Domuzlarda uyuz (kabuklanma, kabuklanma, sarkoptik uyuz): tedavi, semptomlar, fotoğraflar

Domuz ve domuz yavrusu yetiştiren çiftçilerin, hayvanların derisinde zamanla büyüme eğiliminde olan tuhaf koyu, neredeyse siyah kabukların göründüğünü fark etmeleri alışılmadık bir durum değildir. Bir domuz yavrusunun arkasındaki böyle siyah bir kabuk ne anlama geliyor ve nasıl tedavi edileceğini, makaleden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Domuzlar ve domuz yavruları neden kaşınır?

Yetiştirici, domuz yavrularının sürekli olarak kaşındığı bir durumla karşı karşıya kalırsa, büyük olasılıkla, hastalığın başlangıcı hakkında hızla sonuca varacak ve rahatsızlığı evde tedavi etmeye çalışacaktır. Herhangi bir hastalığın tedavisinde etkinlik asla gereksiz değildir, ancak önce tam olarak neyle uğraşılması gerektiğine karar vermeye değer. Hayvanlarda yoğun kaşınmanın birçok nedeni olabilir, ancak büyük olasılıkla bir cilt rahatsızlığı ile enfekte olacaktır.

Domuz yavrularının ve domuzların deri hastalıkları

Domuzlar çok çeşitli cilt koşullarına eğilimlidir. Bazıları esas olarak gençleri etkiler, diğer hastalıklar hem domuz yavrularını hem de yetişkin hayvanları eşit derecede etkiler. En yaygın hastalıklar arasında dikkat çekmeye değer:

 • uyuz;
 • dermatit;
 • furunküloz;
 • saçkıran;
 • erizipeller;
 • veziküler hastalık.

Çoğu cilt hastalığının benzer semptomları vardır, bu nedenle deneyimli yetiştiriciler bile sıklıkla tanıda yanılmaktadır. Uygun araştırma yaptıktan sonra sadece bir veteriner hekimin hastalığı doğru bir şekilde tanıyabileceği unutulmamalıdır.

Domuz yavrularında ve domuzlarda uyuz

Uyuz veya sarkoptik uyuz olarak da bilinen uyuz, gösterildiği gibi domuzların ve domuz yavrularının derisinin altında yaşayan belirli bir akar türüne neden olan bir hastalıktır. Bu parazitler, hayvanın vücudunun herhangi bir yerine yerleşebilir, ancak çoğunlukla cildin en ince ve hassas olduğu göz, burun veya kulak çevresindeki alanları etkiler.

Birkaç çeşit uyuz vardır:

 • akarların sadece domuz yavrularının kulaklarını etkilediği kulak uyuzları;
 • parazitler hayvanın vücuduna yayıldığında toplam uyuz.

Belirtiler, teşhis

Domuz yavrularında uyuzun ilk belirtileri, semptomlar ortaya çıkmadan önce bile fark edilebilir: hayvanlar şiddetli kaşıntı ve şiddetli kaşıntı yaşarlar, bazen fotoğrafta olduğu gibi deriyi kana yırtarlar. En kapsamlı uyuz hasarının olduğu yerde, epidermis soyulmaya ve kabuklarla büyümeye başlar.

Domuz yavrularında uyuzun diğer belirtileri şunlardır:

 • yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi etkilenen bölgelerde beyazımsı kabukların görünümü;
 • burun ve kulakların yanında kızarıklık;
 • böcek ısırıklarına benzer şekilde domuz yavrularının derisinde eşleştirilmiş noktaların varlığı;
 • kaşıntı nedeniyle hayvanların kaygı ve saldırgan davranışları.

Uyuz bu aşamada tedavi edilmezse, akarlar vücuda yayılır ve yanları, uzuvları ve sırtı etkiler. Deri daha kalın ve pürüzlü hale gelecek ve kabuklar koyu kahverengi, neredeyse siyah bir renk alacaktır. Şiddetli uyuz vakaları, domuz yavrularında anemiye ve şiddetli halsizliğe neden olur.

Bu noktada uyuzun mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmesi özellikle önemlidir. Tedavide herhangi bir gecikme, hayvanın ölümüne yol açabilir.

Tanı, karakteristik klinik semptomlara ve laboratuvar bulgularına dayalı olarak kalifiye bir veteriner tarafından yapılır. Uyuz tespiti için analizler yapmak için, domuz yavrularının kulak kepçelerinden deri kazıntıları gereklidir, ayrıca hayvanların en az% 10'undan örnekler alınmalıdır. Uyuza neden olan ajanlar bulunamazsa, 3 ila 4 hafta sonra inceleme tekrarlanmalıdır.

Önemli! Uyuz, özellikle 1 yaşın altındaki domuz yavruları için tehlikelidir. Hayvanlar tedavi edilmezse, kaşıntı akarının salgıladığı maddelerle yorgunluk ve akut zehirlenmeden ölürler.

Domuz yavrularında ve domuzlarda uyuz nasıl tedavi edilir

Uyuz çeşitli şekillerde tedavi edilebilir: hem geleneksel hem de halk. Uyuz için tıbbi tedavi, çeşitli merhemlerin, aerosollerin ve kene enjeksiyonlarının kullanılmasını içerir. İkincisi en etkili olarak kabul edilir.

Uyuza karşı, domuzun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 0,3 ml oranında hayvanın derisinin altına enjekte edilen Doramectin ve Ivermectin gibi ilaçlar özellikle kendini kanıtlamıştır.

Önemli! Sadece yetişkin keneler enjeksiyonlara karşı savunmasızdır, bu nedenle uyuz tedavisi 2 hafta arayla 2-3 kez yapılmalıdır.

Harici kullanım için olan ilaçlar, uyuz tedavisinde daha az etkinlik göstermemiştir, örneğin:

 • Fosmet;
 • Amitraz;
 • Creolin;
 • Ectosinol.

Temellerine göre, talimatlara atıfta bulunarak bir çözüm hazırlanır, ardından kabuk domuz yavrularında 10 gün arayla 2 kez tedavi edilir.

Çoğu zaman, çiftlik hayvanları yetiştiricileri, domuzlarda ve domuz yavrularında uyuz tedavisini halk ilaçları ile uygularlar. Bunlardan en popüler olanı barutlu ekşi kremaya dayalı bir bileşimdir:

 1. Ekşi krema ve barut 3: 1 oranında karıştırılır.
 2. Elde edilen karışım 3 saat demlenmeye bırakıldı.
 3. Bitmiş bileşim, etkilenen bölgeleri tedavi etmek için kullanılır.

Bu yönteme ek olarak, domuz yavrularında uyuz tedavisi, diğer halk ilaçları yardımıyla gerçekleştirilir, örneğin:

 • yabani biberiye ve Karaca ot köklerinden merhem;
 • çamaşır sabunu, soğan ve sarımsak karışımı;

Uyuz ve sarımsak yağı tentürünün tedavisinde kanıtlanmış faydalar:

 1. 100 gr kıyılmış sarımsağı 0,5 l hardal yağı ile birleştirin ve kaynatın.
 2. Daha sonra yangın kaldırılır ve kompozisyon 20 dakika daha çürütülür.
 3. Daha sonra karışım soğutulur, süzülür, sarımsak sıkılır.
 4. Bitmiş ürün, domuz derisini tedavi etmek için kullanılır.
Önemli! Uyuz tedavi etmeden önce, hasta hayvanı çamaşır sabunu ile dikkatlice yıkamalı ve kabuğu çıkarmalısınız.

Dermatit

Uyuzun aksine, dermatit bulaşıcı değildir. Bir domuz veya domuz yavrusu kazara deriye zarar verdiğinde ve yaraya bir enfeksiyon girdiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda iltihaplanma sürecine de neden olur. Her yaştaki domuzlarda deri iltihabı görülebilir.

Bu hastalığın semptomları, nedene, yaralanmanın ciddiyetine ve domuz yavrusunun bağışıklığına bağlı olarak değişir. Kural olarak, etkilenen bölge saçlarını kaybeder ve kırmızılaşır ve yara, doku yenilenmesi işlemlerinin etkinleştirildiği kabuklarla kaplanır. Etkilenen bölgeye dokunmak, domuz yavrusuna hoş olmayan hisler verir.

Hayvanın vücudu enfeksiyonla baş edemezse, yara ülsere dönüşür, ondan irin salınır ve ileri vakalarda nekroz oluşabilir.

Hastalığın hafif formları, yaraları dezenfekte eden ve iltihabı hafifleten merhemler ve antiseptik losyonlarla tedavi edilir. Domuz veya domuz yavrularında nekroz başlarsa, etkilenen doku cerrahi olarak çıkarılır.

Furunculosis

Domuz yavrularının vücudundaki tek ülserlerin ortaya çıkması, çeşitli stafilokokal bakteriler tarafından tetiklenebilir. Yaralanma veya başka bir hasar durumunda, saç köküne girerek iltihaplanmasına katkıda bulunur, bu da bir kaynama oluşumuna neden olur. Furunculosis, hayvanın beslenmesindeki vitamin eksikliği veya yetersiz hijyen nedeniyle de ortaya çıkar.

Genellikle hastalık, etkilenen derinin iyot, parlak yeşil veya salisilik alkol ile ovulmasıyla tedavi edilir.Tedavide iltihabı hafifletmek için iktiyol merhem veya parafin içeren losyonlar kullanılır.

Kaynama çok büyükse ve domuzda şiddetli ağrıya neden olursa, normal tedaviye ek olarak veteriner müdahalesi gerekebilir. Hayvana bir novokain enjeksiyonu yapacak, neoplazmayı irinden temizleyecek ve yarayı dezenfekte edecek. Genellikle domuza bir kür antibiyotik verilir.

Önemli! Bu hastalığa sıklıkla iştahsızlık, ateş ve hayvanın genel halsizliği eşlik eder. Bu semptomlar yaygındır ve domuz yavrularında daha ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Saçkıran

Domuz yavrularının kaşınmasının bir başka nedeni de saçkıran olabilir. Bu cilt hastalığı, domuz ve domuz yavrularının, enfekte ev eşyaları yoluyla mantar enfeksiyonu ile enfeksiyonunun bir sonucu olarak veya diğer hayvanlarla temas sonucu ortaya çıkar. Kural olarak, 6-8 aya kadar olan domuz yavruları hastalığa en duyarlı olanlardır. Bu yaştaki bağışıklıkları henüz yeterince güçlü değildir ve bu nedenle patojenlerin etkilerine çok daha duyarlıdırlar.

Saçkıran ile enfekte olmuş domuz yavruları aşağıdaki semptomları gösterir:

 • vücudun yüzeyinde oval veya elmas şeklindeki lekeler belirir;
 • tahriş odaklarındaki cilt kalınlaşır ve pullar;
 • hayvanlar şiddetli kaşıntı yaşar ve etkilenen bölgeyi kabuklar oluşana kadar kaşır.

Domuzlar, enfekte bireylerin sağlıklı olanlardan izole edilmeleri sağlanarak bu hastalık için tedavi edilmelidir. Önleyici amaçlar için, ikincisi domuz yavrularını likene karşı aşılamalıdır.

Tedavi olarak hasta hayvanların derisinin mantar önleyici merhemler veya solüsyonlarla tedavi edilmesi önerilir. Dahili kullanım için tasarlanan çeşitli süspansiyonlar, hastalığın tedavisinde çok etkilidir. Bunların arasında bahsetmeye değer:

 • Griseofulvin;
 • Ketoconazole;
 • Itraconazole.
Önemli! Sonunda enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmak için, enfekte domuzların bulunduğu oda iyice dezenfekte edilmelidir.

Erizipel

Domuz yavrularında derinin renginin solması ve sırtta bir kabuğun görünümü erizipel belirtileri olabilir. Erysipelas, hem domuzlar hem de insanlar için tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Hastalığın ilk belirtileri 7-8 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Akut iltihap belirtileri şunları içerir:

 • hayvanın sıcaklığında 42 ° C'ye kadar keskin bir artış;
 • iştah kaybı;
 • domuzun uzuvlarının uyuşması, çünkü hareket etmeyi reddettiği için;
 • gastrointestinal sistemin bozulması;
 • karın ve boyundaki deride kızarıklık veya mavi renk değişikliği.

Hastalığın bu formu, hızla geliştiği ve zamanında tedavi olmadığında domuzların ölümüne neden olabileceği için hayvanlar için en tehlikeli olarak kabul edilir.

Hastalığın kronik bir formu, domuz yavruları için daha az tehlikeli değildir. Geniş doku nekrozu eşlik eder ve zamanla eklemleri ve kalp kasını etkiler. Hayvanın tedavisi uzun süre göz ardı edilirse kronik erizipel gelişir.

Hastalığın subakut formu zaman zaman daha yavaş ilerler ve oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Belirgin semptomları var. Yani, şu şekilde karakterize edilir:

 • kaşıntı;
 • leoparın derisindeki lekelere benzeyen, ciltte kıpkırmızı desenler oluşturan belirli bir kızarıklık.

Hastalığın subakut çeşidinin uygun şekilde tedavi edilmesiyle, domuz yavruları 10-14 gün sonra normal yaşam tarzlarına geri dönerler.

Domuzlardaki erizipel, enfeksiyon domuz vücudunun tüm sistemlerini etkilediği için karmaşık tedavinin bir parçası olarak tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için uygulayın:

 • antibiyotikler ve ateş düşürücü ilaçlar;
 • vitamin ve mineral kompleksleri;
 • kalp aktivitesini düzenleyen ilaçlar;
 • antelmintik bileşikler.

Erizipel bulaşıcı bir hastalık olduğu için hasta domuz yavrularının tedavisi sırasında sağlıklı olanlardan ayırmak ve işlemlerin sonunda kalemleri bakterisit ajanlarla tedavi etmek gerekir.

Önemli! Subakut hastalığı, enfekte hayvan sık sık stres altındaysa veya yetiştirme koşulları optimalin altındaysa akut bir hastalık izleyebilir. Bu nedenle, tedavi süresince, domuzların beslenmesine ve tutulduğu mekanın hijyenine özel dikkat gösterilmelidir.

Vesiküler hastalık

Domuz yavruları vücutlarında kabuk gibi görünen yaralar geliştirirse, bu veziküler hastalığın tezahürünün bir işareti olabilir. Bu hastalığın nedeninin, sağlıklı hayvanların vücutlarına hasta bireylerle veya onların atıklarıyla temas ettiklerinde giren bir virüs, Enterovirüs cinsi olduğuna inanılmaktadır. Aşağıdaki veziküler hastalık semptomları kaydedilmiştir:

 • hayvanların yemeyi reddetmesi;
 • hayvanların durumunda genel bozulma, uyuşukluk;
 • sıcaklık artışı;
 • burun bölgesinde, göbek üzerinde, arka ve ön ayaklarda domuz yavrularında kabukların görünümü.
Önemli! Hastalığın dış belirtileri ayak ve ağız hastalığı durumundakine benzer, bu nedenle doğru bir teşhis ve tedavi seçimi için veterinerinize başvurmalısınız.

Veziküler hastalık virüsü çok inatçıdır ve domuzun vücudunda ve etinde uzun süre kalır. Dezenfektanlara karşı pratik olarak bağışıktır. Domuzların tutulduğu yerleri yüksek sıcaklıklar (65 ° C'den fazla) ve çeşitli kimyasal çözeltiler kullanarak tedavi ederek kurtulabilirsiniz, örneğin:

 • % 2 formaldehit;
 • % 2 klor;
 • ısıtılmış% 2 sodyum hidroksit.

Bugüne kadar, veziküler hastalığın nasıl tedavi edileceği belirsizliğini koruyor. Yetişkin hayvanlar genellikle dinlenir ve bol sıvı verilirse 7 gün içinde ek tedavi olmaksızın iyileşirler. Bu dönemde vücutları, virüsün üstesinden gelen özel antikorlar üretir. Domuzlar bu hastalıktan çok nadiren ölür, vakaların% 10'unda. Bununla birlikte, bu anne sütüyle beslenen domuz yavruları için geçerli değildir: enfeksiyona karşı en savunmasız gruptur.

Önemli! Veziküler hastalığın önlenmesi için, sağlıklı domuz yavruları üzerinde inaktive edilmiş bir aşı kullanılabilir. Böyle bir aşılama, hayvanları 5-6 ay boyunca enfeksiyondan koruyacaktır.

Önleme tedbirleri

Uyuz ve diğer cilt rahatsızlıklarının tedavisi zor olabilir, ancak çoğu domuz yavrularına uygun bakımla önlenebilir:

 1. Düzenli hijyen ve domuz ağıllarının temiz tutulması hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır.
 2. Sonbahar-kış döneminde vitamin ilavesiyle dengeli bir beslenme, hayvanların savunmasını güçlendirecek ve bu da onları mantarlara ve mikroplara karşı daha az duyarlı hale getirecektir.
 3. Domuz yavrularının her zaman temiz ve tatlı suya erişimi olmalıdır. Susuz kalmış ve zayıflamış bireyler öncelikle hastalıkların taşıyıcısı olurlar.
 4. Sistematik veteriner muayeneleri ihmal edilmemelidir. Nitelikli bir doktor, hastalığın ilk belirtilerini tanıyabilecek ve nasıl tedavi edileceği konusunda gerekli tavsiyelerde bulunabilecektir.
 5. Zamanında aşılar, ciddi komplikasyonlarla dolu birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır, bu nedenle ertelenmemeleri gerekir.

Sonuç

Makaleden de görebileceğiniz gibi, bir domuz yavrusunun arkasındaki siyah kabuk her zaman uyuz belirtisi olmayabilir ve diğer cilt hastalıklarının oldukça yaygın bir belirtisidir. Bazı istisnalar dışında, tüm bu rahatsızlıklar komplikasyonsuz tedavi edilebilir. Aynı zamanda, hastalıkla ilgili ne kadar erken önlemler alınırsa, domuz yavrusunun iyileşme garantisi o kadar yüksek olur.

Yorumlar (1)
 1. 2 ay boyunca uyuz ve solucanlardan kaşıntı belirtisi olmadan domuzlar

  13.02.2021 12:02
  Sokolenko Ludmila
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat