Yeryüzü elle nasıl kazılır: bir kürekle, hızlı, kolay, mucize bir kürekle, ilkbaharda, sonbaharda, fotoğrafta, videoda

Bazıları için sebze bahçesi, ailelerine lezzetli ve doğal ürünler sunmak için bir fırsat, diğerleri için ilginç bir hobi ve hatta bazıları için gerçek bir hayatta kalma aracı. Her halükarda, bir sebze bahçesi yetiştiriciliğinde arazinin ekilmesi, tüm işlerin en önemli ve emek yoğun kısmıdır. Bazı durumlarda kürekle bir bahçe kazmak o kadar kolay değildir, ancak küçük alanlarda bu yöntem hala toprağı işlemek için ana yöntemlerden biridir.

Doğru aracı seçmek

Bununla birlikte, modern teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sıradan kürek için birçok iyileştirme uzun zamandır icat edilmiştir. Bir yere süreci hızlandırmasına ve bir yere onu basitleştirmesine izin veriyorlar, böylece elle kazmak o kadar zor değildi ve fiziksel eforun sonuçları genel refahı çok fazla etkilemedi.

Dirgen

Genellikle bir sebze bahçesini kazmak için kullanılan en eski cihazlardan biri, sıradan bir dirgen. Bununla birlikte, kazma dirgenleri geleneksel olarak zemini kazmak için kullanılır. Daha güçlü ve daha kısa dişlerdeki sıradan dirgenlerden farklıdırlar ve enine kesitlerinde bir yamuğu daha çok anımsatırlar. Çoğu zaman kaynaklanmazlar, dövülürler.

Dirgen, toprağı işlemek için bir kürekten bile çok daha uygun bir araçtır. Sonraki modern geliştirilmiş cihazların çoğunun tam olarak dirgen prensibine göre yapılmış olması boşuna değildir. Sonuçta, aynı anda toprak katmanlarını kaldırmanıza, yabani otların köklerini kesmeden gevşetmenize izin veriyorlar. Aynı zamanda, toprağın önemli bir kısmının dişlerden geçmesi ve yerden koparılmasına gerek olmaması nedeniyle vücut üzerindeki toplam yük önemli ölçüde azalır.

Sonuç olarak çatallar, iş parçasının metal parçalarına çok fazla yapışabilen özellikle nemli ve ağır toprağı kazmak için özellikle uygundur. Bu nedenle, çoğunlukla killi veya taşlı toprakları kazmak için kullanılırlar.

Ek olarak, bahçenin çimenlerle büyümüş bir bölümünü kolayca kazmak için bir dirgen kullanımı haklı olmaktan daha fazlasıdır. Çünkü keskin dişler, sağlam bir kürek bıçağına göre bahçenin çimenli çimine nüfuz etmek için çok daha kolaydır. Aynı zamanda, çok yıllık yabani otların köklerini kesmezler, onları bir bütün olarak yeryüzünün yüzeyine çekerler. Bu, daha sonra daha verimli yabancı ot kontrolü sağlar. Aslında, buğday çimi gibi birçok yabani ot, toprağa bırakılan küçük rizom parçalarından bile kolayca filizlenebilir.

Dirgen, aynı zamanda, ikinci, en alt toprak katmanını onların yardımıyla gevşetmek gerektiğinde, bir sahanın iki kademeli kazılması için de vazgeçilmezdir.

Dirgen ile bir bahçe kazmak için minimum çaba sarf etmek yeterlidir. Ancak büyük araziler için, aşağıda tartışılacak olan daha fazla emek tasarrufu sağlayan cihaz icat edildi.

Kürek

Kürek, elbette, çok yönlülük açısından rakipsiz bir araçtır, çünkü yardımı ile sadece hemen hemen her alanı kazmakla kalmaz, aynı zamanda hemen hemen her boyutta bir çukur veya hendek de kazabilirsiniz. Bir kürekle, bahçe yataklarını, çiçek yataklarını kazabilir ve birkaç yıldır ekilmemiş bakir topraklar olan çok yıllık yabani otlarla büyümüş olabilirsiniz. El aletlerinden belki de sadece bir kürek, bakir toprakla tam olarak baş edebilir. Bir dirgen iyi bir katkı olabilir, ancak çok yoğun çim ancak iyi bilenmiş bir kürekle aşılabilir.

Dikkat! Bakir toprakları kazmak için en güvenilir ve dayanıklı alet bir titanyum kürektir.

Bir bahçeyi minimum çabayla kürekle hızlı bir şekilde kazmak için, sapının uzunluğu, bıçak yere 20-25 cm daldırıldığında ucu dirseğe ulaşacak şekilde olmalıdır.Bazen özel tutamaklı bir kürek sapı Kullanılmış. Ancak onunla kazmak daha az uygun. Parmakları çok güçlü olmayanlar için uygundur.

Yuvarlatılmış bir kürek bıçağı, zemine düz olandan daha kolay kaydığı için çalışmayı da kolaylaştırabilir.

Mucize kürek "Köstebek"

Mucize kepçenin en popüler olduğu çeşitli cihazların ortaya çıkmasına neden olan, mükemmellik için sürekli çaba sarf etmek ve sahadaki araziyi kazmanın zor çalışmasını kolaylaştırmak. Birçok farklı modifikasyonu var, ancak hepsi aynı ilkeye göre oluşturuldu.

Mucize kepçe Mole, 43 ila 55 cm genişliğinde iki karşıt çataldan oluşan bir agregadır Diş sayısı 6 ila 9 arasında değişebilir Ana çalışma çatalları hareketlidir ve karşı dişlerin bulunduğu çerçeveye cıvatalanmıştır. Üzerine ek bir yük olmadan kepçenin zemine sürülmesini kolaylaştıran bir ayak dayanağı takılmıştır. Bundan sonra, alet tutamacının kolları önce kendilerine ve sonra aşağıya doğru eğilir. Son işlemde, çalışma çatalları toprak katmanını karşılıklı dişlerden iter, toprağı yabani otlardan kurtarır ve aynı zamanda gevşetir. Bahçe için zemini doğru kazmak, toprağın üst ve alt katmanlarını gereksiz yere karıştırmamaya çalışmak demektir.

Önemli! Sıradan bir kürekle karşılaştırıldığında dünyayı bir "köstebek" ile kazmanın avantajı, verimli toprağın basitçe gevşetilmesi, ancak uzaydaki yerini değiştirmemesi ve dahası, aşağı inmemesidir.

Mucize kürek "köstebeği" nin önemli ağırlığına rağmen, yaklaşık 4,5 kg, onunla çalışmak zor değil. Yalnızca sitenin etrafında sürüklenebilir. Ancak zemine girme çabalarının çoğu, tam olarak aletin kendisinin ağırlığından kaynaklanmaktadır.

Videoda, dünyayı mucize bir kürekle nasıl kazacağınızı açıkça görebilirsiniz:

Ayrıca daha uygun çalışma sayesinde sebze bahçesi kazma süreci hızlanmaktadır. 1 saatte, yoğunluğuna bağlı olarak 1 ila 2 dönümlük araziyi işleyebilirsiniz. Aynı zamanda özellikle sırt ve kollarda yorgunluk minimum düzeyde hissedilir. Bu nedenle, mucize kürek "köstebek" özellikle daha önce bir bahçe kazmanın neredeyse imkansız olduğu kadınlar ve yaşlılar arasında popülerdir.

"Mole" mucize kürek çalışmalarında da sınırlamalar var. Bakir toprakları kazması zor olacak, yabani otlarla biraz büyümüş, ülkedeki yatakları veya çiçek yataklarını kazmaya daha çok adapte olacak.

Ek olarak, oldukça yüksek tutuş nedeniyle, alçak bir serada faaliyet göstermeleri zor olacaktır.

Ripper "Ekskavatör"

Zemini kaldırmak ve gevşetmek için çift çatal kullanma prensibi birçok tasarımda, özellikle de ekskavatör riperinde kullanılmaktadır. Köstebek ile karşılaştırıldığında, ekskavatörün tasarım farklılıkları vardır:

 • Sabit yatak yokken çatallar menteşelerde birbirlerine açılı olarak takılır.
 • Cihaz başlangıçta iki şafta sahiptir ve bunlar daha sonra tutamakta birbirine bağlanır.
 • Ayaklık daha fazla yer kaplayarak aleti genişletir ve çalışmayı daha da kolaylaştırır.

Ancak tüm bu farklılıklar temel değildir, genel olarak "Digger" riperin çalışma prensibi mucize kepçeden çok farklı değildir.

Önemli! Geniş genişlikleri nedeniyle, örneğin patates dikmek için bir sebze bahçesi hazırlamak gibi geniş arazileri kazmaları oldukça uygundur.

Ancak aynı nedenle, ünite dar yataklar veya çiçek tarhları için çok az işe yarayabilir.

Kürek "Kasırga"

Tornado, birçok bahçe aletinin üretildiği oldukça iyi bilinen bir markadır. Yapısında ve çalışma prensibinde bir kürek "kasırga", mucize kürek "köstebek" den neredeyse hiç farklı değildir.

Ancak, bir ucunda yuvarlak uzun saplara ve saat yönünde bükülmüş keskin dişlere sahip uzun bir çubuk olan popüler bir "kasırga" yırtıcı da vardır. Zemini 20 cm derinliğe kadar kazmanızı ve gevşetmenizi sağlar Aletin sapı, "kasırga" ile çalışan kişinin boyuna göre kolayca ayarlanabilir.

Aletin küçük boyutu nedeniyle, küçük arazilerde, ağaçların veya çalılıkların altında, küçük çiçek tarhlarında veya dar yataklarda çalışmaları özellikle uygundur. "Kasırga" çim alanlarda biraz fazla büyümüş olsa bile çalışmanıza izin verir, ancak geniş alanlar için çok az kullanışlıdır.

Dönen Harikalar

Döner mucize bir dirgen ile çalışırken biraz benzer bir çalışma prensibi kullanılır. Uzun T şeklinde saplı uzun bir şafttan oluşurlar. Ana çubuğun uzunluğu, kendisiyle çalışan kişinin boyuna mümkün olduğu kadar uyum sağlamak için de ayarlanabilir.

Çubuğun altına tutturulmuş, zemine dalan ve daha sonra kol olarak kullanılan tutamağın kuvveti ile dönen çatallardır.

Dönen mucize çatallarla çalışırken, sırt veya bacaklara yönelik çabalar da ortadan kalkar. İşgücü verimliliği de doğal olarak artar. Ancak alet, sert veya taşlı zeminde çalışmaya pek uygun değildir.

Fokin'in düz kesici

Bu harika araç, çok uzun zaman önce, geçen yüzyılın sonunda icat edildi. Ancak hafifliği ve çok yönlülüğü nedeniyle zaten kendisi için büyük bir popülerlik kazanmayı başardı.

Fokin'in düz kesicisi ile aşağıdaki iş türlerini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 • toprağı gevşetmek;
 • toprak parçalarını ezmek;
 • yatak oluşumu;
 • yabani otları budamak ve uzaklaştırmak;
 • hilling;
 • farklı mahsulleri ekmek için zeminde oluklar kesmek.

Bu durumda, bıçağın boyutuna göre farklılık gösteren birkaç düz kesici modeli vardır. Bu nedenle, düzlem kesici hem nispeten büyük arazileri (birkaç yüz metrekareye kadar) işlemek için hem de başka herhangi bir alet yardımıyla zor ulaşabileceğiniz dar yerler için uygundur.

El kültivatörü

El kültivatörleri, bir sebze bahçesini kazmak, gevşetmek ve yatak oluşturmak için tasarlanmış bir takım aletlerdir.

Toplamda 3 ana tip el kültivatörü vardır:

 • döner veya yıldız şekilli;
 • kültivatörler-sökücüler;
 • kök kaldırıcılar.

Adından da anlaşılacağı gibi, birinci tipteki kültivatörlerde, merkezi aksa birkaç yıldız şeklindeki yırtıcı monte edilmiştir.

Sapa bastırarak ve aynı anda üniteyi zemin boyunca sürerek, otların eşzamanlı olarak yok edilmesiyle toprak gevşetilir. Ancak bu modeller, özellikle sertleştirilmiş bir kil kabuğu ile kaplanmışlarsa, ağır toprak türlerinde çalışmak için pek uygun değildir.

İkinci durumlarda, bir kültivatör-yırtıcıdan yardım istemek gerekir. Merkez ekseni boyunca kayan oldukça kısa fakat çok sert ve keskin kavisli dişlere sahiptir. Onların yardımıyla, bu birim, biraz çaba sarf ederek, oldukça yoğun ve ağır topraklarla baş edebilmektedir.

Kök sökücüler, toprağın yerinde gevşetilmesi, yabani otların güçlü ve derin bir köksapla giderilmesi ve bahçe bitkilerinin fidelerinin ekiminde delik kazmak için idealdir.

Zemini ne kadar derin kazmaya ihtiyacın var

Arazi işlemeye yönelik birkaç yaklaşım vardır. Bazı bahçıvanlar, dünyanın yıllık olarak, en azından kürek süngüsünün derinliğine, yani 25-30 cm'ye kadar kazılması gerektiğine inanıyor.

Bitki yetiştirmek için daha doğal, organik bir yaklaşımı savunan diğerleri, toprağın üst katmanını yılda 4-5 cm derinliğe kadar sadece hafifçe gevşetmenin gerekli olduğunu düşünürler.Bu, ekim ve tohumların ilk gelişimi için yeterli olmalıdır. . Gelecekte, bitkilerin kökleri topraktaki doğal geçişleri kullanarak kendi yollarını çizecek. Doğru, ikinci yöntemle, en az 10-15 cm kalınlığında yataklarda yıllık olarak önemli bir organik malç tabakası oluşturmak gerekir.

Her halükarda, bakir toprakla, yani yoğun bir şekilde otla büyümüş bir toprak parçasıyla uğraşıyorsak, o zaman başlangıçta en az bir kez kazılmalıdır. Bu, her şeyden önce, ekili bitkilerin genç sürgünlerinin tamamen gelişmesine izin vermeyecek olan yabani otların rizomlarını çıkarmak için gereklidir.

Bir sebze bahçesi nasıl hızlı ve kolay bir şekilde kazılır

Bir bahçeyi hızlı bir şekilde kazmak için aşağıdaki teknolojiye uymanız önerilir:

 1. İlk önce, gelecekteki bahçenin yaklaşık sınırlarını mandallar ve gerilmiş bir ip yardımıyla işaretleyin.
 2. Sonra yanlardan biri boyunca, bir kürek süngüsünün etrafına bir hendek kazılır. Bu durumda açmanın genişliği de kürek bıçağının genişliğine eşittir.
 3. Çıkarılan tüm toprak, yabani otların köklerinden ve olası mekanik katkı maddelerinden (taşlar, molozlar) derhal kurtarılır.
 4. İlk açmadan gelen toprak, daha sonra kullanılabilmesi için ayrı bir yere konur.
 5. Birincisine paralel olarak, önceki oluğun toprakla doldurulduğu bir sonraki hendek kazılır.
 6. Bu şemaya göre, bahçe için hazırlanan arsanın işaretlemesi tamamlanana kadar zemini kazmaya devam ediyorlar.
 7. Daha sonra son siper, ilk açmadan önceden biriktirilmiş toprakla doldurulur.

Bakir toprak nasıl hızlı kazılır

Bakir topraklara genellikle 10 yıl veya daha uzun süredir işlenmemiş arazi parçaları denir. Genellikle kalın bir çim tabakasıyla kaplanırlar, bu da bahçe bitkilerinin hem ekilmesini hem de bakımını zorlaştırır. Ancak diğer yandan, dinlendirilmiş arazide, bahçıvanın yararına olabilecek bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için yararlı birçok madde birikmiştir. Ülkedeki bakir toprağı çabucak kazmak mümkün olacak, belki hemen değil, ama sonuç çabaya değecek.

Bakir toprakları işlemenin birkaç yolu vardır, ancak bunlardan yalnızca birine hızlı denebilir - toplu yatakların oluşturulması. Bu durumda, gelecekteki yatakların yüzeyi karton veya başka malzemelerle kaplanır ve koridorlar herbisitlerle işlenir. Daha sonra, yukarıdan, gelecekteki yataklar önceden hazırlanmış verimli toprakla kaplanır. Tohum ekimi veya fide dikimi için kullanılır.

Bu yöntem, hızına rağmen, çok malzeme yoğundur, çünkü ekim için arazinin yandan özel olarak çıkarılması gerekecektir. Zaman izin verirse, aksini yapabilirsiniz. Yataklar için belirlenen alanları bir karton tabakasıyla örtün, ağır nesnelerle bastırın ve tüm mevsim boyunca toprağı olgunlaştırın. Bu durumda, sonbaharda, çimin otsu kısmının tamamı çürür ve toprak, yukarıdaki araçlardan herhangi biri kullanılarak işlenmeye hazır hale gelir.

Ayrıca, kesilmiş çim katmanlarını yeşil çimlerle aşağı çevirerek, ülkedeki bakir toprağı kendi ellerinizle de kazabilirsiniz. Patatesler, filizlendikten sonra herhangi bir organik madde ile bol miktarda malçlanan ortaya çıkan çatlaklara ekilir.

Sonbaharda, eski bakir topraklarda patatesleri hasat edebilir ve hasat edebilir ve daha ileri işlemler için oldukça uygun toprağı elde edebilirsiniz.

Bahçenin altındaki zemini nasıl düzgün kazılır

Sağlığınıza herhangi bir özel zarar vermemek için dünyayı kürekle nasıl düzgün şekilde kazacağınıza dair birkaç temel kural vardır:

 • Tüm arazi parçasını tek seferde kazmaya çalışmamalısınız, özellikle alanı oldukça önemliyse ve kıştan sonra fiziksel efor deneyimi sıfıra indirilirse.
 • Kürek, yere göre dikey olarak kurulmalıdır, böylece minimum çabayla süngü zemine maksimum derinliğine kadar girebilir.
 • Kürek üzerinde bir seferde çok fazla toprak toplamamalısınız. Daha küçük ama sık hareketler yapmak daha iyidir.
 • Kıştan sonra hala nemli olan veya donmuş olan toprağı kazmaya gerek yoktur. Bu, toprağın daha fazla sıkışmasına neden olabilir. Toprak biraz kururken biraz beklemek daha iyidir.
 • Harcanan tüm çabayı sıfıra indirmemek için, fide ekmeden veya dikmeden önce önceden kazılmış bir arazi parçası üzerinde yürümemelisiniz.

Kürekle büyümüş bir alanı nasıl kazarsınız

Çimenli bir alanı kazmanın başka bir yolu var. Bunu yapmak için, herbisitlerden biri ile ön işlemden geçirilir. Birkaç hafta sonra site yukarıda açıklanan teknolojiye göre kazılır. Bir hafta sonra, bir mineral gübre kompleksi uygulanır ve toprak tekrar gevşetilir.

Arazi ekime ve dikime hazırdır.

Kürekle donmuş zemin nasıl kazılır

Yukarıda belirtildiği gibi, bir sebze bahçesi inşa etmek için donmuş toprağı kazmak pek mantıklı değil, çünkü bu işlemden sonra toprak daha da sıkıştırılabilir. Ancak sizi donmuş zemini kazmaya zorlayan bazı özel durumlar varsa, aşağıdaki teknikleri kullanabilirsiniz:

 • Gelecekteki kazı sahasında ateş açın ve yandıktan sonra zaten sıcak olan toprağı kazın.
 • Bir kırıcı veya kazma kullanın ve ancak üst donmuş ufku çıkardıktan sonra bir kürekle kazmaya devam edin.

Sonbaharda bir bahçe kazmam gerekiyor mu

Aşırı büyümüş bir arsanın veya bakir arazinin ilk gelişimi için sonbaharda arazi kazması özellikle gereklidir. Bu durumda, dünyayı büyük katmanlar halinde kazmak ve kıştan önce bu şekilde bırakmak en iyisidir. Don, oluşan çatlaklara nüfuz eder ve yabancı ot tohumlarını daha güvenilir bir şekilde soğutarak ilkbaharda daha fazla gelişmesini engeller. Toprağa fosforlu gübrelerin aynı anda uygulanmasıyla sonbaharda zemini kazmak en iyisidir, böylece ilkbaharda bitki kökleri için uygun hale gelirler.

Ek olarak, sonbaharda kazdıktan sonra, toprak kural olarak oksijene iyi doyurulur.

Ancak bahçe uzun süredir geliştirildiyse, sonbaharda kazmanın belirli bir anlamı yoktur. Çürümüş, ilkbahar ve yaz aylarında bitkiler için iyi bir gübre görevi görecek ek bir malç tabakası ile döşemek daha iyidir.

Sonuç

Kürekle bir bahçe kazmak, ekili bitkiler ekmeden önce arazinin daha kapsamlı ve güvenilir bir şekilde ekilmesi anlamına gelir. Ve gelişmiş kürek ve çatal modellerinin bolluğu, bu işi mümkün olan en kısa sürede ve en az çabayla gerçekleştirmenize izin verecektir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat