Kenelerden köknar yağı: arıların tedavisi ve tedavisi

Köknar arısı yağının dezenfektan, antiinflamatuar ve uyarıcı etkisi vardır. Bu nedenle, arı kovanı sahipleri bu ürüne giderek daha fazla dikkat ediyor, arı kolonilerini tedavi etmek ve hastalıkları önlemek için kullanıyor. Biyolojik olarak aktif maddeler içerir.

Arıcılıkta köknar yağı kullanımı

Köknar yağı, çevrenin fizikokimyasal özellikleri üzerinde olumlu etkisi olan ve arıların sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan doğal bir çare. Kirleri nötralize ederek havayı arındırır ve ayrıca antiseptik görevi görür. Varroatoz ve akarapidoz gibi hastalıkları tedavi etmek ve beslenmek için kullanılır. Bileşimin taze iğne yapraklı aroması, arı kolonilerinin genel durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve buharlarla salınan tıbbi maddeler, hastalıkları önlemede iyi bir araç görevi görür.

Bileşim ve değer

Köknar ağaçları Uzak Doğu, Çin, Kore, Moğolistan, bazı Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika'da yetişir. Yağ elde etmek için bitkinin iğneleri ve genç sürgünleri kullanılır. Buharla damıtılırlar.

Ephedra yalnızca uygun çevre koşullarında büyüyebilir, bu nedenle bu mahsulden elde edilen hammaddelerin kalitesi her zaman yüksek kalır.

Köknar yağı, belirgin bir limon nane aromasına sahip yeşilimsi veya sarımsı bir sıvıdır. Bu içerir:

 • bisabolik;
 • kamfen;
 • fitokidler;
 • kadinen;
 • mirsen;
 • limonen.

Modern pazardaki çeşitli ilaçların mevcudiyetine ve çeşitliliğine rağmen, köknar da dahil olmak üzere uçucu yağlar büyük talep görmektedir. Bu, doğal kökeninden ve birçok faydalı özelliğinden kaynaklanmaktadır:

 • immün sistemi uyarıcı;
 • antiseptik;
 • antienflamatuvar;
 • antiviral;
 • Ağrı kesici;
 • temizlik.

Köknar yağı ne zaman arıların tedavisinde kullanılır?

Krasnodar Bölgesi'nde uzmanlar, köknar yağının arı kolonilerinin gelişimini ve kraliçelerin yumurta üretimini nasıl etkilediğini izlemek olan bir çalışma yürüttü. Bu ajanla ıslatılmış gazlı bezler, merkez çerçevelerin üst çubuklarına yerleştirildi. Sokak başına 1 ml madde aldık. İşlem Nisan ayında 4 kez gerçekleştirildi. Maddenin larvaların besin uyarılabilirliğini arttırdığı, daha hızlı büyüdükleri ortaya çıktı. Kraliçelerin yumurta üretim oranı ise ortalama% 20 artmaktadır. Bütün bunlar arı kolonilerinin büyümesine, daha yoğun bir yaza ve üretkenliğin artmasına neden olur. Böcekler daha çok bal üretir.

Bu nedenle, arılar için köknar yağı kullanımı, arı kovanı sahiplerinin aynı anda birkaç sorunu çözmelerine yardımcı olur:

 • arı kolonilerinin üretkenliğini artırmak;
 • yumurtlama ve kuluçka artırmak;
 • arıların hastalıklara karşı direncini artırmak;
 • performans geliştirme.

Bilim adamları, köknar yağının etkisinin, bileşiminde bulunan biyolojik olarak aktif bileşenlerin arının solunum sistemine girmeye başlamasıyla kendini göstermeye başladığını keşfettiler. Hastalıkları önlemek için bu bileşim beslenme ile zenginleştirilebilir.

Yorum Yap! Sentezlenmiş ve doğal köknar yağı satışta bulunabilir. Birincisi, üretim sırasında bazı bileşenlerden arındırılmasıyla farklıdır.

Doğal bir kompozisyon kullanmak daha iyidir. Karakteristik zengin kokusu ile ayırt edilebilir.

Akarapidoz için arıların köknar yağı ile tedavisi

Akarapidoz istilası, kovan için ciddi bir tehdit oluşturur. Böcekler hastalıkla kendi başlarına baş edemezler, insan yardımına ihtiyaçları vardır. En etkili tedavi yöntemlerinden biri köknar yağı tedavisidir.

Hastalığın etken maddesi, arıların solunum yolunda yaşayan ve çoğalan, zehirli ürünlerle kirleten ve kanamalara neden olan Acarapis odunsu akarıdır. Bu, vücudu zehirler, oksijen eksikliğine, pektoral kasların felç olmasına ve kanatların işleyişini etkiler.

Kene, özellikle soğuk havalarda tehlikelidir, çünkü kovanın kapalı bir alanındaki enfeksiyon hızlı bir şekilde meydana gelir.

Akarapidozu köknar yağı ile tedavi edebilirsiniz. Araç birkaç görevi çözer:

 • keneleri yok eder;
 • dezenfekte eder;
 • iltihabı hafifletir;
 • arıların genel durumunu iyileştirir.

Arıcılar için köknar yağının arılar için güvenli olması ve böceklere preparatlardan daha az etkili olmamasına yardımcı olması önemlidir. Tedaviyi köknardan bir halk ilacı ile yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Yuva dikkatlice polietilene sarılır.
 2. Alt armatür deliğinde yaklaşık 1 cm'lik küçük bir delik kalmıştır.
 3. Üst çentik kaplıdır.
 4. Köknar yağına batırılmış bir gazlı bez alın.
 5. Orta çerçevelere, üst çubuklara yerleştirin.
 6. İşleme 5 gün ara ile 3 kez gerçekleştirilir.

Arıların varroatozuna karşı köknar yağı

Varroatoz, bireylerin ve daha sonra tüm ailelerin ve arı kovanlarının varroa akarları ile enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu düz kahverengi böcekler kraliçelerin, arıların ve erkek arıların vücutlarında yaşar. Besin kaynakları hemolimftir. Ciddi istila durumunda, büyüteçler olmadan ölü örnekler üzerinde keneler görülebilir.

Varroatoz istilasından şüpheleniyorsanız, bahar uçuşundan önce laboratuar koşullarında analiz için 2-3 arı ve podmore almanız gerekir.

Arılarda bir hastalığın belirtileri şunlar olabilir:

 • gecikmiş gelişme;
 • kanatları deforme olabilen zayıf, küçük arılar;
 • kovandaki gelişmemiş pupaların görünümü;
 • yetişkin böceklerde kahverengimsi plakların görünümü;
 • arı kolonilerinin kışın huzursuz davranışı.

Köknar yağı, varroatoz tedavisinde etkilidir. Odunu, iğneleri ve kozalakları büyük miktarlarda fitokid içerir. Bunlar akarisit önleyici özelliklere sahip doğal bileşiklerdir. Ek olarak, fitocidlerin doğal antibiyotiklerin rolünü oynadığı bilinmektedir.

Videoda arıların köknar yağı ile nasıl tedavi edileceği gösterilmektedir.

Arı ve kovanları köknar yağı ile işleme kuralları

Kovanları doğru şekilde işlemek gerekir. Deneyimli arıcılar şöyle davranır:

 1. Prosedür, ilk uçuştan önce ilkbaharda gerçekleştirilir. Hava sıcaklığına odaklanabilirsiniz, +15 dereceyi geçmelidir.
 2. Arılar, 8 ila 10 gün aralıklarla en az 2 kez tedavi edilir.
 3. Aynı işlemler sonbaharda yapılır. Sayıları ve aralıkları benzerdir.
 4. Haziran ayının ikinci yarısında yaz için 2-3 tedavi daha planlanıyor. Aynı zamanda hava sıcaklığı +15 ile +30 derece aralığında tutulmalıdır.
 5. Uçan arıların dönüşünden sonra akşam çalışırlar.
 6. Bir veya daha fazla kare çıkarılır, geri kalanı dikkatlice itilir.
 7. Drone kuluçkasını kesin.
 8. Kağıt, vazelin ile önceden yağlanmış olan tabana yerleştirilir. Her sabah değiştirilir. Kağıt, arıların vücutlarından düşen parazitleri toplar.
 9. Parşömen alın, köknar yağı serpin. Hacmi, aile sayısına bağlıdır. Her arı kolonisi için 1-2 ml hesaplayın.
 10. İşlenmiş katman aşağı bakacak şekilde ters çevirin.
 11. Arka çerçevelerin üzerine parşömen koyarlar, üstlerini örterler.
 12. Girişler birkaç saat kapalıdır. Zamanında açmayı unutmamak önemlidir.
 13. Emprenye edilmiş tabaka hemen kaldırılmaz. Etkisi 3 gün daha devam ediyor. Bu sırada bir kovana yerleştirilir.

Köknar yağı bir halk şifa yöntemidir. Ancak etkinliğini kanıtlamayı başardı.Büyük arıcılık çiftliklerinde, geçen yüzyılın 80'li yıllarından beri kullanılmaktadır. Yöntem, köknar yağı kullanımının eski, deneyimli arıcılar tarafından yapılan incelemelerine dayanmaktadır.

Önleme tedbirleri

Kene istilasını önlemek için, onlara uygun şekilde bakmak ve bir dizi önleyici tedbir almak gerekir. Onların arasında:

 • böceklerin bağışıklığını artırmak için kovanlara ilkbahar ve sonbahar aylarında köknar yağı uygulayın;
 • arı kovanlarını kirli su kütlelerinden ve sığırların tutulduğu çiftliklerden mümkün olduğunca uzağa yerleştirin;
 • petekleri zamanında reddetmek;
 • gerekirse derhal analizler yapın;
 • kovanları ve ekipmanları dezenfekte edin;
 • aileleri kışa hazırlayın.

Sonuç

Arılar için köknar yağı, çeşitli arı hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olan ve iyi bir profilaksi görevi gören doğal, kanıtlanmış bir çare. Gerekirse kimyasallarla kombine edilebilir. Doğal bileşimin önemli bir avantajı, olumsuz dış etkenlere karşı böcek direncini geliştirme kabiliyetidir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat