbonat tercih etmelisiniz.0C. Aynı zamanda, polipropilen aletler yüksek mukavemet ile ayırt edilmez, ancak nispeten düşük bir maliyete sahiptirler. Kenarında metal veya kauçuk astarlı plastik kürekler daha güvenilirdir ve karı paletlerden daha iyi çıkarabilir.
 • Metal. Kar küreği imalatında üreticiler alüminyum, galvanizli çelik ve duralumin kullanmaktadır. Metal kürekler çok güvenilir ve dayanıklıdır, ancak ağırdır, bu da işi çok daha zor hale getirir. Alüminyum envanteri, diğer metal seçenekler arasında en hafif olanıdır. Duralumin, gücü bakımından analogları geride bırakıyor. Çelik kürekler karla etkileşime girdiğinde işçiyi rahatsız edebilecek belirgin bir ses çıkarır. Metal yüzeylerde kar iyi kayar ve erimiş karışım bile yüzeyinde oyalanmaz. Önemli ağırlığa ek olarak, aletin karşılaştırmalı başka bir dezavantajı daha vardır: yüksek maliyet.
 • Odun. Tahta bir kar küreğinin yüzeyi kontrplaktan yapılmıştır. Birçok zanaatkar bu tür bir aleti kendi elleriyle yapar. Tahta küreklerin nispeten düşük bir maliyeti ve birçok dezavantajı vardır: yağışlı havalarda kar onlara yapışır, ağaç nemi emer ve ağırlaşır. İşten sonra tahta kürek kurutulmalıdır.Takım ömrü kısadır. Ayrıca üreticiler, kepçenin ahşap yüzeyini kenarlarında bir demir plaka ile korumaya çalışırlar.

Malzemelerin avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırarak, kepçenin bir veya başka bir varyantının maliyetinin yeterliliğini değerlendirmek mümkündür. Bu durumda kesim malzemesi önemli bir rol oynar. Günümüzde birçok üretici yalnızca geleneksel ahşap kesimler değil, aynı zamanda hafif, dayanıklı plastik seçenekler de sunmaktadır. Teleskopik ve katlanır yapılar moderndir.

Tasarım özellikleri

Evde tek bir kar küreği bulundurmak mantıklı değil. Bu nedenle, örneğin, paketlenmiş, ağır kar örtüsünü küçük metal veya plastik kepçeli bir aletle çıkarmak uygundur. Hafif, yeni yağmış kar için, bir kazıyıcı (motor) gibi geniş plastik kavramalı kürekler harikadır. Sadece metal bir kürek, yollardaki buzu etkili bir şekilde çıkarabilir. Yukarıdaki tüm durumlarda sadece bir tip alet kullanırsanız, o zaman uzun sürmeyecek ve işi yüksek kalitede gerçekleştiremeyecektir.

Küçük kar küreklerinin kürek genişliği yaklaşık 35-50 cm'dir Ana kavrayıcı elemanın düzlemi düz veya kavisli olabilir. Karın kendiliğinden kaymasını önlemek için yükseltilmiş kenarlı kürek kullanmak uygundur. 30-35 cm çalışma genişliğine sahip en basit metal kürek yardımıyla buzla başa çıkabilirsiniz Bu tür bir alet genellikle plastik veya tahtadan yapılmış T şeklinde bir sapla donatılmıştır.

Yeni düşen karların bir kazıyıcı ile temizlenmesi çok uygundur. Bu tip el tipi kar temizleme aletinde U şeklinde bir sap ve çok geniş bir kepçe bulunur. Bir kazıyıcı yardımıyla veya aynı zamanda bir motor (sürükleme) olarak da adlandırıldığı gibi, karı bir yığın halinde kürekleyebilirsiniz, ancak örneğin böyle bir yardımıyla bir çitin üzerine atmak mümkün olmayacaktır. aracı. Karı temizlemek için kullanılan kürek motoru, 1 m'ye kadar çalışma yüzeyi genişliğine sahip olabilir, bu da ince bir yağan kar tabakasıyla çalışırken iş gücü verimliliğini artırmayı mümkün kılar.

Önemli! Kürek motoru, buzu veya yoğun karı temizlemek için kullanılamaz.

Geleneksel kar küreği ve sıyırıcıların dezavantajlarını ortadan kaldırmaya çalışan üreticiler, karı kolayca kürekleyerek kenara atılmasına izin veren bir tür yapıcı hibrit geliştirdiler. Aşağıdaki resimde böylesine eşsiz bir kürek görebilirsiniz:

Mekanize cihazlar

Yukarıda önerilen tüm kar küreği modelleri manueldir, çalışmaları sadece insan emeğinin kullanımına dayanmaktadır. Ancak bazı mekanize cihazlar kar temizleme işlemini basitleştirebilir:

 • Rotorlu bir kürek, güçlü kar sürüklenmeleriyle bile kolayca başa çıkmanıza olanak tanır. Bu tür bir alet, otomatik bir kar püskürtücünün prototipidir, ancak, mekanize bir alet kullanılması durumunda, bir kişi bir benzinli motorun yerini alır. Kar temizleme için süper küreği harekete geçiren işçidir, bunun sonucunda rotor dönmeye başlar ve kar kalınlığını yana doğru hareket ettirir. İşin karı yüksek kalitede temizleyebilmesi için kürek kepçesinin bir tarafına bir sınırlayıcı takılır. Aşağıda böyle bir cihazın tasarımını görebilirsiniz:
 • Manuel bir buldozer, ev ortamında karı temizlemek için özel bir cihaz olarak adlandırılır. Bir boji gibi 4 tekerlekli, rijit kaynaklı bir yapıdır. Kar püskürtücünün dış ucunda, kar örtüsünün kalınlığına bağlı olarak bir yönde döndürülerek ayarlanabilen büyük genişlikte bir bıçak sabitlenmiştir. Manuel bir buldozerin avantajı, işçinin sürekli olarak eğilip ağır bir kürek kaldırmak zorunda olmamasıdır. Mini buldozeri önünüze itmeniz ve karı bir yığın haline getirmeniz yeterli.
 • Tekerlekli bir kürek, geleneksel bir sıyırıcının bir çeşididir.Tekerlek aksı, kepçenin küçük engellerin üstesinden gelmek için kolayca kaldırılmasına izin verir. Bu aracın dezavantajı, düşük üretkenliğidir.
 • Avrupa'da büyük bir tekerlek üzerindeki kar kürekleri icat edildi ve orada çok popüler olduklarını belirtmekte fayda var. Böyle bir yenilik henüz mağazalarımıza ulaşmadı, ancak bir gün yerli kullanıcılar da değerini takdir edeceklerdir.

Fikrin özü, işçinin sırtını eğmeden yapıyı şantiye çevresinde hareket ettirmesidir. Bu durumda kepçenin şaftı bir menteşe ile tekerleğin aksına sabitlenir ve kar yığını depolama yerine gelir gelmez kişi tutamağa basar ve küreği ters çevirir. Böyle bir kepçenin dezavantajı, büyük kar örtüsü ile çalışamamasıdır.

Böylece, mucitlerin düşünceleri, sıradan bir kepçeyi sürekli olarak geliştirmemize, ona büyük yetenekler kazandırmamıza, üretkenliğini artırmamıza izin veriyor. İstenirse, her "Kulibin" kar temizleme için bağımsız olarak ahşap veya metal bir yapı yapabilecektir. Kendi kendine üretim için mevcut olmayan, malzemenin kendisinin doğası gereği plastik bir kürek olmasıdır. Bir kulplu bir kendin yap envanterinin nasıl oluşturulacağına dair bazı fikirler videodan vurgulanabilir:

Ayrıntılı öneriler, acemi bir zanaatkarın bile yüksek kaliteli, kullanışlı ve güvenilir bir araç yapmasına yardımcı olacaktır.

Niva'da kar yağışı

Ülkenin bazı bölgelerinde kar temizleme sorunu özellikle şiddetlidir. Yoğun kar yağışı sırasında, hasat ekipmanı yetersizdir ve birçok cadde ve hatta bazen tüm köyler kar sürüklenmeleriyle engellenir. Bu durumda, bir araba ve özel bir bıçak kullanarak karla savaşabilirsiniz. Böyle bir cihaz, herhangi bir makine markası için tasarlanabilir. Yerli otomobil endüstrisi, Niva'ya güvenilir bağlantıya sahip fabrika bıçakları sunmaktadır.

Çöplük 2 m genişliğe kadar kürek şeklindedir.Özel bir montaj yardımı ile arabanın normal yerine hızlı bir şekilde monte edilir. Kurulum işlemi 2 dakikadan fazla sürmez.

Böyle bir bıçak, karı boşaltmak için özel kaldırma cihazlarına sahip değildir. Kova, araç geriye doğru hareket ederken otomatik olarak eğilecek şekilde tasarlanmıştır. Fabrikada üretilen Niva için böyle bir kepçenin maliyeti yaklaşık 19 bin ruble. Basit bir cihaz, küçük köylerde yol temizleme sorununu kendi başınıza kolayca çözmenizi sağlar.

Niva'da kendin yap dökümü nasıl yapılır

Özel bir bıçağın maliyeti oldukça yüksektir ve her sahibinin bir Niva'sı yoktur, bu nedenle bir arabadaki karı kendi ellerinizle temizlemek için nasıl bıçak yapılacağına dair bilgiler birçok zanaatkar için yararlı olabilir.

Bıçak yapmak için ihtiyacınız olacak:

 1. 200 litre hacimli bir varil.
 2. 20x40 mm kesitli bir profil borunun 6 metrelik kesiti.
 3. 2-3 metre yuvarlak boru, 20 mm çapında.
 4. 40x40 mm kesitli bir profil borunun 6 metrelik kesiti.
 5. Metal için çatı kaplama vidaları ve kendinden kılavuzlu vidalar.
 6. Taşıma bandı.

Gerekli malzemeleri ve bazı aletleri elinizin altında bulundurarak, aşağıdaki gibi hızlı ve kolay bir şekilde bıçak yapabilirsiniz:

 1. Boşaltma çerçevesini profilden kaynaklayın. Genişliği aracın tekerlek izinden daha büyük olmalıdır. Aşağıdaki resimde kaynaklı bir çerçeve örneği görülebilir.
  13
 2. Tabanı ve kapağı 200 litrelik bir varil içinde kesin, elde edilen silindiri ikiye bölün ve elde edilen düzlemleri hafifçe açın.
 3. Metal levhaları çerçeveye kendinden kılavuzlu vidalarla tutturun.
 4. Kalıp tahtasının alt kenarına bir konveyör bant uygulayın.
 5. Bıçağın arabadaki olası bağlantı yerini bulun. Örneğin, delikli U şeklindeki bir profilin parçaları, bir arabanın standart gözlerine kaynak yapılabilir. Her seferinde, gerektiği gibi, bıçaktan gelen profil kaynaklı profile cıvatalanabilir.
Önemli! Yapının kenarındaki bant, bıçağın yol yüzeyine yapışmasını iyileştirecek ve çalışma sırasında gürültü seviyesini azaltacaktır.

Bir bıçak oluştururken, bazı ustalar çeşitli engellerle etkileşime girdiğinde araç üzerindeki etkiyi yumuşatan yaylar ve bu yapıyı kontrol etmeye yardımcı olan çekiş kullanırlar.

Bir araba için kendin yap bıçağı yapmak için başka bir seçenek videoda görülebilir:

Videoda, uzman sadece pratik önerilerde bulunmayacak ve deneyimini paylaşmayacak, aynı zamanda bıçak tasarımında özellikle önemli bazı noktaları vurgulayacak.

Sonuç

Bu nedenle piyasadaki modellerin çeşitliliği alıcı için zor bir seçim oluşturmaktadır. Farklı fiyat kategorilerine sahip farklı tasarım modelleri, bazı sorunları noktasal olarak çözmenize olanak tanır. Böylece ev içi koşullarda bile sadece alüminyum veya plastik bir kürek kullanmak mümkün olmayacaktır. Gerçek bir mal sahibinin ahırında, her zaman aynı anda birkaç farklı alet türü için bir yer vardır. Aslında, ancak bu durumda, envanterin bütünlüğünü ve kalitesini korurken, herhangi bir tür işi olabildiğince verimli bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Sadece model çeşitliliğini vurgulamaya ve malzemelerin özelliklerini belirlemeye çalışmadık, aynı zamanda kendi başımıza kürek yapmak için çeşitli seçenekler de sunduk. Belki başka bir ustanın elleri, kışın arifesinde, sahibinin tüm kişisel gereksinimlerini karşılayacak ve en yemyeşil kar dağlarıyla bile kolayca başa çıkabilecek yeni bir kürek yaratacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat