Buzağılamadan sonra bir ineğin bakımı

İnek yavruladıktan sonra, hayvanın iyileşmesi yaklaşık 14 gün sürer. Şu anda özel bakıma ihtiyacı var. Buzağılamanın her zaman sorunsuz gitmediği de unutulmamalıdır. Önümüzdeki ay, hayvanın durumunu yakından izlemek daha iyidir. Sağım prosedürü toplamda yaklaşık 3 ay sürecektir. Bu nedenle, buzağıladıktan sonra tüm sıkıntıların bittiği söylenemez.

Buzağılama sonrası ineğin durumunun özellikleri

Buzağılama fizyolojik bir süreçtir ve normalde insan dikkatini gerektirmez. Müdahale yalnızca komplikasyonlar için gereklidir. Buzağı doğduktan sonra ineğin onu yalaması gerekir. Bu, süt akışını tetikler ve yenidoğan uyarıcı bir masaj alır.

Buzağılamadan sonra doğum sonrasına kadar ineğin kasılmaları olacaktır. Plasentayı atması gerekiyor. İşlem bittikten sonra rahim bir süre şişecek, ancak daha sonra normale dönecektir.

Buzağılamadan sonraki 2 hafta içinde ineğin lochia'sı olacaktır. İlk başta mukus kahverengi renktedir, topaklanmış kanla yavaş yavaş daha açık ve daha şeffaf hale gelecektir. Lochia biraz sıvılaşırsa ve eşit kahverengi bir renk alırsa, ineğin doğum sonrası komplikasyonları vardır.

Meme şişmesi de 2 hafta sonra azalacaktır. Yumuşatılmış pelvik bağlar da yaklaşık 14 günde iyileşir. Genel olarak, yarım ay içinde inek normal fizyolojik durumda olmalıdır.

Genellikle buzağı ineğin altında bırakılmaz, ancak bazen doğum sonrası sorunları düzeltmenin bir yolu olabilir.

Bir ineği buzağıladıktan sonra ne yapmalı

Plasenta ayrıldıktan yarım saat sonra ineğe tatlandırılmış veya tuzlu su lehimlenir. Amniyotik sıvı içebilirsiniz. Bugün veteriner eczanelerinde buzağılama sonrası inekler için özel elektrolitler bulabilirsiniz.

Dikkat! Buzağının doğumu ile plasentanın salınması arasında birkaç saat sürebildiği için işlemin bitmesi beklenmeden hayvana su verilebilir.

Saman kuru bir üründür ve oluğa önceden yerleştirilebilir. İnek istediği zaman yiyecek.

Plasenta serbest bırakıldıktan sonra plasentanın bütünlüğü kontrol edilir. Ayrıca, tüm kirli çöpler temizlenir ve biyoatıklarla birlikte imha edilir. Durak, taze samanla kaplıdır. İkincisi, yenildiğinde ineğe zarar vermeyeceği ve sıvıyı düşürmede iyi olduğu için kullanımı daha uygundur.

Buzağılamadan 30-40 dakika sonra ilk kez bir inek sağmanız gerekir. Meme derisi, önceden fizyolojik sıvılardan arındırılır. Elde edilen kolostrum hemen buzağıya lehimlenir.

Plasenta ortaya çıktıktan sonra, ineğin tüm arka kısmı yıkanır: cinsel organlar, meme, arka ayaklar ve kuyruk. Tüm ineği temizlemek iyi bir fikirdir.

Buzağılamadan sonra doğum sonrası böyle görünüyor.

Buzağılamadan sonra bir ineğin bakımı

Buzağılama ineği izlenmelidir. Bazı patolojik süreçlerin gelişimi birkaç gün sürer. Hayvanın iyileşmesinin dinamiklerini izlemek gerekir.

Memeye özel dikkat gösterilir. Doku elastikiyetini eski haline getirmek için günlük olarak nemlendirici veya merhem ile yağlanır. Sağımdan önce meme bezi ılık suyla yıkanır. Sağımdan sonra meme uçları merhem ile yağlanır. Sağım rejimi gözlemlenir ve hayvan yavaş yavaş dağıtılır.

Yorum Yap! Beslenme rejimine ve ineğin tam bir diyete aktarılmasına ilişkin kurallara uymak gerekir.

Beslenme kuralları

Buzağılamadan sonraki ilk gün ineğe sadece su ve kaliteli saman verilir. Bazen kuru ot, samanla karıştırılabilir. 3 gün içinde samana ek olarak 1-1,5 kg konsantre de beslenir:

 • Buğday Kepeği;
 • yulaf ezmesi;
 • ayçiçeği tohumu küspesi;
 • karma yem.

Tüm konsantreler bir sohbet kutusu şeklinde verilmiştir.

Buzağılamadan sonraki 4. günden itibaren yavaş yavaş sulu yem vermeye başlarlar. 12. günde tam teşekküllü bir diyete aktarılır.

Dikkat! Daha erken bir tarihte tam teşekküllü bir diyete geçmek meme hastalığına neden olabilir.

Beslenme oranları birkaç faktöre bağlıdır:

 • ineğin şişmanlığı;
 • süt verimi;
 • sütün yağ içeriği;
 • emzirme zamanı.

Bir hayvan ne kadar süt verirse o kadar çok yem gerekir. Yüzde olarak, diyetin yapısı şu şekildedir:

 • saman - 20-25;
 • sulu yem - 40-50;
 • konsantre - 30-35.

Ortalama olarak, 100 kg ağırlık için bir ineğin 2 kg saman ve 8 kg etli yeme ihtiyacı vardır. Süt verimi dikkate alınarak konsantreler verilir: Her litre süt için 100-400 gr.

Beslenme sıklığı üretkenliğe bağlıdır. Emzirme başlangıcında ve sonunda yılda 4000 bin kg veren düşük verimli hayvanlar günde 2 kez beslenir. Yüksek verimli ve yeni buzağı - günde 3-4 kez. Yem, sağımdan hemen sonra belirli bir sırayla atanır: konsantre-sulu-kaba.

Dikkat! Hem sağım hem de besleme aynı anda gerçekleşir.

Kuru dönemlerde kaliteli saman, başarılı buzağılama için önemli bir faktördür.

Kırma ve daha fazla sağım

Emzirme dönemi 4 aşama içerir:

 • buzağılama ve iyileşme - 2-3 hafta;
 • süt üretimi - 2-3 ay;
 • zirve / yüksek - yeni bir gebeliğin 6. ayının başlangıcından önce;
 • başlatmak.

Buzağı doğumdan hemen sonra alınırsa inek ilk günden itibaren günde 4-6 kez sağılır. Meme masajı ile sık sık sağım da şişliğin hafifletilmesine yardımcı olabilir. İşlem kesinlikle belirli saatlerde ve düzenli aralıklarla yapılmaktadır. Bu nedenle 4 veya 6 sağım zamanında durdurmak daha iyidir. Yüksek verimli inekler, düşük verimli ineklerden daha sık sağılır. Meme aşırı doldurulursa süt kendiliğinden akabilir.

Süt aşaması, hayvanlar tam teşekküllü bir diyete aktarıldıktan sonra başlar. Taze bir ineğin maksimum verimini bulmak için yapılır. Bunun için "ön ödeme yöntemi" kullanılmaktadır. Yani belirli bir hayvanın verimliliğine bağlı olarak diyete 1-3 yem eklenir. birimleri İnek, artan süt verimiyle yanıt vermeyi bırakana kadar yemi artırın.

Yorum Yap! Razda, sulu yem ve konsantrelerle yapılır.

Bu aşamada yüksek verimli inekler günde 3-4 defa sağılır. Düşük verimli - en fazla 3. Emzirmenin zirvesinde, hayvanlar buzağılamadan yaklaşık 3 ay sonra "dışarı çıkar". İnek günde 10 litreden fazla süt vermiyorsa, günde iki kez sağmaya izin verilir.

Yorum Yap! Bir sonraki tohumlama, kırma aşamasının sonunda gerçekleştirilir.

Olası zorluklar

Başarılı bir buzağılama durumunda, yalnızca iki sorun ortaya çıkabilir: çok yüksek üretkenlik nedeniyle meme şişmesi ve mastitis. İlki genellikle kendi kendine gider, ancak hayvana da yardım edilebilir. Bunu yapmak için, her sağımda memeye yumuşatıcı merhemler kullanılarak masaj yapılır.

Yüksek verimlilik ve yetersiz sağım sıklığı ile inekte mastitis gelişebilir. Bu durumda, görünümü kendiliğinden süt akışına neden olur. Meme kabalaşır ve iltihaplanır.

İşlevsiz bir otelde biraz daha seçenek var:

 • doğumdan sonra gecikmiş;
 • rahim sarkması;
 • doğum sonrası parezi;
 • uterusun alt evrimi;
 • doğum sonrası sepsis;
 • doğum kanalı yaralanmaları.

İlk 4 hastalık, neredeyse her zaman, gözaltı ve beslenme koşullarının ihlalinin doğrudan bir sonucudur.

Doğum sonrası gecikmiş

Bir inekte buzağılama ile plasentanın salınması arasındaki maksimum süre 6 saattir. Bu sürenin sona ermesinden sonra, doğum sonrası gecikmiş kabul edilir. Hastalığın nedenleri uterin atoni, koryonik villus ödemi veya inflamatuar hiperemidir. Predispozan faktörler, bakım ve beslenme koşullarındaki hataların yanı sıra doğum kanalındaki travmadır.

Gecikmiş doğum sonrası şunlar olabilir:

 • tamamlayınız;
 • eksik;
 • kısmi.

Hastalığın türü vajinal ve genel muayenelerin yanı sıra geçmişe göre belirlenir. Doğumdan sonra plasenta 6 saatten fazla gecikirse, bir veteriner çağırmalısınız.

Bazen, işlevsiz bir buzağılama sonucu, doğum sonrasının elle çıkarılması gerekir.

Rahim sarkması

Zor buzağılama, travma veya doğum kanalının kuruluğu veya fetüsün gecikmiş doğumunda ortaya çıkar. Provoke edici faktörler:

 • uygunsuz beslenme;
 • obezite;
 • rahmin aşırı gerilmesi;
 • çok iri meyveler.

Prognoz, uterusun ineğin ne kadar süre dışında kaldığına ve mukozal hasarın derecesine bağlıdır. Havada organ çok hızlı şişer. Mukoza zarı durak duvarlarına, zemine ve çevredeki diğer nesnelere zarar verir. Daha fazla hasar, daha kötü prognoz.

Buzağılamadan sonra sepsise yol açan tüm olası faktörler: rahim sarkması, kirli yatak ve keskin bezler

Doğum sonrası parezi

Dışa doğru, buzağılamadan sonra ineğin ayağa kalkamaması ile karakterizedir. Uzuvlar hassasiyetini kaybeder. Gastrointestinal sistem ve diğer iç organların felç belirtileri daha sonra ortaya çıkar. Genellikle yüksek verimli ineklerde buzağılamadan 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu günlerde kışkırtıcı faktörün konsantre yem türü olduğuna inanılıyor.

Yorum Yap! Parezi, buzağılama anında veya ondan 2-3 hafta önce de gelişebilir.

Uterusun subinvolüsyonu

İnvolüsyon, bir organın önceki boyutuna geri dönmesidir. Subinvolution - organın önceki boyutunun restorasyonunu yavaşlatır.

Doğumdan sonra uterusun gelişmesindeki gecikme, hamilelik sırasında aktif egzersizin olmaması ve yetersiz beslenme nedeniyle oluşur. Genellikle iç organların işlev bozukluğu eşlik eder.

Subinvolution ile bir inek gözlemlenir:

 • rahim atonisi;
 • lochia'nın gecikmesi veya küçük porsiyonlarda tahsis edilmesi;
 • Buzağılamadan 4 veya daha fazla gün sonra kahverengi sıvı lochia salınımı;
 • lochia'nın tahsis döneminde bir artış.

Vücudun çürüyen lochia'nın çürüme ürünleri ile sarhoş olması nedeniyle inek mastitis geliştirir. Üreme döngülerinin de ihlali var.

Uterusun subinvolüsyonunun tedavisinde ergot preparatları kullanıldığından, tedavi bir veteriner tarafından yapılmalıdır. Lochia bir vakum pompası ile dışarı pompalanır. Rahim ve vajinaya daha fazla zarar vermemek için bu işlem dikkatli yapılmalıdır.

Doğum sonrası sepsis

3 tip vardır: piyemi, septisemi ve septikopiemi. Çeşitli kokların veya klostridilerin kan dolaşımına girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Penetrasyon yolları:

 • herhangi bir türden yumuşak doku bütünlüğünün ihlali;
 • zor veya anormal buzağılama;
 • fetal amfizem;
 • rahim sarkması;
 • doğumdan sonra gecikmiş.

3 tip ineklerde piyemi, yani metastazlı sepsis hakimdir. Kahverengi kokuşmuş eksüda rahimde birikir, duvarlar kalınlaşır. Genel vücut ısısı dalgalanır.

Doğum kanalı yaralanmaları

Yaralanmalar, buzağılama zor olduğunda veya bir buzağı büyük olduğunda meydana gelir. Ayrıca, ineğin buzağılamasına yardım eden personel tarafından da etkilenebilirler. Travmanın ana belirtisi kanamadır. Bir yaralanmayı tedavi ederken veteriner olmadan yapamazsınız. Deneyimsiz bir mal sahibinin eylemleri muhtemelen zararlıdır. Bu durumda da önleyici tedbirler yoktur.

Buzağıyı zorla germek, sıklıkla doğum kanalında travmaya neden olur.

Veteriner hekim tavsiyesi

Buzağılamadan sonra ve her sağımdan önce şişliği hafifletmek ve mastiti önlemek için, ineğin memesine yumuşatıcı ve nemlendirici bir merhemle masaj yapılır. Mağazada cilt nemlendiricileri hazır olarak satın alınabilir. Memenin cildini nemlendirmek için özel olarak tasarlanmış Zorka merhem uzun zamandır iyi bir şekilde oturmuştur.

Plasenta gözaltına alındığında, maksimum sürenin sona ermesinden önce bile daha iyidir, ineğin dış üreme organlarını temizlemesi gerekir. Oksitosin epidural olarak 20-30 U dozunda kullanılır. Deri altına% 0,5 proserpin solüsyonu veya% 0,1 karbakolin solüsyonu. Bu ilaçlar rahmin kasılmasına ve plasentanın atılmasına katkıda bulunur.

Rahim sarkması durumunda derhal bir veteriner çağırmalısınız. İnek sahibi, organı kendi başına düzeltemeyecektir. Veteriner hekimin gelmesinden önce rahim gereksiz hasarlardan korunmalıdır. Bunu yapmak için rahim önce tuzlu ılık suyla yıkanır, ardından dezenfekte edici soğuk bir solüsyonla sulanır ve bir çarşafa sarılır. Elinizde varsa büyük, yeni bir plastik torba kullanabilirsiniz. Ayrıca, sahibi ineğin yerleştirilebileceği bir rampa hazırlamalıdır. Veteriner hekim gelmeden önce, sadece zamandan tasarruf etmek için yapılması gereken zamana ihtiyaç duyar. İnek sahibinden ayrıca, tek başına ve anestezi olmadan uterusu düzeltemeyeceği için bağlı değildir.

Parezi durumunda, sahibinin ineğin sakral bölgesini sıcak bir şeyle örtmesi gerekir. Bu genellikle çuvalın altında saman olur. Sarılmadan önce alt sırt ve sakrum iyice ovulur ve masaj yapılır. Önleyici bir önlem olarak, hayvana kuru dönemde çok fazla konsantre verilmez. Tatlandırılmış su lehimlenir.

Subinvolution, tedavi etmekten daha kolaydır. Ana yöntem inek için aktif egzersiz sağlamak olduğundan, bu mal sahibi için zor değildir. Buzağılamadan sonra, amniyotik sıvı veya kepekli tuzlu ılık su hayvana lehimlenir. Yeni doğan buzağılar 2-3 gün inek altında tutulur.

Piyemiyi kendi başınıza tedavi etmek zordur, çünkü çeşitli ilaçların kullanıldığı bir prosedürler kompleksi gereklidir. Sahibi doğum sonrası sepsisi önleyebilir:

 • tam bir diyet sağlayın;
 • buzağılama sırasında ve sonrasında hijyene dikkat edin;
 • doğum sonrası komplikasyonları derhal tedavi edin.

Piyemiden kaçınılamazsa, öngörülen tedavi süreci tamamen korunur.

Mastitin lokal tedavisi için antibiyotikli özel şırıngalar kullanabilirsiniz.

Sonuç

İnek güvenli bir şekilde buzağıya gelirse, sahibinin pratikte ciddi bir sorunu yoktur. Patolojik buzağılama ve doğum sonrası komplikasyonları önlemek için sığır besleme ve tutma kurallarına uymak gerekir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat