Kazıyıcı-kazıyıcı Snowxpert 143021

Kar sürüklenmeleri, kışın insanların ve arabaların hareketini önemli ölçüde zorlaştırır, bu nedenle ülkenin her sakini karla bir dereceye kadar savaşmaya çalışır. Yolları, park yerlerini ve alanları kar küreği ile temizlemek gelenekseldir. Bu tür el aletlerinin pek çok çeşidi vardır, ancak en uygun seçenek sürtünmeli sıyırıcıdır. Bu kepçenin büyük bir kovası vardır ve çok fazla kar toplayabilir, bu da üretkenliği artırır. Kazıyıcı-sürükleyin kar temizleme için bazı tasarım özelliklerinin tanıtılmasıyla çeşitli malzemelerden yapılabilmektedir. Makalemizde en ünlü sıyırıcı türleri hakkında konuşmaya, avantajlarını ve dezavantajlarını belirlemeye ve ayrıca kendi ellerinizle nasıl bir sıyırıcı yapılacağına dair ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Bir kazıyıcı ile geleneksel bir kürek arasındaki fark nedir

Sürtünmeli sıyırıcı, modernize edilmiş bir analogdur Kar küreği... Sapa büyük bir kepçenin güvenli bir şekilde sabitlendiği basit bir tasarımdır. Kova genişliği 70 ila 120 cm arasında değişir Bu parametreler, tek bir "geçişte" büyük miktarda kar küremenize izin verir.

Kazıyıcılarda, sapın tasarımı özellikle önemlidir. T şeklinde veya U şeklinde olabilir. Bunun veya bu seçeneğin seçimi büyük ölçüde kepçenin boyutlarına bağlıdır: büyük bir kar kütlesini iki elle hareket ettirmek uygundur, bu nedenle geniş kovalar genellikle bunu yapmanıza izin veren U şeklinde bir tutamakla donatılmıştır.

Tüm sürüklenmelerin yalnızca karı bir yığın halinde küreklemek için tasarlandığını belirtmek gerekir. Kazıyıcı ile kar kaldırmak ve atmak mümkün değildir. Bu, kazıyıcı sürükle ile geleneksel kar küreği arasındaki temel farktır.

Çeşitli sıyırıcılar

Çok sayıda bahçe aleti üreticisi, en uygun, güvenilir ve aynı zamanda ucuz kar küreği yaratmaya çalışıyor. Bununla birlikte, kalite, maliyet ve kullanım kolaylığı büyük ölçüde aletin yapıldığı malzemeye bağlıdır. Kar küreği seçerken tasarımına da dikkat etmek önemlidir. Bazıları, ilk bakışta, belirli bir modelin tasarımındaki önemsiz nüanslar, işinizde güvenilir yardımcılar olabilir.

Yapmak için malzeme

Sürtünmeli kazıyıcıların üretimi için üreticiler metal, plastik ve ahşap kullanır. Dayanıklılık, kepçenin ağırlığı, kullanım kolaylığı büyük ölçüde malzemeye bağlıdır:

Plastik sürgülü sıyırıcılar

Plastik sürükleme kovaları, ucuz polipropilenden veya daha pahalı polikarbonattan yapılabilir. Malzemenin maliyeti, kazıyıcının maliyetini etkiler. Ancak, bir kürek satın alırken, daha yüksek maliyetin büyük olasılıkla haklı çıkacağını hatırlamakta fayda var: polipropilen ekipman, güçlü şoklara ve -40'a kadar donlara dayanabilir.0Hasar görmeden ucuz polipropilen, topaklanmış karla ilk çarpışmada kesinlikle başarısız olacaktır.

Her tür plastik kepçenin iki ana avantajı vardır:

 • Plastik korozyona ve çürümeye maruz kalmaz.
 • Küreğin hafif olması, alanı temizlemeyi kolaylaştırır.

Plastik kazıyıcı üreticileri, aletlerini mümkün olduğunca kırılmaya karşı korumaya çalışırlar, bu nedenle birçok modelde kepçe kenarı boyunca kar kalınlığını kesmek için tasarlanmış bir metal plaka bulunur. U şeklindeki sapın varlığı, aynı zamanda kepçenin genel tasarımında bir tür takviyedir.

Tahta sürgülü sıyırıcılar

Sadece birkaç üretici, kar temizleme için tahta artıkları üretir. Mesele şu ki, düşük bir maliyetle birlikte, bir tahta kürek birçok dezavantaja sahiptir:

 • Odun sıyırıcısı önemli bir kütleye sahiptir.
 • Islak kar genellikle ahşap yüzeylere yapışır.
 • Ahşap, nem ile temas ettiğinde suyu emer, bunun sonucunda deforme olur, şişer ve ağırlığını arttırır.
 • Ağaç çürümeye meyillidir.
 • Düzenli kullanımda tahta kazıyıcı yontulur ve hasar görür.

Bu nedenle, ahşap sürtünme sıyırıcılarının uygun bir maliyeti vardır, ancak bunların kullanımı kar temizleme için en iyi seçenek değildir.

Önemli! Düzenli olarak kurutarak ahşap kazıyıcınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Kar sıyırıcılar

Birçok üretici çelik alaşımlardan veya alüminyumdan sürtünmeli sıyırıcılar yapar. Bu malzemeler kullanımda oldukça güvenilirdir. Kullanım süreleri pratik olarak sınırsızdır. Önerilen metal türleri nispeten hafiftir, kar bunlara yapışmaz. Metal kar küreği maliyeti mevcuttur.

Metal bir sıyırıcı satın alırken kovanın arkasına dikkat etmeniz gerekir. Daha fazla güvenilirlik ve dayanıklılık için, vicdanlı üreticiler, geniş bir metal levhanın deformasyonunu dışlayan özel sertleştiricilerin varlığını sağlar.

Sapın üretimi için metal

Sıyırıcı çalışırken, çok büyük bir yük sadece kavrama kovasının kendisine değil, aynı zamanda sapa da düşer. Sonuçta, kazıyıcının çalışma prensibi, işçinin tutamağa dayanması, böylece küreği hareket ettirmesi ve karı küremesi gerçeğine dayanmaktadır.

U şeklindeki saplı bir kazıyıcı-sürükle ile çalışmak en uygunudur. Üretimi için plastik veya metal kullanılabilir. En güvenilir seçenek, hafif bir alüminyum saptır.

Çok geniş olmayan sıyırıcı kovalarına normal bir düz sap veya T-çubuk takılabilir. Bu durumda, üretici sadece plastik veya metali değil aynı zamanda ahşabı da kullanabilir.

Metalden yapılmış kazıyıcı tutamak teleskopik veya katlanabilir olabilir. Teleskopik tasarım, cihazın boyutunu belirli bir çalışanın boyuna "ayarlamanıza" olanak tanır ve bazı özel sorunları çözer. Örneğin, geri çekilebilir bir teleskopik sap, karın tavandan temizlenmesini sağlar.

Katlanabilir tutamak, kar küreğini son derece kompakt ve saklamayı kolaylaştırır. Bu avantaj aynı zamanda teleskopik saplı ekipmanda da mevcuttur.

Tasarım veya ergonomi

Bazı sıyırıcı modelleri, alışılmadık şekilleri nedeniyle alıcıya tuhaf görünebilir. Ancak orijinal görünüm sadece tasarım yaklaşımıyla değil, aynı zamanda ergonomik gereksinimlerle de haklı çıkarılabilir. Kavisli bir kova veya tutacak genellikle bir işçinin bir görevi tamamlamasına yardımcı olur. Bu durumda her bir elemanın boyutu, şekli, düzleminin kendi anlamı vardır:

 • Düz sıyırıcı kovası büyük miktarlarda kar toplayamaz. Kar örtüsünün kalınlığını korumak için üreticiler, arka kenarda ve yan duvarlarda sınırlayıcıların bulunmasını sağlar. Duvarlar ne kadar yüksek ve kova ne kadar derinse o kadar fazla kar hareket edebilir.
 • Kepçenin kavisli şekli, kar kapaklarını çaba harcamadan hareket ettirmek için küçük engelleri olabildiğince rahat bir şekilde aşmanızı sağlar.
 • Kazıyıcı sapı, kepçeyi hareket ettirmek için uygulanan kuvvetin mümkün olduğu kadar verimli kullanılması için genellikle kavisli yapılır.

Bu nedenle, en "harika" kürek bile son derece kullanışlı olabilir. Doğru, kişi buna ancak kişisel deneyim yoluyla ikna edilebilir.

Tekerlekli sıyırıcılar

Bazı sıyırıcı modellerinde tekerlekler bulunur. Bu mekanizasyon unsuru, çalışma sırasında bir kişinin üzerindeki yükü azaltmaya izin verir. Bazı engellerin üstesinden gelmek için, sıyırıcı tekerlek aksına yaslanarak hafifçe kaldırılabilir. Kazıyıcı ile tekerlekler üzerinde çalışmak kolay ve basittir. Bu tür bir envanterin bir fotoğrafı aşağıda görülebilir:

Önemli! Kazıyıcıları tekerlekler üzerinde kullanmak çok uygundur, çünkü kepçenin maksimum doldurulmasında bile, kepçeyi her zaman tekerleklere yaslayabilir ve kolayca uzak bir kar depolama yerine sürükleyebilirsiniz.

Elde taşınan buldozerler, kazıyıcılara değerli bir alternatiftir. Tekerlekli bir arabaya sıkıca sabitlenmiş metal bir bıçaktır. Bu cihaz, kar küremenize izin verir. Ne yazık ki böyle bir cihazla bir yükü kaldırmak mümkün olmayacaktır.

Sıyırıcının bir başka çeşidi yurtdışında yaygındır ve sapın büyük çaplı bir tekerlek üzerindeki bir menteşe vasıtasıyla sabitlenmesini sağlar. Böyle bir kazıyıcı, kar örtüsünü etkili bir şekilde tırmıklamanıza ve hareket ettirmenize izin verir. Tasarım, yüksek arazi kabiliyeti ile ayırt edilir.

Son derece özel sıyırıcılar

Kışın sadece yaya yollarından ve platformlardan değil, aynı zamanda evlerin çatılarından ve araba camlarından da karların temizlenmesi gerekir. Bu tür ihtiyaçlar için, kazıyıcı olarak da adlandırılan özel cihazlar sağlanır.

Kar kazıyıcı, uzun bir teleskopik sapa monte edilmiş düz, dar bir kovadır. Bu tasarım, çatıların tavan seviyesinde temizlenmesine izin verir.

Videoda çalışırken çatıdan kar temizlemek için bir kazıyıcının başka bir orijinal yapısını görebilirsiniz:

Araba camlarını temizlemek için kazıyıcı (kazıyıcı), kompakt boyutları ve yumuşak üretim malzemesi, rahat bir ergonomik sapın varlığı ile ayırt edilir. Kazıyıcı bıçak, cama zarar vermeden karı verimli bir şekilde çıkarabilen güvenilir polimer malzemelerden yapılmalıdır.

Bazı sıyırıcı modellerine giriş

Sıyırıcıların tasarımı, malzemesi ve amacını biraz anladıktan sonra, bu ekipmanın bazı yaygın modellerine dikkat edebilir, maliyetlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirebilirsiniz.

SnowXpert 143021

Kazıyıcı modeli SnowXpert 143021, en güvenilirlerinden biri olarak adlandırılabilir. Tanınmış şirket Fiskars tarafından üretilmektedir. Sıyırıcı kovası, yüksek mukavemetli, dona dayanıklı plastikten yapılmıştır. 72 cm genişliğinde olan kova, metal bir plaka ile korunmaktadır. Kürek sapı hafif ve dayanıklı alüminyumdan yapılmıştır. Gerekirse, tutacak yüksekliği ayarlanabilir. SnowXpert çekme kazıyıcı yaklaşık 3,5 bin rubleye mal oluyor. Modelin eksiklikleri arasında, kompakt depolama için bir kürek düzenleme yeteneğinin olmaması var.

Gardena 3260

Gardena 3260 markası altında başka bir yüksek kaliteli plastik sıyırıcı bulunabilir. Çalışma genişliği 70 cm'dir Sıyırıcının kenarı güvenilir, dayanıklı bir bıçakla korunur. Alüminyum envanter tutacağı gerektiği gibi uzatılabilir veya katlanabilir. Belki de bu modelin tek dezavantajı, 5.5 bin ruble olan aşırı pahalı.

SibrTech

Eğimli bir çalışma yüzeyine sahip yerli üretim metal bir kazıyıcı, uygun maliyetli bir maliyet ve güvenilirlik ile karakterizedir. Kova genişliği 75 cm olup, imalat malzemesi çelik alaşımlıdır. Modelin ana dezavantajı, tutamakta lastik pedin olmaması ve yanların olmamasıdır. Kazıyıcının maliyeti yaklaşık 900-1000 ruble.

Çatıyı temizlemek için sıyırıcı Instrum-Agro

Çatılardan kar temizlemek için kullanılan sıyırıcı, dar bir kova ve uzunluğu 6,4 m'ye kadar çıkarılabilen teleskopik bir sapa sahiptir.Sıyırıcı kepçenin kendisi polipropilenden yapılmıştır. Bu tür envanterin maliyeti 1,5 bin ruble.

Sıyırıcıların maliyeti oldukça yüksektir ve cihaz basitliği ile ayırt edilir. Bu yüzden birçok zanaatkar karı temizlemek için kendi ekipmanını yapmayı tercih ediyor.

Kendi elinizle bir kazıyıcı nasıl yapılır

İstenirse el ile güvenilir ve dayanıklı bir sıyırıcı yapılabilir. Bu, kesinlikle erişilebilir malzemeler, biraz alet ve biraz zaman gerektirecektir. Kendi elinizle kazıyıcı yapmak için yalnızca tek bir basit seçenek sunacağız:

Geniş bir kova ile metal bir kürek yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • 60 * 40 veya 70 * 40 cm boyutlarında bir metal levha (tercihen alüminyum).
 • 3 mm kalınlığında metal bant.
 • İncik.
 • Perçinler.

Kazıyıcı yapma prensibi aşağıdaki gibidir:

 • Metal banttan 3 parça kesin. Bunlardan birini kepçenin arka kenarına ana bıçağa dik ve iki yanına sabitleyin. Metalin perçinlerle tutturulması gerekir.
 • Arka dikey kenarda tutamak için bir delik açın.
 • Sapta bir kenardan eğik bir kesim yapın. Kepçenin tabanına takın ve havşa başlı kendinden kılavuzlu bir vidayla sabitleyin.
 • Ek olarak, sap, metal bir plaka ve perçinlerle kepçenin tabanına sabitlenmelidir.

Videoda ev yapımı sıyırıcı için başka bir seçenek görülebilir:

Ayrıntılı bir üretim kılavuzu, acemi bir ustanın bile elindeki görevle başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç

Sürtünmeli kazıyıcı, sıradan bir kar küreği için değerli bir alternatiftir. Temel farkı kullanım kolaylığı ve yüksek performanstır. Bu kadar basit ekipmanla, en geniş alanlar bile çok hızlı ve kolay bir şekilde temizlenebilir. Yüksek verimi nedeniyle, bu tür kürek sadece özel binalarda değil aynı zamanda kamu hizmetlerinde de kullanılmaktadır. Herkes kesinlikle piyasadaki çok çeşitli modellerden doğru sıyırıcı modelini seçebilecek. Ve dilerseniz, kişisel kullanım için kendi güvenilir envanterinizi oluşturabilirsiniz. Başarılı bir satın alma yapmak veya kendi ellerimizle yetkin bir şekilde bir araç yapmak için gerekli tüm bilgileri sunduk.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat