Bir gaz silindirinden kendin yap barbekü kantinin: çizimler, fotoğraflar, videolar

Bir gaz silindirinden bir kendin yap ızgara bacası, kaynak yapan herkes tarafından yapılabilir. Tasarım genellikle, farklı tariflere göre yemek pişirmenin mümkün olduğu çok işlevli yapılır. Bu tür sigara içenler için birkaç seçenek var. Bunlardan birini yapmak için bir devreye, 2-3 silindire ve çalışma arzusuna ihtiyacınız var.

Tasarım seçenekleri

Tütsü odası, askıya alınmış ürünlerin bulunduğu kapalı bir odadır. Duman üreticisinden çıkan duman kanaldan sağlanır. Bu şema soğuk tütsülenmiş bir kantinin kabul edilebilir. İkinci tasarım varyantı da benzer şekilde kapalı bir odaya sahiptir. Duman üretmek için bir duman jeneratörü gerekli değildir. Kamera, ateş kutusunun üzerine kurulur. Yangın, odun yongalarının yanmaya başladığı için tabanını ısıtır. Bu şema, sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası için kullanılır.

Çok işlevli kantinin 3 silindirden oluşur

Kantinin sigara içme türündeki fark sınırlı değildir. Genellikle çok işlevli yapılırlar ve başka yemekler hazırlamanıza izin verirler:

  1. Mangal. Cihaz, şiş üzerinde mangal pişirebileceğiniz bir oluktur. Yan tarafta bir kesme penceresi bulunan yatay olarak yerleştirilmiş bir silindirden yapılmıştır. İçeriden mangalda, durdurucuları kaynaklayabilir ve üzerlerine ızgara koyabilirsiniz. Artık mangal olarak kullanmak mümkündür. Ancak hepsi bu kadar değil. Silindirin yan rafından kesilen segment atılmaz, ancak halkalarla aynı yere sabitlenir. Bir kapak çıkıyor. Izgarayı bir ızgara ile donatır ve üstüne kapatırsanız, ızgaraya dönüşür.
  2. Bir kazan için yer. Ateş kutusunun sadece kantinin içinde duman üretmek için kullanılması gerekmez. Aynı zamanda çok işlevli hale getirilmiştir. Dikey olarak yerleştirilmiş bir silindirde üst tapa kesilir. Pilav, balık çorbası ve kuleşin pişirildiği deliğe bir kazan batırılır.

Tipik olarak, çok işlevli bir duman odası üç silindirden oluşur: 2 büyük ve bir küçük. Büyük balon dikey olarak yerleştirilir. Soğuk sigara içmenin gerçekleştiği bir kantinin rolünü oynar. Arkasına yatay olarak ikinci bir büyük balon yerleştirilir. Sıcak sigara içmenin yapıldığı bir kantinin rolünü oynar ve ayrıca barbekü, mangal ve ızgaralar için kullanılır. Sırada, yine dikey olarak yerleştirilmiş üçüncü küçük balon var. Bir ateş kutusu rolü ve bir kazan için bir yer oynar. Tüm kaplar metal borudan yapılmış bir duman kanalı ile birbirine bağlanır.

Önemli! Duman, bacadan üç kaptan da çıkarılır. Boru, soğuk tütsüleme teknolojisi kullanılarak bir kantinin görevi gören silindirin üst kısmına kaynaklanmıştır.

Tasarımların artıları ve eksileri

Bir gaz silindirinden kendi ellerinizle bir mangal-tütsü odası inşa etme arzusu varsa, böyle bir tasarımın tüm artılarını ve eksilerini düşünmeniz gerekir. Daha olumlu anlar varsa, fikrinizi güvenle gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Olumlu yönlerden şunlar vardır:

  1. Tasarımın sadeliği.Çok işlevli bir tütsü odasını hazır metal kaplardan kaynaklamak, tuğlalardan inşa etmekten daha kolaydır.
  2. Hareketlilik. Etkileyici ağırlığına rağmen, tütsü odası hareketlidir. Onu tekerleklerin üzerine koyarsanız, bir kişi bahçede bir yerden bir yere yuvarlayabilir.
  3. Uzun servis ömrü. Silindirler kalın metalden yapılmıştır. Tütsü odası en az 10 yıl dayanacak ve iyi bir bakımla ömür boyu dayanacaktır.
  4. Estetik. Tütsü odası sadece kaynak yapılamaz, aynı zamanda dikişleri dikkatlice temizler, yangına dayanıklı boya ile boyanır ve dövme elemanlarla süslenir. Yapı, siteyi süsleyecek, çardak yakınındaki dinlenme yeri.

Kantinin yakınında, yemek kesmek için bir tezgahı uyarlayabilirsiniz.

Eksiklikler arasında, kaynak makinesi ve kaynak tecrübesi olmadan iş yapmanın imkansızlığı öne sürülebilir. Olumsuz yanı, tankları gaz ve yoğuşmadan temizlemek için karmaşık önlemlere ihtiyaç duyulmasıdır.

Silindir seçimi ve hazırlanması

Bir gaz silindiri kullanmanın idealliği, özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Uygun bir çapa sahiptir - 300 mm, kalın metal duvarlar. Aslında bu hazır bir kamera. Bir kantinin, mangalın montajı için büyük kaplar kullanılır. Küçük bir silindirden ve bir kazan takmak için bir yerden bir ateş kutusu oluşturulur.

Silindirlerden kondens tahliye edilir, su ile iyice yıkanır

Gaza ek olarak, tankın içinde çok keskin bir kokuya sahip sıvı kondens vardır. Bütün bunlar açık bir valften çıkarılmalıdır. Bertaraf, yerleşim alanlarından ve yeşil alanlardan uzakta gerçekleştirilmektedir.

Bir sonraki adım, vananın kendisini gevşetmektir. İpliğe sıkıca oturur. Çok çaba gerektirecek. Valfi delikten çıkardıktan sonra, silindir suyla doldurulur ve bir gün bekletilir. Yoğuşma safsızlıklarına sahip sıvı boşaltılır. Şimdi bir öğütücü ile kesilebilir.

Tavsiye! Yıkadıktan sonra, yoğuşma kokusunu tamamen ortadan kaldırmak için teneke kutuyu büyük bir ateşte yakmanız önerilir.

DIY yapma kuralları

Kaplar hazırlandığında, kantinin montajına başlayabilirsiniz. Önce bir şema hazırlanır, uygun malzeme ve araçlar seçilir. Güvenlik önlemlerini hatırlamanız gerekir, çünkü bir gaz tüpünden bir kantinin ızgarasını kendi ellerinizle monte etmek kaynak ve keskin bir öğütücü ile ilişkilidir.

Güvenlik mühendisliği

Silindirler, gaz ve yanıcı yoğuşmadan arındırıldıktan sonra kesilir. Aksi takdirde patlama meydana gelebilir. Bir taşlama makinesi ile çalışırken, alet, kesme diski gövdenin solunda olacak şekilde konumlandırılır. Kıvılcımlar ayaklarınızın altından uçmalı, ters yönde değil.

Diskin dönüşü sırasında kesim daima kendinden yapılır.

Öğütücü sadece kesmek için değil, aynı zamanda bir taşlama tekerleği ile kaynak dikişlerinin üzerine yazılır. Alet, disk 15 ° açıda olacak şekilde konumlandırılmıştır. hakkında tedavi edilen alana.

Dikkat! Keserken ve taşlarken, koruyucu kapağın öğütücüden çıkarılması yasaktır.

Model ve çizim seçimi

Kantinin montajı tasarımla başlar. Şema seçimi burada küçük. Soğuk ve sıcak içim modeli üç silindirden oluşturulmuştur. Sıcak sigara içme teknolojisini kullanan bir kantinin için iki kaba ihtiyacınız var.

Seçilen şemaya bağlı olarak, bir duman odası monte etmek için iki veya üç silindire ihtiyacınız olacak.

Araç ve gereçlerin hazırlanması

Silindirlerin kendilerine ek olarak, tütsü odası için 80-100 mm çapında bir boru ve dirsekler hazırlanır. Bir köşeye, 4-5 mm kalınlığında çelik sac, bacaklar için 15 mm kesitli bir boruya ihtiyacınız var. Tütsü odasının hareketli olması gerekiyorsa, tekerlekler hazırlanır. Ayrıca kapılar için tutamaklara, ızgaralar için paslanmaz çelik bir çubuğa ihtiyacınız olacaktır.

Kaynak makinesi, kantinin montajında ​​ana araçtır.

Aletlerden, bir kaynak makinesine, bir dizi kesme ve taşlama diskine sahip bir öğütücüye ihtiyacınız var. Ayrıca bir elektrikli matkap, çekiç, keski ve mezura da ihtiyacınız olacak.

Prosedür

Bir silindirden bir barbekü kantininin kendin yap montajı belirli bir sırayla gerçekleştirilir. Önce iş parçaları işaretlenir ve kesilir. Sonra her şey kaynaklanır.Final, düzenleme ve dekorasyondur.

Silindirlerin markalanması ve kesilmesi

Kapların düzeni, hangi tür kantinin seçildiğine bağlı olacaktır. İlk olarak, iki silindirden oluşan sıcak sigara teknolojisine göre çalışan en basit tasarım seçeneğini dikkate almaya değer.

Böyle bir kantinin altına, balon yatay olarak yerleştirilir. Ayrıca mangal, mangal ve ızgara rolünü oynayacak. Tüm yan rafta büyük bir dikdörtgen pencere kesilmiştir. Baca ve yanma odasından çıkan duman kanalı için uçlarda yuvarlak delikler açılır.

Büyük bir silindirde, uçların yuvarlatıldığı eklemlerin başlamasından önce yan rafın tüm uzunluğu boyunca bir pencere kesilir.

Küçük ateş kutusu yatay veya dikey olarak konumlandırılabilir. İlk durumda, yan rafta benzer şekilde dikdörtgen bir pencere kesilir. Ancak böyle bir fırına kazan takılması imkansızdır. Gerekirse balon dikey olarak yerleştirilir. Kazanın altında yer açmak için sadece üst tapayı kesin. Yan rafta, üfleyicinin ve fırın kapısının altında iki küçük pencere kesilmiştir. Ayrıca duman kanalı için bir adet yuvarlak delik açılır.

Bir sonraki seçenek daha zor. Soğuk ve sıcak sigara içme teknolojisi üzerinde çalışan kantinin üç silindirden oluşmaktadır. Ateş kutusu ve ızgara, önceki versiyondaki gibi yapılır. Şemada, soğuk sigara odasının altına sadece üçüncü silindir eklenir. Mangalın önüne dikey olarak yerleştirilmiştir. Ürünlerin yüklenmesi için konteynere bir pencere açılır. Kabın üst tarafına koyun. Uzunluk olarak, balonun yaklaşık yarısı veya biraz daha fazladır.

Bacanın altındaki üst tapadan yuvarlak bir pencere kesilir. Duman sağlama kanalı, alt kısmındaki silindirin yan rafında - yükleme penceresinin altında yer alacaktır. Burada benzer şekilde yuvarlak bir pencere borunun altından kesilir.

Ek olarak, ızgaralar ateş kutusuna kesilmelidir. Çok sayıda delik açılarak kalın bir metal plakadan yapılabilirler. Duman kanalları küçük yapılır. 80-100 mm çapında bir boru 20 ila 50 cm uzunluğa kadar kesilir, baca uzunluğu en az 1 m'dir.

Ayakta durmak

Gaz tüplerinden mangalda sigara içmeyi kolaylaştırmak için yapı bir stand üzerine oturtulmuştur. Yüksekliği kendi yüksekliğine göre ayarlanır. Standın sabit versiyonu ayaklı bir yapı olarak kabul edilmektedir. Tüplerden kaynak yapın. Süveterleri bacakların ayrılmaması için koyduğunuzdan emin olun.

Kantinin hareket kabiliyeti için stand tekerlekler üzerine yerleştirilebilir. Eski bir bebek arabası, el arabası veya başka bir cihazdan alınırlar.

Stantta öne iki tekerlek takabilir ve arkadaki borudan bir ayağı kaynaklayabilirsiniz.

Hazır bir stand olarak, bebek arabası, el arabası, mechdoyka ve diğer cihazlardan bir çerçeve uygundur. Önemli bir koşul, yapının sağlamlığı ve kararlılığıdır.

Yapının montajı ve kaynağı

Kantinin montajı, ilk silindirin standa takılmasıyla başlar. Stabilite için, stand çerçevesine kaynak yapılarak kontrol teyelleri yapılır. Haşlanmış yuvarlak bir deliğe bir baca borusu sokulur. İkinci ucuna bir delikli ikinci bir balon yerleştirilir. Eklem haşlanmış.

Kantinin üç odası varsa, aynısını yapın. İkinci silindirin deliğine bir parça boru yerleştirilir. Boruyu kaynak yapın. Borunun ikinci ucuna, kaynakla işlenmiş bir delikli üçüncü bir silindir yerleştirilir.

Tüm yapı kaynak yapıldığında, çok işlevli sigara içicisi sehpaya güvenli bir şekilde kaynaklanır.

Kapaklar, kulplar, ızgaralar

Bir sonraki eleman, kantinin duman üretecinin ızgaralarına kaynaklanır. Yanma odası kapıları ile üfleyici arasına küçük bir silindirin içine yerleştirilirler. Izgaralar, köşelerden kaynaklı destekler üzerine yerleştirilerek çıkarılabilir hale getirilebilir.

Tütsüleme odası içerisinde ürünlerin yerleştirileceği ızgaralar için destekler kaynaklanmıştır. Üç seviyede yapılırlar. Silindirin altındaki alt desteklere yağı boşaltmak için bir tava yerleştirilir. Kafesler ikinci ve üçüncü kademeye döşenir. Paslanmaz çelik çubuktan kaynaklanmıştır.

Gerekirse, kantinin içinde yemek için üç kat ızgara yapabilirsiniz.

Silindirlerin yan raflarından kesilen segmentler kantinin, ocak ve mangal kapağının kapıları için kullanılır. Bir yandan sıradan kapı menteşeleri ile tutturulmuşlardır. Pencerenin diğer tarafında, kanadın silindirin içine düşmemesi için bir durdurucu kaynaklanmıştır. Her kapıya ısıtmasız malzemeden yapılmış bir tutamak takılmıştır.

Barbekü, mangal, ızgara için hazırlık

Tutucular mangalın içine kaynaklıdır. Bir mangal ve ızgara ağı da benzer şekilde üzerlerine serilir. Böylelikle ızgarada mangal yapabilmeniz için, ön panelin ucu boyunca şişlerin altından 10 cm'lik aralıklarla bir öğütücü ile kesilmiş, kapak menteşelerinin sabitlendiği karşı tarafta ise şişlerin altına delikler açılmıştır. tahta uçlarından 1-2 cm

Tavsiye! Mangalın dibine kalın metalden yapılmış kalın delikli bir plaka koymak en uygunudur. Kömürün yakılması sırasında ızgara rolünü oynayacak.

Baca tesisatı

Baca, duman odası görevi gören ilk silindirin ucuna kaynaklanmıştır. Bu, yatay hazneli sıcak füme bir tasarımsa, önce delikten bir diz çıkarılır ve üzerine yukarıdan bir boru kaynaklanır.

Yatay olarak yerleştirilmiş bir silindirden, baca borusu bir dizle çıkarılır.

Soğuk tütsülenmiş bir tütsü evinde, silindir dikey olarak yerleştirilir. Burada, bükülmeden boru, ucundaki deliğe sokularak basitçe kaynaklanır.

Raf, bağlantı elemanı imalatı

Kantinin ile çalışmanın rahatlığı raflar tarafından sağlanmaktadır. Standın traverslerinde mangalın altına yerleştirilmiş bir masa üstü şeklinde yapılabilirler. Raflara yiyecek, talaş ve odun koymak uygundur.

Yakacak odun ve cips için kantinin alt kısmına bir raf yerleştirilir.

Et mangal yaparken veya ızgara yaparken ters çevrilmelidir. Bu iş için aksesuarlar her zaman elinizin altında olmalıdır. Kantinin gövdesine kaynaklı kancalara asılabilirler.

Bitiricilik

Böylece kantinin metal yığını gibi görünmemesi için bitirilerek estetik bir görünüm kazandırılır. Dövme elemanlardan yapılan süslemeler en iyi görünüyor. Kulplar ve raflar da ahşaptan oyulabilir, bu da onlara güzel bir şekil verir.

Dövme elemanlar, tütsü odasının standını dekore eder ve istenirse bunları silindirlerin gövdesine kaynakla

İnşaat taşlama ve boyama

Kaynakların kendilerinin taşlanması yeterli değildir. Silindirler normal kırmızı boya ile kaplanmıştır. Kantinin çalışmaya başladığında, ısınmadan gelen boya malzemesi kararmaya, yanmaya, hoş olmayan bir yanma kokusu yaymaya başlayacaktır. Tüm eski boyalar temizlenmelidir. En iyi yol, bir öğütücüye veya matkaba metal kıllı bir fırça eki takmaktır. Sigara içen kişinin vücudunu parlatacak şekilde temizleyecektir.

Sigara içen boyanmamışsa metal zamanla paslanacaktır. Bu amaçlar için solmayan özel bir termal boya kullanılır.

Bir gaz tüpünden ızgarada ne ve nasıl sigara içebilirsiniz?

Tasarım, farklı yemekler için uygun, çok işlevli olarak kabul edilir. Kazanda pilav, balık çorbası ve diğer ilk yemekler pişirilir. Mangal, mangal ızgarası için talep görüyor. Izgara ve mangalda biftek, sosis, sebze.

Kantinin içinde balıklar kuyruğundan asılır

Kantinin içinde her türlü et, balık, yarı mamul ürünler, domuz yağı tütsülenir. Ürün önceden çiğ, tuzlanmış veya hafif pişirilmiş olarak yüklenir. Tütsü odası peynir, sebze, meyve ve mantarları tüttürmek için soğuk sigara teknolojisini kullanır.

Ürünün farklı tatlarını elde etmek için, sigara içilmesi için belirli ağaç türlerinden yongalar seçilir.

Sonuç

Bir gaz silindirinden bir kendin yap ızgara bacası yapılabilir ve bir kanopinin altına monte edilebilir. Bir çatı ile yağıştan korunduğu için burası en iyi yerdir. Ürün kötü havalarda bile pişirilebilir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat