Mekanik kar küreği nasıl seçilir

Karın küçük bir alanda basit bir kürek veya kazıyıcı ile temizlenmesi uygundur. Bu araçla geniş bir alanı temizlemek zordur. Böyle bir durumda, elinizde mekanik bir kar küreği bulundurmak daha iyidir, bu da işlemin karmaşıklığını birkaç kez azaltır. Ne tür bir araç ve ne olduğunu şimdi bulmaya çalışacağız.

Hangi kar küreği elektrikli aletlerdir

Mekanik kar küreği birçok popüler isme sahiptir. Çoğu zaman, envanterin adı "mucize" veya "süper" kelimesini içerir. Bu kar küreme ekipmanının karmaşık olmayan tasarımı işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Bunun nedeni, kürekle kar toplamanıza ve ellerinizle yan tarafa atmanıza gerek olmamasıdır. Kazıyıcı basitçe önünüze itilir. Yerleşik mekanizma kar katmanını yakalar ve bağımsız olarak yana doğru fırlatır.

Herhangi bir kar temizleme ekipmanının mekanik kepçelere ait olduğuna dair net bir tanım yoktur. Elde taşınabilir ve motorlu olabilir. Genellikle mekanik kürekler olarak anılır elektrikli kar püskürtücüler düşük güç. Endüstride, bu tanım, mekanizması toplu kütleyi başka bir yere taşımanıza izin veren herhangi bir envanteri içerir.

Genel olarak, mekanik kürekleri karakterize edersek, aşağıdaki parametrelere sahip aletler bu kategoriye atfedilebilir:

  • envanter, 15 kg'dan fazla olmayan hafif bir ağırlık ile karakterize edilir;
  • kürek bir kişinin itme çabasıyla hareket eder ve özel bir mekanizma karı toplar ve bir kenara atar;
  • alet, örneğin bir eve veya garaja bitişik bölge gibi küçük alanlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır;
  • küçük çocuklar dışında herhangi bir kişi eğitim ve yaş sınırı olmaksızın mekanik bir kürek kullanabilir;

Herhangi bir mekanik kepçenin maliyeti 10 bin ruble. Daha pahalı olan herhangi bir şey makul bir şekilde kar küreme makinesi olarak sınıflandırılır.

Çeşitli mekanik kürekler

Kar küreği, kapağı toplayan, öğüten ve bir kenara atan özel bir mekanizma nedeniyle bu ismi almıştır. Çoğu zaman bir vidadır. Görünüşü, dairesel bıçaklardan yapılmış bir spirali andırıyor. Elektrikli küreklerde vida yerine bazen pervaneli bir rotor takılır. Bu tekniğe farklı bir ad verilir: bir hava veya girdap makinesi, bir elektrikli süpürge, vb. Çoğu zaman, döner kürekler ev yapımı üretimde bulunur, bu yüzden onları dikkate almayacağız. Burgu gelince müzik aleti, o zaman manueldir ve elektrikle çalışır.

Manuel mekanik kürek

Manuel bir güç kepçesinin görünümü, bir kazıyıcıya veya küçültülmüş boyutta bir traktör bıçağına benzer. Burgu öne sabitlenmiştir. Genellikle spiralin 2 veya üç dönüşüne sahiptir. Mekanizma oldukça basit çalışıyor. Sapın yanındaki adam bıçağı önüne doğru iter. Helezon bıçakları sert yüzeye temas eder ve itme hareketlerinden dönmeye başlar. Spiral, karı yakalar ve bıçağa doğru bastırarak kenara fırlatır.

Dikkat! El burgu kepçesi ile çalışırken, aletin optimum eğimi izlenmelidir. Sert yüzeye dokunmadan bıçak dönmeyecektir. Kürek sapı çok yukarı kaldırılırsa, burgu yere çarpacak ve sıkışacaktır.

Döner burgu, 30 cm'ye kadar bir mesafeden karı olabildiğince uzağa fırlatabilir ve bu, el aletlerinin kullanımını büyük ölçüde sınırlar. Herhangi bir uzunluktaki, ancak dar olan bir izi temizlemek için en fazla 2-3 geçiş için bir boşaltma kullanmak uygundur. Bunun nedeni, her temizlenen şeritten sonra, burgu tarafından atılan kar birikiminin yan tarafta kalmasıdır. Bu, bir sonraki geçişte kapağın kalınlığının arttığı anlamına gelir. Bıçakla onu devirmek zaten daha zor olacak ve alet üçüncü şeridi hiç alamayabilir.

Önemli! El burgu küreği, gevşek kar temizleme için tasarlanmıştır. Burgu, topaklanmış ve buzlu katmanları kesmeyecektir.

Elektrikle çalışan mekanik kürek

Elektrikli kürekler, karı temizlerken işçilik maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. Cihaz basit. Gövdenin içinde bir dişli kutusundan burguya bağlı bir elektrik motoru vardır. Vücudun tepesinde kar atmak için vizörlü bir manşon vardır.

Çoğu model yalnızca bir modda çalışır. Elektroskop kendi kendine gitmez. Yine de itilmesi gerekiyor, ancak motordan yüksek hızlarda dönen burgu, karı hızla temizlemenizi sağlıyor. Ek olarak, elektrik motorunun gücüne bağlı olarak deşarj, yana doğru birkaç metre meydana gelir. Ek olarak, bu parametre çoğu model için 20-30 cm aralığında olan çalışma genişliğini sınırlar.

Motor gücünün sınırlandırılması doğrudan elektrikli kepçenin ağırlığı ile ilgilidir. Motor ne kadar verimli olursa, kütlesi o kadar büyük olur. 0,7 ila 1,2 kW gücündeki elektrik motorları genellikle ev aletlerine monte edilir. Daha güçlü elektropatlar da var. Ağırlıkları 10 kg'ı aşıyor. Bu tür kar üfleyiciler, 2 kW'a kadar güçlü bir motorla donatılmıştır ve 50 cm'ye kadar çalışma genişliği ile karakterize edilir.

Ev tipi elektrikli kepçeler benzer şekilde küçük ayak izli uygulamalarla sınırlıdır. Artıları, kar temizleme sürecini hızlandırmak ve kolaylaştırmaktır. İkinci önemli sınırlama, kar örtüsünün özellikleridir. Elektrikli bir kürek, 25 cm'den fazla katman kalınlığıyla baş edemez Alet, katmanlardaki karı kaldıramaz. Büyük bir rüzgârla oluşan kar yığınıyla sürüklenirse, branşman borusundan boşaltma erişilemez hale gelecektir. Elektrikli kürek ilerleyemeyecek, sıkışacak ve burgunun altından gelen kar farklı yönlere uçacaktır.

Caked veya buzlu kapak da enstrüman için çok zor. Gerçek şu ki, burgu genellikle plastik veya kauçuktan yapılmıştır. Bıçaklar, doğramaktan ziyade buza sürtünme eğilimindedir. Benzer şekilde ıslak kar da elektrikli kürekle temizlenemez. Manşona ve burguya yapışacaktır. Aletin elektrikle çalıştığını hatırlamak da önemlidir. Islak kardan gelen su, cihazda kısa devreye neden olabilir.

Elektropatın bir başka sınırlaması, onları yalnızca düz, sert yüzeyli arazide kullanmaktır. Alet, asfaltlı kaldırımları, beton veya kiremitli yüzeyleri temizlemek için idealdir. Yerde, çakılda veya sadece düz olmayan bir yüzeyde elektrikli bir kürekle çalışmamak daha iyidir. Plastik burgu kayaları ve donmuş zemini kavrayarak sıkışmasına ve kırılmasına neden olur.

Ev kullanımı için mekanik bir kürek seçimi

Belirli bir mekanik kepçe modelini tercih etmeden önce, bir dizi önemli soruya cevap bulmanız gerekir:

  • ne kadar iş yapılacak;
  • bölge için tipik olan karın kalitesi: ıslak veya gevşek, genellikle donuyor, şiddetli kar yağışı veya nadir yağış var;
  • Bir elektropat tercih edilirse, depolama yerini, aleti kimin çalıştıracağını ve bakımını yapacağını ve taşımayı evden amaçlanan temizlik yerine uzatmanın mümkün olup olmayacağını düşünmeniz gerekir.

Bir elektrikli kepçenin 25 cm kalınlığa kadar gevşek kar birikimi ile baş edebileceği akılda tutulmalıdır.Geleneksel bir burgu aleti 15 cm'den daha kalın bir tabaka almayacaktır.

Tavsiye! Karlı bölgelerde mekanik bir kürek çok az kullanılır. Burada güçlü bir kar küreme makinesi veya basit bir kürek tercih etmek daha iyidir.

Her türlü mekanik kürek, 50 m'yi geçmeyen bir alandaki karı temizlemek için tasarlanmıştır.2... Bu şunlar olabilir: binaya giriş kapısının önündeki bir oyun alanı veya yol, garaja giriş, avlu, oyun alanı, evin bitişiğindeki bölge. Elektrikli bir kürek, endüstriyel bir binanın veya çok katlı bir binanın geniş bir düz çatısından karı temizleyebilir.

Dar yolları temizlemek için alete ihtiyaç duyulursa, normal bir burgu kürek yeterlidir. Daha geniş bir alanda, karın birçok kez kaydırılması gerekecek, bu nedenle burada bir elektrikli kürek kullanmak daha iyidir, çünkü kar atışı 5 m'ye kadar bir mesafe kadar artar.

Önemli! Elektrikli alet, yaklaşık yarım saat kesintisiz çalışabilir. Bu süre geçtikten sonra motorun yaklaşık 30 dakika dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Seçim elektrikli bir alete düşerse, bir seçim vardır: pil veya prizle çalışan modeller. İlk tip kürek, taşınabilirliği nedeniyle uygundur. Bununla birlikte, pil, aletin ağırlığını önemli ölçüde artırır, bu nedenle onu mekanik kepçeler olarak sınıflandırmak mantıksızdır. Bir prizden güç alan elektrikli kürekler hafiftir, ancak performansları taşıma uzunluğu ile sınırlıdır.

Uzatma kablosunun yapılacağı telin kalitesine dikkat etmek önemlidir. Plastik örgülü kablo soğukta çatlar ve kumaş örtü suya batırılır. Kauçuk veya silikon koruyucu tabakalı bir tel kullanmak en iyisidir. Elektrikli aletler konusunda çocuklara güvenilemez. Travmatik. İstenirse çocuk sıradan bir burgu kürekle çalışabilir.

Popüler güç kepçelerinin gözden geçirilmesi

Özet olarak mekanik kepçe modellerine bir göz atalım.

FORTE QI-JY-50

Forte el burgu aletinin çalışma genişliği 56,8 cm'dir ve kar sağa doğru püskürtülür. Kar küreme ekipmanının kütlesi 3,82 kg'dan fazla değildir. Manuel burgu bıçağı, ulaşılması zor yerlerdeki ve küçük alanlardaki izlerden karı temizlemek için kullanışlıdır.

Vatansever Arktik

Mekanik burgu modeli, 60 cm tutma genişliği ile karakterize edilir, bıçağın yüksekliği 12 cm'dir, burgu metaldir, ancak sadece gevşek karı kaldırabilir. Takım ağırlığı - 3,3 kg. Katlanabilir tutamak ve kompakt boyutlar, bıçağın bir arabanın bagajında ​​taşınmasına izin verir.

Video, mekanik bir kürek hakkında genel bir bakış sağlar:

HYUNDAI S 400

Manevra kabiliyetine sahip elektrikli kepçe, 40 cm'lik bir tutma genişliği ile karakterize edilirken, kar tabakasının yüksekliği 25 cm'ye ulaşabilir. Manşondan atılan kar aralığı 1 ila 8 m'dir. aşırı ısınma koruma sistemine sahip motor. Tek vida hızı vardır. Hareket kolaylığı için çerçeveye küçük tekerlekler takılmıştır.

BauMaster STE-3431X

Kompakt elektrikli kepçe, 1,3 kW motorla çalıştırılır. Kova kavrama genişliği 34 cm'dir Kar tabakasının maksimum kavrama kalınlığı 26 cm'dir Kar 3 ila 5 m mesafeden dışarı atılır Helezon kanatları kauçuktan yapılmıştır. Kol siperliği 180 dönerhakkında... Birim ağırlık - 10,7 kg.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat