Bir varilden kendin yap soğuk tütsülenmiş tütsü: diyagramlar + çizimler

Bir fıçıdan kendin yap, soğuk tütsülenmiş tütsü odası, yarı mamul ürünleri evde düşük sıcaklıklarda pişirmeyi mümkün kılar. Herkes yapabilir, asıl mesele tüm üretim yöntemlerini daha ayrıntılı olarak ele almak ve belirli bir eylem algoritmasını takip etmektir.

Soğuk tütsülenmiş fıçı kantinin faydaları

Soğuk sigara içme ürünleri için ev yapımı bir kantinin olumlu yönleri arasında, aşağıdaki faktörlere dikkat etmek önemlidir:

 • üretim kolaylığı;
 • kendi ellerinizle bir araya gelme yeteneği;
 • tasarruf;
 • çeşitli yürütme seçenekleri;
 • ünitenin yüksek derecede verimliliği;
 • tam kapasite ile çalışabilme yeteneği;
 • tasarım hem et hem de balık içmek için uygundur;
 • ek ürünlerin işlenmesine gerek yoktur.

Bir fıçıda soğuk sigara içme prensibi

Sıcak içiciliğin aksine soğuk sigara düşük sıcaklıklarda gerçekleşir. Süre açısından, süreç 2 hafta olabilir, her şey yarı mamul ürünlerin boyutuna, asitleme yöntemine, ön önlemlere, ürün tipine bağlı olacaktır. Bu nedenle, örneğin, sebze ve meyvelerin dumanla işlenmesi birkaç saat sürerken, et ve balık pişirmek birkaç günden 2-3 haftaya kadar sürecektir.

Pişirme süresi doğrudan kullanılan ürünlere bağlıdır.

Soğuk sigara içme sürecinde yakıt miktarını kontrol etmek önemlidir. Pişirmede kesinti, molalar olmasına izin verilmemeli, duman sıcaklığı göstergelerinin de izlenmesi gerekir. Bu tür hatalar yapılırsa, o zaman sigara içtikten sonra ürünler sadece tatsız olmayacak, aynı zamanda hoş bir aroma kazanmayacaktır.

Bir fıçıdan ev yapımı soğuk tütsülenmiş bir tütsü odası, bir sigara içme odası ve bir ateş kutusunun yapımıdır. Bunları bağlamak için bir baca kullanılır.

Fıçıdan tütsülenmiş soğuk füme çeşitleri

Birkaç ana soğuk tütsü odası türü vardır. Her birinin kendi çalışma prensibi ve üretim teknolojisi vardır.

Elektrik

Bu tür bir kantinin talebi, yarı mamul ürünlerin hazırlanma hızından kaynaklanmaktadır. Bu, dumanla yapılan muameleden ve elektrik dalgalarına paralel olarak gerçekleşir. Bir varilden kendi ellerinizle soğuk bir tütsü odası yapmak için, en basit malzemelere ve aletlere ihtiyacınız olacak.

Sigara içme işleminin süresi, bitmiş ürünün yüksek kalitesi ile telafi edilir.

Ayrı bir ateş kutusu ile

Hammaddelerin soğuk içimi için bu tip ünite, büyük boyutlarda boş alan varlığını sağlar. Ateş kutusunu donatmak için, sigara içme kabininden belirli bir mesafe gereklidir. Cihaz, dumanın oluştuğu yere kenetlenecektir.Bu, bir baca - büyük çaplı bir boru / hortum kullanılarak yapılır.

Bacayı hem yerin üstüne hem de altına yerleştirebilirsiniz.

Duman jeneratörü ile

Ayrı bir yanma odası olan tasarımın aksine, duman jeneratörlü versiyon fazla alan gerektirmez. Duman üretmek ve sağlamak için kullanılan cihaz, sigara dolabının hemen altına yerleştirilmiştir. Bu sayede duman kantinin içine eşit olarak girer, ürünlerin işlenmesi çok daha verimlidir.

Duman jeneratörü olan bir kantinin avantajı, dumanın görünümü için talaş, talaş kullanarak minimum kontrolle çalışma yeteneğidir.

Kabın hazırlanması

Soğuk tütsülenmiş bir tütsü odası üretimi için 200 litre hacimli bir varil seçmeniz gerekir. Böyle bir konteynerin kullanımı uygundur, yeterli ürün kapasitesine sahiptir, sitede fazla yer kaplamaz. Kullanmadan önce bir dizi hazırlık önlemi almanız gerekir:

 • boya kalıntılarından temizleyin;
 • içeriden yanar;
 • suyla doldurmak için;
 • birkaç gün bırakın;
 • iyice kurulayın.

Bu manipülasyonları görmezden gelirseniz, sigara içtikten sonra ürünlerin tadı acı ve kokusu hoş olmayacaktır.

200 litrelik bir fıçıdan klasik soğuk füme tütsü odası

Fıçıdan kendi ellerinizle standart bir soğuk tütsülenmiş tütsü yapmak zor değildir. Nasıl çalıştığını ve montajı için hangi adımların yapılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Çalışma prensibi, diyagramlar ve çizimler

Ayrı bir ateş kutusuna sahip ünitenin üretimi ve kullanımı kolaydır. Yarı mamul ürünlerin yüksek kalitede işlenmesi için yakacak odunun izlenmesi gerekir, tüm sigara içme süreci boyunca kesintisiz yanmaları gerekir.

Kantinin montajını hızlandırmak için bir diyagrama karar vermeniz önerilir.

Birçok seçenek var, aralarındaki temel fark yapının boyutlarında.

Genellikle bir tütsü odası için ateş kutusu yeraltında yapılır.

Araçlar ve malzemeler

200 litrelik bir varil soğuk sigaradan bir kantinin yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 200 litre hacimli metal kaplar;
 • arduvaz / oluklu levha;
 • Refrakter tuğlalar;
 • küçük çaplı borular;
 • sigara ürünleri için ızgara;
 • küçük metal levhalar;
 • metalle çalışmak için demir testeresi;
 • kürek;
 • kaynak makinesi;
 • elektrikli matkap.

Kabın işaretlenmesi ve kesilmesi

Yapının düzgün görünmesi ve tam kapasitede çalışması için, aşağıdakileri tanımlayan namlu işaretine odaklanmak gerekir:

 • alt ve üst kısımların kesildiği yerler;
 • bir baca düzenlemek için açılış.

Bir kantinin imalatında işaretleme, kesimin pürüzlülüğünü ortadan kaldırmanıza, iş parçasını eşit ve düzgün yapmanıza olanak tanır

Kabın kesinlikle işarete göre kesilmesi gerekir, aksi takdirde kantinin sıkılığı "zarar görür" - duman çıkar.

Kulp ve kapak imalatı

Kullanılan namluda kapak yoksa, kendiniz yapabilirsiniz. Kantinin daha iyi sızdırmazlığı için, kabın kesik kısmına kenarlar boyunca ince bir metal şerit kaynaklamak yeterlidir. Alternatif olarak, bu amaçlar için bir metal levha uygundur, olduğu gibi kullanılabilir veya kenarları boyunca bir şerit kaynak yaparak namlu için karşılık gelen çapta bir kapak yapabilirsiniz.

Sigara içen üzerindeki kapak ve tutamak, sigara içme sürecini rahat ve güvenli hale getirir.

Kantinin kullanım rahatlığı ve güvenliği için kapakta bir tutamak sağlanması gerekir. Ahşap veya metalden yapılabilir. 2 delikten geçirin.

Ayakta durmak

Ünite için bir standın varlığı, çalışma sırasında devrilmeyi önlemek için stabilitesini artırmayı mümkün kılar. Güvenilir bir standın üretimi için, bir kaynak makinesi kullanılarak birbirine kenetlenmiş küçük çaplı borular gereklidir. Ek olarak, yerden yükseltilmiş bir tütsü odasına bir baca çalıştırmak daha kolay olacaktır.

Namlu standı - kantinin stabilitesi için basit ve etkili bir çözüm

Bir ateş kutusu ve baca nasıl yapılır

Ateş kutusunu düzenleme işlemi, bir ucunda ateş kutusunun kendisinin yerleştirileceği küçük bir hendek ve diğerinde yarı mamul ürünler içeren bir duman odasının varlığını sağlar.

Tavsiye! Hendek ölçüsü ile aşırıya kaçmamalısınız, 30 cm yeterlidir, ateş kutusu bir çukurda yapılırsa derinliği yarım metre olmalıdır.

Bir hendek veya çukur kazıldığında, bunlar arduvaz / oluklu mukavva levhalarla kaplanır. Ancak ateş kutusu için yakacak odun atmanın rahatlığı için, çukurda bir kapak yapılır, ancak sıkıca kapatılmamalıdır. Yangının sönmemesi için hava erişimine ihtiyacınız var.

Uzun yıllar bir kantinin kullanmayı planlıyorsanız, siper refrakter tuğlalarla döşenmelidir.

Baca için bir hendek kazmak gerekir, çıkıştaki dumanın sıcaklığı uzunluğuna bağlı olacaktır. Arduvaz / oluklu mukavva, tahtalar üstüne serilir. Baca, yiyeceğin içileceği namluya getirilir.

Yapının montajı

Sigara içilen ürünler için hazır bir ızgara kullanabilir veya kendi ellerinizle telden yapabilirsiniz. Bir metal levha kullanılıyorsa, kabınki ile aynı çapta (içeriden) bir daire kesilmelidir. Dumanı iş parçasına dolaştırmak için birden fazla delik açılmalıdır.

Ayrı bir ocaklı soğuk sigara ürünleri için bir varilden bir tütsü odası da ahşap bir kaptan yapılabilir.

Kantinin dibinde yağ toplamak için palet montajları sağlanmıştır. Namluya yakın yerleştirilmemelidir, aksi takdirde duman tankın üst kısmına serbestçe giremez. Karşılıklı dört delik açılarak çubuklar paleti tutacak şekilde sabitlenir.

Bir varilden soğuk tütsülenmiş bir elektrikli tütsü odası nasıl yapılır

Kantinin elektrikli versiyonu, pişirme ürünleri açısından kazanır. İşlem, standart bir tasarıma göre 2-3 kat daha hızlıdır.

Çalışma prensibi

Yarı mamul ürünlerin kantinin içinde işlenmesi, sadece dumana değil aynı zamanda elektrik dalgalarına da maruz kalmanın bir sonucu olarak gerçekleşir. Bundan dolayı daha uzun raf ömrüne sahiptirler. Sigara içme işleminin başarılı olabilmesi için metal bir kap içine yerleştirilmiş olan ısıtma elemanının doğru şekilde bağlanması gerekir.

Araçlar ve malzemeler

Elektrikli bir sobadan bir ısıtma elemanı, bir ev tütsü odası için bir ısıtma kaynağı olarak uygundur. Önemli olan, döşemeyi sökerken, ısıtma elemanının sağlam tellerle birlikte olmasıdır. 10 kg yarı mamul ürün içmek için yeterlidir.

Aşağıdaki araçlar gerekli olacaktır:

 • Bulgar;
 • elektrikli matkap;
 • somunlu perçinler / vidalar.

Yapının montajı

Bir varilden elektrikli bir kantinin yapma süreci, aşağıdaki eylem algoritmasını sağlar:

 1. Konteyner hazırlanıyor. Metal bir fırça ile temizlenip yıkanıp kurutulmalıdır.
 2. Kapılar ve düzenlemeleri için işaretleme. Bazıları yarı mamul ürünleri kantinin içine koymak, ikincisi ise kömür ve talaş temizlemek için olacak. Açıklıkları bir öğütücü ile kesmek, önce bir tarafı kesmek ve menteşelerle sabitlemek ve ardından daha da iyileştirmek uygundur.
 3. Namlu üstünden açılan deliğe damperli bir baca monte edilir. Bunlar uzman bir mağazadan satın alınabilir.
 4. Contaların montajı. İnce metal plakaların sabitlenmesi ile kantinin gövdesi ile kapı arasındaki boşluk ortadan kaldırılır. Sabitlemek için somunlu perçinler / vidalar kullanılır. Kapının yanlışlıkla açılmasını önlemek için mıknatıslar kullanılır.
 5. Izgaranın altına braketlerin montajı. Farklı mesafeler için birkaç çıkıntı sağlanabilir.
 6. Termokupl için montaj. Önce namlunun üstünde bir delik açmanız ve ardından cihazı sabitlemeniz gerekir. Yakına mekanik bir termometre takılabilir.
 7. Kolu kapıya sabitlemek.
 8. Tankın altına ısıtma elemanlarının montajı.

Bir duman jeneratörü ile bir fıçıdan soğuk bir tütsüleme odası nasıl yapılır

Bu tür bir tütsü odasının avantajı, kontrollü duman üretimi ve sigara odasına beslenmesidir. Duman jeneratörü mağazadan hazır olarak veya elle monte edilerek kullanılabilir.

Çalışma prensibi ve çizimler

Duman jeneratörü ile donatılmış bir kantinin yerleştirilmesi çok fazla boş alan gerektirmez. Duman üreten cihaz namlunun yanına yerleştirilmiştir.

Bir ev kantinin montaj sürecinin hızlı ve verimli bir şekilde ilerlemesi için bir çizim hazırlamanız gerekir.

Araçlar ve malzemeler

Duman jeneratörü olan bir kantinin imalatı üzerinde çalışmak için şunları hazırlamanız gerekir:

 • 200 litre hacimli bir varil;
 • 6 cm çapında ve yarım metre uzunluğunda bir boru;
 • 40-60 mm diş için bağlantı;
 • öğütücü;
 • matkap;
 • bağlantı elemanları.

Montaj

Adım adım talimat:

 1. Namluyu boya artıklarından temizleyerek hazırlık önlemleri alın.
 2. Kenarlardan birini daraltarak ve kaplin için bir diş sağlayarak borudan bir bardak çıkarın. Borunun diğer ucu kapatılmalıdır. 2 öğeyi tek bir yapıya yerleştirin.
 3. Namlunun dibinde, üzerine duman üretecinin monte edileceği manşonu kaynaklayın.
 4. Gelecekteki kantinin tepesindeki çubuklar için birkaç delik açın.
 5. Kovana sigara içmek için talaşla dolu bir bardak takın.
 6. Izgarayı takın veya kancaları asın.
 7. Namluyu ıslak çuval bezi ile kapatın, muşamba.

Soğuk bir fıçıda ne içilebilir

200 litrelik bir fıçı soğuk ve sıcak tütünden elde edilen bir tütsü evinde kesinlikle her türlü yemeği pişirebilirsiniz: et, balık, peynir, sosis, pastırma. Hem meyveler hem de sebzeler içilebilir. İstenilen etkiyi elde etmek için, seçilen tarife uymak için yarı mamul ürünlerin dumanla işlenmesi teknolojisini ihlal etmemek gerekir.

Balık içmeden önce tuzlamanız gerekir. Pek çok seçenek var, en standart hammaddelerin kaba tuzla işlenmesidir. Üzerine balık parçalarını iyice serpip oda sıcaklığında 4 gün bekletmek yeterlidir. Dondurulmuş yarı mamul ürünün tuzlanması için süreyi 1-2 gün daha arttırmak gerekir.

Bundan sonra, balıklar 10 saat su ile bir kapta ıslatılmalıdır. Bu aşamada fazla tuzu tamamen çıkarmak önemlidir. Ürün ıslatıldığında peçete ile silinir ve kuruması için serin bir yere asılır. Yaz mevsiminde sigara içiliyorsa, olumsuz sonuçlardan kaçınmak için sineklerden ve diğer istenmeyen "misafirlerden" korunmaya özen gösterilmesi önerilir. Kurutulmuş balık parçaları tütsüleme için bir fıçıya gönderilir.

Yarı mamul ürünlerin hazırlandığı odadaki sıcaklık +6 ° C arasında olmalıdır. Daha sıcak koşullarda bozulma olasılığı yüksektir ve soğuk havada ham maddelerin tuzlanması işlemi düzgün çalışmayacaktır.

Profesyonel tavsiye

Aşağıdaki önerileri uygularsanız, herkes evde füme et pişirebilir:

 1. Çürüme sürecini kontrol edin. Ürünlerin dumanla eşit şekilde işlenebilmesi için talaşın yanmaması, sadece yanması gerekir.
 2. Aralıklı için için için içten kaçının. Bu işlem kesintisiz olmalı, cipsler düzenli olarak ateş kutusuna, duman üreticisine dökülmelidir. Aksi takdirde, bu tür arızalar, bitmiş ürünlerin tat özelliklerini önemli ölçüde bozacaktır.
 3. Ünitede sağlanmışsa filtre periyodik olarak nemlendirilmelidir.
 4. Sigara içme odasında uzun süre dumanın tutulması için, üstüne nemli bir çuval bezi konulmalıdır.
 5. Her kullanımdan sonra namlunun yıkanması tavsiye edilir. Aksi takdirde, bir sonraki ürün serimi sırasında biriken kurum, onları acı ve tatsız hale getirecektir.
 6. Kömürlerin namlu içerisine duman akışını engellemesini önlemek için periyodik olarak çıkarılmalıdır.
 7. Bir kanopinin altına soğuk sigara içen bir varilden kendin yap bir kantinin yerleştirin. Hem kullanışlı hem de pratik. Her türlü hava koşulunda et veya balık içebilirsiniz.
 8. Bitmiş tütsülenmiş etlerin tadı ve aroması, yakıt türünden büyük ölçüde etkilenir. Meyve odunu tercih edilmeli, yayılan reçinenin bolluğundan dolayı iğne yapraklılar hiç düşünülmemelidir. Kiraz, elma, meşe, kızılağaçtan elde edilen talaş en iyisi olduğu kanıtlanmıştır.Ardıç ürünlere lezzet katacak, tek geçiş için bir dal yeterli. İğne yapraklı ağaçtan talaş kullanırsanız, ürünler acılık, çirkin görünüm, koku ile öne çıkacaktır. Huş ağacı dalları kullanılabilir, ancak yalnızca kabuğu çıkardıktan sonra kullanılabilir.
 9. Yakıtın yanma odasına eşit kısımlarda atılması gereklidir, böylece sürekli için için yanma ve sigara içme odasına tekdüze bir duman akışı elde etmek mümkün olacaktır.

Sonuç

Bir fıçıdan kendin yap soğuk tütsülenmiş tütsü odası üretimi kolaydır. Önemli olan, uygun bir metal kap seçmek, bir tasarım seçeneğine karar vermek ve üretimi için adım adım talimatları net bir şekilde takip etmektir. Etten meyveye kadar tamamen farklı ürünler içebilirsiniz. Montaj sürecini basitleştirmek için, bir namludan soğuk tütsülenmiş bir tütsü evinin şemasına önceden karar vermeniz, gerekli malzemeleri seçmeniz gerekir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat