Bir arkadan çekmeli traktörle doğru şekilde nasıl sürülür: pullukla, kesicilerle, adaptörle, video ile

Modern mekanizasyon araçları, oldukça büyük arazileri sürmeyi mümkün kılar. Dahası, bu tür cihazlar son derece hareketlidir ve bu, traktörlere ve diğer büyük tarım makinelerine erişimin imkansız olduğu yerlerde kullanılmalarına izin verir. Ek olarak, arkadan çekmeli bir traktörle çiftçilik yapmak, diğer kişilere bağlı olarak bağımsız olarak iş yapmanıza izin verir.

Doğru modeli seçmek

Bir arkadan çekmeli traktör satın almadan önce, ünitenin hangi iş için kullanılacağını belirlemek gerekir. En basit cihazlar hafiftir (100 kg'a kadar) ve 4–8 hp motorlarla donatılmıştır. itibaren. ve küçük bir çalışma ataşmanı seti ile donatılmıştır.

Gerekli minimum iş listesini gerçekleştirmenize izin verir:

 • çiftçilik;
 • disk oluşturma;
 • üzücü;
 • sırtları sürmek.

Bazı cihazlar evrenseldir. Ek ekipman kullanımına izin verirler, örneğin:

 • patates kazıcı;
 • kar atma makinesi;
 • motor pompası;
 • çim biçme makinesi.

4-5 hp motora sahip küçük, arkadan çekmeli traktörler. itibaren. ve 0.5-0.6 m çalışma alanı genişliği, alanı 15-20 hektarı aşmayan küçük bir arsayı sürmek için uygundur. Daha büyük araziler için daha ciddi ekipman gereklidir. Parselin boyutu 20 dönümü aşarsa, 7-8 litre kapasiteli bir ünite kullanmak daha uygundur. itibaren. ve 0,7-0,8 m çalışma genişliği 1 hektara kadar olan arsalar, 9-12 litre kapasiteli motorlara sahip motor blokları tarafından yetiştirilmektedir. itibaren. ve 1 m'ye kadar çalışma alanı genişliği.

Önemli! Zemin ne kadar ağırsa, makinenin o kadar güçlü kullanılması gerekir.

Bir arkadan çekmeli traktör seçerken, sadece ünitenin parametrelerine değil aynı zamanda üreticisine de dikkat etmeniz gerekir. Yüksek kaliteli modeller, tanınmış üreticilerin (Forza, Honda, Subaru) motorlarıyla donatılmıştır, bir disk debriyajına ve dişli redüktörlerine sahiptir. Bu tür modeller en güvenilir olanıdır ve yüksek kaliteli yakıt ve yağ kullanırken oldukça uzun bir süre hizmet eder.

Sürmek daha iyi: pulluk veya kültivatörlü arkadan çekmeli traktör ile

Sürme, en basit toprak işleme işlemidir. Alan küçükse ve zemin yeterince gevşekse, kültivatör kullanılabilir. Bu cihazlar, pulluklu arkadan çekmeli traktörlerden daha hafif ve manevra kabiliyetine sahiptir ve daha az güçlü motorları daha az yakıt tüketir. Toprak ağırsa veya bakir toprak sürülecekse, arkadan çekmeli traktör olmadan yapamazsınız. Motorlu kültivatörlerin aksine, bu kendinden tahrikli üniteler ekleri kullanarak arazileri işleyebilir: pulluk, disk, kesici.

Motobloklar, kural olarak, örneğin bir römork çekerken traktör olarak kullanılmalarını mümkün kılan lastik pnömatik tekerleklerle donatılmıştır.

Bir arkadan çekmeli traktör bakir toprağı sürdürebilir mi

Yalnızca gevşek topraklarda çalışan bir kültivatörün aksine, arkadan çekmeli traktör, bakir topraklar da dahil olmak üzere ağır toprağı sürmek için kullanılabilir. Çeşitli ataşmanları kullanma yeteneği, ihmal edilen alanlarda çalışmak için en uygun olan döner pulluk kullanmayı mümkün kılar.

Pulluklu bir arkadan çekmeli traktörle nasıl doğru şekilde sürülür

Koşullar izin verirse, sahanın uzun kenarı boyunca arkadan çekmeli bir traktörle sürülmesi önerilir. Genellikle ilk karık, onu düz hale getirmek için gergin ip boyunca sürülür. Gelecekte, her bir sonraki karık sürülür, böylece bir tekerlek önceki sıranın sürülmesinin kenarı boyunca gider. Bu, tüm alanın eşit ve hatta sürülmesine neden olur.

Çiftçilik için arkadan çekmeli bir traktörün pulluğu nasıl düzgün şekilde ayarlanır?

Saban ayarlama süreci birkaç aşamadan oluşur:

 1. Gerekli küreme derinliğine bağlı olarak, arkadan çekmeli traktör aynı yükseklikte yerden asılır. Bunu yapmak için, tahtadan veya tuğladan yapılmış bir standa sürebilirsiniz.
 2. Çalıştırma talimatlarına uygun olarak üniteye bir bağlantı parçası takın. Pulluk ayağı dikey olmalı ve tarla tahtası tüm uzunluğu boyunca toprakla temas halinde olmalıdır.
 3. Gerekirse saha panosunun eğim açısını ayarlayın.
 4. Sürme tipine bağlı olarak bir veya iki oluk oluşturun.

Karık hazır olduğunda, küreyici sap açısı ayarlanmalıdır. Tekerleklerden biri sürülmüş oluğu takip edeceğinden, arkadan çekmeli traktörün kendisi yuvarlanacaktır, ancak stand dikey kalmalıdır. Standın eğim açısını ayarlamak için, arkadan çekmeli traktörün sol tekerleğinin altına, derinliği ayarlarken olduğu gibi aynı yükseklikte bir sehpa yerleştirmek gerekir.

Sıyırıcı direği daha sonra yere dik olarak konumlandırılmalıdır.

Hangi tekerleklerin arkadan çekmeli traktörle sürülmesi daha iyidir

Çoğu motoblok, lastik pnömatik tekerleklerle donatılmıştır. Bu, makinenin yere ve yollara zarar vermeden hareket etmesini sağlar. Normal hareket için ve hatta yüklü bir römorkun taşınması için, lastik tekerleklerin yola yapışması oldukça yeterlidir, ancak pulluk, sürerken çok daha ciddi bir direnç sunar. Bu nedenle, sahada, kauçuk tekerlekler genellikle, metal plakalardan yapılmış bir balıksırtı ile kaynaklanmış tüm metal silindirler olan tırnaklarla değiştirilir. Bu cihazlar, bu tür tekerleklerin kelimenin tam anlamıyla yere ısırması nedeniyle arkadan çekmeli traktörün ağırlığını önemli ölçüde artırır.

Uygulama, pervane olarak kulpların kullanımının zeminle çekişi belirgin şekilde iyileştirdiğini ve çekiş gücünü artırdığını, lastik tekerleklerin ise geniş bir desene sahip olsa bile kaymaya eğilimli olduğunu göstermektedir. Bu, özellikle ağır toprağı veya bakir toprağı sürerken fark edilir. Çiftçilik için pnömatik lastik tekerlek kullanmanın bir başka tehlikesi de jantın basitçe "dönebilmesi" ve tekerlek odasının kullanılamaz hale gelmesidir.

Arkadan çekmeli bir traktörde küreme derinliği nasıl ayarlanır

Sürme derinliği, sabanı yükselterek veya alçaltarak ayarlanabilir. Sıyırıcı direğinde, tasarım, içine bir ayar cıvatasının yerleştirildiği birkaç delik sağlar. Delikler farklı yüksekliktedir. İstenilen küreme derinliğini sağlamak için, ayar cıvatası istenen delikten geçirilir ve bir somun ile sabitlenir.

Arkadan çekmeli traktörle çiftçilik yaparken hangi hıza uyulmalıdır?

Kural olarak, arkadan çekmeli traktörün dişli kutusu, hareket hızını değiştirmenize izin verir. Bu, ünitenin daha çok yönlü olması ve taşıma modunda daha yüksek hızda hareket edebilmesi için yapılır. Bununla birlikte, çiftçilik için, özellikle iş yoğun ve ağır topraklarda manuel olarak yapılıyorsa, taşıma hızı çok yüksektir ve sabanı istenen derinlikte çalıştırmak için gerekli kuvveti sağlamayacaktır.

Tipik manuel çiftçilik hızı 5 km / s'dir.Bu, pullukçunun arkadan çekmeli traktörün arkasında sakin bir hızda hareket etmesini sağlar. Bununla birlikte, sabanı sabitlemek için arkadan çekmeli traktör çerçevesi yerine taşıma ve sürme modülünü kullanırsanız bu hız iki katına çıkarılabilir.

Dikkat! Bu bağlantının kullanılması, ünitenin düzgünlüğünü önemli ölçüde artırır, çiftçilik kalitesi artar, arkadan çekmeli traktör daha az yüklenir. Bu, hareketliliği ve manevra kabiliyetini azaltır, ancak geniş alanlarda çalışırken bu önemli değildir.

Arkadan çekmeli traktörle bir bahçe nasıl sürülür

Yılın zamanına ve hedefe bağlı olarak, bahçedeki araziyi arkadan çekmeli traktörle sürmenin iki yolu vardır.

 1. Mahvolmuş... Bu çiftçilik yöntemiyle, dikişler arsanın merkez eksenine göre zıt yönlerde döndürülür. Çalışma, tarlanın sağ kenarından başlar, içinden sonuna kadar ilerleyin, ardından üniteyi sol kenara sürün ve bunun üzerinden başlangıç ​​noktasına geri dönün. Daha sonra sağ tekerlek ile arkadan çekmeli traktör karık içine yerleştirilir ve ikinci sıranın sürülmesi başlar. Döngüler, sitenin tam olarak merkezi ekseni boyunca ilerlemesi gereken son karık sürülene kadar tekrarlanır.
 2. Vsval... Bu yöntemi kullanarak bir arsa sürmek, merkezi karık eksen boyunca sürmekle başlar. Daha sonra sağ kulak, karık içine yerleştirilir ve orijinal konumuna geri döndürülür. Sonra döngü tekrar eder. Çiftçilik, merkezi eksenden her iki yönde gerçekleştirilir ve kademeli olarak tüm alanı doldurur. Bu durumda, katmanlar sitenin merkezi eksenine göre birbirlerine doğru ters çevrilir.

İlk yöntem en sık yaylı çiftçilik için kullanılır, gübreleri toprağa eşit şekilde yerleştirmenize, yüzeye yaymanıza veya dağılmasına izin verir. İkinci yöntemle çiftçilik yaparken, daha derin oluklar kalır, bu nedenle genellikle kıştan önce sürülürler. Bu durumda, zemin daha güçlü donar, bu da zararlıları öldürür ve kar, derin oluklarda daha uzun süre kalarak toprağın nemini korur.

Arkadan çekmeli traktörle bakir toprak nasıl sürülür

Bakir toprakları bir pullukla sürmek, hem arkadan çekmeli traktör hem de sahibi için oldukça ciddi bir testtir. Çim kökleriyle iç içe geçmiş ağır topaklanmış toprak, çok yüksek bir direnç yaratır, bu da çoğu zaman aksamın kırılmasına ve diğer hoş olmayan sonuçlara yol açar. Bu nedenle, ağır ekipman, yani traktör ile bakir toprak geliştirmek daha iyidir. Site buna izin vermiyorsa ve tek seçenek, arkadan çekmeli bir traktörle zemini kazmaksa, aşağıdaki çalışma prosedürünü seçmek daha iyidir:

 1. Alanı yabani otlardan, kuru otlardan, arkadan çekmeli traktöre müdahale edebilecek her şeyden mümkün olduğunca temizleyin.
 2. Çimen üst katmanını yok etmek için alandan sığ bir kesici ile geçin.
 3. Sabanı küçük bir derinliğe (yaklaşık 5 cm) ayarlayın, alanı sürün.
 4. Sürme derinliğini artırın. Alanı yeniden sürün.

"Bakir toprak" kavramının oldukça keyfi olduğu unutulmamalıdır. Bu genellikle işlenmemiş toprağın adıdır, ancak yoğunluk ve bileşim açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle, tüm bakir topraklar bir sabanla sürülemez. Bazen bu amaçla kesiciler kullanmak daha uygundur, eğer bölgeden 3-4 kez geçerlerse, o zaman ciddi yoğun topraklar bile tam anlamıyla tüy haline gelebilir.

Bir pulluk ile arkadan çekmeli bir traktörle nasıl sürüleceğine dair video:

Kesicili arkadan çekmeli traktörle nasıl doğru şekilde sürülür

Arkadan çekmeli traktörler için freze kesicilerinin ortaya çıkışı, birçok bahçıvan için araziyi işleme prosedürünü büyük ölçüde basitleştirmiştir. Çiftçilik ve tırmıklama gibi geleneksel işlerin yerine, ekime uygun gevşek bir toprak yapısı elde edilmesini sağlayan karmaşık bir işlem ortaya çıkmıştır. Bu, işçilik maliyetlerini önemli ölçüde düşürdü ve önemli ölçüde zaman tasarrufu sağladı.

Dikkat! Toprağı öğütme yönteminin özü, çalışma gövdesi ve pervane olarak özel metal kesicilerin kullanılmasından ibarettir. Her freze bıçağı, arkadan çekmeli traktörün tekerleklerinin dönme eksenine sabitlenmiş birkaç metal bıçaktan oluşur.

Kesicili arkadan çekmeli traktörle küreme derinliği nasıl ayarlanır

Bir arkadan çekmeli traktörle maksimum ekim derinliği (bu, kesicilerle çiftçilik işlemini çağırmanın daha doğru olmasının yoludur) büyük ölçüde kesicinin çapına bağlıdır ve genellikle bu değerin yarısıdır. Büyük derinliklere kadar sürme girişimleri, kültivatörün basitçe kazmasıyla sonuçlanacaktır. Açıcı kullanılarak gerekli sınırlar dahilinde toprağın derinliğinin ayarlanması gerekir.

Önemli! Kültivatör sığ bir derinlikte bile batarsa ​​(kendini yere gömerse), kesici sayısının artırılması önerilir.

Kesicili arkadan çekmeli traktör ile sebze bahçesi nasıl kazılır

Arazinin arkadan çekmeli traktörle standart işlemesi genellikle 2 aşamada gerçekleştirilir.

 1. Açıcıyı küçük bir derinliğe ayarlayın. Site, bir daire içinde atlanarak ve yavaş yavaş merkeze doğru ilerleyerek tüm alan üzerinde işlenir. Bu durumda kültivatör düşük hızlarda veya birinci viteste çalışır.
 2. Sürgüyü gerekli ekim derinliğine ayarlayın. Arsa, tüm alan üzerinde yüksek hızlarda veya 2 hızda ekilir.

Kural olarak, daha önce işlenmiş bir alanı arkadan çekmeli bir traktörle kazmak için 2 geçiş yeterlidir.

Uyarı! Ağır topraklarda, açıcı gerekli derinliğin yarısına ayarlıyken bir ara geçiş gerektirebilir.

Kesicili arkadan çekmeli traktörle bakir toprak nasıl sürülür

Bakir toprağın kesicili arkadan çekmeli bir traktörle sürülmesi birkaç aşamada gerçekleştirilir. Minimum derinleşme ile düşük hızdaki ilk geçiş çimin bütünlüğünü ihlal ederek en güçlü yüzey katmanını yok eder. İkinci ve sonraki geçişlerde derinleşme artar ve motor devri kademeli olarak artar. Toplamda 3-4 işlem gerekebilir, bu büyük ölçüde toprağın yoğunluğuna ve yapısına bağlıdır.

Videoda arkadan çekmeli traktör ile arazinin ekilmesi:

Ön adaptörlü arkadan çekmeli traktör ile sebze bahçesi nasıl sürülür

Ön adaptörün kullanılması, aslında, arkadan çekmeli traktörü, sonuçta ortaya çıkan tüm sonuçlarla birlikte bir mini traktöre dönüştürür. Bu tür birimler, çok çeşitli tarımsal operasyonların yanı sıra malların taşınması için de kullanılabilir. Ön adaptörlü bir arkadan çekmeli traktör kullanmak çok daha kolaydır ve ilave ağırlık nedeniyle ünitenin zemine yapışması artar.

Tasarımın rahatlığı, operatörün sabanı takip etmek ve sürekli yönlendirmek için enerji israf etmemesini sağlar. Ön adaptörlü arkadan çekmeli bir traktör, geniş alanlarda çalışmanıza izin verir, ancak geleneksel bir manuel güç ünitesi kadar manevra kabiliyetine sahip değildir. Bu nedenle, sınırlı alan koşullarında, bu tür birimlerin kullanılması zordur.

Çiftçilik prosedürünün kendisi normalden farklı değildir. Çoğu adaptör, pulluğun derinliğini kontrol etmek için kolları kullanmanıza izin veren özel bir askı ile donatılmıştır. Sürücü, mini traktörünü sadece karık boyunca bir tekerlekle sürebilir, hızı ve düz çizgi hareketini koruyabilir. Sahanın sınırına ulaşıldığında, operatör eki pulluk ile taşıma konumuna kaldıracak, bir U dönüşü yapacak ve sabanı tekrar çalışma konumuna indirecektir. Bu, tüm alan aşamalı olarak nasıl işlenir.

Bahçeyi sonbaharda arkadan çekmeli bir traktörle sürmem gerekiyor mu?

Sonbaharda çiftçilik isteğe bağlıdır, ancak bu prosedürün birçok olumlu etkisi vardır.

 • Toprakta kışı geçiren yabani otlar ve zararlılar ve larvaları ölürken, toprak donma derinliği artar.
 • Sürülmüş toprak, karı ve suyu daha iyi tutar ve daha uzun süre nemli kalır.
 • Toprak yapısı iyileştirilir, böylece yaylı çiftçilik daha hızlı ve daha az işçilikle yapılır.

Ek olarak, sonbaharda çiftçilik sırasında birçok bahçıvan toprağa organik gübre ekler. Kış aylarında kısmen ayrışacaklar ve bu da toprağın verimliliğini artıracaktır.

Arkadan çekmeli traktör neden sürmüyor: nedenler ve nasıl sorun giderilir

Arkadan çekmeli traktörün belirli bir gücü vardır ve belirli bir ataşman tipiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır.Ünitenin tasarımındaki herhangi bir şeyi bağımsız olarak değiştirme girişimleri genellikle olumsuz bir sonuca yol açar. Ek olarak, arkadan çekmeli traktörün bir pulluk ile kötü çalışmasının birkaç nedeni olabilir.

 • Tekerlekler dönüyor, saban sabit. Bu, tekerleklerin zemine yeterince yapışmadığını veya sabanın çok fazla derinliğini gösterir. Sürme derinliğini azaltmak ve lastik tekerlekleri pabuçlarla değiştirmek gerekir. Arkadan çekmeli traktörün ağırlığı artırılarak zemine ek kavrama sağlanabilir; bunun için tekerleklere veya ön kısma ek ağırlıklar asılır.
 • Saban kendini yere gömer veya yerden atlar. Büyük olasılıkla, raf veya saha panosunun eğim açıları yanlış ayarlanmıştır. Arkadan çekmeli traktörü bir pulluk ile asmak ve gerekli ayarları yapmak gerekir.
 • Yanlış çiftçilik hızı seçimi. Ampirik olarak seçilmiştir.

Bu nedenlere ek olarak arkadan çekmeli traktörde arızalar olasıdır, gerekli gücü geliştiremeyebilir, şanzımanda veya şaside arıza olabilir, çerçeve veya mafsal eğilebilir.

Sonuç

Arkadan çekmeli bir traktörle çiftçilik, modern bahçıvanlar için uzun zamandır sıradan hale geldi. Bu üniteler, zamandan ve emekten önemli ölçüde tasarruf sağlar ve toprak işlemede çok daha verimli çalışmaya izin verir. Bu tür cihazların önemli bir özelliği, sadece bir sebze bahçesini arkadan çekmeli bir traktörle sürmeye değil, aynı zamanda eşit derecede önemli diğer işler için de kullanmaya izin veren çok yönlülüğüdür.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat