Sığırlar için büyüme uyarıcıları: isimler, yorumlar

Pek çok insan buzağıların hızlı büyümesi için hormonal ilaçlarla beslenmesinin gerekli olduğunu düşünür. Mümkün, ancak bu, dengeli bir diyet ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Dahası, birçok "büyüme hızlandırıcı" aslında bir vitamin ve mineral koleksiyonudur.

Sığır söz konusu olduğunda, "omuzlarda büyüme" ve "kas büyümesi" kavramlarını da ayırmak gerekir. İlki isteğe bağlıdır ve bazen zararlıdır. İkincisi, sahibinin isteği üzerine.

Sığırlar için büyüme uyarıcıları kullanmanın artıları ve eksileri

Büyüme hormonları dahil uyarıcıların kullanımında sığır yetiştiriciliği açısından gobiler için herhangi bir dezavantaj bulunmamaktadır. Bazı sağlam artılar:

 • hayvanlar hızla kilo alır;
 • beslenme şartları azalır;
 • Karkastan ölümcül çıktı daha fazladır.

Gelecekteki bifteklerin eklemlerinin, kemiklerinin ve bağlarının durumu kimsenin umurunda değil. Şecere ve süt sığırlarında durum farklıdır. Bu hayvanların büyük kas kütlesine ihtiyacı yoktur. Burada sadece artıları değil, aynı zamanda hızlı büyüme ve gelişmenin dezavantajlarını da görebilirsiniz.

Gebe inekler için büyüme hormonlarının kullanılması, aşırı büyük bir fetüsün gelişmesine yol açacaktır. Sonuç olarak, buzağılama sırasındaki komplikasyonlar göz ardı edilmez ve süt sığırları her yıl yavru vermelidir. Bu nedenle, sığırlar için büyüme hormonları reklamlarına bakarken dikkate almaya değer. Üretici, ürünün hamile hayvanlarda kullanıma uygun olduğunu iddia ederse, büyük olasılıkla samimiyetsizdir.

Daha da kötüsü, kabile için yetiştirilen buzağıları yetiştirmek için yapay büyüme uyarıcılarıdır. Genç hayvanlarda tübüler kemikler en hızlı büyür. Onlardan dolayı, omuzlarda yükseklikte bir artış var. Ölçümler, genç hayvanlarda iskeletin dengesiz bir şekilde geliştiğini gösteriyor: şimdi omuzlar daha yüksek, sonra sakrum, daha sonra büyüme genellikle bir süre durur.

Bu tür duruşlar sırasında eklemleri bir arada tutan tendonların kemiklere "yetişmek" için zamanları olur. Tamamen oluşturulmuş bir hayvanın iyi bir RKY'si vardır.

Ancak uyarıcılar kullanılırsa, iskelet ve kas gelişimi arasındaki denge bozulur. Hormonların kullanımı, zayıf kemiklere ve eklem bağlarına çok fazla kas kütlesi verir. Diğer uyarıcılar, hızlandırılmış kemik büyümesine neden olur. Sonuç, zayıf eklemler ve kısaltılmış tendonlardır.

Küçük bir buzağı çok yoğun, ağır ağırlık altında ve hızlı büyüme nedeniyle beslenirse, tendonların normal şekilde gelişmesi için zamanları olmaz, bu durumda genellikle kontraktürler ortaya çıkar.

Aynı zamanda, yüzlerce yıl önce insanlar, iyi ve bol yiyecekle beslenen bir hayvanın, akrabalarından daha büyük büyüdüğünü fark ettiler. Bu nedenle, üreme veya süt üretimi amaçlı buzağılar için en iyi büyüme destekleyici dengeli beslenmedir. Yüksek kaliteli yemlere yem antibiyotikleri ekleyebilirsiniz, bu da hayvanın vücudunun hastalıklarla savaşmak için enerji harcamasına izin vermez.

Hızlı büyüme için buzağı yemi

İlk adım, buzağıyı doğal inek sütü ile beslemektir. İlk iki haftada genç hayvanlar çok hızlı gelişir ve sadece sütle beslenerek kilo alırlar. Yaşamın ilk 2 saatinde, bir yenidoğan ağırlığının yaklaşık% 10'unu kolostrum ile almalıdır. Yavaş yavaş günlük süt dozu artırılarak 12 litreye çıkarılır.

Deneyimsiz sığır sahipleri, küçük bir buzağıyı süt ve samanla beslemenin en iyisi olduğu konusunda yanlış bir izlenim edinir.

Genellikle bu teori, "doğal yaşam tarzı" hayranları tarafından benimsenir. Sonuçta, vahşi turların buzağılarına ot ve süt dışında başka yiyecek verilmedi. Ancak vahşi prototipler her zaman evcilleştirilmiş emsallerinden daha küçüktür. "Deneyciler" kendi deneyimleriyle teorinin yanlış olduğuna ve fikirlerini değiştirdiğine inanıyorlar. Buzağıların hızlı büyümesi için en iyi yem, tahıl konsantreleridir. Yavrunun hayatının 3. haftasından itibaren eklenmeye başlarlar. Süt ve besleyici yem ile bol miktarda yemleme ile genç sığırların günlük kilo artışı yaklaşık 1 kg'dır.

Ticari olarak hazırlanmış buzağı yemini kullanmak en iyisidir. Herkesi korkutan antibiyotikler ve hormonlar yok. Bu katkı maddeleri gerektiğinde ayrı ayrı verilir.

Dikkat! Antibiyotikleri koksidiyostatiklerle karıştırmayın.

Genç hayvanlar için yüksek kaliteli bir başlangıç ​​yemi, hızlı büyüme ve kas kazanımı için gerekli besinleri içerir. Her şeyden önce bir protein ve bir vitamin ve mineral kompleksidir.

Başlangıç ​​peletleri buzağılara sütten başka bir şey denedikleri andan itibaren verilebilir.

Başlangıç ​​yemi

0 ila 6 aylık buzağılar için tasarlanmıştır. Rusya'da Krasnodar üretiminden yem satın alabilirsiniz: "Vitula", "Venera", "Elegance".

İlk ikisi 3 aylıktan küçük buzağılar içindir. Granüller kademeli olarak eklenir ve 90 günlük yaşta günde 1,6 kg'a getirilir. Şıklık bir sonraki aşamadır. 3-6 aylıkken kullanılır. Maksimum günlük doz 3,5 kg'dır. Daha sonra besi maliyetini düşürmek için buzağılar yavaş yavaş Elegance'tan vitamin ve mineral ön karışımları ile normal yemlere aktarılır.

Aynı üretici, büyüme hızlandırıcı olarak 2 yem katkı maddesi sunmaktadır: CattlePro Littlegoby ve CattlePro BestVil. Normal granüllere benziyorlar. "BestVil", altı ay sonra ana yemle karıştırılarak kullanılır. Katkı maddesi, ana tahıl rasyonunun% 15-30'unun yerini alır. Pahalı başlangıç ​​yemi daha ucuz tahılla değiştirilirse, Littlegoby 3 ila 6 aylık buzağılar için kullanılır. Bu katkı maddesinin payı da% 15-30'dur.

Bu üreticinin tüm ürünleri, koksidiyoz gelişimini önleyen koksidiyostatik içerir. Yem buzağılarda kilo alımını hızlandırmasa bile, parazitlerin yokluğu başlı başına bir büyüme destekleyicisidir.

Yem veya yem katkı maddeleri ile ilgili olmayan başka büyüme destekleyicileri de vardır.

Sığırlar için büyüme hazırlıkları

Buzağılar için büyüme uyarıcıları şunları içerir:

 • enjeksiyonlar için vitamin formülasyonları;
 • antibiyotikler;
 • hormonal.

Hızlı büyümeyi teşvik etmek için hangi çeşitliliğin seçileceği duruma bağlıdır. Ancak çoğu zaman vitaminler ve yem antibakteriyel ajanlar kullanılır.

Vitamin ve mineral kompleksleri

Diyet takviyeleri, sadece besi için değil, kullanılması gereken aynı vitamin ve mineral kompleksleridir. Dünyada gerekli tüm hayvan unsurlarında ideal olarak dengelenmiş hiçbir bölge yoktur. Her bir özel yerleşim bölgesinde, eksik maddeler hayvancılık için yemlere eklenmelidir. Ancak bu, laboratuvar testleri yardımıyla belirlenir, bu nedenle, genel bir makalede sığır büyümesinin vitamin-mineral uyarıcılarının belirli adlarını belirtmek imkansızdır. Çoğu zaman bunlar enjeksiyonlar için vitamin ve mineral solüsyonlardır. Bu biyostimülanlardan birini duyduktan sonra - Catosal.

Catosal'a sahipseniz, buzağıyı en ucuz tahılla besleyebileceğinize ve hayvanı diğer katkı maddeleriyle gerçekten şımartmayacağınıza inanılıyor.

Katosal

Aslında, sadece 2 aktif bileşen içerir: bir fosfor türevi ve bir B₁₂ vitamini türevi. Metabolizmayı hızlandırdığı ve bağışıklığı geliştirdiği için tonik olarak kullanılır.

Catosal, enjeksiyonluk sıvı formunda üretilir. Buzağılara deri altı, kas içi veya damardan enjekte edilir. Ancak besi sığırları için uygulama şeması bulunmamaktadır.Catosal'ın kullanıcı yorumları şüphelidir. Ve bu şaşırtıcı değil. Hiçbir uyarıcı sihirli sonuçlar vermez. Sığırların iyi büyümesi için, Catosal enjeksiyonlarına paralel olarak, hayvanların iyi beslenmesi ve bir dizi vitamin ve mineral sağlanması gerekir.

Eleovit

Başka bir vitamin enjeksiyonu çözümü. Bu ürünün bileşimi zengindir: 12 vitamin. Serbest bırakma formu: Enjeksiyon için sıvı. Renk sarımsı veya kahverengidir. Kendine özgü bir kokusu vardır. Eleovit'i oluşturan vitaminler, yağların, proteinlerin ve karbonhidratların metabolizmasında rol oynar. Metabolik bozukluklarla ilişkili hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Üretici hızlı büyümeden bahsetmiyor. Sığırlar için doz: yetişkin hayvanlar - 5-6 ml, buzağılar - 2-3 ml. Kas içi veya deri altı enjeksiyonlar.

Dikkat! Eleovit enjeksiyonlarının başlamasıyla eş zamanlı olarak diyet fosfor, kalsiyum, protein, magnezyum ve mikro elementler açısından dengelenir.

Yem antibiyotikleri

Koksidiyoza ek olarak, buzağılar başka enfeksiyonlara da yakalanabilir. Yemdeki koksidiyostatikler bu durumda yardımcı olmaz. Hayvancılıkta genç hayvanları diğer hastalıklardan korumak için yem antibiyotikleri kullanılmaktadır. Deneyler, bu veteriner ilaçları ile beslenen hayvanların verimlilik açısından kontrol grubundan% 2-14 oranında daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir.

Yorum Yap! Yem antibiyotiklerinin diğer bir adı doğaldır, yani rafine edilmemiştir.

Buzağıların yemine protein ve vitamin içeren rafine edilmemiş müstahzarlar eklenir. Yem antibiyotikleri şunları içerir:

 • biyomisin;
 • klortetrasiklin;
 • oksitetrasiklin.

Bunlar, bu formda vermeyen "saf" maddelerdir. Ticari olarak temin edilebilen doğal antibiyotikler, ilaçlardan çok marka isimleri ve katkı maddeleri ile bilinir.

Buzağılar doğal katkı maddeleriyle beslenirler, eğer hava geçirmez şekilde kapatılmış bir şişede enjeksiyon için benzer bir antibakteriyel madde sunuyorlarsa, bu zaten tedavi için bir antibiyotiktir.

Biyomisin

"Biokorm-1" adı altında satın alabilirsiniz. 6 ay aktif kalan açık kahverengi toz. 1 g "Biokorm-1" içindeki aktif madde içeriği 900-1000 birimdir. Ayrıca, genellikle büyüme uyarıcısı olarak kabul edilen B vitaminlerini içerir. Temel mikro besinlerin eksikliğini telafi eder.

Klortetrasiklin

Ticari adı "Biokorm-4". 3 ay raf ömrüne sahip kahverengi-siyah toz, 1 g 30.000 IU'ya kadar aktif madde içerir. Antibiyotiğe ek olarak B₁₂ vitamini de mevcuttur.

Oksitetrasiklin

Terramisin yerli olarak satılır. Kültür, ezilmiş tahıl üzerinde yetiştirilir. Bitmiş haliyle, keskin bir küf kokusu olan açık kahverengi bir tozdur. Raf ömrü altı aydır. 1 gr 3-4 bin ünite oksitetrasiklin içerir. Antibiyotiğin yanı sıra protein, yağ, nitrojen içermeyen maddeler ve B vitaminleri de bol miktarda bulunur.İyi büyüme uyarıcısı.

Dikkat! Doğal antibiyotik dozları, ana etken maddeye göre hesaplanır.

Hormonal uyarıcılar

Et ürünleri tüketicilerinin ana korku hikayesi. Aslında, gerçek hormonal uyarıcı, buzağının miyostatin üretmesine neden olan bir gen mutasyonudur. Bu aynı zamanda bir hormondur, ancak kas kütlesinin büyümesini durdurur. Gendeki değişiklik, çalışmasının tamamen tıkanmasına yol açtı. Hayvanlar aleminde bu mutasyon oldukça yaygındır, ancak yalnızca sığır eti ırkında sabitlenmiştir: Belçika mavisi.

Belgian Blue dışındaki herhangi bir cinsten bir buzağı, onu nasıl beslerseniz ve hangi büyüme uyarıcılarını kullanırsanız kullanın, böyle bir sonuç göstermeyecektir.

Yapay hormonal büyüme uyarıcılar, yüksek protein konsantreleri ve "eğitim", yani aktif hareket olmadan istenen etkiyi vermeyecektir.

Nükleopeptid

Bu hormonal ilacın temel işlevi kas kazanımını teşvik etmektir. Sığırların dalağından elde edilir. Dışa doğru bulanık bir sıvıdır. Renk aralığı açık sarıdan sarı-kahverengiye kadardır. Çalkalandığında kolayca köpürür. Dinlenerek uzun süre saklandığında, çalkalandıktan sonra kolayca parçalanan bir çökelti oluşur.Ambalaj: 5, 10, 100 ml. Şişeler, polimer kapaklarla hava geçirmez şekilde kapatılmıştır.

Önemli! Açılmış bir şişenin raf ömrü 24 saatten fazla değildir.

Aynısı, sıvının kapaktan bir şırınga ile alındığı paketler için de geçerlidir.

Hareket mekanizması

Nükleopeptidde bulunan maddeler tiroid ve androjenik hormonların salgılanmasını uyarır. Üretici, fizyolojik miktarlardan fazlasını talep etmemektedir.

Tiroidlerin karmaşık bir etkisi vardır:

 • büyüme hormonunun sentezini aktive eder;
 • buzağıların gelişimini ve büyümesini teşvik eder;
 • kas kütlesi setini hızlandırın;
 • anabolik bir etkiye sahiptir.

İlaç ayrıca vücudun hastalığa karşı direncini arttırır. Hasta olmayan bir buzağı, gençliğinde ciddi şekilde hasta olandan her zaman daha büyük olacaktır.

Bir nükleopeptid kullanıldığında, kas kütlesi% 12-25 oranında artar. Yem dönüşümü de geliştirildi. Ajan, doğal antibiyotikler ve vitamin ve mineral ön karışımları ile paralel olarak kullanılabilir.

Nükleopeptid metabolizmayı hızlandırır, bu nedenle buzağı, hızlı büyüme için uyarıcının kullanılmayanlara göre daha sık beslenmesi gerekir.

Gamavit

Denatüre emülsifiye plasenta ve sodyum nükleinata dayalı hormonal bir preparat. İkincisi için başlangıç ​​materyali maya kültürleridir. Gamavit sıvı formda üretilmektedir. Genellikle enjeksiyonla kullanılır.

Ürün, bağışıklığı artıran ve metabolik süreçleri optimize eden biyolojik maddeler içerir. Önleme ve tedavi için kullanılır:

 • hipovitaminoz;
 • anemi;
 • pyometra;
 • zehirlenme;
 • toksikoz;
 • invaziv ve bulaşıcı hastalıklar.

Ayrıca postoperatif dönemde tonik olarak kullanılır. Gamavit, hayvanları sergilere ve yarışmalara hazırlamak için de kullanışlıdır. Ancak ek açıklama, büyümeyi uyardığını hiçbir yerde söylemiyor. Belki dolaylı olarak. Üretici, ürünü bir büyüme uyarıcısı olarak da tanıtır.

Üretken çiftlik hayvanlarının sahipleri, büyümek için buzağıları ve domuz yavrularını gamavit ile delmeye çalıştı. Görüşler bölündü. İlacı tavuklara lehimleyen tavuk sahipleri, kuşların iyi kilo aldığını söylüyor. Domuz yavrusu ve buzağı sahipleri, damıtılmış suyun bir uyarıcı yerine eşit başarı ile enjekte edilebileceğine inanıyor. Üretici, birçok sahtekarlığın ortaya çıktığını ve satın alırken dikkatli olunması gerektiğini iddia ediyor.

Sığır büyüme hızlandırıcılarının kullanım kuralları

Tüm büyüme uyarıcıları sadece sığırlar için değil diğer hayvanlar için de kullanılmaktadır. Memelinin türüne bağlı olarak, kullanım şeması da değişir.

Bir buzağının hayatının ilk aylarında uyarıcılar kullanılmaz. Genç hayvanlar kaliteli başlangıçlar, kuru ot ve sütle beslenir. Boğa beslendiğinde hızlı büyüme uyarıcıları gerekecektir.

Çok çeşitli büyüme hızlandırıcıları nedeniyle, kullanımları için birleşik bir şema yoktur. Her bir uyarıcıya talimatlar eşlik etmelidir. Değilse, ilaç büyük olasılıkla başka amaçlara yöneliktir. Bu çare ile hızlı büyüme ya tesadüf, yan etki ya da kendini kandırmadır.

Nükleopeptit, gobilerin hızlı beslenmesinde kullanılır. Ve aracı bu amaç için kullanma talimatları mevcuttur. Bağışıklığı uyarmak için nükleopeptit, 3 gün boyunca her 24 saatte bir 0.1-0.2 ml / kg canlı ağırlıkta kas içine veya deri altına enjekte edilir.

Besi buzağıları için büyüme uyarıcısı olarak kullanıldığında, enjeksiyonlar deri altına boyun orta kısmına yapılır. Dozaj 0.1-0.2 ml / kg'dır. Bir yere 30 ml'den fazlası enjekte edilemez. Enjeksiyonlar 15 gün ara ile 4 kez yapılır.

Dikkat! Nükleopeptid kullanılırken, buzağıya yüksek proteinli bir diyet uygulanmalıdır.

Hızlı büyüme için ürünleri kullanmanın ana kuralı, ad libitum yüksek protein konsantreleridir. Hızlı büyüme için en iyi ve en pahalı uyarıcıları kullanabilirsiniz, ancak buzağıyı beslemezseniz büyümez.Vücudu için "yapı malzemesi" alacak hiçbir yeri olmayacak.

İyi bir kas kütlesi elde etmek için buzağıları iyi beslemeniz gerekecek, burada “çok kazanmak için çok yatırım yapmalısınız” ilkesi işe yarıyor.

Veteriner hekimlerin görüşü

Büyüme hızlandırıcıların buzağılarda hızlı kas kazanımı üzerindeki etkisi biraz abartılıyor. Boğaların büyümesi şunlardan etkilenir:

 • genetik: bir süt buzağı asla bir sığır eti kadar hızlı kilo almaz;
 • yüksek kaliteli bir diyet: Para biriktirmeye ve buzağıyı yetersiz miktarlarda ucuz tahılla beslemeye çalışırsanız, Belçikalı mavi kaya balığı bile sefil bir buzağı olarak büyüyecektir;
 • hayvanlara gerekli mikro elementleri ve vitaminleri sağlamak: avitaminoz veya herhangi bir elementin olmaması, hayvanların büyümesi genellikle durur;
 • iyi barınma koşulları: hayatta kalma mücadelesinde gücünü boşa harcayan buzağı yavaş büyür.

Ve ancak bu koşullar yerine getirilirse, yapay yollarla boğaların kilo alımını hızlandırmaya çalışabilirsiniz.

Dikkat! Hızlı büyüme için herhangi bir uyarıcı kullanmadan önce, haşarat giderme gerçekleştirilmelidir.

Sığır enjeksiyonları için hızlı büyüme uyarıcılarının kullanımı baştan çıkarıcıdır ancak tehlikeli olabilir. Ağızdan alınan fazla vitaminler emilmeyecek ve vücuttan doğal yollarla atılacaktır. Vitamin bileşimi enjekte edildiğinde gereksiz bile vücuda girecektir. Büyüme hormonu uyarıcıları doğal dengeyi bozabilir. Sonuç hızlandırılmış kilo alımı değil, hormon üretimi sorunları olacaktır.

Sonuç

Buzağıları hızlı büyüme için beslemek, her şeyden önce, büyük miktarda protein içeren yüksek kaliteli ürünler gereklidir. Kas dokusunu "inşa edecek" hiçbir şeyi yoksa, hiçbir hormon ve antibiyotik hayvanın kilo almasına yardımcı olmaz.

Sığırlar için büyüme uyarıcılarının incelemeleri

Stanislav Blinov, 37 yaşındayım, Bryansk
Boğaları et için beslemeye karar verdiğimde, ilk başta onları bir buçuk yıl beslemem gerekeceğini bile düşünmedim. Şimdi çiftlikte sadece iki günlük veya biraz daha yaşlı olanları satın alabilirsiniz. Daha sonra her şey parçalandı. Büyüme uyarıcılarını duydum, denemeye karar verdim. Yine de, bu et yemem için değil. İlk önce bir nükleopeptidi denedim. Hormonların enjeksiyondan sonra işe yaramadığı ortaya çıktı. Sonra anladım ki hormonal ilaçlar kullanıyorsanız boğayı vücut geliştirmeci olarak beslemeniz gerekiyor. En azından protein içeceği yok. Ve bu nedenle, tüm yemler yüksek proteinli olmalıdır. Ve bu pahalıdır. Sonra Catosal'a tavsiye edildim. Neredeyse mucize bir tedavi olduğunu söylediler. Ben de sonucun çoğunu fark etmedim. Ancak şişenin kendisi çok pahalıdır. Ancak Catosal'ın artısı iştahı artırmasıdır.
Almaz Yusupov, 42 yaşında, Zelenodolsk
Buzağılara en az yedi ay süt verilmelidir. Tabii ki tahıl da gereklidir, ancak buzağı mümkün olduğu kadar uzun süre süt almalıdır. Ve erkenden yerine geçemezsiniz. İkameler yüzünden, kötüler. Ve sadece hiç hastalanmamış veya istismara uğramamış kaya balığı hızla büyür. En iyi büyüme destekleyicisinin iyi genetik ve doğru beslenme olduğuna inanıyorum. Örneğin kırıcı, mümkün olduğu kadar ince verilmelidir. Bu şekilde daha iyi emilir.
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat