İnek buzağılama tarihinde yürüyor: bir buzağı neden ve kaç gün taşıyabilir?

İneğin buzağılama tarihini geçtiği durumlar yaygındır. Burada hala sahiplerin her birinin "geçti" kelimesiyle ne demek istediğini bulmamız gerekiyor. Ortalama olarak gebelik 285 gün ± 2 hafta sürer. Bu nedenle, buzağılama döneminin hangi andan geçtiğini düşünmek gerektiği sorusu ortaya çıkar.

İnek buzağılama tarihini neden aşıyor?

İneklerde buzağılamanın gecikmesinin birçok nedeni vardır. Ve hepsi neşeli değil:

  • ikizler;
  • kayabalığı;
  • büyük meyve;
  • taşması;
  • yanlış hamilelik;
  • fetüsün mumyalanması.

Çoğu durumda, sahipleri, bir ineğin buzağılama tarihini geçmesi durumunda ikizleri olacağına inanır. Aslında sığırlar, atlar gibi tekil hayvanlar grubuna aittir. İkizler, vakaların sadece% 1-2'sinde doğar. Ve bu genellikle çok istenmeyen bir olgudur. Aynı anda iki yumurtanın döllenmesi durumunda düşük yapma riski yüksektir. Ve doğan buzağılar "bekar" olanlardan daha zayıf olacak. İneğin son teslim tarihini geçmiş olması, mutlaka ikizlerin olacağı anlamına gelmez. Geç buzağılama sayısı, sığırlardaki ikizlerin sayısını çok aşıyor.

Bu yayılma, gobilerin uzun süre rahimde "oturması" ile açıklanmaktadır. Hemen hemen tüm memeli türlerinde erkekler, gelişimde dişilerin gerisinde kalmaktadır. Doğumdan sonra bile. Bu nedenle, erken bir otelle, bir düveyi ve geç bir boğayı beklemelisiniz. Bir inek, büyük bir buzağıyla buzağı olsa bile karşıya geçebilir. Ama burada, belki de tam olarak buzağılamadaki gecikmedir. Fetüsün büyümek için zamanı var. Ve bu durumda, neden ve sonuç karıştırılır. İnek cenin büyük olduğu için geçememiştir ve buzağı geç buzağılama nedeniyle büyümüştür. Bu durumda gecikme, hafif bir hormonal bozulmadan kaynaklanmaktadır. Vücutta buzağılama sürecini başlatmak için yeterli oksitosin bulunmamaktadır. Böyle bir başarısızlık hamileliğe özellikle zarar vermez, sadece onu uzatır.

Bazen sözde bir "taşma" vardır. Bu kelimenin iki anlamı vardır. Biri inek için ciddi sağlık sorunları anlamına gelirken, ikincisi sadece hayvanın daha sonra hamile kaldığını gösterir. Yatakta. Ancak buzağılama süresinin hesaplama ile değil, dış işaretlerle belirlenmesi gerekecektir. Yakınlarda bir boğa varsa bu olabilir. İlk kez inek gübrelemedi ve sahiplerinden "sessizce" bir sonraki avda boğaya gitti. Patolojilerle ilgili durum daha kötü.

İnek son teslim tarihini geçtiyse, hayvanın sahibi için buzağılama beklenmedik olabilir.

Patolojik nedenler

Yanlış gebelik, çok yüksek hormonal seviyelerden kaynaklanır. Dışa doğru, her şey rahimde bir embriyo gelişiyormuş gibi ilerler. Çoğu zaman, bir rektal muayenede bile, ineğin neyi kaçırdığını belirlemek imkansızdır. Ultrason burada yardımcı olabilir. "Buzağılama" öncesi yalancı gebeliğin gelişimi 3 seçeneğe göre gidebilir:

  • göbek sonuçsuz "söner";
  • "buzağılama" olacak;
  • pyometra gelişecek.

Sahte bir hamilelikle, hayvanlar genellikle "doğurur" ve cansız nesnelere kadar, herhangi birini ve her şeyi bir yavru rolüne atar.

Yorum Yap! Pyometranın gelişimi zorla katliama yol açabilir.

Fetüsün mumyalanması gebeliğin ortasında gelişir. Embriyo ölür, ancak rahim ağzı kapalı olduğu için çürütücü bakteriler içeri giremez. Miyometriyumun azalmış kasılması ve kapalı boyun nedeniyle, fetüs rahimde kalır. Yavaş yavaş kurur ve mumyalanır.

Mumyalandığında, hayvanların avlanma belirtisi yoktur ve mal sahibi ineğin hamile olduğuna inanır.Rahim kasları kasılmaya başlarsa sorun "kendi kendine ortadan kalkar". Ancak bu durumda inek 3 haftadan fazla sürüyor. Mumyalanmış embriyolar her zaman çok geç yumurtadan çıkar. Genellikle uygun hormonların enjeksiyonundan sonra fetüsün yapay olarak çıkarılması gerekir. İkincisi, rahim ağzının açılması için gerekli ve veteriner, embriyoya ulaşabildi.

Yorum Yap! Mumyalama işleminden sonra, endometriyumda kronik distrofik ve enflamatuar süreçler meydana geldiğinden kısırlık sıklıkla gelişir.

Bir inek ne kadar buzağı taşıyabilir

Genellikle bir inek yaklaşık 10 gün yürür. Maksimum 26 gün. Bu yaklaşık 260-311 günlük gebeliktir. Hayvancılıkçıların tecrübelerine göre buzağılama süresinin 3 hafta bile uzatılması nadirdir. Çoğu zaman 15'ten fazla değil.

Yorum Yap! Terimin 240. günde gelebileceği ifadesi gerçekle uyuşmuyor: 8. ayda buzağılama, bulaşıcı bir hastalığı olan geç bir düşüktür.

"İtme testi" sırasında uterus şartları geçtiyse, içinde canlı bir buzağı olup olmadığını belirleyebilmeniz için yaklaşık efor uygulama yeri

Bir inek buzağılama tarihini aşıyorsa ne yapmalı

Son tarih sona erene kadar çok fazla endişelenmenize gerek yok. Ancak hamileliğin seyrini izlemek gerekir. Geç buzağılama, fetüsün normun üzerinde büyümesi için zamana sahip olması nedeniyle genellikle zordur.

Daha sonraki bir tarihte şüphe duyuyorsanız, buzağının mevcut olup olmadığını ve canlı olup olmadığını bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için inek güçlü bir şekilde, ancak aniden değil, sağ alttan karnına itilir. Yavru bu muameleden hemen öfkelenecek ve geri dönüşü yapacak.

İnek 285. günden itibaren 3 hafta geçtiyse, hamileliğin varlığını belirleyebilecek bir uzmanı davet etmek daha iyidir. "İtme testinin" sonuç vermemesi şartıyla. Buzağı itiyorsa ve meme dolmaya başlarsa, sadece buzağılamayı beklemek ve otoburların saati keyfi olarak bir gün değiştirebileceğini hatırlamak kalır. Bu bir savunma mekanizmasıdır. Rahatsız edici bir faktör varsa doğum yapmazlar. Bu durumda, mal sahibinin kendisi böyle bir günlük gecikmenin nedeni olabilir.

Sonuç

İnek buzağılama tarihini 3 haftadan fazla geçmişse, sahibinin endişelenmesi gereken bir neden vardır. Tahmini tarihin 10 gün kaydırılması sık görülen bir durumdur, endişelenecek bir şey yoktur. Hayvanlar, kesinlikle zamanında yavrular üretecek makineler değildir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat