Elektrikli kar küreği

Sıradan küreklerle karı temizlemek oldukça zordur. Bir kadın, genç veya yaşlı bir kişi için bölgeyi kar birikintilerinden temizlemek bazen gerçek bir ağır çalışmaya dönüşür. Böylesine zor bir işi kolaylaştırmak için bir elektropat çağrılır. kar temizleme için... Bu cihaz, büyük beyaz "kapakları" bile hızlı ve kolay bir şekilde saklama alanına taşıyarak alanı yüksek kalitede temizler. Çeşitli konfigürasyonlardaki elektrikli aletler çok uygun bir fiyata satın alınabilir veya elle yapılabilir. Bir elektropatı nasıl seçeceğiniz veya kendiniz yapacağınızla ilgili güncel bilgiler için önerilen makaleye bakın.

Bir elektropatın ana unsurları ve etki prensibi

Karı temizlemek için kullanılan modern elektrikli kürek, bu aletlerin şeklinin biraz benzer olması dışında, geleneksel aletlerle hiçbir ilgisi yoktur. Bazı elektropat modellerinin tasarımı ve teknik özellikleri farklılık gösterebilir, ancak çalışma prensibi benzerdir:

 • 1000 ila 1800 W gücünde bir elektrik motoru, dönerken karı kürekleyen burguyu çalıştırır.
 • Güçlü bir hava akımının etkisi altında, burgu tarafından toplanan kar, belirli bir yönde 4-10 m yana doğru uçar.
 • Kürek, bir başlatma düğmesi olan uzun bir lastik tutacak kullanılarak kontrol edilir. Bazı modeller teleskopik tutamaklarla donatılmıştır.
 • Bazı elektrikli kürekler, izleri küçük döküntülerden temizlemek için yaz mevsiminde takılabilen özel bir fırçayla birlikte gelir.

Elektrikli kepçe, 25 ila 40 cm çalışma genişliğine sahip kompakt bir alettir.Aynı zamanda, işlenen yüzeyin gerçek genişliği biraz daha küçüktür. Alet, 40 cm'ye kadar bir katmanla sadece yeni yağan karı temizleyebilir.Çeşitli elektrikli kepçelerin performansı 80 ila 140 kg / dak arasında değişir.

Elektrikli kepçeyi çalıştırmak için ana şebekeye erişmeniz gerekir. Aletin kordonu oldukça kısadır, bu nedenle karı temizlemek için bir uzatma kablosuna ihtiyacınız vardır. Aletin önemli ağırlığına dikkat etmek önemlidir: ortalama olarak, elektrikli kürek yaklaşık 6 kg ağırlığındadır. İşlem sırasında kürek gövdesi zemin yüzeyinden 2-3 cm yukarıda tutulmalıdır. Bu, yanlışlıkla bir engele çarpmanız durumunda aletin hasar görmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Kollarınızı ve sırtınızı germemek için enstrümanı üzerine eğip rahatça hareket ettirebileceğiniz küçük tekerlekli modeller kullanmalısınız. Videoyu izleyerek küreği görebilir ve çalışmasını değerlendirebilirsiniz:

Aletin avantajları ve dezavantajları

Bir elektropatın temel avantajı, bir sonraki kar yağışından sonra alanı hızla temizleyerek insan emeğini önemli ölçüde kolaylaştırabilmesidir. Aynı zamanda, sitenin ne tür bir rahatlama sağladığı da önemli değil. Bununla birlikte, bir elektrikli kepçenin kullanımı bazı koşullarla sınırlıdır:

 • aletle -25'ten düşük olmayan bir sıcaklıkta çalışabilirsiniz0FROM;
 • temizlenecek alanın alanı 6 m'yi geçmemelidir2elektrikli kepçe uzun süreli sürekli kullanım için tasarlanmadığından;
 • aletle yalnızca uzatma kablosunun ulaştığı yerde çalışmak mümkün olacaktır;
 • elektrikli kürek ıslak veya sıkışmış karı kaldıramaz;
 • elektrik motoru çalışma sırasında çok fazla gürültü çıkarır ve bu da çalışanın biraz rahatsız olmasına neden olur.

Elektrikli bir kürek satın alırken, listelenen tüm özellikleri dikkate almak ve aletin teknik özelliklerine dikkat etmek gerekir: elektrik motorunun gücü ne kadar düşükse, kürek o kadar hassas olur.Örneğin, 1000 W'lık bir alet sıkışmış karla çalışırken yanabilir çünkü çoğu el tipi kar püskürtücü modelinde aşırı ısınma koruması yoktur.

Bir elektropatın maliyeti, güce, ekipmana ve üreticinin markasına bağlıdır. Yani, piyasada 5 ila 10 bin ruble fiyata sahip modeller var.

Önemli! Elektrikli bir kürek, performansı çok daha düşük olduğu için, kendinden tahrikli bir kar püskürtme makinesine layık bir alternatif olamaz. Aynı zamanda elektrikli kar küreği daha hareketli, hafif ve kompakttır, depolama sırasında fazla yer kaplamaz.

Seçim kuralları

Elbette, bir elektrikli kürek seçmenin ana kriteri gücüdür, ancak yapıldığı malzeme aynı zamanda aletin kullanılabilirliğini ve dayanıklılığını da etkiler. Satışta plastik kasalı elektrikli kürekler bulabilirsiniz. Oldukça hafif ve kullanımı kolaydır. Aynı zamanda, düşük kaliteli plastik, şiddetli donda çalışırken veya bir engele çarptığında önemli ölçüde zarar görebilir.

Önemli! Plastik gövdeli elektrikli kepçenin modelleri en ucuzudur.

Elektropat imalatında plastiğe bir alternatif alüminyum veya hatta ahşap olabilir. Alüminyum aletler en güvenilir olanıdır, ancak nispeten yüksek bir maliyete sahiptir. Elektrikli tahta kürekler piyasada nadirdir. Daha çok atölyelerinde zanaatkarlar tarafından yapılırlar.

Elektrikli kürek alırken, sadece gövdenin yapıldığı malzemeye değil, aynı zamanda vidanın malzemesine de dikkat etmeniz gerekir:

 • çalışma sırasında metal burgu, rayların, platformların kaplamasına zarar verir;
 • plastik burgu sık sık kırılır;
 • yumuşak kauçuk veya silikondan yapılmış bir vida, bir elektrikli kürek için en iyi seçenektir;
 • lastik tamponlu plastik burgu, çalışmanın dayanıklılığını ve temizliğin zarafetini birleştirir.

Malzemenin bu özellikleri sadece bir fabrika elektropatını seçerken değil, aynı zamanda kendi ellerinizle bir ürün yaparken de dikkate alınmalıdır. Aşağıdaki karı temizlemek için elektrikli kürek nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Güvenilir DIY aracı

Kendi ellerinizle yüksek kaliteli ve güvenilir bir elektropat yapabilirsiniz. Aynı zamanda, daha güçlü bir motor ve uyarlanmış bir tasarım, üretkenliği artıracak ve kar temizleme kalitesini artıracaktır.

Bir elektropat yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Elektrik motoru. İki veya üç fazlı bir motor kullanılabilir. Aşağıda önerilen çizimler, 2,2 kW gücünde üç fazlı bir motor için tasarlanmıştır.
 • Otomotiv kasnak.
 • 2-4 çelik bıçak, 12 * 15 cm ebatlarında En az 3 mm kalınlığında çelik kullanılması tavsiye edilir.
 • Kürek gövdesi yapmak için çelik sac.
 • 4 cıvata М10.
 • 120'nin altındaki aynı çapta kanalizasyon borusu ve köşesi0.
 • Ray imalatı için 35 cm uzunluğunda çelik köşeler.
 • Kontrol düğmesini yapmak için 20 mm çapında boru.
 • Paket anahtarı.

Aşağıdaki gibi kendi ellerinizle bir elektropat yapabilirsiniz:

 • Araba kasnağını motor miline bastırın.
 • Metal bıçakları kasnağa kaynak yapın.
 • Bıçakların etrafına metal bir gövde yapın. Kama şeklindeki bir kar tutacağına kaynak yapın.
 • Ortaya çıkan muhafazayı motora cıvatalayın.
 • Fan muhafazasında bir delik açın. Çapı, kanalizasyon borusunun çapına eşit olmalıdır.
 • Tahta bir blok üzerine aynı çapta bir delik açın. Boruyu içine yerleştirin, kendinden diş açan vidalarla sabitleyin ve bloğu fan muhafazasındaki delik borunun konumu ile çakışacak şekilde sabitleyin.
 • Elektrikli kepçeyi gövdeye kontrol etmek için kızakları ve kolu kaynaklayın.
 • Takım tutamacındaki parti anahtarını sabitleyin.
Önemli! Kar temizleme için kullanılan bıçak sayısı, motorun gücüne karşılık gelmelidir. 2,2 kW'lık bir güç için 2 bıçak yeterlidir.

Yukarıda önerilen teknolojiye benzer şekilde, bir benzinli kar üfleyici tasarlamak mümkündür.İsterseniz, tasarımda bazı değişiklikler yapabilir, ayrıca elektropatı bir far, tekerlekler veya diğer elemanlarla donatabilirsiniz.

Elektrikli kürek, doğru seçilirse ve özenle çalıştırılırsa evde vazgeçilmez bir yardımcı olabilir. Taze karla mükemmel bir şekilde başa çıkacak, bahçe yollarını, platformları ve hatta çatıyı temizleyecektir. Aynı zamanda, böyle bir aletle düzenli olarak çalışmanız gerekir, çünkü biraz topaklanmış veya erimiş kar bile artık bir elektrikli kepçeye maruz kalmayacaktır. Birçok elektropat modeli oldukça kırılgandır ve çalışmak için hassas bir yaklaşım gerektirir. En güvenilir ve güvenilir tasarım bağımsız olarak yapılabilir. Bunun için gerekli tüm bilgileri yazımızda verdik.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat