Tekerlekler üzerinde kar kazıyıcı

Kışın kar temizleme, özel sektör sakinlerinin çoğu için ağır bir yük haline geliyor. Yoğun kar yağışı döneminde bölgeyi her gün, bazen de günde birkaç kez temizlemeniz gerekir. Çok zaman ve çaba gerektirir. Kar temizleme işlemi, sürecin kısmi mekanizasyonuyla kolaylaştırılabilir ve hızlandırılabilir. Böylece, normal kürekleri ve sıyırıcıları tekerlekli bir aletle değiştirebilirsiniz. Tekerlek şeklindeki basit bir ekleme, ağır kartoplarını fazla çaba harcamadan kolayca hareket ettirmenize yardımcı olacaktır. Tekerlekli kar kazıyıcı satın alınabilir veya elle yapılabilir. Envanter seçimi konusunda iyi tavsiyeler ve nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir rehber makalemizde bulunabilir.

İyi Bir Tekerlek Kazıyıcı Nasıl Seçilir

Bahçe aletleri üreticileri yeni ürünleriyle bizi sürekli şaşırtmaktadır. Bunlardan biri tekerlek sıyırıcıdır. Bu tür kürek, etkili kar temizleme için tasarlanmıştır. Geleneksel bir kazıyıcı gibi, büyük bir kar tepsisine ve bir sapa veya gövdeye sahiptir. Bu tür ekipmanın bir özelliği, kepçenin altına sabitlenmiş tekerlek aksdır. Böyle bir sıyırıcının üretim ve tasarım malzemesi, her bir model için farklılık gösterebilir. Çok çeşitli tekerlek sıyırıcılarda ayrıntılı olarak anlamaya çalışalım.

En güvenilir sıyırıcı hangisidir

Bir tekerlek sıyırıcısının dayanıklılığı ve kullanılabilirliği büyük ölçüde yapıldığı malzemeye bağlıdır:

 • Plastik kürek çok hafif ve rahattır, ancak maalesef sadece yüksek kaliteli polimer malzeme şiddetli donlara dayanabilir. Kaliteli plastik küreklerin maliyeti oldukça yüksektir.
 • Metal sıyırıcılar, birkaç on yıl boyunca bile başarılı bir şekilde çalışabilir, ancak metalin dezavantajı, yapının hacmi ve büyük ağırlığıdır. Tüm metal seçenekler arasında, alüminyum ve duraluminden yapılmış sıyırıcılar kendilerini en iyi şekilde kanıtlamıştır.
 • Satışta tahta kazıyıcı bulamayacaksınız, ancak birçok usta bu tür ekipmanları kendi başına yapıyor. Dezavantajları kırılganlık ve önemli ağırlıktır. Islak karın ahşap bir yüzeye yapışma eğiliminde olduğu da dikkate alınmalıdır.

Tekerlekli bir sıyırıcı satın alırken, fiyat ve kalite yazışmalarını doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Satın alma için ayrılan bütçe kesinlikle sınırlıysa, metal envanter satın almak daha iyidir. Kalitesinden şüphe yok ve böyle bir kürek için fiyat etiketi oldukça uygun. Yüksek kaliteli bir plastik kürek kullanımı daha uygun olacak, ancak satın alımı yaklaşık 2-5 bin rubleye mal olacak.

Çeşitli modeller

Tekerlekler üzerinde kullanışlı ve verimli bir kazıyıcı motor seçmek o kadar kolay değildir, çünkü piyasada çok sayıda farklı model bulunmaktadır. Her birinin kendi avantajları, dezavantajları, özellikleri vardır.

Çoğu zaman, plastik kazıyıcılar, küreği hafifçe eğerek karı toplamadan depolamaya taşımaya yardımcı olan küçük tekerleklerle donatılmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta küçük tekerleklerde böyle bir kazıyıcı görebilirsiniz:

Küçük tekerleklerin geçirgenliği küçük olduğundan, bu tür ekipmanların yalnızca küçük bir kar tabakası olan düz bir yüzeyde etkili bir şekilde çalışacağını belirtmek gerekir.

Çoğu zaman, yerli ve yabancı üreticiler küçük tekerlekler üzerinde plastik kazıyıcılar sunar. Marka değerindeki aslan payı, bu tür envanterin fiyatına yatırılabilir. Bu nedenle, 80 cm genişliğinde, dona dayanıklı plastikten yapılmış bir kürek firmadan Fiskars alıcıya 4-5 bin mal olacak.ruble, benzer bir yerli üretim envanteri ise sadece 2 bin rubleye mal oluyor.

Büyük tekerlekli bir kazıyıcıya bazen elde taşınan buldozer denir. Kovasının şekli standart değil. Eğimli, geniş bir metal yüzeydir. Yapıya manevra yapmanıza izin veren bir dingil mesafesi ve bir tutamak takılıdır. Böyle bir kazıyıcı, çok fazla insan çabası olmadan, depolama alanına büyük miktarda kar atabilir, ancak böyle bir kova üzerindeki yükü kaldırmak mümkün olmayacaktır.

Önemli! İki büyük tekerlek üzerindeki bir kazıyıcının maliyeti 5 bin ruble. Yüksek maliyet, envanterin mükemmel kalitesi ve dayanıklılığı ile doğrulanır.

Sıyırıcılar iki veya dört tekerlekle donatılabilir. Kepçenin kullanım kolaylığı ve açıklığı çaplarına bağlıdır. karı temizlemek için.

4 tekerlekli tasarımın önemli bir dezavantajı vardır: kova yerden belirli bir yükseklikte olup, karın olabildiğince temiz bir şekilde çıkarılmasına izin vermez. Sert dört tekerlekli taban, sıyırıcının eğilmesine veya kaldırılmasına izin vermez. Bu özellik, kazıyıcıyı yalnızca düz bir yüzeyde çalışmak için uygun hale getirir.

Tekerlek sıyırıcısının bir başka versiyonu da çok uzun zaman önce Avrupa'da icat edildi. Tasarımı, yalnızca bir büyük çaplı tekerlek sağlar. Kulp, eksenine menteşe ile tutturulmuştur. Sapın bir ucuna kar toplamak için bir kova ve diğer ucunda bir tutamak sabitlenmiştir. Fotoğrafta böyle bir yapıyı ve çalışma prensibini görebilirsiniz:

Böyle bir kazıyıcıyla çalışmanın gerçekten uygun olduğuna dikkat etmek önemlidir: büyük tekerleğin iyi bir arazi kabiliyeti vardır ve büyük kaldıraç, kepçeden minimum çabayla kar boşaltmanıza izin verir. İlk bakışta, hacimli tasarımın sökülmesi kolaydır ve depolama sırasında fazla yer kaplamaz.

Bugüne kadar, birçok özel çiftlik sahibi, onurunu çoktan takdir etti. kar sıyırıcılar tekerlekler üzerinde. Böyle bir aletle çalışmak, işçinin omuzları, kolları ve sırtındaki yükü hafifletmenizi sağlar. Çalışma sırasında karın ağırlığı tekerleğe aktarılır. Kazıyıcı satın alırken özel dikkat gösterilmesi gereken bu detaydır. Tekerlekler dayanıklı malzemeden yapılmalıdır. Hepsinden iyisi, lastik tekerlekler darbelere, yüklere ve düşük sıcaklıklara dayanır. Çapları olabildiğince geniş olmalıdır çünkü yapının açıklığı ve kullanım kolaylığı buna bağlıdır.

Kazıyıcı tutamak bir diğer önemli dikkat konusudur. Geniş bir kovaya sahip bir kazıyıcı, U şeklinde bir sapa sahip olmalıdır. Bu, kepçeyi hareket ettirmek için en etkili çabayı sağlayacaktır, ancak bu tür ekipmanlar kepçenin kaldırılmasına izin vermeyecek ve yapının daha az manevra kabiliyetine sahip olmasını sağlayacaktır. U şeklindeki sap ve T şeklindeki sap, aleti tutmak için kauçuklaştırılmış bir tabana sahip olmalıdır. Özel bir kaymaz kaplama, çalışmanızı rahat ve konforlu hale getirecektir.

Önemli! Sap üzerindeki ağır yükler alete hızla zarar verebilir, bu nedenle dayanıklı ve hafif alüminyumdan yapılmış saplı ekipmanların seçilmesi tercih edilir.

Kazıyıcı yapmak kolaydır

Cüzdanınızda kesinlikle hiç para yoksa ve kar bahçeyi giderek daha fazla süpürüyorsa, o zaman karı kendiniz temizlemek için bir motor yapmanın zamanı gelmiştir. Böyle bir aletin üretim süreci basittir ve özel bilgi veya deneyim gerektirmez. Bu nedenle, zanaatkarlara tekerlekler üzerinde kazıyıcı yapmak için iki seçenek sunacağız.

Manuel buldozer

Manuel bir buldozer oluşturmak için ihtiyacınız olacak:

 • İki tekerlekli. Eski bir bebek arabasından satın alınabilir veya alınabilir.
 • Çelik sac. En az 1 mm kalınlığa sahip levhaların kullanılması tercih edilir. Sac, 30-40 cm çapında bir boru ile değiştirilebilir, kesilmesi gerekecektir.
 • Çelik boru, çapları 20-40 mm.
 • Döner döngü.

Elde tutulan bir buldozer gibi bir kazıyıcı yapmak için malzemelere ek olarak bir öğütücüye ve bir kaynak makinesine ihtiyacınız vardır. Daha iyi bir anlayış için, bir sıyırıcı yapma süreci aşamalar halinde tanımlanabilir:

 • Bir çelik sac veya borudan bir çalışma yüzeyi yapabilirsiniz.Çalışma yüzeyinin optimal boyutları 70 x 40 cm'dir.Gerekli boyutlarda bir parça sacdan kesilmeli ve bükülmelidir. Boru kullanılmasına karar verilirse, ancak öğütücü ile kesilmesi ve biraz düzeltilmesi gerekiyor.
 • 20 x 10 cm ölçülerinde 2 metal plaka kesin Elde edilen parçalarda biri üstte 3 delik açın. Ataşın arkasındaki plakaları yatay olarak birbirinden 5-7 cm mesafede kaynaklayın.
 • İşçinin boyuna uygun çelik bir borudan bir sap kesin.
 • Sapın alt ucunda, başka bir metal levhayı dikey olarak ve 120-130 derecelik bir açıyla toprak yüzeyine kaynak yapın.0 sapın eksenine. Tekerlek aksı ve bıçak üzerine sabitlenecektir.
 • Sapın üst ucundaki tutamağı kaynaklayın.
 • 30 mm çapındaki bir borudan 60 cm uzunluğunda bir parça kesiniz Elde edilen boru tekerlek aksı olarak kullanılmalıdır.
 • Sapa kaynaklanmış plakada bir delik açın, tekerlek aksını yerleştirin ve sağlam bir şekilde kaynaklayın.
 • Dikey plakanın serbest ucunda, pivot menteşeyi sabitleyin. İkinci kanadını bıçak yüzeyinin arkasına sabitleyin.
 • Kalın telden bir kanca yapın. Yatay olarak yerleştirilmiş plakaların deliklerine yerleştirin, böylece bıçağın konumunu sabitleyin.

Fotoğrafta tekerlekler üzerinde böyle bir kazıyıcının yapımını görebilirsiniz:

Kendi elinizle böyle bir kazıyıcı yapmak hiç de zor değil. Bu görevle herkes başa çıkabilir. Daha yüksek üretim doğruluğu için, önce çizimler yapmanız ve işlemlerin sırasını düşünmeniz önerilir.

Videoda kendi ellerinizle tekerlekler üzerinde bir kazıyıcı yapmak için başka bir seçenek görülebilir:

Video aynı zamanda bu tür bir envanteri kullanmanın basitliğini ve verimliliğini de göstermektedir.

Sonuç

Mühendislerin ve sadece amatör ustaların çabaları sayesinde, geleneksel bir kar küreğinin tasarımı değişti. Bugün piyasada, tekerlekli kürekler dahil olmak üzere bu ekipman için çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Yüksek trafik ve üretkenliğe sahiptirler. Bu tür sıyırıcılar bir mağazada, piyasada satın alınabilir, ancak bir alet alırken kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Kendi kendine yapılan envanter kesinlikle kullanımı en uygun ve güvenilir olacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat