Bir ineğin buzağılamadan sonra neden sütü yok?

İnek buzağılamadan sonra süt vermez çünkü ilk hafta kolostrum üretir. Buzağı için hayati önem taşır, ancak insanlar için uygun değildir. Üstelik birincisi olmadan ikinci yoktur. Ve buzağılamadan sonraki ilk günden itibaren ineği dağıtmaya başlamalısınız. Aksi takdirde, iyi üretkenliğe güvenmek zorunda kalmazsınız.

Bir inek ilk buzağılamadan sonra ne kadar süt verir?

İlk düveler, sonraki buzağılamaya kıyasla daima az süt üretirler. Doğru, bu "küçük" ineğin gelecekteki süt verimine bağlı olarak değişir.

Yetersiz üretim, doğrudan hayvanların yaban hayatına evrimsel adaptasyonu ile ilgilidir. Dişi, vücudun kaynaklarını korumak için yavrusunun ihtiyacı olduğu kadar süt üretir. Ve bir damla fazla değil. Doğa, bir insanı ek bir yük olarak "hesaba katmadı".

Yeni doğmuş bir buzağı fazla yiyeceğe ihtiyaç duymaz. İlk gün, bir ilk buzağı sadece 3-4 litre kolostrum üretebilir.

Yavru büyür, daha fazla süte ihtiyacı vardır ve inek ona ihtiyacı olan yemeği verir. Ancak laktasyonun zirvesinde, bir ilk buzağı, bir yetişkinden yaklaşık 1.5 kat daha az, birden fazla buzağılama yapan hayvan verecektir. Kesin miktar, cins ve bireysel özelliklere bağlıdır.

Daha sonra buzağı normal beslemeye geçer ve emzirme azalır. Sığır eti ırklarında veya düşük verimli üreme olmayan bireylerde, bu durum yaşamları boyunca devam eder.

Bir süt ineği ayrıca buzağılamadan hemen sonra çok az süt üretir. Daha sonra sayısı artar. Ancak maksimum süt verimi elde etmek için hayvan, buzağı için yiyecek eksikliğini taklit ederek ilk günden itibaren dağılmaya başlar. Bu aynı zamanda kolostrumun maksimum miktarda immünoglobulin ile depolanmasına izin verir. Bazı deneyimli inek sahipleri kolostrumun "çapraz" beslenmesini kullanır. Böylece buzağı, annenin sahip olmadığı antikorları alabilir.

Başka bir inekten bir buzağıya kolostrumun ek beslenmesi, kolostral bağışıklığı artıracaktır.

Yorum Yap! Bir ineğin ancak 3. buzağılamadan sonra verdiği maksimum süt miktarı.

Bir inek memeyi doldurmadan buzağı yapabilir mi

Vücuttaki hormonal değişikliklerin etkisi altında, kesinlikle bir ineğin memesi dolmaz, şişer. Ve bu şişmenin derecesi, hayvanın organizmasının bireysel özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, şişmiş bir meme olan erken buzağılama belirtisi her zaman bulunmaz. Zamanlama da farklıdır: düvelerde 3-4 haftadan yaşlı ineklerde 0 saate kadar. Bazı durumlarda meme buzağılama sırasında zaten dökülür.

Çok nadirdir, ancak aynı zamanda buzağılama öncesinde ve sırasında hiç ödem olmaz. Çiftlik hayvanı yetiştiricilerinin gözlemlerine göre, bu en kötü seçenektir. Hormonal bozulma nedeniyle meme buzağılamadan sonra ve birkaç aşamada dolabilir. Ancak kolostrum salgılanmaya başlar. Gelecekte süt üretimi standarttır. Bu fenomen, hafif bir hormonal bozulmadan kaynaklanıyor olabilir. Ancak bir inek, kalan mukusla birlikte yeni doğmuş bir bebeği yaladığında, süt üretimi için gerekli olan hormonları alır. Bu nedenle yeni doğan buzağıyı rahimden ayırmak için acele etmeye gerek yoktur.

Buzağı yalama, inekte süt akışını uyarır

İnek buzağılamadan sonra neden süt vermez?

Bir ineğin buzağılamadan sonra süt vermemesinin ana nedenleri genellikle doğum sonrası anormallikler veya hastalıklardan kaynaklanır.Fizyolojik, "zararlı" ifadesi ile karakterize edilebilir.

Fizyolojik nedenler

Bir ineğin buzağılamadan sonra görünürde bir sebep olmadan süt vermemesi olur. Büyük ihtimalle atalarının "vahşi" içgüdüleri ona sıçradı. Ortak bir sürüde rahim, başka birinin buzağılarına süt vermiyordu. Bu durumda inek meme uçlarını "sıkar" ve süt vermeyi "reddeder". Benzer bir durum, bir yabancı bir hayvanı sağmaya çalıştığında ortaya çıkar. Süt sığırcılığı ırklarında, bu içgüdüler neredeyse yok edilir, ancak soysuz veya yerli hayvanlarda bu hala bulunur. Buradaki kontrol önlemleri nispeten basittir: sağım sırasında ineğin yanında bir buzağıya izin verilir. Bazen buzağı bölmenin arkasına yakınsa yeterlidir.

İkinci sebep, ineğin kronik susuzluğu olabilir. Bu, sahiplerin hayvanı sudan uzak tuttuğu anlamına gelmez. Etli otların yokluğunda veya yemin yerini alamadığında, inek kendi vücudunu destekleyecek kadar içiyor. Süt üretimi için diyette çok fazla sıvı içeren yiyecekler olsaydı yapabileceğinden çok daha az sıvı "salgılar". Kuru mevsimde sağılmış yaşlı ineklerde bile süt verimi günde 4 litreye düşürülebilir. Bu koşullar altında, yakın zamanda buzağılayan bir hayvan hiç süt üretmeyebilir. Ya da sadece bir buzağı için yeterli olacaktır.

Diğer bir fizyolojik neden, daha önce transfer edilen mastitisin sonuçlarıdır. Çoğu zaman, iltihaplanma sonrası meme uçlarındaki yapışıklıklar ineğin halsizleşmesine neden olur. Böyle bir hayvandan süt almak zor bir iştir. Özellikle buzağılamadan sonraki ilk gün kolostrum söz konusu olduğunda. Çok daha kalındır ve meme başının dar kanalından iyi geçmez. Görünüşe göre böyle bir inek yavrulamış, ancak sütü yok. Oradadır, ancak ilk günlerde sadece bir buzağı alabilir. Bazen böyle bir kişiye birkaç yabancı yavruyu beslemeyi öğretmek mantıklıdır.

Şiddetli şişlik nedeniyle inek, memeye dokunmaktan acıdığı için süt de vermeyebilir. Bu tür kraliçeler bazen buzağıyı uzaklaştırır. Bunun bir patoloji olarak kabul edilip edilemeyeceği zor bir sorudur. Doğumdan önce memenin şişmesi normaldir. Buna "toplu" denir. Memedeki tüm deri kıvrımları düzleştirilirse bir ineğin yakında buzağılayacağına inanılıyor.

Ancak şişlik çok şiddetli olabilir. Sonra hayvan basitçe incinir, memeye dokunmaya izin vermez ve kolostrumu "klempler".

Bazen bunun nedeni, bir ineğin uygun olmayan bir sağım makinesinde sağmaya "isteksiz" olmasıdır. Hasar görebilir. İnek düzensiz meme başlarına sahip olabilir. Makine çok eski olabilir ve hayvanı sağarken ağrıya neden olabilir.

Patolojik nedenler

Patolojilerde durum daha kötüdür çünkü bunlar basit bir hormonal bozulmadan insanlar için tehlikeli bulaşıcı hastalıklara kadar uzanır. İneğin süt vermemesinin nedenleri şunlar olabilir:

  • hormonal dengesizlik;
  • metabolik hastalık;
  • doğum sonrası komplikasyonlardan herhangi biri;
  • mastitis;
  • bruselloz;
  • diğer bulaşıcı hastalıklar.

Herhangi bir halsizlik ve hatta çok kuru yem, süt veriminde düşüşe neden olur. Ancak inek, doğumdan sonra nispeten birkaç nedenden dolayı süt vermez.

Hormonal dengesizlik

Süt üretiminden sorumlu bir hormon olan prolaktin eksikliği ile mümkündür. Her yaştaki inek etkilenir. Prolaktin üretimi doğrudan hayvanın vücudundaki oksitosin miktarına bağlıdır. Ancak özel testler yapılmadan bu hormonun eksikliğini belirlemek çok zordur. İnsanlarda, oksitosin eksikliği, bir dizi psikolojik semptomla kendini gösterirse, o zaman hayvanlarda daha zordur. Bir inek sahibinin bazı ineğin asabiyetine dikkat etmesi pek olası değildir. Kötü huyluyu veya sürüdeki yerini arayışını suçlayacak. Özellikle düve söz konusu olduğunda.

Bu nedenle, düve buzağıya geldiğinde ve buzağı görünümünden önceki meme dolu olmadığında bir durum ortaya çıkabilir. Süt de olmayabilir. Bu, ilk buzağı düvelerinin vücudunda yeterli prolaktin olmadığı anlamına gelir.Hipofiz bezi tarafından prolaktin üretimini uyaran oksitosin enjekte ederek durumu düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Yanlış beslenme, metabolik bozukluklara ve doğum sonrası komplikasyonlara neden olur. Bu sorunların belirtilerinden biri de mastitisin gelişmesidir. İkincisi, memeye verilen hasar ve patojenlerin yaralara girmesi nedeniyle "kendi kendine" ortaya çıkabilir.

Bir inekte ikizler de av sırasında istenmeyen bir hormonal dengesizliktir, hormonlardaki olası dalgalanmalar nedeniyle bu tür hayvanlar daha fazla üremeden reddedilir: bugün ikiz doğurdular ve yarın süt vermeyi "reddediyorlar"

Mastitis

Hafif veya şiddetli bir aşamada ilerler. Özel mal sahipleri genellikle inek yavruladığında ve meme sert kaldığında ve çok az süt olduğunda hastalığı fark ederler. Analiz yapılmadan kolay bir aşama belirlenemez. Özel bir sahip için hızlı çek de mevcuttur, ancak genellikle ihmal edilir. Çiftliklerde buzağılamadan sonra, yenidoğan memeye alınmadan önce her meme başından kolostrum örnekleri alınır.

Memenin iltihaplanması bulaşıcı olmayan nedenlerden kaynaklanıyorsa tedavi genellikle masaj ve sık emme ile yapılır. Staphylococcus aureus varlığında antibiyotik önerilir.

Bruselloz

Süt içmemenin en rahatsız edici nedeni Hastalık yavaş gelişir, erken dönemde hiçbir belirti yoktur. Bu nedenle, süt sığırcılığı sahiplerinin bruselloz için test edilmesi gerekmektedir. Laboratuvar testlerinin sonuçlarına ek olarak, erken bir aşamada, hastalık daha sonraki bir aşamada kürtajla kendini gösterir. Bu nedenle, bir inek vaktinden önce buzağıya gelirse ve sütü yoksa, hayvanı mümkün olan en kısa sürede bruselloz açısından kontrol etmek gerekir.

Hamilelik 9 ay sürer ve düşükler genellikle sadece 8-9 aydır. Bu normal bir buzağılama olmadığı ve gerekli hormonal altyapı oluşturulamadığı için süt üretilmez.

Dikkat! Düşük bir ineği sağmaya çalışmanıza gerek yoktur.

Bu, öncelikle hayvanın sahibi için tehlikelidir. Bruselloz, çiğ süt yoluyla iyi bir şekilde bulaşmaktadır.

Çoğu zaman mal sahibi, görünüşte sağlıklı ve yüksek verimli ineğinin ölümcül hasta olduğuna inanmak istemez.

Bir inek buzağıya gelirse, ancak süt yoksa ne yapmalı

Süt eksikliğinin nedeninin belirlenmesi arzu edilir. Ancak buzağılama normal ve zamanında gerçekleştiyse ve mastitis yoksa, laktasyon oksitosin enjeksiyonundan kaynaklanabilir. Metabolik bozukluklara yol açan beslenme hataları artık düzeltilemez. Yalnızca süt akışını teşvik edebilirsiniz.

Ancak oksitosinin "ana görevinin" buzağılama sırasında uterusun düz kaslarının kasılması olduğunu unutmamalıyız. Bir meslekten olmayan kişi için en kolay yol, hormonu deri altına veya kas içine enjekte etmektir. Bu durumda intravenöz veya epidural uygulamaya göre iki katına çıkan bir doz gereklidir. Ancak aşırı doz oksitosinin hiçbir yan etkisi yoktu. Kas içi enjeksiyonlu bir inek için doz 30-60 IU'dur. Tek enjeksiyon. Ayrıca, ineğin çok zayıf kasılmaları varsa ilaç enjekte edilir.

Yorum Yap! Buzağılamadan hemen sonra oksitosin verilmesi plasentanın salınmasını kolaylaştırır.

Mastitis anında tedavi edilemez. Bu durumda buzağı başka bir ineğin kolostrumuyla sulanır ve rahim antibiyotiklerle tedavi edilir. İkincisi, yerel veya genel eylem olabilir. İlk durumda, meme uçlarına antibakteriyel bir merhem enjekte edilir. Şu anda yavrunun memeye gitmesine izin vermek imkansızdır.

Mastitis tüm loba veya memenin tamamına yayılmışsa, intramüsküler antibiyotik enjeksiyonları kullanmak daha iyidir. Memenin içeriği tercihen 2 saatte bir çıkarılmalıdır.

Buzağılama erken olduysa, buzağının hayatta kalması pek olası değildir. Cesedin doku örnekleri test için laboratuvara teslim edilmelidir.

Plasentanın tutulması, zamanında buzağıyla doğumda bile, brusellozun erken bir belirtisi olabilir.

Veteriner hekim tavsiyesi

Mastitis tedavisi dışında veteriner hekimlerden özel bir öneri bulunmamaktadır.Bazen, görünüşte tamamen sağlıklı bir hayvanın neden süt vermediğini anlamak bile imkansızdır. Bu nedenle, öneriler ancak bariz nedenler varsa mümkündür.

Ödem nedeniyle inek sağılmazsa diüretik verilir. Karaciğeri ve böbrekleri güçlü ilaçlarla aşırı yüklememek için bir dereotu kaynatma lehimlenir. Sadece tohumları demlemek en iyisidir. Daha güçlü bir idrar söktürücü etkiye sahiptirler. Buna paralel olarak meme yukarı doğru hareketlerle masaj yapılır. Arka loblar, meme uçlarından kuyruğa doğru hafifçe delinmiştir. Ön - mideye doğru.

Dikkat! Kuvvetle yoğurmak imkansızdır, bu ağrıya neden olur.

Şiddetli şişmeyi önlemek için, gebeliğin son ayında inek konsantrelerinden çıkarılmalıdır. İki hafta sonra meme normale dönmelidir.

Mastitis ile tedavi için, Percutan ilacı çok uygundur. Harici kullanım için sprey şeklidir. Sadece mastitis için değil, aynı zamanda küçük deri lezyonlarının dezenfeksiyonunda da kullanılırlar. İşlenmemiş sağlıklı loblardan süt kullanın. Stafilokok ile enfekte olan, çıkarılır ve yok edilir. Bir buzağıya da veremezsin.

Tüm manipülasyonlar, özel becerilere sahip olmayan bir inek sahibi için sorun yaratabilir. Bu durumda bir veteriner çağırmak daha iyidir.

Sonuç

İnek buzağılama sonrası süt vermiyorsa ancak sağlıklı görünüyorsa ilk yardım olarak oksitosin enjeksiyonu yapılır. Şişlik kendiniz de giderilebilir. Süt eksikliği sorunlarının geri kalanı bir uzmanın müdahalesini ve doğru bir teşhis gerektirir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat